Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 

Sfera Dyson, Liftul Spatial si alte megastructuri spatiale

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#55
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Post-Jinx-, on 26 decembrie 2018 - 11:48, said:

De ce...de ce trebuuesc facute lucrurile la fel ca pe pamant? Azotul e inert...nu contribuie cu absolut nimic in sistemul respirator
Ba da, e gaz de umplutura, ca nu ai nevoie de 100% oxigen. Altfel poate ai lua foc, sau ai imbatrani prematur, nu pot gandi cu paharul in fata.

#56
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostBebePanda, on 26 decembrie 2018 - 22:18, said:

Ba da, e gaz de umplutura, ca nu ai nevoie de 100% oxigen. Altfel poate ai lua foc, sau ai imbatrani prematur, nu pot gandi cu paharul in fata.

Nope....  corpul uman s-a obtinut sa respire aer(20.9 oxigen + azot + co2 + other shit) pe pamant la 1 bar presiune(atmosfera ambientala pe pamant) .  Conform ecuatiei de gaz alveolar daca ii dai omului sa respire oxigen pur la o presiune de 0.32 bari atunci plamanii vor absorbi fix aceeasi cantitate de oxigen. It's not f...ing rocket science. Bn...teoretic e...dar e partea simpla a rocket science.

Eu nu vorbesc din filme....asta se face in momentul de fata cu costumele de astronauti.

Daca cosutmele de astronauti ar fi "umflate" cu 1 bar de presiune de aer nu ai putea sa te misti in spatiu...ar fi rigide. Din cauza asta astronautii primesc oxigen pur la o presiune interioara in EVA suit de 0.32 bari.

Nu imbatraneste corpul si nici nu iei foc.

Problemele sunt altele in schimb....daca vrei sa folosesti o atmosfera de oxigen pur ar trebui schimbat total modul cum se lucreaza cu flacari deschise...mai bine zis ar trebui sa evitam sa lucram cu flacari deschise

Edited by -Jinx-, 27 December 2018 - 00:38.


#57
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Si cu camasa descheiata, mai ales dupa sarbatori. eu ma gandeam ca respiram cat sa ne umplem plamanii, nu stiam ca avem senzor de oxigen.

#58
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostBebePanda, on 27 decembrie 2018 - 00:42, said:

Si cu camasa descheiata, mai ales dupa sarbatori. eu ma gandeam ca respiram cat sa ne umplem plamanii, nu stiam ca avem senzor de oxigen.

Nu ai nici un senzor de oxigen....dar daca iei volumul X si bagi gaz AER in el cat sa faci o presiune de 1bar, densitatea oxigenului in acel volum va fi egala cu densitatea oxigenului daca in acelasi volum X ai introduce oxigen pur pana la presiunea de 0.32 bari.

Pesiunea e legata direct de cat gaz bagi in acel volum.....intelegi?

Edited by -Jinx-, 27 December 2018 - 00:50.


#59
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
PAi eu respir cat sa imi umplu plamanii, tu nu?

#60
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostBebePanda, on 27 decembrie 2018 - 00:50, said:

PAi eu respir cat sa imi umplu plamanii, tu nu?

Da ma omule....dar la 0.32 bari vei respira Oxigen pur RAREFIAT....de aia sunt doar 0.32 de bari ...pentru ca spatiul respectiv nu este asa aglomerat cu gaz.. Numarul de molecule de oxigen pur care iti va umple volumul plamanilor la o presiune de 0.32 bari  cand tu inspiri va fi egal cu numarul de molecule de oxigen existent in aerul pe care l-ai inspira la presiunea de 1 bar.

Mai simplu de atat nu am cum sa iti explic. Fie intelegi sau nu. Si nu trebuie sa ma crezi pe cuvant....cauta alveolar gas equation si o sa vezi.

Oameni mai destepti ca mine si tine au descoperit asta

On another note....incep sa cred ca e cazul sa ma las de discutat fizica pe forum.... e foarte frustrant sa incerci sa explici cuiva niste notiuni de baza pe care oricine cu un background intr-un domeniu ingineresc le considera normale.

E ca si cand ai incerca sa explici unui om nascut orb cum arata culoarea albastru....pur si simplu nu stii de unde sa incepi si ce sa zici

Edited by -Jinx-, 27 December 2018 - 01:06.


#61
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Nu ma indoiesc, Probabil ca oamenii aia se antreneaza sa suspine un pic si sa obtina oxigenul necesar. Eu cand ma sufoc pot sa trag si o perna pe nas.  

Eu vorbeam de volum , tu de cantitatea de oxigen.
Nu vad de ce ar umple un cotum cu oxigen, o mica fisura si te-ai dus. In schimb ar putea face o incizie mica in trahee si sa bage un tub direct acolo, bine etansat cu silicon de baie. Poti sa iti faci costumul flenduri, respiratia e asigurata.
Hai, ca fac misto. noapte buna.

Edited by BebePanda, 27 December 2018 - 01:07.


#62
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017

View PostMizu, on 25 decembrie 2018 - 19:10, said:

Tu duci o lipsa crasa de imaginatie.

Vad ca stii deja unde vom fi peste un milion de ani si ce avans tehnologic vom avea.

Eu zic ca e  suficient sa te uiti la graficul asta sa-ti dai seama ca e ca si cum i-ai cere lui Decebal sa prevada aselenizarea.

Attachment Technology-Singularity.gif
La cum merge spirala aia, sa nu se prabuseasca peste descoperirea focului. Prea se ridica la verticala.

View PostBebePanda, on 27 decembrie 2018 - 00:50, said:

PAi eu respir cat sa imi umplu plamanii, tu nu?
Sa inspiri aer rece, altfel impartasesti soarta baloanelor cu aer cald.

#63
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018
Cred ca din toate porcariile alea de megastructuri spatiale, doar Matrioshka Brain  mi se pare realizabila in urmatoarele secole si milenii.

Si asta cu mare scepticism o spun.

Unii se intreaba daca nu cumva noi traim intr-o simulare rezultata din asa ceva, in Matrix,   adica creatorii nostri pe care ii veneram ca zei sa fie indivizi dintr-o civilizatie mai avansata care se joaca cu noi.

Edited by WIRUS1111, 28 December 2018 - 02:14.


#64
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 29.10.2017
Lasa sa se joace cu noi, e mai bine asa decat sa stai cu ochii in biblie si sub pooala popii.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate