Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata
 Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...
 teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN
 Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.
 

A folosit cineva medii de stocare mai rare pe la noi, gen "Iomega" Bernoulli și ZIP, casete de date (data cartridge), discuri magneto-optice

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#1
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
A folosit cineva medii de stocare mai rare pe la noi, gen "Iomega" Bernoulli și ZIP, casete de date (data cartridge), discuri magneto-optice (magneto-optical-discs) - au existat și dischete floppy magnetice (flopptical discs).
Să înțeleg din ultima filmare că se mai folosește și azi stocarea pe bandă magnetică?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/_Lu0gd1k1D4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/b1tEzpYoG-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zdwI4l34AFM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/irG32AfrG5o?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/alxqpbSZorA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#2
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014
Am folosit eu ZIP-uri in tinereturi...250mb era "super lucs" la vremea aia :roflmao:

#3
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Existau C.D.-uri de 600 M.B., dar şi ele, şi unităţile optice pentru scris erau foarte scumpe. Iar floppy discul oferea capacitate prea mică. Au existat şi Zip de 100 şi 750 M.B. Când au devenit mai ieftine C.D.-urile, adio: https://en.wikipedia..._1998to2003.svg

#4
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 02:02, said:

Existau C.D.-uri de 600 M.B., dar şi ele, şi unităţile optice pentru scris erau foarte scumpe. Iar floppy discul oferea capacitate prea mică. Au existat şi Zip de 100 şi 750 M.B. Când au devenit mai ieftine C.D.-urile, adio: https://en.wikipedia..._1998to2003.svg

Cam pe vremea cand au aparut alea de 750mb  mi-am luat writer....1 leu cd-ul blank ....5lei il vindeam cu softuri Posted Image

Ce pot sa zic....am fost antreprenor Posted Image

Edited by -Jinx-, 21 December 2018 - 02:16.


#5
elef

elef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 03.10.2014

Quote

Să înţeleg din ultima filmare că se mai foloseşte şi azi stocarea pe bandă magnetică?

Sunt folosite la backup-uri in continuare.

Uite niste jucarii mai complexe ;) :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/ANQTiwAloLI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1yUZ81dCqBg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zQDVB00fOkA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#6
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Cine avea unitate optică de scris era barosan pe atunci... că erau destul de scumpe, nu toţi aveau şi se puteau face bani din scrierea C.D.-urilor.
'Zip' văzui că erau cam pretenţioase la compatibilitate.
Dar cum de mai sunt folosite benzi magnetice la stocare... nu-s cam nefiabile?   :huh:

Edited by djl, 21 December 2018 - 02:21.


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 01:35, said:

A folosit cineva medii de stocare mai rare pe la noi, gen "Iomega" Bernoulli şi ZIP, casete de date (data cartridge), discuri magneto-optice (magneto-optical-discs) - au existat şi dischete floppy magnetice (flopptical discs).
Să înţeleg din ultima filmare că se mai foloseşte şi azi stocarea pe bandă magnetică?

Le-am încercat pe toate la vremea lor la serviciu.

Benzile magnetice încă se folosesc. Pentru multe organizații e obligatoriu să aibă backup pe multe luni în urmă, benzile magnetice sunt o soluție robustă. Pe vremuri erau și semnificativ mai ieftine decât hard discurile, acum se folosesc pentru longevitate și arhivabilitate.

Sunt mai multe scheme de backup, în principiu se rotesc periodic câteva benzi iar la un ciclu complet o bandă se arhivează. În funcție de nivelul de ”paranoia” din organizație sau legislație arhivatul ăsta poate să însemne inclusiv seifuri ignifugate gestionate de o terță organizație.

Edited by DaculScoril0, 21 December 2018 - 02:36.


#8
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ai folosit şi "Iomega" Bernoulli?   Posted Image   Posted Image   :surprise:

Edited by djl, 21 December 2018 - 02:27.


#9
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 02:20, said:

Dar cum de mai sunt folosite benzi magnetice la stocare... nu-s cam nefiabile?   Posted Image
benzile magnetice sunt cel mai fiabil mediu de stocare.
Spre deosebire de mediile optice care nu sunt acceptabile pentru nici un fel de stocare de lungă durată.

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 02:27, said:

Ai folosit şi "Iomega" Bernoulli?   Posted Image   Posted Image   Posted Image
cred că da.
A fost o perioadă în care tot apăreau și dispăreau dispozitive de genul ăsta, o grămadă s-au luptat să aducă pe piață înlocuitorul flopi discului.
Lucram la o firmă care vindea tehnică de calcul la întreprinderi mari (de stat) și-mi treceau prin mână tot soiul de năzbâtii.

#10
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Ce aş vrea şi eu o 'Bernoulli"   Posted Image
'Jaz' cu era faţă de 'Zip'?   Posted Image
Ce interesant ar fi să poţi aduce unele cehestii de atunci acuma   Posted Image
Cu teleimprimator te-ai jucat?   Posted Image
Tramvaie albastre   :(   , tehnica nouă e mult mai prietenoasă cu utilizatorul, dar nu ştiu de ce cea veche e mai interesantă!

Edited by djl, 21 December 2018 - 02:56.


#11
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 02:50, said:

Cu teleimprimator te-ai jucat?   Posted Image
la Casa Pionierilor la Clubul de Radioamatori.

#12
florinbad

florinbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,259
  • Înscris: 14.11.2006
Mai am si acum o caseta de date (data cartridge), cateva role de banda magnetica (o folosesc la legatul vitei de vie Posted Image) si doua floppy de 8".

Edited by florinbad, 21 December 2018 - 07:53.


#13
Swiby

Swiby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 08.02.2007
De toate, LTO-uri si astazi si inca mult timp de acum inainte.

#14
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
Da, matusa-mea lucra un centru de calcul si prin anii '90 inca mai foloseau antichitati cu banda magnetica, intr-o zi a dus cateva role cu banda la tara pentru bunica-mea sa lege vita de vie cu ele, si eu cu varu-meu, le-am luat sa ne jucam, le-am legat pe stalpi, le-am intins prin tot satul, aveau cred sute de metri, a fost frumos.

#15
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,230
  • Înscris: 13.06.2004
Banda aia e de colecţie   :nonobad:
Am şi eu în colecţie (nefolosită), am donat o rolă unui muzeu. Am şi o casetă de date, dar nu ştiu de ce s-a rupt banda. Pentru date se foloseau şi casete audio normale (capacitate cam mică însă) şi casete D.A.T. (nu au făcut însă din păcate şi codecuri pentru audio în cazul acestor unităţi  :(   ).

#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Astea nu sunt vechituri. Eu am prins si cartele perforate sau banda perforata. Alea sunt antichitati.

#17
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
am prins si eu casetele cu banda  cu toate ca n-am avut calculator, am vazut la cineva asta ,  ce scartait aveau....  calculator n-am avut decat abia prin 2003 , pe care habarn-aveam sa  il folosesc macar.....abia in 2007 mi-am luat unul mai serios pe care am invatat niste chestii.... in rest sunt habarnist in ale calculatoarelor, in anii '90 am prins maxim consola acasa si atat, eram paralel cu tehnologia.....
dar casetele cu banda pentru calculator le-am vazut si eu

#18
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

Quote

Să înţeleg din ultima filmare că se mai foloseşte şi azi stocarea pe bandă magnetică?
Da. Avantaje: durabilitate + cost mai putin fata de aceiasi cantitate de date stocata pe alte medii.
Stocarea pe banda magnetica se face pentru scopul de arhivare si nu date de lucru.Vorbim de zeci sau sute de TB de date.Doar la aceste dimensiuni este eficienta
stocarea in scop de arhivare a datelor.Doar in acest context si nu altul.
De obicei banda este data cu substante ignifuge astfel incat nici macar un incendiu sa nu distruga datele de pe banda.
Chiar daca banda se sifoneaza si pune pe alta rola si se pot scoate toate datele.

Acelasi sistem si tehnica este folosita si cutiile negre astazi.

Edited by BraviaAmpero, 21 December 2018 - 10:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate