Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

A folosit cineva medii de stocare mai rare pe la noi, gen "Iomega" Bernoulli și ZIP, casete de date (data cartridge), discuri magneto-optice

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#55
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Post-Jinx-, on 22 decembrie 2018 - 00:13, said:

In nici un fel nu face...nu e arhiva... e backup offline in caz ca pateste ceva workstation-ul
păi nu e backup. Tocmai asta înseamnă backup, să poți recupera date dintr-o anumită fereastră de timp, predeterminată.
Tu povestești despre redundanță. Nu-i același lucru.

Edited by DaculScoril0, 22 December 2018 - 00:24.


#56
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostDaculScoril0, on 22 decembrie 2018 - 00:23, said:

păi nu e backup. Tocmai asta înseamnă backup, să poți recupera date dintr-o anumită fereastră de timp, predeterminată.
Tu povestești despre redundanță. Nu-i același lucru.
Principalul scop e asigurarea datelor impotriva pierderii.....recuperarea pe o perioada predeterminata e secundara.

Perioada aia predeterminata variaza de la user la user. In cazul de fata e vb de 24 de ore.

Repet...vorbim de statie de backup separata de workstation care mai are si bonus redundanta prin RAID 5

Oricum....tomeito, tomato, poteito, potato (am scris fonetic)

"In information technology, a backup, or data backup, or the process of backing up, refers to the copying into an archive file of computer data so it may be used to restore the original after a data loss event. The verb form is "back up" (a phrasal verb), whereas the noun and adjective form is "backup".[1]
Backups have two distinct purposes. The primary purpose is to recover data after its loss, be it by data deletion or corruption. Data loss can be a common experience of computer users; a 2008 survey found that 66% of respondents had lost files on their home PC.[2] The secondary purpose of backups is to recover data from an earlier time, according to a user-defined data retention policy, typically configured within a backup application for how long copies of data are required."

Edited by -Jinx-, 22 December 2018 - 00:40.


#57
nei-k

nei-k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,534
  • Înscris: 21.12.2006

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 01:35, said:

A folosit cineva medii de stocare mai rare pe la noi, gen "Iomega" Bernoulli și ZIP, casete de date (data cartridge), discuri magneto-optice (magneto-optical-discs) - au existat și dischete floppy magnetice (flopptical discs).
...
Am folosit la serviciu (presa scrisa) in 1996-1997 Iomega ZIP si Iomega JAZ. ZIP-urile erau folosite în principal pentru transport date, iar JAZ-urile pentru backup și arhivare date. S-a renunțat la ZIP in '97 fiind implementata trasmisia datelor prin SATELIT, apoi prin internet. Ce vremuri!

#58
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar care erau mai bune: ZIP sau JAZ?   :huh:

#59
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Indiferent care erau mai bune, nu inteleg cum te ajuta pe tine .

#60
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Curiozitate istorică   :yes:

#61
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
si de aceea trebuie sa deschizi un topic de 4 pagini ca ai tu  curiozitati ?

#62
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Da.   ;)
Ah, în astea 4 pagini au avut şi alţii curiozităţi.

#63
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Ca virgula concluzia finala sa fie urmatoarea: useri obisnuiti continua arhivarea pe hdd-uri, cei enterprise pe banda magnetica, exact cum a fost si pana acum.
Sa stii ca daca esti foarte curios in privinta mediile de stocare exista pe youtube canale care te documenteaza excelent despre aceastea.

Cum ar fi sa deschid si eu topicuri de genul: "A folosit cineva casete audio? " , "A prins cineva de la noi , televizoare alb-negru ? Stie cineva cum functioneaza o lampa tv ?"
"Stie cineva ce serie aveau carligele de cuplarea a tramvaielor din 1990 ?"

Ar fi naspa iti zic eu. Astfel de topicuri nu te fac mai intersant sa stii, ba din contra, obtii efectul invers.

Edited by BraviaAmpero, 26 December 2018 - 23:02.


#64
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Cum funcţionează o lampă tv e un subiect de discuţie. Mulţi au auzit despre ele, dar nu ştiu mulţi cum funcţionează.
Aia cu cuplele de tramvai poate fi un subiect dacă se face o comparaţie. E chiar ciudat de exemplu că oraşe precum Ploieşti, Brăila şi Galaţi, care-s sub Bucureşti pot folosi tramvaie cu cuplă automată (ce-i drept, toate sunt aşa, că afară de unele utilitare mai au tramvaie Româneşti) şi Bucureştiul, ditamai oraşul şi capitală nu le poate folosi.
Despre casete audio există un subiect general.

Cât despre mediile de stocare, nu mulţi le-au folosit pe cele mai speciale. Există pe internet informaţii despre ele, dar când cineva spune o poveste despre ceva, parcă merge mai uşor la suflet   :)

#65
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Cred ca daca te faceai impegat de miscare intr-o gara tu nu puteai sa te plictisesti deloc, la catre fiare vechi si vagoane de casat sunt pe linii moarte aveai activitate
toata viata doar in acea gara.

Edited by BraviaAmpero, 27 December 2018 - 19:33.


#66
sergiuop

sergiuop

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 984
  • Înscris: 18.06.2009
Mi-a luat ceva vreme sa o gasesc - mai am inca si unitatea daca este cineva interesat Posted Image

Attached Files



#67
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007

View Postsergiuop, on 06 martie 2019 - 11:42, said:

Mi-a luat ceva vreme sa o gasesc - mai am inca si unitatea daca este cineva interesat Posted Image
djl, cum cine ? Nu te-a contactat inca ?

#68
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017

View PostBraviaAmpero, on 21 decembrie 2018 - 13:52, said:

Ceea ce este intersant la banda magnetica( mai ales LTO Ultrium 6 care este si ignifuga) este ca poti s-o pui la gheatza, s-o plimbi prin baltoace, sa pui unsoare pe ea, etc. O speli, o lasi sa se usuce
o pui pe un tamburi de caseta si poti citii informatiile de pe ea.
Fa asta cu un HDD sau CD. Desfa-l, arunca-i platanele prin noroi, inghet , etc si reasambleaza-l. E pa.

https://www.zdnet.co...-1000-year-dvd/
http://www.microscop...isc-review.html
Pe astea faci back-up, nu pe mizerii de benzi magnetice, fie ele si Ultrium!

Sa vad cum stochezi 3500 de fisiere RAW de ~800 MB (sesiune de fotografiat la un dezvoltator imobiliar), pe benzi!Posted Image
Nu e de mirare ca pana si "cutiile negre" ale avioanelor au renuntat la benzile magnetice, si au adoptat memorii flash.Benzile se sifoneaza, se magnetizeaza, imbatraneste adezivul si cade pulberea de fier sau crom de pe ele, mucegaiesc, se rup.

#69
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
M-am făcut cu unitate de casete 'Travan'. Dar nu găsesc ieftin o casetă din asta.
Caut şi Discuri Magneto-Optice de 5,25" maxim 640-650 M.B. ca să testez o unitate.

#70
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004

View Postsergiuop, on 06 martie 2019 - 11:42, said:

Mi-a luat ceva vreme sa o gasesc - mai am inca si unitatea daca este cineva interesat    Posted Image

Posted Image


Sunt curios dacă acest gen de casetă folosea softul proprietar al producătorului care a făcut unitatea de casetă sau un soft generalist. Am luat caseta şi unitatea de la coleg şi vreau să mă joc cu ele după ce instalez '95'-ul pe un computer, dar trebuie să ştiu cu ce soft le rulez.
Unitatea este o "Tandberg" 3660.
Credeam că e casetă mică (mini-cartridge), dar e din aia mare, babană. Din alea mini am găsit sigilate, din astea mari nu am găsit sigilate...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate