Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD
 Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...
 Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit
 

Sfera Dyson, Liftul Spatial si alte megastructuri spatiale

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,724
  • Înscris: 10.12.2006
Tu duci o lipsa crasa de imaginatie.

Vad ca stii deja unde vom fi peste un milion de ani si ce avans tehnologic vom avea.

Eu zic ca e  suficient sa te uiti la graficul asta sa-ti dai seama ca e ca si cum i-ai cere lui Decebal sa prevada aselenizarea.

Attached File  Technology-Singularity.gif   41.52K   11 downloads

#38
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018

View PostMizu, on 25 decembrie 2018 - 19:10, said:

Tu duci o lipsa crasa de imaginatie.

Vad ca stii deja unde vom fi peste un milion de ani si ce avans tehnologic vom avea.

Eu zic ca e  suficient sa te uiti la graficul asta sa-ti dai seama ca e ca si cum i-ai cere lui Decebal sa prevada aselenizarea.

Una e cand  faci primul zbor cu avionul pe o distanta de 8000 km peste Atlantic si alta e cand  efectuezi zboruri interstelare pe distante de ani lumina cu asteroizi ce-ti pot sta in cale +  radiatii peste tot, avand provizii limitate de oxigen la bord.  



Apoi, nu se stie cat de sustenabila e civilizatia industriala de azi si ce speranta de viata are.
Daca petrolul se va epuiza, evul mediu scrie pe noi si nu o sa mai iesim din el pana disparem ca specie.

Edited by WIRUS1111, 25 December 2018 - 19:13.


#39
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018

View Postandreic, on 25 decembrie 2018 - 00:00, said:

Ringworld - aka Halo... este doar o idee SF, nu e realizabila, atmosfera nu poate fi pastrata si niciun material nu rezista in configuratia aia la fortele generate de propria invartire pentru a crea gravitatia.

Asa e, astia de au proiectat  Cilindrul O' Neill, Sfera Bernal   sau  Standford Torus   nu-si dau seama ca pentru a mentine particulele de apa, obiectele, pasagerii si  atmosfera artificiala  la locul lor   fara sa pluteasca ca-n statia ISS, trebuie sa mentii gravitatia la nivelul celei de pe Pamant.  
Iar ca sa ai G1, trebuie construit un habitat spatial  cu masa echivalenta Pamantului , adica sa cantareasca  7024597220000000000♤5.9722×1024 kg
Va dati seama cate materiale ar fi necesare sa putem construi ceva care sa aiba masa gravitationala a Pamantului.  

Din pacate,  e o simpla fantezie demna de Biblie SF.
Arata frumos, dar nefezabil, costisitor, chiar imposibil de construit.   Nu vom putea construi asa ceva nici peste 1 miliard de ani!  
Attached File  1280px-Stanford_Torus_interior.jpg   516.61K   2 downloadsAttached File  Bernal_sphere_interior.jpg   708.25K   2 downloadsAttached File  Spacecolony3edit.jpeg   556.55K   3 downloadsAttached File  Stanford_Torus_cutaway.jpg   451.09K   3 downloads


Cred ca singura statie spatiala realistica si construibila ar fi  asta, dar fara gravitatie artificiala  
[ https://i.ytimg.com/vi/XkqbxETIAQg/maxresdefault.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/hires/2016/2-inflatablemo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ https://3c1703fe8d.site.internapcdn.net/newman/gfx/news/hires/2016/3-inflatablemo.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://stmed.net/sites/default/files/space-station-wallpapers-30859-5270577.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by WIRUS1111, 25 December 2018 - 19:30.


#40
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View PostWIRUS1111, on 25 decembrie 2018 - 19:08, said:

In plus, e suficient sa citesti ceva despre acceleratia Coriolis ca nu-i fezabil nici asta.
Daca cablul ala, chiar si din nanotub, se rupe la vreun vant mai puternic sau intra un avion in el ,  o sa fie ca si cum Pamantul ar  avea bici si ar face sedinta de BDSM cu satelitii de pe orbita lui.   Posted Image
Nu mai zburam niciodata de pe planeta asta si intr-un fel ar fi mai bine la cata prostie adaposteste roca asta numita Pamant.
Stiu despre ce este vorba insa succesul va depinde de productia in masa de nanotuburi din care se pot construi fibre foarte rezizstente si usoare in acelasi timp, adica devine fezabil cablul.

View PostWIRUS1111, on 25 decembrie 2018 - 19:30, said:

Asa e, astia de au proiectat  Cilindrul O' Neill, Sfera Bernal   sau  Standford Torus   nu-si dau seama ca pentru a mentine particulele de apa, obiectele, pasagerii si  atmosfera artificiala  la locul lor   fara sa pluteasca ca-n statia ISS, trebuie sa mentii gravitatia la nivelul celei de pe Pamant.  
Iar ca sa ai G1, trebuie construit un habitat spatial  cu masa echivalenta Pamantului , adica sa cantareasca  7024597220000000000♤5.9722×1024 kg
Va dati seama cate materiale ar fi necesare sa putem construi ceva care sa aiba masa gravitationala a Pamantului.  
Ideea e ca inelul sa se invarteasca si sa genereze forta gravitationala astfel... dar cu masa aia nicio sansa. Atmosfera nu mai zic fara presiune corecta 1ATM nu faci nimic dar si asa e greu sa nu o faci sa se piarda in spatiu.

#41
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018
Hai ca am demontat destule proiecte imaginare si fantezii care vor ramane de domeniul SF-ului avand in vedere ca nici nu s-a gasit nimic prin galaxia asta. Pacat ca presa va continua sa le emita catre masele neinformate doar ca sa mentina iluzia ca putem explora spatiul.  

Cred ca i-am deprimat totusi  pe karax si pe Infinity.Posted Image  Phobos,  poate ai tu vreo idee mai realistica si fezabila.

Ca inclusiv mineritul pe asteroizi e imposibil  din cauza distantelor indelungate, costurilor de transport,  costurile navelor si echipamentului, riscurile avand in vedere ca unii au fantezii sa mineze chiar in centura de asteroizi, iar  valoarea mineralelor extrase n-ar fi suficienta sa acopere investitia.  
Sa cheltuiesti 100 de miliarde de dolari sa minezi pe un asteroid si sa te alegi doar cu un profit de 300 milioane de dolari (asta daca dai peste un asteroid cu diamante si aur, ca pana la urma fier avem destul si pe Pamant) dupa o munca de 10 ani de minerit  nu mi se pare o afacere buna.  
Si asta mi se pare de domeniul fanteziei.

Attached File  asteroid-mining-main.jpg   401.33K   3 downloads

Nici mineritul pe alte planete sau pe Luna nu mi se pare profitabil, poate daca vrei sa ramai permanent acolo.



Pana ajungem noi sa facem minerit la scara mare   pe alte planete o sa mai treaca secole.
In plus, nu stiu cum  am putea transporta ditamai excavatorul si l-am putea construi pe un asteroid.

Forta gravitationala  pe Ceres cica-i de  0,029 g  (cel mai mare asteroid cunoscut), va dati seama cam ce gravitatie au asteroizii mai mici.  
Nu stiu cine naiba isi imagineaza prostiile astea de teorii.

Edited by WIRUS1111, 25 December 2018 - 20:26.


#42
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostWIRUS1111, on 25 decembrie 2018 - 18:09, said:

Biocombustibil,.....fuziune nucleara,  centrale geotermale,  hidrocentrale etc.
.....
O centrala de fuziune nucleara, chiar daca va oferi energie "infinita",  tot necesita petrol in cantitati enorme pentru a functiona.  

Si conform ultimelor stiri,  nu prea mai e suficient petrol accesibil tehnologiei actuale.

Cand o sa vedem microorganisme pe baza de siliciu,  metan   sau plasma , capabile sa evolueze in ceva fiinte complexe, atunci o sa te cred.  

Pana una alta, eu tind sa cred ca toata viata din univers este uniformizata si are la baza carbonul.  

Si cred ca daca  era dupa cum spui tu, am fi depistat demult niste martieni, europeni  sau titanieni evoluati.


Me thinks ca tie iti lipsesc cunostinte de baza despre cum functioneaza anumite tehnologii.

Biofuel e ulei de porumb/rapita/insert oily vegetable here....adica agricultura....utilajele agricole pot lucra fara probleme pe biofuel...nu e nevoie de petrol. Nu exista nici un element in tot procesul asta care depinde de petrol si nu poate fi inlocuit.

Centralele nucleare nu folosesc petrol sa produca energie....daca nu esti de acord cu mine te rog frumos ilumineaza-mi mintea cea intunecata.

De asemenea...."ultimele tehnologii " alea de care vorbesti tu se imbunatatesc/schimba de la an la an. Ar trebui sa stiu...muncesc in industria asta.

Ca devine din ce in ce mai scump sa extragem petrol si gaze si ca pretul va creste in continuu deoarece extragem petrol din zone din ce in ce mai inospitaliere...asta e altceva.

Momentan pretul este minuscul.....ce vezi tu la pompa sunt accizele.


Despre organisme....ce vezi si crezi tu este irelevant....universul e...well....e infinit.

Literalmente mintea ta(si a mea si a tuturor de pe aici) nu este capabila sa aprecieze cat de mica si insignifianta este portiunea de univers pe care am putut-o noi observa.

Finally.... trebuie sa intelegi ca progresia tehnologiei e exponentiala nu liniara. Ce azi consideri tu "cutting edge" peste 1000 de ani o sa fie epoca de piatra....daca nu ne autodistrugem pana atunci.

Daca omenirea se va sfarsi nu va fi din cauza lipsei petrolului.

View Postandreic, on 25 decembrie 2018 - 03:35, said:

Nu va functiona, se va degrada.
Si oricum 0.3G tot inseamna forte imense pe structura. Si cum ziceam la 0.3G nici cu elevatioa de pe Pamant nu mai pastrezi atmosfera...

Normal ca se va degrada....orice se degradeaza.

Asa ceva va deveni viabil pe termen lung in momentul in care robotica va progresa suficient pentru a crea nanoboti programabili capabili sa repare orice se degradeaza in timp real.

Din ce punct de vedere consideri ca 0.3 g sunt forte imense pe structura...adica pe ce directie?

Cu atmosfera la ce te referi ca nu o putem mentine.....stii ca productia de oxigen e viabila prin mai multe metode...de la electoliza apei la plante.

Electroliza mai are si un produs secundar util...hidrogen

View Postandreic, on 25 decembrie 2018 - 20:12, said:

Atmosfera nu mai zic fara presiune corecta 1ATM nu faci nimic dar si asa e greu sa nu o faci sa se piarda in spatiu.

Poti avea presiune mai mica de 1 Atm daca scoti azotul din ecuatie. Presiunea din EVA suits e 32.4 kPa...dum dum dum...ce zici...e mai usor de mentinut atmosfera in interior  la 0.32 Bar decat la 1 Bar?

View PostWIRUS1111, on 25 decembrie 2018 - 20:28, said:

Forta gravitationala  pe Ceres cica-i de  0,029 g  (cel mai mare asteroid cunoscut), va dati seama cam ce gravitatie au asteroizii mai mici.  
Nu stiu cine naiba isi imagineaza prostiile astea de teorii.

Cine te obliga sa creezi o civilizatie pe exteriorul unui asteroid? E suficient sa creezi tunele la interior si sa il faci sa se roteasca in jurul unei axe convenabile.

Cu asta se rezolva si problema materialelor alea care sunt necesare sa construiesti in spatiu....in ideea ca o statie spatiala de dimensiunile alea e fictiune.... o statie spatiala construita in INTERIORUL unui asteroid parca nu mai e asa neverosimila.

Edited by -Jinx-, 26 December 2018 - 01:00.


#43
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018

View Post-Jinx-, on 26 decembrie 2018 - 00:58, said:


Biofuel e ulei de porumb/rapita/insert oily vegetable here....adica agricultura....utilajele agricole pot lucra fara probleme pe biofuel...

Si ce facem daca s-a erodat solul?
Dar cu incalzirea globala?
Serele si fermele verticale nu o sa ne prea ajute.  


Quote

Centralele nucleare nu folosesc petrol sa produca energie....daca nu esti de acord cu mine te rog frumos ilumineaza-mi mintea cea intunecata.


Conductele, tevile,  materialele folosite din ce sunt?
Pentru producerea lor e necesar sa fie ars petrol.


Quote


Momentan pretul este minuscul.....ce vezi tu la pompa sunt accizele.
Compara pretul petrolului cu cat era acum 30-50 de ani.


Quote


Despre organisme....ce vezi si crezi tu este irelevant....universul e...well....e infinit.
Nu e infinit.
Se estimeaza ca are diametru de 90 miliarde de ani lumina.  

Quote



Literalmente mintea ta(si a mea si a tuturor de pe aici) nu este capabila sa aprecieze cat de mica si insignifianta este portiunea de univers pe care am putut-o noi observa.
Ba da. Dar nu cred ca suntem chiar un univers asa de fantezist incat sa credem ca extraterestrii ar fi ca aia din filme, cu tentacule, cu
Naiba, un extraterestru cu tentacule n-ar putea construi nave spatiale, dar sa ajunga la epoca industriala.  
Nu uita ca inconfortul si provocarile infruntate ne-au ajutat sa evoluam.
Daca eram comozi si Africa nu s-ar fi incalzit acum 15 milioane de ani , ramaneam si acum in copaci sau in pesteri.

Uita-te la africani....de ce crezi ca au ramas subdezvoltati si  in stadiul  vanatori culegatori?
Europenii de ce au avansat ?  Dar orientalii si asiaticii?
Doua indicii: clima si hrana.  

Quote

Finally.... trebuie sa intelegi ca progresia tehnologiei e exponentiala nu liniara. Ce azi consideri tu "cutting edge" peste 1000 de ani o sa fie epoca de piatra....daca nu ne autodistrugem pana atunci.
Normal ca nu-i obligatoriu sa ajungem in epoca spatiala.
Putem si maine sa ne intoarcem in evul mediu.  


Quote

Daca omenirea se va sfarsi nu va fi din cauza lipsei petrolului.
Normal.
Va disparea din cauza unor eruptii vulcanice comparabile cu cele de acum 200 milioane de ani cand a fost cea mai mare extinctie.  

  

Quote

Cine te obliga sa creezi o civilizatie pe exteriorul unui asteroid? E suficient sa creezi tunele la interior si sa il faci sa se roteasca in jurul unei axe convenabile.

Cu asta se rezolva si problema materialelor alea care sunt necesare sa construiesti in spatiu....in ideea ca o statie spatiala de dimensiunile alea e fictiune.... o statie spatiala construita in INTERIORUL unui asteroid parca nu mai e asa neverosimila.
Costurile transportarii materialelor sunt foarte mari.  
Noi n-am ajuns pana la Marte, dar pana la vreun asteroid.

Intai sa reusim sa depasim recordul de 14 luni de stat in spatiu.

Pana la urma, am impresia ca numai robotii si eventual cyborgii (oamenii robotizati) vor putea calatori in spatiu.

#44
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostWIRUS1111, on 26 decembrie 2018 - 01:13, said:

1. Si ce facem daca s-a erodat solul?
Dar cu incalzirea globala?
Serele si fermele verticale nu o sa ne prea ajute.  

2. Conductele, tevile,  materialele folosite din ce sunt?
Pentru producerea lor e necesar sa fie ars petrol.

3. Compara pretul petrolului cu cat era acum 30-50 de ani.

4.Nu e infinit.
Se estimeaza ca are diametru de 90 miliarde de ani lumina.  

5.Ba da. Dar nu cred ca suntem chiar un univers asa de fantezist incat sa credem ca extraterestrii ar fi ca aia din filme, cu tentacule, cu
Naiba, un extraterestru cu tentacule n-ar putea construi nave spatiale, dar sa ajunga la epoca industriala.  
Nu uita ca inconfortul si provocarile infruntate ne-au ajutat sa evoluam.
Daca eram comozi si Africa nu s-ar fi incalzit acum 15 milioane de ani , ramaneam si acum in copaci sau in pesteri.

Uita-te la africani....de ce crezi ca au ramas subdezvoltati si  in stadiul  vanatori culegatori?
Europenii de ce au avansat ?  Dar orientalii si asiaticii?
Doua indicii: clima si hrana.  

6.Normal ca nu-i obligatoriu sa ajungem in epoca spatiala.
Putem si maine sa ne intoarcem in evul mediu.  

7Normal.
Va disparea din cauza unor eruptii vulcanice comparabile cu cele de acum 200 milioane de ani cand a fost cea mai mare extinctie.  

8.Costurile transportarii materialelor sunt foarte mari.  
Noi n-am ajuns pana la Marte, dar pana la vreun asteroid.

Intai sa reusim sa depasim recordul de 14 luni de stat in spatiu.

Pana la urma, am impresia ca numai robotii si eventual cyborgii (oamenii robotizati) vor putea calatori in spatiu.
Ti-am numerotat paragrafele ca sa raspund mai usor

1. Tu numai scenarii apocaliptice visezi?....parca ramaneam fara petrol in 50 de ani nu asa ziceai? In 50 de ani nu mai avem sol? Trebuie sa astepti pana in ultima secunda ca sa te apuci de produs biofuel?
De asemenea eu cred ca tu nu intelegi ca productia de biofuel o sa fie ajutata nu stingherita de global warming.
Eu cred ca Karax e un pic mai realist decat tine...and that says alot about you  Posted Image

2.NU sunt facute din materiale plastice....NU sunt facute din derivate de petrol
Industria metalurgica functioneaza  fara probleme pe brichete din materiale regenerabile(deseuri lemn) carbune, biofuel etc.

3. Pai asta ti-am spus si eu...pretul o sa creasca...dar pretul e inca FOARTE mic si nu are nici o treaba cu ce vezi tu la pompa.
In timp odata cu cresterea preturilor combustibililor fosili o sa se scada si accizele daca se vrea sa se mentina sustenabilitatea....daca nu mergem pe biofuel fara probleme.
App vezi ca toata benzina pe care o folosesti tu acum e deja aditivata cu etanol.

4. Da....se estimeaza.
4 bis. Chiar si asa eu cred ca tu nu poti sa intelegi ce inseamna  90 de miliarde de ani lumina.....ca dai valoarea asta sau zici ca e infinit e acelasi lucru.
Practic asta inseamna ca daca prin absurd am reusi sa producem un telescop capabil sa vada pana in capatul galaxiei toata informatia pe care o vom primi va fi veche de
.
.
.
wait for it
.
.
.
90 de miliarde de ani.
Poti sa intelegi asta?

5. Extraterestrii vor avea fix forma cea mai avantajoasa pentru mediul in care se dezvolta.
Tu nu poti sa iti imaginezi ce efecte ar avea asupra corpului uman , dezvoltarea intr-o atractie gravitationala de 0.3G  timp de doar 2 generatii.
Ia asta ca tema pentru acasa...sa vedem daca poti sa iti dai seama ce ar iesi de aici.

6. Nimic nu e obligatoriu.

7. Din nou cu certitudinile tale incerte Posted Image

8. hai sa amendez eu raspunsul tau. Costurile transportarii materialelor luand in considerare tehnologiile pe care le avem acum la dispozitie.....

View PostWIRUS1111, on 26 decembrie 2018 - 01:13, said:

Noi n-am ajuns pana la Marte, dar pana la vreun asteroid.

Cine nu a ajuns pe marte? Fiinte umane ...da(s-au trimis expeditii robotizate pe marte)....dar asta nu pt ca nu putem.
Asta pt ca nu e nimeni idiot sa piarda un an si jumatate din viata lor degeaba doar ca sa se duca pana acolo si sa se intoarca fara nici un scop bine determinat.....doar de amorul artei

Edited by -Jinx-, 26 December 2018 - 01:49.


#45
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018
1. Si atunci de ce presa si oficialii vorbesc de zeci de ani despre epuizarea combustibililor fosili ? De ce nu se grabesc apoi sa faca tranzitia spre energii alternative?
Avand in vedere ca majoritatea nu sunt fezabile.
Eu cred ca tu , fiind prea optimist,esti comparabil cu karax.

2.  Asta poate, dar pentru cat timp dupa ce vor fi epuizate zacamintele de petrol?
Stii vreo alternativa la plastic care si asa e daunator?
Sau la hartia care iroseste lemnul?

3. Prea mult optimism.

4.   Observable universe - Wikipedia
The observable universe is thus a sphere with a diameter of about 28.5 gigaparsecs[30] (93 billion light-years or 8.8×1026 meters).[31]



5.  N-ar mai fi nimic. Astronautii nu pot rezista mai mult de 14 luni in spatiu din cauza radiatiilor, dar si din cauza ca li se atrofiaza musculatura si li se descompun oasele.
E improbabil apoi sa facem copii in spatiu sau pe alte planete.  Savantii spun ca un copil nascut pe Marte, daca ar reusi sa creasc normal pe planeta aceea,   nu s-ar putea adapta la gravitatia de pe Terra.  

Intr-adevar, fiintele biologice pot lua forma cea mai avantajoasa daca ne uitam la fluturi sau greieri ori tigri ori cameleonii care adopta culorile mediului pentru a se camufla. Inclusiv pisicile maidaneze au devenit gri pentru a se camufla mediului urban.

Dar asta nu inseamna ca ar fi si cei mai inteligenti capabili sa construiasca nave spatiale.  

Quote



8. hai sa amendez eu raspunsul tau. Costurile transportarii materialelor luand in considerare tehnologiile pe care le avem acum la dispozitie....

Nu se intrevede un mare progres in urmatorii 100 de ani la aspectul transportului spatial.

#46
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostWIRUS1111, on 26 decembrie 2018 - 02:11, said:

1. Si atunci de ce presa si oficialii vorbesc de zeci de ani despre epuizarea combustibililor fosili ? De ce nu se grabesc apoi sa faca tranzitia spre energii alternative?
Avand in vedere ca majoritatea nu sunt fezabile.
Eu cred ca tu , fiind prea optimist,esti comparabil cu karax.

2.  Asta poate, dar pentru cat timp dupa ce vor fi epuizate zacamintele de petrol?
Stii vreo alternativa la plastic care si asa e daunator?
Sau la hartia care iroseste lemnul?

3. Prea mult optimism.

4.   Observable universe - Wikipedia
The observable universe is thus a sphere with a diameter of about 28.5 gigaparsecs[30] (93 billion light-years or 8.8×1026 meters).[31]



5.  N-ar mai fi nimic. Astronautii nu pot rezista mai mult de 14 luni in spatiu din cauza radiatiilor, dar si din cauza ca li se atrofiaza musculatura si li se descompun oasele.
E improbabil apoi sa facem copii in spatiu sau pe alte planete.  Savantii spun ca un copil nascut pe Marte, daca ar reusi sa creasc normal pe planeta aceea,   nu s-ar putea adapta la gravitatia de pe Terra.  

Intr-adevar, fiintele biologice pot lua forma cea mai avantajoasa daca ne uitam la fluturi sau greieri ori tigri ori cameleonii care adopta culorile mediului pentru a se camufla. Inclusiv pisicile maidaneze au devenit gri pentru a se camufla mediului urban.

Dar asta nu inseamna ca ar fi si cei mai inteligenti capabili sa construiasca nave spatiale.  


Nu se intrevede un mare progres in urmatorii 100 de ani la aspectul transportului spatial.


1Tovarase...tu intelegi ca eu lucrez in industria asta(a petrolului).... momentan in secunda asta stau cu gluteus maximus pe aprox 50 000 de tone hidrocarburi(Jet fuel, Gasoil). Iti fac poza daca nu vrei sa ma crezi.
Petrolul se va epuiza...sa se epuizeze...nu e o problema. Problema e ca atata timp cat mai exista un strop de petrol undeva pe pamant cei care au investitii in acest domeniu (e vb de sume pe care tu nici macar nu poti sa ti le imaginezi) vor opri dezvoltarea tehnologiilor alternative pentru ca ...INTERESE\
Poti sa intelegi asta?
Ai capacitatea?
Daca iti zic ce bullshit-uri se fac in domeniul asta te apuca durerile de cap.
Presa e presa...tot ce apare in presa e cu scopul de a se face bani...cu cat mai bombastice titlurile cu atat mai bine.

2. Cum adica pentru cat timp....atata timp cat plantezi la loc mai multi copaci decat tai vei avea ad infinitum....ce-i asa greu.
Nu mai ai copaci...no problem...ai auzit vreodata de biomasa?
Atata timp cat ai camp sa plantezi diferite vei avea biofuel  si biomass ad infinitum.
De aceea se numesc surse de energie REGENERABILA
Cantitatile de plastic utilizate intr-o centrala nucleara sunt minime comparativ cu cantitatea de energie produsa.
Hai totusi sa presupunem prin absurd ca la un punct in timp nu vom mai avea petrol si nici deseuri sa creem butonul ala de plastic pe care scrie START la centrala nucleara.
Ia de aici: https://www.forbes.c...w/#181320f743d9
Deja se dezvolta tehnologii alternative independente de petrol pt producerea maselor plastice

3. Ce optimism...am zis DACA se doreste mentinerea sustenabilitatii....DACA.... Unde e optimismul ala ca eu nu il vad.

4. Ce vrei sa imi arati cu articolul ala...ca am dreptate? Ca nu ai inteles ABSOLUT NIMIC DIN EL.....articolul ala nu zice ca universul are 93 de miliarde de ani lumina Posted Image
Te-ai facut singur de ras. Acolo zice ca universul OBSERVABIL .....De la wiki citire :"The observable universe is a spherical region of the Universe comprising all matter that can be observed from Earth at the present time, because electromagnetic radiation from these objects has had time to reach Earth since the beginning of the cosmological expansion."
Informatia care a ajuns pe pamant de la marginea acestei sfere este veche de 93 de miliarde de ani ....intelegi? Asta e cea mai veche informatie care a reusit sa ajunga pe pamant.
Asta nu schimba faptul ca universul poate fi considerat infinit.

5.Vom pleca in spatiu in momentul in care pamantul nu va mai fi capabil sa ne sustina....nu va mai exista interes sa ne intoarcem.
Problema radiatiei se rezolva prin creerea de baze in interiorul asteroizilor sau prin creerea de atmosfera la suprafata planetelor viabile.
Plus ca materiale pentru blocarea radiatiei se creeaza zi de zi.

6. Daca noi reusim sa ne distrugem planeta pana in punctul in care in 100 de ani va trebui sa plecam in spatiu atunci meritam sa murim....eu totusi nu as paria ca se va intampla asta.

Later Edit: O sa iti pun o intrebare...fii sincer....n-ai mai mult de 18 ani asa-i? Ai jucat prea mult fallout cred eu.

Edited by -Jinx-, 26 December 2018 - 03:11.


#47
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostWIRUS1111, on 25 decembrie 2018 - 19:30, said:

Asa e, astia de au proiectat  Cilindrul O' Neill, Sfera Bernal   sau  Standford Torus   nu-si dau seama ca pentru a mentine particulele de apa, obiectele, pasagerii si  atmosfera artificiala  la locul lor   fara sa pluteasca ca-n statia ISS, trebuie sa mentii gravitatia la nivelul celei de pe Pamant.  
Iar ca sa ai G1, trebuie construit un habitat spatial  cu masa echivalenta Pamantului , adica sa cantareasca  7024597220000000000♤5.9722×1024 kg

Asa zici tu...asa prosti au fost....aoleu nineacaaaa...ce oameni prosti e fizicienii astia de s-au gandit ei asa.

Revenim la...Me thinks ca tu nu ai idee cum se creeaza gravitatia artificiala in structurile alea.

Ia de aici un exemplu sa te lamuresti....iei un cilindru de orice dimensiune vrei tu  gol la interior....si il rotestin in jurul axei longitudinale. Hopaaaaa....ai creat gravitatie artificiala la interior. Orice obiect va fi impins catre peretele exterior al cilindrului . Intelegi acum? Daca erai putin atent la ora de fizica poate acum stiai cum functioneaza forta centripeta/centrifuga intr-un cilindru/sfera/inel aflat in rotatie.

Chestia aia cu masa echivalenta cu a pamantului e o ineptie. Masa nu are nici o importanta in creerea gravitatiei artificiale....decat poate sa ingreuneze toata treaba.

Cu cat masa e mai mica cu atat mai usor va fi sa insufli miscarea de rotatie necesara.

Avand in vedere ca in spatiu orice corp in miscare sta in miscare, odata ce ai pornit fenomenul  s-a terminat orice consum de energie in directia asta.

Singura problema cu gravitatia artificiala creata astfel e ca daca diametrul cilindrului/inelului/sferei nu este suficient de mare efectul coriolis o sa te faca cu capull

Cat despre ultima parte a raspunsului precedent....m-am razgandit...eu cred ca ai vreo 14 ani si vrei sa te joci cu baietii mari(noi) dar nu prea iti iese.

Esti sigur ca nu esti inrudit cu Karax pe undeva?...macar de gradul 2-3? Numai el mai discuta de tehnologii pe care nu le intelege.

Edited by -Jinx-, 26 December 2018 - 03:26.


#48
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,289
  • Înscris: 07.02.2003

View Post-Jinx-, on 26 decembrie 2018 - 00:58, said:

Poti avea presiune mai mica de 1 Atm daca scoti azotul din ecuatie. Presiunea din EVA suits e 32.4 kPa...dum dum dum...ce zici...e mai usor de mentinut atmosfera in interior  la 0.32 Bar decat la 1 Bar?
Noi vorbeam de a pastra atmosfera pe inel normala si sa iesi afara fara EVA... aia stim cum merge si nu stai cu zilele in ea... deci not happening.

Pentru liftul spatial si dificultatile tehnice avem aici:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/iAXGUQ_ewcg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#49
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postandreic, on 26 decembrie 2018 - 11:36, said:


Noi vorbeam de a pastra atmosfera pe inel normala....

De ce...de ce trebuuesc facute lucrurile la fel ca pe pamant? Azotul e inert...nu contribuie cu absolut nimic in sistemul respirator

#50
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,889
  • Înscris: 23.09.2005

View PostWIRUS1111, on 25 decembrie 2018 - 18:42, said:

Nu stiu ce sa zic, dar Soarele  are diametrul de  1.391.016 km. Noi nu putem construi nimic de marimea Lunii, dar de marimea unei stele ca Soarele.  
Gandeste-te si tu cati sateliti cu oglinzi  ar trebui sa fabricam  si cat timp ar dura sa inconjuram Soarele.
Sau cat ne costa acum sa transportam niste materiale numai pe statia spatiala orbitala si in ce cantitati minuscule.  

Roiul, scutul sau sfera lui Dyson e imposibila de realizat chiar si peste 1 milion de ani.
In primul rand  necesita mult material, multe  costuri, ori oamenii n-au rabdare. Pana ajungem noi sa terminam un sfert din sfera aia o sa ne autodistrugem  de 10 ori ca specie.  
Doar daca am trimite nano-replicanti, dar tot ar dura cateva milioane de ani sa inconjuram Soarele, adica sa formam o sfera de zeci de miloane de km.
E pueril si pentru filmele SF.  Nu stiu cum ai putea inconjura Soarele, adica trebuie sa fii copil sau amator total in ale fizicii si astronomiei sa crezi ca se poate construi asa ceva.  

Cred ca-ti dai seama ca Sfera Dyson nu e conceputa pentru nivelul nostru de civilizatie, deci discutia nu e daca noi o putem face caci e clar ca nu.

Asta nu inseamna ca niciodata nimeni n-o poate realiza.

#51
WIRUS1111

WIRUS1111

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 22.12.2018
Jinx, iti pierzi credibilitatea cu atacurile si insultele  la persoana mea!

1. Bine, lucrezi, depinde acum in ce pozitie, dar asta nu te face sa stii absolut totul.
Dar daca iti spun ca zacamintele de petrol de la cele mai mari adancimi sunt inaccesibile oricarei tehnologii extractoare actuale?

Si ce te face sa crezi ca industria petroliera va trai pana cand va fi extras ultimul strop de petrol?
Dimpotriva, daca se ajunge in situatia  sa stim ca Pamantul nu mai are decat cateva zacaminte limitate cantitativ ,  industria petrolului s-ar cam opri pentru ca nu vor putea face fata cererii a 10 miliarde de oameni.  In secunda doi ar iesi fie cu razboi mondial pentru acele zacaminte ramase, fie industria petroliera s-ar desfiinta si ar trece pe carbuni.  Ma cam indoiesc apoi ca industria petrolului va mai exista daca oamenii nu-si vor mai permite sa aprovizioneze masinile cu benzina, dar sa le mai fabrice pentru ca absolut tot ce are civilizatia asta, de la automobile si medicamente pana la detergenti si alimente sunt pe baza de petrol. Am mai spus ca pana si panourile solare sunt tot pe baza de petrol.  
Si daca ne apucam sa reciclam toate deseurile din plastic, tot nu o sa fie indeajuns sa satisfaca cererile majoritatii.
Iar centrala de fuziune nucleara cere foarte mult petrol pentru a fi construita si intretinuta.  

Fara petrol, evul mediu scrie pe noi!  

2. Nu cred ca o sa mai ai ce sa cresti pe Pamant cand atmosfera va fi toxica si plina de dioxid de carbon, cand desertificarea se va extinde,   solurile vor fi erodate, metanul din ghetarii topiti va  iesi la suprafata.  
Ai vazut filmul  Interstellar?
Oamenii au ajuns sa nu mai poata cultiva graul  si porumbul, peste tot era praf de nisip, temperaturile crescusera.  
Asa ca las-o cu biomasa si cu  fermele verticale si cu altele ca nu sunt suficiente sa satisfaca cererile a 10 miliarde de oameni.  
Chiar daca o mana de oameni vor reusi sa practice agricultura artificiala si sa fabrice carne artificiala in laborator, asta nu inseamna ca vor putea supravietui foarte multi oameni.  

Cat despre plastic, si daca se dezvolta tehnologii alternative, cu ce ma incalzeste?
Dat fiind ca plasticul va fi unul dintre cauzatorii sfarsitului civilizatiei umane pe Pamant, de vreme ce am poluat oceanele cu el ....  


4. Recunosc ca m-am exprimat gresit la inceput sau am omis.  Dar universul observabil are 93 de miliarde de ani lumina.  
Dar tot nu poate sa fie INFINIT cum zici tu.  Este imposibil stiintific si matematic.

Infinitul nu poate exista!  


5. Cu ce costuri? Si cati oameni vor pleca?
Te-ai gandit ca  omul nu se poate adapta oricarei planete cu gravitatie mai scazuta decat al Terrei?
Mai mult de 6-14 luni nu putem rezista, in primul rand psihic sta stai permanent izolat intr-o nava stramta sau intr-un dom subteran. Aia nu e viata.  
Apoi,  nu s-a dezvoltat nimic pentru a asigura intarirea oaselor si musculaturii pe termen lung.  
Miscarea nu e suficienta.  

Parerea mea e ca vom putea coloniza alte planete doar daca am deveni  cyborgi incat sa nu mai avem nevoie de oxigen sau hrana. E singura solutie pe care o  vad, sa renuntam la latura umana, optiune pe care o detest.  


6. La cum se prezinta situatia geopolitica actuala  si dat fiind ca ne vom umple de imigranti din cauza schimbarilor climatice ce vor provoca dezastre severe  si ca noi ca occidentali suntem total incompatibili cu populatiile din tarile lumii a treia , Fallout chiar se poate inscrie ca un ghid de succes.

  

Quote


Ia de aici un exemplu sa te lamuresti....iei un cilindru de orice dimensiune vrei tu  gol la interior....si il rotestin in jurul axei longitudinale. Hopaaaaa....ai creat gravitatie artificiala la interior. Orice obiect va fi impins catre peretele exterior al cilindrului . Intelegi acum? Daca erai putin atent la ora de fizica poate acum stiai cum functioneaza forta centripeta/centrifuga intr-un cilindru/sfera/inel aflat in rotatie.
Chestia aia cu masa echivalenta cu a pamantului e o ineptie. Masa nu are nici o importanta in creerea gravitatiei artificiale....decat poate sa ingreuneze toata treaba.
Cu cat masa e mai mica cu atat mai usor va fi sa insufli miscarea de rotatie necesara.
Avand in vedere ca in spatiu orice corp in miscare sta in miscare, odata ce ai pornit fenomenul  s-a terminat orice consum de energie in directia asta.
Singura problema cu gravitatia artificiala creata astfel e ca daca diametrul cilindrului/inelului/sferei nu este suficient de mare efectul coriolis o sa te faca cu capull


In ce film SF ai vazut asta?
Sau in ce documentar prost de pe Discovery ?  
=)))))))
Si daca s-ar putea, o statie spatiala ca aia necesita  secole.
Plus ca a explicat andreic cum sta treaba cu Ringworld.  


Te apropii tu de karax in clipa asta.  

Pana una alta, civilizatia umana abia a putut construi ceva de tip ISS, foarte primitiv in raport cu imaginatia bogata a unor SF-isti ca tine,  si totusi este tot ce-i mai bun pe care l-a putut crea civilizatia la nivelul tehnologic actual.  



Quote


Cat despre ultima parte a raspunsului precedent....m-am razgandit...eu cred ca ai vreo 14 ani si vrei sa te joci cu baietii mari(noi) dar nu prea iti iese.
Esti sigur ca nu esti inrudit cu Karax pe undeva?...macar de gradul 2-3? Numai el mai discuta de tehnologii pe care nu le intelege.



Iar eu cred ca nevasta'ta te-a refuzat azi noapte, ai  tai ti-au adus drept cadouri alte pulovere din lana si ti-a venit factura mare la gaz de esti asa intepat.

View PostPhobos, on 26 decembrie 2018 - 16:46, said:

Cred ca-ti dai seama ca Sfera Dyson nu e conceputa pentru nivelul nostru de civilizatie, deci discutia nu e daca noi o putem face caci e clar ca nu.

Asta nu inseamna ca niciodata nimeni n-o poate realiza.
Eu sustin ca nimeni , nicio specie biologica, nu poate construi asa ceva in jurul unei stele.  


Nici macar materia din tot sistemul solar n-ar putea acoperi toata suprafata Soarelui.


O tampenie mare!

Edited by WIRUS1111, 26 December 2018 - 19:51.


#52
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
La razele x, gama, pulsuri EM, la toate acestea nu s-au gandit. Apoi la gravitatia soarelui, la vantul solar, ...

Sa ne gandim la ploaia de meteoriti si asteroizi care plonjeaza in soare, practic ar spulbera si destabiliza sfera Dyson.

#53
Infinitty

Infinitty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,401
  • Înscris: 14.12.2008
Sa faci o sfera mai mare decat tot sistemul planetar doar ca sa captezi putina energie solara in plus?!

Mai aproape de soare s-ar topi toata sfera, de altfel avem Luna la indemana pentru asa ceva, Venus la o adica, chiar si Mercur.

#54
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
@Wirus

Eu unul am obosit...e pointless sa inceec sa te educ. Mult succes in viata iti urez si sarbatori fericite tuturor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate