Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Am început din nou să scriu. Cum vi se pare?

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004
Era o zi frumoasa de iunie, afara erau 28 de grade si inauntru erau doar 18 grade, cind tocmai suna telefonu la Manole. Frigideru era gol, bere nu mai era si piinea se uscase, cind Manole raspunse la telefon Posted Image

#20
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
As vrea sa spun slab, dar nu... e foarte slab :)

#21
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018
E undeva pe la nivelul compunerilor scolare din scoala generala. Daca ai mai mult de 14 ani si ai scris asta, nu prea e bine.

#22
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2018 - 16:06, said:

Era o zi frumoasa de iunie, afara erau 28 de grade si inauntru erau doar 18 grade, cind tocmai suna telefonu la Manole.

Să spun drept, dacă scria că..."afară sunt 130 de grade, iar înăuntru doar 18", atunci mi-ar fi captat atenţia, deoarece aş fi fost curios să aflu de unde vine acea temperatură mare de afară: de la o explozie atomică, de la impactul cu o cometă, de la...cine ştie ce erupţie vulcanică spontană...?

Aşa, dacă afară sunt 28 °C...vara, nu e niciun farmec. Dacă erau 28 de grade...iarna, atunci da, iar îmi capta atenţia ! Posted Image

#23
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Problema ta e că ești peste tot, dar pe nicăieri bine.

Manole e un student cu ceva probleme, mentale și de sănătate, neîngrijit, care câștigă 50.000 de euro pe an. Manole nu e un personaj care ar putea exista în viața reală. Programul lui de lucru nu este deloc unul "calculat", așa cum îl prezinți tu. Dacă ar fi calculat ar munci 12 ore, de la 7 la 20. "18 ore de muncă pe zi" nu e realist.

Zici că părinții lui Manole sunt la muncă în străinate. Iar, ăsta e un lucru care dă cu virgulă. Având în vedere că Manole e student, aș pune vârsta părinților pe 50+ ani. Nu e o vârstă la care oamenii se duc să muncească prea des. Era mai simplu dacă erau de la țară și vroia să-i mute la oraș sau să le ia altă casă.

Pui accent pe dependența de Cola. O "boală" rară. Totuși, un dependent nu vorbește așa despre dependența lui. Ei realizează că au o problemă și se cam feresc de a fi așa deschiși în fața prietenilor, caută să-și ascundă dependența. Un alcoolic nu se va ruga de tine să-i cumperi un bax de bere. În plus, îl prezinți a fi ipohondru, caz în care o dependență atât de absurdă, precum cea de Coca-Cola, ar avea șanse infime să se dezvolte. Aceste persoane au grijă excesiv de sănătatea lor, ce mănâncă, ce beau, tocmai de frica de a nu se îmbolnăvi.

La fel, e o imagine greșită a unei persoane depresive. O persoană depresivă nu ar plânge la telefon. Nu ar răspunde la telefon, sau ar purta conversații expeditive. O persoană depresivă nu ar putea munci cât muncește Manole, ar dormi mult mai mult, ar lenevi, nu ar munci atât de mult. Persoanele depresive nu sunt și hiperactive.

#24
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View PostBursul, on 17 decembrie 2018 - 15:06, said:

Ca aspect fizic, Manole are 1.80, ochelari păr blond și lung, barbă neîngrijită și este slab.
Sunt zile în care bea și câte 3 sticle de 2.5.
Un introvertit hiperactiv depresiv.
Să fie doar un like în vânt, sau ceva mai mult? Avea să afle asta mai târziu, acum nu are timp de glume.
Imi place ca stie sa faca descrieri sugestive. Din partea mea are un Like sa continue povestirea sau ce-o fi.

View PostSmurfK, on 17 decembrie 2018 - 17:11, said:

Problema ta e că ești peste tot, dar pe nicăieri bine.
Manole e un student cu ceva probleme, mentale și de sănătate, neîngrijit, care câștigă 50.000 de euro pe an. Manole nu e un personaj care ar putea exista în viața reală. Programul lui de lucru nu este deloc unul "calculat", așa cum îl prezinți tu. Dacă ar fi calculat ar munci 12 ore, de la 7 la 20. "18 ore de muncă pe zi" nu e realist.
Zici că părinții lui Manole sunt la muncă în străinate. Iar, ăsta e un lucru care dă cu virgulă. Având în vedere că Manole e student, aș pune vârsta părinților pe 50+ ani. Nu e o vârstă la care oamenii se duc să muncească prea des. Era mai simplu dacă erau de la țară și vroia să-i mute la oraș sau să le ia altă casă.
Pui accent pe dependența de Cola. O "boală" rară. Totuși, un dependent nu vorbește așa despre dependența lui. Ei realizează că au o problemă și se cam feresc de a fi așa deschiși în fața prietenilor, caută să-și ascundă dependența. Un alcoolic nu se va ruga de tine să-i cumperi un bax de bere. În plus, îl prezinți a fi ipohondru, caz în care o dependență atât de absurdă, precum cea de Coca-Cola, ar avea șanse infime să se dezvolte. Aceste persoane au grijă excesiv de sănătatea lor, ce mănâncă, ce beau, tocmai de frica de a nu se îmbolnăvi.
La fel, e o imagine greșită a unei persoane depresive. O persoană depresivă nu ar plânge la telefon. Nu ar răspunde la telefon, sau ar purta conversații expeditive. O persoană depresivă nu ar putea munci cât muncește Manole, ar dormi mult mai mult, ar lenevi, nu ar munci atât de mult. Persoanele depresive nu sunt și hiperactive.
Naratorul nu e Manole asa ca se poate vorbi foarte bine de dependenta lui. Iar autorul nu e medic, asta cred ca e clar.

Edited by arsmundis, 17 December 2018 - 17:36.


#25
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008
Hai sa le luam una cate una:

Quote

Manole e un student cu ceva probleme, mentale și de sănătate, neîngrijit, care câștigă 50.000 de euro pe an. Manole nu e un personaj care ar putea exista în viața reală. Programul lui de lucru nu este deloc unul "calculat", așa cum îl prezinți tu. Dacă ar fi calculat ar munci 12 ore, de la 7 la 20. "18 ore de muncă pe zi" nu e realist.

Uite, si eu daca sunt prins cu ceva, nu dorm decat 5 ore pe noapte. Asa am facut cand mi-am batut capul cu ceva in Linux, ca nu imi iesea. Am stat 48 de ore treaz si mai bine, daca tin bine minte. Nu spun ca este asa ceva sustenabil, sau ca poti rezista fizic sa faci asta o viata intreaga.

Quote

Zici că părinții lui Manole sunt la muncă în străinate. Iar, ăsta e un lucru care dă cu virgulă. Având în vedere că Manole e student, aș pune vârsta părinților pe 50+ ani. Nu e o vârstă la care oamenii se duc să muncească prea des. Era mai simplu dacă erau de la țară și vroia să-i mute la oraș sau să le ia altă casă.

Da, asa cum am imaginat eu ca va continua povestea, parintii lui au peste 50 de ani. Dar, iarasi, nu e nimic iesit din comun sa fii plecat la anii aia la munca in strainatate. Cum am vazut eu povestea, parintii lui au plecat din cauza saraciei, iar el incearca sa ii ajute si sa stranga bani pentru a se intoarce acasa, de aia munceste ca un nebun. Putin probabil, dar nu imposibil.

Quote

Pui accent pe dependența de Cola. O "boală" rară. Totuși, un dependent nu vorbește așa despre dependența lui. Ei realizează că au o problemă și se cam feresc de a fi așa deschiși în fața prietenilor, caută să-și ascundă dependența. Un alcoolic nu se va ruga de tine să-i cumperi un bax de bere. În plus, îl prezinți a fi ipohondru, caz în care o dependență atât de absurdă, precum cea de Coca-Cola, ar avea șanse infime să se dezvolte. Aceste persoane au grijă excesiv de sănătatea lor, ce mănâncă, ce beau, tocmai de frica de a nu se îmbolnăvi.

Pai tocmai de aia nu e narat la persoana intai. Manole nu vede asta ca pe o dependenta, o vede ca pe un necesar zilnic. Faptul ca se teme sa nu raceasca, sau se teme sa nu ia microbi, nu are nicio legatura cu faptul ca bea cola in fiecare zi. S-a obisnuit cu cola, incat nu se mai teme sa faca asta.

Quote

La fel, e o imagine greșită a unei persoane depresive. O persoană depresivă nu ar plânge la telefon. Nu ar răspunde la telefon, sau ar purta conversații expeditive. O persoană depresivă nu ar putea munci cât muncește Manole, ar dormi mult mai mult, ar lenevi, nu ar munci atât de mult. Persoanele depresive nu sunt și hiperactive.

Aici tin sa te contrazic. Am un amic care munceste de bubie, care este foarte activ. A fi trist, sau depresiv, nu inseamna ca nu poti gasi undeva o motivatie sa muncesti. Si nu, aici nu vorbim de maniaco-depresivi, ci doar de depresivi. Pai daca fiecare depresiv s-ar opri din munca si ar dormi mai mult sau ar lenevi, ar fi ceva probleme. La un moment dat te obisnuiesti cu tristetea si chiar devii prieten cu ea. Cateodata munca foarte intensa, nu iti mai da ragaz sa te gandesti la motivele depresiei tale.

P.S.: Dupa ce am citit toate comentariile de pe aici, am decis sa continui sa scriu. Nu am nici eu o parere stralucita despre ce scriu, dar incerc sa lucrez la asta. Oricum, o fac din pura pasiune si pentru ca vreau sa fac asta. Nu ma astept la premiul Nobel pentru literatura, sau ceva. De nicio culoare. E doar fun.

#26
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
@miki07 mie imi place cum scrii, nu mi s-a parut plictisitor, ba chiar eram curios ce se intampla la final. Keep up the good work!Posted Image

#27
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View Postmiki07, on 17 decembrie 2018 - 17:49, said:

P.S.: Dupa ce am citit toate comentariile de pe aici, am decis sa continui sa scriu.

Aha, deci ai hotarit sa ne faci in ciuda, sa-ti bati joc de sfaturile noastre cum ar veni

#28
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2018 - 16:06, said:

Era o zi frumoasa de iunie, afara erau 28 de grade

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/H4KIHobqa-U?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#29
vata_pa_batz

vata_pa_batz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,602
  • Înscris: 28.07.2004

View PostMosotti, on 17 decembrie 2018 - 18:17, said:


E clar, dupa imaginile astea Manole a trecut pe Manual Posted Image

#30
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View Postvata_pa_batz, on 17 decembrie 2018 - 18:13, said:


Aha, deci ai hotarit sa ne faci in ciuda, sa-ti bati joc de sfaturile noastre cum ar veni

Nu, nu imi bat joc de nimic. Am primit si comentarii pozitive si negative. Asta nu inseamna ca trebuie sa renunt. Doar pentru ca scriu prost, nu inseamna ca nu o pot face mai bine, pe viitor.

#31
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostR10, on 17 decembrie 2018 - 14:41, said:

Tu scrii doar pentru altii? In cazul asta te sfatuiesc sa renunti de pe acum, si sa faci ce iti place tie cu adevarat
Pentru cine ai vrea sa scrie? Doar nu vrei sa scrie pentru el?!!!
Orice artist face opera pentru ceilalti. (daca ar scrie pentru el, ar ramane ascuns intr-un sertar)

@ initiator, deocamdata iti spun cateva observatii critice:
- pui prea multe cifre in text. pot fi obositoare si nu le retine cineva.
- ritmul e prea sacadat. fa ceva sa fie fluid. cand citeste cineva sa nu observe ca trece timpul.  
- ai grija la litere lipsa sau puse aiurea (vezi numele Ralucai, uneori are un s in plus).

Bafta!

Edited by Quantum, 17 December 2018 - 19:47.


#32
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,984
  • Înscris: 18.09.2008

View PostQuantum, on 17 decembrie 2018 - 19:45, said:

Pentru cine ai vrea sa scrie? Doar nu vrei sa scrie pentru el?!!!
Orice artist face opera pentru ceilalti. (daca ar scrie pentru el, ar ramane ascuns intr-un sertar)

@ initiator, deocamdata iti spun cateva observatii critice:
- pui prea multe cifre in text. pot fi obositoare si nu le retine cineva.
- ritmul e prea sacadat. fa ceva sa fie fluid. cand citeste cineva sa nu observe ca trece timpul.  
- ai grija la litere lipsa sau puse aiurea (vezi numele Ralucai, uneori are un s in plus).

Bafta!

Tin cont pe mai departe. Mersi!

View PostR10, on 17 decembrie 2018 - 14:41, said:

Tu scrii doar pentru altii? In cazul asta te sfatuiesc sa renunti de pe acum, si sa faci ce iti place tie cu adevarat

Nimeni nu scrie pentru el. Eu stiu deja cum se termina treaba asta (in linii mari, evident) de ce as scrie doar pentru mine?

#33
laur_radu

laur_radu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,005
  • Înscris: 11.12.2013
in urma cu vreo 10 ani scriam si eu , dar scriam  din viata reala. MA indragostisem de o tipa, eu din Craiova, ea din Maramures. Tipa s-a stabilit un an mai tarziu in Paris, asa ca am fost sa o vizitez(atunci ). Am aflat ca e penticostala. A urmat apoi o cearta. Am hoinarit o noapte pe strazi in Paris, o noapte deloc linistita, zona de nord cel putin , noaptea era plina de tineri dubiosi, drogati, hoti etc, una prin Munchen( un oras superb ) ,si am revenit acasa f dezamagit. Cam asta ar fi rezumatul.

#34
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Sper că faci bani din altceva și nu din scris.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate