Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pe ce mediu de stocare rezista cel mai mult datele?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#1
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Citisem undeva ca pe un stick USB datele ar rezista cam vreo 10 ani, dar pe un SSD care nu este folosit ci pus la sertar doar 2 ani, lucru care m-a cam pus pe ganduri, din cate stiam pe stick-urile USB se folosesc niste chip-uri de memorie flash inferioare celor de pe SSD.
Prin urmare, pe ce s-ar putea stoca datele in siguranta pe o perioada cat mai mare de timp: pe stick USB, SSD, carduri SD, Compact Flash, sau poate chiar un HDD extern?

#2
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006
https://en.wikipedia...al_data_storage

Presupunand ca nu ai acces la asa ceva, cel mai mult iti rezista datele in cloud.

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
cd, dvd..

#4
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Banda magnetica ~ 30 de ani, in conditii de mediu controlate strict.

https://blog.storage...orage-lifespan/

Attached Files



#5
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Eram absolut serios cu raspunsul meu: http://www.extremete...id-as-it-sounds

Long-term storage, for example: Other than tapes (Adm), and sapphire hard disks (OriginalCopy), there are surprisingly few storage mediums that can stand the test of time — and then, the bigger problem is whether you’ll have the hardware to read that data in 50 or 100 years. Acid-free paper with decent ink can last a hundred years without special storage requirements, and can be hand-decoded by a human if for some reason post-apocalyptic Earth lacks digital scanners.

Because of its minimal storage capacity, though, paper-based storage is likely to have just one sensible use: Storing encryption keys. You have probably experienced a CD or USB stick that has become unreadable — and if that happens to be your private encryption keychain, you’re in trouble. If you have a copy of your private key backed up using PaperBack, however — and stored in a safe, perhaps — then you have nothing (except house fires, floods, and other acts of God) to worry about.

Edited by EMotanuIO, 25 December 2018 - 09:21.


#6
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,186
  • Înscris: 27.06.2007
M-Disc teoretic 1000 ani
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/A7vsDJj1hhs?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#7
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,534
  • Înscris: 30.10.2003
Eu am vazut cartele perforate. Aveau cel putin 20 de ani.

#8
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,631
  • Înscris: 07.02.2003

View PostAdm, on 25 decembrie 2018 - 09:15, said:

Banda magnetica ~ 30 de ani, in conditii de mediu controlate strict.

https://blog.storage...orage-lifespan/
E o greseala acolo, la CD si DVD cu Cyanine (varianta gold) tine 50 ani nu 2-5, iar Azometal 25 ani. Eu am deja discuri de 15 ani nu de alta si merg fain.
Mai e si substratul nou M-disc care garanteaza 100-200 ani insa e scump si trebuie power mai mare la laser sau scris la viteza mica... naiba stie ca nu m-am dat cu asa ceva, dar discuri clasice am o gramada. Evident trebuie unitate buna care sa scrie cu minim de erori C1-C2 sau PI-PO la dvd.

E drept ca un backup trebuie sa traiasca adica la 10 ani macar trebuie reinoit pentru siguranta absoluta.

Cele mai proaste medii de stocare posibile pe termen lung sunt cele bazate pe nand, usb stick, ssd etc...

View PostOriginalCopy, on 25 decembrie 2018 - 09:11, said:

cel mai mult iti rezista datele in cloud.
Rezista dar nu ai control si proprietate asupra lor cand timp nu mai sunt in sistemul tau.

Edited by andreic, 25 December 2018 - 09:59.


#9
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Verbatim M-Disc.

#10
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Eu ma refer la variante practice, nu SF-uri gen cristale 5D, sau hartie tiparita, cu CD-urile si DVD-urile am avut experiente proaste, alea inscriptibile din comert nu rezista, aveam unele care nici macar nu aveau eticheta pe spate si dupa un an, doi, incepea sa se cojeasca stratul de aluminiu si se duceau datele.

#11
SEPTEMBER9

SEPTEMBER9

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 433
  • Înscris: 21.11.2018
Iei printabile si nu se mai curata.

#12
sys

sys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 27.03.2010

View PostPopaXXX, on 25 decembrie 2018 - 08:55, said:

Citisem undeva ca pe un stick USB datele ar rezista cam vreo 10 ani, dar pe un SSD care nu este folosit ci pus la sertar doar 2 ani, lucru care m-a cam pus pe ganduri...
Am gasit acum cateva zile un card SD Sandisk de 128 MB. A fost folosit prin 2003 intr-o camera foto HP Photosmart 720. Are practic ~25 de ani si toate pozele de pe card au fost citite fara probleme. Mai mult, chiar si camera functioneaza perfect iar cardul poate fi folosit fara probleme si acum.

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
CD-ul si DVD-ul pot fi medii de stocare pe termen lung dar trebuie luate in considerarea 2 aspecte:
1. calitatea fabricarii discului
2. modul in care este depozitat.
Eu am discuri de prin 2000, Verbatim, adica acum au undeva la 18 ani si le-am tinut intr-o borseta pentru discuri. Merg si in ziua de astazi ok.
Acum datele eu le tin pe un HDD extern dar am de gand sa mi le trec ca dublu-safe si pe Blue-Ray, reinscriptibil ( am gasit ceva de la SONY )

Pana acum ceva timp nu stiam de M-Disc. Am cautat pe net si am vazut ca pentru mine preturile sunt accesibile, asa ca iau in considerare sa imi cumpar si asa ceva.

Deci, pentru initiator, cele mai sigure si accesibile sunt cele optice, dar trebuiesc pastrate si utilizate corespunzator

Edited by tehnics, 25 December 2018 - 10:53.


#14
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
@sys
25 de ani, din 2003? Asa o fi.

HDD extern WD 500MB. Pus in functiune in 2008. Incarcat si sters, incarcat si sters, de nenumarate ori. Contine inca date de la prima incarcare. Functioneaza perfect si acum.

Edited by addumi, 25 December 2018 - 10:40.


#15
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Benzi magnetice.

Astea se folosesc si la backupuri.

#16
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postaddumi, on 25 decembrie 2018 - 10:39, said:

@sys
25 de ani, din 2003? Asa o fi.

HDD extern WD 500MB. Pus in functiune in 2008. Incarcat si sters, incarcat si sters, de nenumarate ori. Contine inca date de la prima incarcare. Functioneaza perfect si acum.
De curiozitate, un HDD Sentinel ce-ti spune despre HDD, ce procente de Performance si Health are, ce durata de viata estimata are?

#17
addumi

addumi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,821
  • Înscris: 10.02.2017
Curiozitatea mi-am satisfacut-o acum cateva luni. Zice ca e sanatos tun.

#18
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,031
  • Înscris: 07.11.2006

View PostBursul, on 25 decembrie 2018 - 09:31, said:

Eu am vazut cartele perforate. Aveau cel putin 20 de ani.

E o idee de luat in seama.
Da' io am niste filme in format mkv,Cum dracu le convertesc pe cartelele alea?Exista ceva "drivere" sau "programe" pentru asta?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate