Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 

A folosit cineva medii de stocare mai rare pe la noi, gen "Iomega" Bernoulli și ZIP, casete de date (data cartridge), discuri magneto-optice

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
69 replies to this topic

#19
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dezavantaj: viteza extrem de  mica de scriere si citire  .....ma intreb de ce dracu nu au  pus pe un  platan banda magnetica si  functiona ca hdd-ul? Daca aveau si o tehnologie multi-layer  putea deveni un mediu de stocare ca hdd-ul...

#20
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
Un tape-drive IBM pe o banda de tip LTO Ultrium 6, poate face I/O chiar si cu 200 MB/s.In medie face I/O cu 140-150 MB/s
Ca referinta, un HDD de tip Velociraptor sau Samsung Spinpoint  pot face I/O pana in 120 MB/s , la 7200 rpm.
Insa aici conteaza scopul si nu neaparat viteza.
Pentru data de lucru : SSD-uri
Pentru backup:HDD-uri
Pentru arhive: Tape-Drive(doar la corporatii sau institutii guvernamentale).Tape Drive-ul nu ar avea sens la nivel de user obisnuit. Sau daca ai date extrem de importante
care valoreaza o avere s-ar putea sa ai nevoie de un Tape-Drive.Dar atunci nu mai esti un user obisnuit.

Edited by BraviaAmpero, 21 December 2018 - 11:08.


#21
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
200 MB e extrem de putin in ziua de azi

#22
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Puţin şi în ziua de azi. Totuşi, în afară de filme şi jocuri, un fişier nu are atâta. Nici măcar poze de 200 M.B. nu cred că există, decât dacă-s făcute cu aparate foarte mari sau sunt scanate de pe planfilme sau plăci fotografice care au cel puţin 10 x 13 c.m.

View Posteiffel, on 21 decembrie 2018 - 09:29, said:

Astea nu sunt vechituri. Eu am prins si cartele perforate sau banda perforata. Alea sunt antichitati.

La un muzeu am văzut unitate pentru bandă perforată.
Benzi perforate mai foloseau şi teleimprimatoarele.

#23
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Benzi perforate foloseau cam toate utilajele cu comanda numerica din anii 70- si prima parte a anilor 80. Astea inlocuiau vechile cartele perforate.

#24
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,232
  • Înscris: 13.06.2004
Şi când au dispărut din uz pentru C.N.C.-uri acele cititoare de badă perforată? Cartela şi banda perforată sunt unele dintre cele mai vechi sisteme de memorare şi comandă. Nici ideea de internet nu e recentă.
Aprpopos de C.N.C.-uri, mi-am adus aminte de o povestire de pe forum. Cineva avea grijă de nişte computere pentru C.N.C., inclusiv un 486. Într-o zi este sunat că în acel 486 băgaseră un C.D. şi nu mai reuşeau să-l scoată. Ghiciţi de ce nu mai reuşeau să-l scoată   :naughty:   :samui:

#25
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Habar n-am cand au disparut sau daca au disparut. Nu mai lucrez intr-o fabrica.
Si pe vremea aia se putea pune pe caseta/banda, dar in halele de productie banda perforata era mai rezistenta. Punea omul mana plina de mizerie si vaselina pe ea - o trecea peste rolele de la cititor si incepea sa lucreze.

#26
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 11:24, said:

Puţin şi în ziua de azi. Totuşi, în afară de filme şi jocuri, un fişier nu are atâta. Nici măcar poze de 200 M.B. nu cred că există, decât dacă-s făcute cu aparate foarte mari sau sunt scanate de pe planfilme sau plăci fotografice care au cel puţin 10 x 13 c.m.

Hehehe...buna asta.

Intreaba un editor foto sau video ce dimensiuni au fisierele cu care lucreaza si de ce viteze de scriere/citire are nevoie pt procesarea lor.

Edited by -Jinx-, 21 December 2018 - 11:51.


#27
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postdjl, on 21 decembrie 2018 - 02:02, said:

Existau C.D.-uri de 600 M.B
Doar 650 si 700.

#28
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004
Cred ca prima poza de 600 MB am vazut-o in 2000.
Am avut o copie comprimata a ei - doar 185MB - poza Bucurestiului din satelit.

Quote

Doar 650 si 700.   
Pe unul de 650 puteam sa-ti scriu si 900 MB. Numai sa ai cu ce citi.
Tehnologie Plextor.

#29
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
probabil ceva tehnologie care micsora dimensiunea bitilor pe suportul CD

#30
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018

View Post-Jinx-, on 21 decembrie 2018 - 11:50, said:

Hehehe...buna asta.

Intreaba un editor foto sau video ce dimensiuni au fisierele cu care lucreaza si de ce viteze de scriere/citire are nevoie pt procesarea lor.
Scopul este arhivarea nu prelucrare sau procesare. A r h i v a r e.

View Postkarax, on 21 decembrie 2018 - 12:15, said:

probabil ceva tehnologie care micsora dimensiunea bitilor pe suportul CD
bitul nu are dimensiune, este adimensional si reprezinta starea unei informatii.bitul nu exista fizic, prin urmare nu poti sa-l maresti sau sa-l micsorezi.

Edited by BraviaAmpero, 21 December 2018 - 12:26.


#31
-Jinx-

-Jinx-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 02.03.2014

View PostBraviaAmpero, on 21 decembrie 2018 - 12:24, said:

Scopul este arhivarea nu prelucrare sau procesare. A r h i v a r e.

Eu te cred.... si nu despre asta era vorba.

Pur si simplu ii deschideam ochii colegului in privinta dimensiunilor anumitor fisiere.

#32
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 21 decembrie 2018 - 11:54, said:

Pe unul de 650 puteam sa-ti scriu si 900 MB. Numai sa ai cu ce citi.
Tehnologie Plextor.
Nu puteai. Existau discuri de 90 si de 99 minute, dar cu pista ingustata la limite ridicole, erau putine playere care le puteau citi. Existau si originale, prin stantare, de 90 minute si peste (vezi seria So80s a lui Blank & Jones), dar nu toate playerele le puteau citi. Ceea ce poti face la orice disc e overburn, dar nu castigi decat putin.

View PostBraviaAmpero, on 21 decembrie 2018 - 12:24, said:

bitul nu are dimensiune, este adimensional si reprezinta starea unei informatii.bitul nu exista fizic, prin urmare nu poti sa-l maresti sau sa-l micsorezi.
Nu poti, dar poti micsora latimea pistei si ca atare lungi dimensiunea spiralei pe care se afla santurile care corespund la 0 si 1.

Discurile 2 si 3 sint in afara dimensiunilor standard

https://www.discogs....release/2017563

[ http://alllossless.net/uploads/posts/2015-02/1423984509_va-blank-jones-pres.-so80s-so-eighties-vol.-1-3cd-20091.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Ion_de_la_Raion, 21 December 2018 - 12:49.


#33
HarMeggidon

HarMeggidon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 07.01.2016
La job fac backup pe un HP StorageWorks G2 Autoloader si folosesc HP LT05 tape-uri de 3 TB. Pentru backup e solutia perfecta pentru noi.

#34
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,364
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Nu puteai.
Pe Pariu ? Poate ca nu pe-alea de 650 ci pe-alea de 700 dar se poate. Inca am unitatea acasa.
Doar ca ai nevoei de acelasi model de unitate ca sa le citesti.

Quote

[ https://www.cdrinfo.com/article_sources/Plextor_PX-716A_full/Images/logo_gigarec.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] allows high capacity storage of up to 900 MB on a 700 MB CD-R disc. With this advanced feature, you can increase the maximum writing capacity by up to 30%.
Vezi dupa PX-716S sau SA

#35
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Ma intreb cum facea, pentru ca pistele sint predefinite. Existau discuri de 90 minute si de 99 minute blank.

https://static.fnac-...90-min-x-10.jpg

#36
BraviaAmpero

BraviaAmpero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 923
  • Înscris: 03.11.2018
compresia informatiei probabil, unde ai nevoie de mai putin spatiu pt a reprezenta aceiasi informatie codificata insa.Insa ai avea nevoie de mecanismul complementar de decompresare a datelor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate