Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Pe ce mediu de stocare rezista cel mai mult datele?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
59 replies to this topic

#37
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostOriginalCopy, on 25 decembrie 2018 - 09:11, said:

Presupunand ca nu ai acces la asa ceva, cel mai mult iti rezista datele in cloud.
"Cloud" pe care ti-l bagi in partile dorsalo-anale daca se decid unii sa inchida serviciul maine, nu ai acces la Internet sau discuti de zeci/sute de Giga. Da' nu mai conteaza, nu?

#38
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View PostXON-XOFF, on 25 decembrie 2018 - 12:59, said:

Din păcate răspunsurile pe acest forum sînt contradictorii: ba că DVD-ul ține cel mai mult, ba că HDD-ul sau banda, etc.
Nu sunt contradictorii.Fiecare spune atat cat il duce experienta.
Uite un exemplu: IBM foloseste numai benzi magnetice pt arhivare, altii folosesc dvd-uri.Fiecare dupa propria experienta in acest domeniu.

#39
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
La cat costa hdd-urile azi eu tin datele "long term" pe hdd si le mut pe alt HDD nou la fiecare cativa ani (vreo 5). Ieftin si bun.

#40
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 24.02.2017

View PostBursul, on 25 decembrie 2018 - 09:31, said:

Eu am vazut cartele perforate. Aveau cel putin 20 de ani.


Oare cum se vede un film HD pe o cartela perforata ? :)   Just jokin'

#41
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,279
  • Înscris: 30.10.2003

View PostBogotta, on 25 decembrie 2018 - 15:33, said:



Oare cum se vede un film HD pe o cartela perforata ? Posted Image   Just jokin'
Cu gauri.

#42
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017
Ce mai contează cum se vede un film.
Cu siguranţă nu filmele artistice ar fi problema. Ălea le vezi odată şi gata.

Şi când te gândeşti că cetăţenii îşi fac griji cum să păstreze datele lor, care constau în nişte poze din vară şi filmul de la nuntă şi botez al plodului. Chestii la care te uiţi odată sau de 2 ori că nu ai timp şi după un timp devin prea mari mediile unde sunt stocate si le aruncăm din lipsă de spatiu.

Îmi amintesc ce nebunie era acum vreo 10-20 ani cu scrisul de cd-uri cu date gen jocuri, programe, softuri de windows 98 si xp, mp3-uri, filme, toate prostiile care azi sunt inutilizabile şi se aruncă.

Nici muzica copiată atunci nu mai e necesară ptr că e la un click distanţă chiar din telefon oriunde in cloudul gigant you tube

Edited by cipri2bau, 25 December 2018 - 17:00.


#43
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
Pe foaie.

#44
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postcipri2bau, on 25 decembrie 2018 - 16:56, said:

Nici muzica copiată atunci nu mai e necesară ptr că e la un click distanţă chiar din telefon oriunde in cloudul gigant you tube
Cu toate oi fi de acord, dar cu asta nu. Muzica youtuberista (si de pe alte asemenea servicii "din cloud") se aude ca un c*r; am incercat de vreo cateva ori sa ascult si m-am plictisit repede. Nu ca as avea eu cine stie ce urechi ultrafine (tot mp3 folosesc si eu, am aproape un tera, dar nu tin ce nu se aude bine), dar aia din cloud e pur si simplu ma-sa-cra-ta dpdv al calitatii. Am incercat de curand spotify; pe langa ca baga reclama la fiecare piesa (ca doar e gratis, nu zic nu, tre sa traiasca si ei din ceva), calitatea e destul de scazuta. Foarte mult mp3 de pe net da impresia ca a fost decomprimat si recomprimat de cel putin 2-3 ori, asa de prost se aude.

#45
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009

View Postaddysoftware, on 25 decembrie 2018 - 18:42, said:

Am incercat de curand spotify; pe langa ca baga reclama la fiecare piesa (ca doar e gratis, nu zic nu, tre sa traiasca si ei din ceva), calitatea e destul de scazuta.
Pai incearca si tu Spotify premium cu calitate "very high" care reprezinta cca 320kbit/s ... pe free ai doar acces la low (24kbit/s) si eventual "normal" (96 kbit/s). Sau muzica platita nu iti sta bine in auditie?

P.S.: pe Spotify premium nu exista reclame.

Edited by ro_explorer, 25 December 2018 - 21:11.


#46
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,859
  • Înscris: 30.11.2017

View Postaddysoftware, on 25 decembrie 2018 - 18:42, said:

Cu toate oi fi de acord, dar cu asta nu. Muzica youtuberista (si de p.........
corect, dar vezi că la cat de prost se aude un telefon prin speaker să auzi muzică e destul din you tube

#47
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postsorin147, on 25 decembrie 2018 - 09:12, said:

cd, dvd..
nici măcar 2 ani nu sunt garantate. Nu sunt garantate de loc de fapt.

View PostBogotta, on 25 decembrie 2018 - 15:33, said:

Oare cum se vede un film HD pe o cartela perforata ? Posted Image   Just jokin'
mai bine întrebi de câte vagoane de cartele perforate e nevoie să vezi un film HD. Posted Image

Edited by DaculScoril0, 25 December 2018 - 21:51.


#48
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,552
  • Înscris: 12.04.2007

View Postro_explorer, on 25 decembrie 2018 - 21:10, said:

Pai incearca si tu Spotify premium cu calitate "very high" care reprezinta cca 320kbit/s ... pe free ai doar acces la low (24kbit/s) si eventual "normal" (96 kbit/s). Sau muzica platita nu iti sta bine in auditie?
P.S.: pe Spotify premium nu exista reclame.
Sunt mai multe considerente pentru care eu nu voi folosi niciodata un serviciu de muzica prin net. Nu numai faptul ca trebuie sa platesti 10 euro pe luna, in conditiile in care am deja toata muzica ce imi place .. am avut grija in anii 2000-2010 s-o trag cam pe toata. Da, am avut si discuri CD originale o multime; consider ca mi-am platit contributia - chiar daca nu chiar integral - pentru artistii ce mi-au desfatat urechile si mi le vor desfata in continuare; majoritatea sunt morti acum si nu am de ce sa mai platesc si altora 10$ pe luna.
Unul din motive ar fi ca pe serviciile de muzica prin net chiar gasesc greu ce as vrea sa ascult. Curios, poate, pt multi. Dar cei ce au vreo 5x de ani probabil ma inteleg... [poza de la avatar e  de dinainte de 2000]. Deci gasesc greu ce as vrea sa ascult; mi-e mai usor sa bag un disc in unitate sau chiar sa trag o compilatie pe un stick...

View Postcipri2bau, on 25 decembrie 2018 - 21:48, said:

corect, dar vezi că la cat de prost se aude un telefon prin speaker să auzi muzică e destul din you tube
se poate folosi un căbluleț către un amplif separat cu niste boxuțe bune.

Edited by addysoftware, 26 December 2018 - 00:21.


#49
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,296
  • Înscris: 07.02.2003

View PostYOUR_GOD, on 25 decembrie 2018 - 11:09, said:

Un DVD pastrat bine, in conditii ideale, imi pare mult mai rezistent.
Asa este, iar raportul pret-calitate este optim.

#50
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,655
  • Înscris: 15.12.2009
Este o mica problema: volumul de date posibil de pastrat pe un DVD. Eu am 500GB care trebuie musai musai sa ii pastrez in backup si inca vreo 300 so-so ... ce fac acum? ma apuc sa scriu 200 de DVD-uri ? Cam care ar fi costul pentru volumul ala de date, comparativ cu un HDD de 1-2TB pe care il schimbi la 5 ani?

Edited by ro_explorer, 26 December 2018 - 02:07.


#51
Penalistan_Country

Penalistan_Country

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 24.12.2018
Ciocan, dalta si o pestera de calitate (mtbf >1.000.000.000 ani).

#52
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Poststancosty, on 25 decembrie 2018 - 11:34, said:

Eu am CD-uri, DVD-uri și HDD-uri de prin anii decadei 2000-2009, pe care le citesc dispozitivele corespunzătoare foarte bine și acum. Primul CD îl am dinainte de 2000. E bun și acum.
Asta este o statistică cu o populație de 1.
Eu am avut CD, DVD uri care n-au rezistat nici măcar un an. O grămadă care s-au stricat într-un interval de 3-5 ani. Ținute în condiții propice, la întuneric, în cutii, la temperatură relativ constantă.
Am și CDuri care au rezistat ani în torpedoul mașinii dar ăsta nu e un criteriu.

#53
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
CD-urile si DVD-urile facute in fabrica, alea argintii, rezista in general fara probleme chiar si decenii, inclusiv alea ieftine, care veneau incluse in revistele de calculatoare in anii '90, dar cele inscriptionate acasa se strica destul de rapid.

#54
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006

View PostBraviaAmpero, on 25 decembrie 2018 - 14:45, said:

Nu sunt contradictorii.Fiecare spune atat cat il duce experienta.
Uite un exemplu: IBM foloseste numai benzi magnetice pt arhivare, altii folosesc dvd-uri.Fiecare dupa propria experienta in acest domeniu.

Păi și cu ce ne ajută asta pe noi, oamenii obișnuiți ? răspunsurile sînt contradictorii TOCMAI pt că tehnologia "consumer" accesibilă oamenilor obișnuiți are o fiabilitate slabă și cu variații foarte mari.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate