Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sensul Giratoriu

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#19
petman

petman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,863
  • Înscris: 28.11.2001
Considera giratoriul ca un drum cu o curba spre stanga care se intersectează succesiv cu cate un drum in dreapta.
Ai 2 sau 3 benzi pe sens? Semnalizezi si te încadrezi pe banda dorita cu 50m înainte de a intra in sens. Daca esti in giratoriu si te muti de pe banda din dreapta pe una din stanga semnalizezi stanga. Ca sa parasesti drumul in curba pe drumul din dreapta semnalizezi dreapta si iesi de pe prima banda. Deci, voi semnalizati stanga cand drumul este in curba daca va pastrati banda?


#20
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Flat, on 12 decembrie 2018 - 11:44, said:

de unde stii directia? poate e un giratoriu cu 14 iesiri. si directia ta e la 68,45 grade fata de drumul pe care vii. si poate nici nu e vizibila ca e un giratoriu mare cu insula si arbori in centru
daca e un sens mare chiar nu are rost presemnalizarea, eu ma refeream la astea mai micute, unde pe cel din spate chiar il ajuta daca stie pe unde vrei sa o iei.

 bobocul, on 12 decembrie 2018 - 11:43, said:

Pai hotaraste-te cum faci. in primul post ai spus altceva
te rog, citeste si punctul 2.

 arg, on 12 decembrie 2018 - 11:26, said:

2. in giratoriu semnalizez schimbarea benzilor si iesirea.

Edited by arg, 12 December 2018 - 11:49.


#21
bobocul

bobocul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,392
  • Înscris: 16.09.2003
si? cei cu asta? in giratoriu faci bine. Eu nu am inteles primul punct

#22
dreaQ

dreaQ

    I'm too old for this shit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,382
  • Înscris: 02.06.2005
Pentru ca sensul giratoriu este intr-adevar fascinant cel mai bine nu semnalizezi, strangi din buci, bati doua cruci si treci eventual cu ochii inchisi.

#23
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Semnal stanga in giratoriu e ca apa sfintita: nici n-ajuta, nici nu-ncurca. In schimb, semnal dreapta cand vrei sa iesi e de aur.
Inca ceva: iesirea se face intotdeauna de pe banda 1. Chiar daca esti pe banda 2 si vrei sa iesi pe banda 2 a drumului urmator, vei traversa banda 1 a giratoriului. Daca aia e ocupata, nu iesi. Mai faci sensul o data si te asiguri ca esti incadrat corect la iesire. Exista si unii care se gasesc sa opreasca pe b2 pana se elibereaza b1, dar e stupid sa-i blochezi pe cei din spate.

#24
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Cred că mai simplu explicat decât aici nu  găsiți în altă parte. Văd și pe aici că nu prea se știe cum se semnalizează și circulă în sensul giratoriu. Înainte de a intra în sens se semnalizează exact ca într-o intersecție obișnuită. Dacă o iei prima la dreapta semnalizezi dreapta. Dacă mergi înainte nu e cazul să semnalizezi. Dacă circulați stânga sau întoarceți în sensul giratoriu semnalizați stânga înainte de a intra în giratoriu. E ca la orice intersecție normală.
http://www.scoalarut...-sens-giratoriu

Edited by caiuscorneliu, 12 December 2018 - 11:55.


#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Cazul cel mai simplu. O singura banda in sensul giratoriu. Semnalizezi doar dreapta in punctele 1`, 2`, 3`, sau 4` pt iesirile 1,2,3 sau respectiv 4.
Attached File  sens.png   10.18K   2 downloads
Niciodata stanga nu semnalizezi intr-un astfel de sens giratoriu.
Am trmis eu o petitie Politiei romane in 2015, tot din cauza unui flame aici pe forum.
Mi-a raspuns Comisarul sef al IGPR de atunci. (cam evaziv raspunsul, doar cu citate din OUG).

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2018 - 11:54, said:

Dacă circulați stânga sau întoarceți în sensul giratoriu semnalizați stânga înainte de a intra în giratoriu. E ca la orice intersecție normală.
http://www.scoalarut...-sens-giratoriu
Gresit. Nici aia nu stiu nika daca au zis asa ceva.
Zeci de instructori invata gresit cursantii.

#26
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008

 Danosul, on 12 decembrie 2018 - 11:38, said:

Lol, asta a fost tare cu semnalizarea directiei inainte de a intra in sens.

Da. E tare. Că așa e legea. Tu cum procedezi înainte de a intra într-o intersecție fie ea și giratoriu?

 dorin_2k, on 12 decembrie 2018 - 11:57, said:


Mi-a raspuns Comisarul sef al IGPR de atunci. (cam evaziv raspunsul, doar cu citate din OUG).


Gresit. Nici aia nu stiu nika daca au zis asa ceva.
Zeci de instructori invata gresit cursantii.

Părerea ta. Se circulă și se semnalizează exact ca într-o intersecție clasică în cruce. Dacă faci stânga semnalizezi stânga înainte de a intra în intersecție. Dacă era mai cu moț giratoriul ar fi avut articole specifice în lege. De aia ți-au și dat răspuns evaziv de la poliție, că nu aveau ce-ți da mai mult decât articolele cu circulația și semnalizarea comune în intersecții.

Edited by caiuscorneliu, 12 December 2018 - 12:04.


#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ia sa vedem atot-stiutorii: ce articol din OUG imi interzice sa ma rotesc pe banda 1 intr-un sens giratoriu de 10 ori? (giratoriul are 2 sau 3 benzi).
Am sau nu voie sa ma rotesc in sens de "n" ori? Si nu trebuie sa semnalizez deloc.

#28
ph13xlv

ph13xlv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,115
  • Înscris: 09.01.2015

 dorin_2k, on 12 decembrie 2018 - 12:04, said:


Am sau nu voie sa ma rotesc in sens de "n" ori? Si nu trebuie sa semnalizez deloc.
Da. Si 10 zile...

#29
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2018 - 12:03, said:

Părerea ta. Se circulă și se semnalizează exact ca într-o intersecție clasică în cruce.

dar sensul giratoriul NU este o intersectie clasica in cruce. poate fi o intersectie a 3, 4 sau 17 drumuri. atunci ce mai semnalizezi?

dealtfel in materialele puse de tine de la "scoala de soferi", ei presupun in toate exemplele ca sensul giratoriu are doar 4 iesiri, la unghiuri de 90 de grade. ceea ce e evident doar un caz particular al sensului giratoriu.

uite de ex. aici. cum semnalizezi daca vrei sa iesi pe.. "a5a".. ?  presupunand ca stii care e iesirea ta si in ce directie e indreptata, poate n-ai mai trecut niciodata p-acolo

Attached Files



#30
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 ph13xlv, on 12 decembrie 2018 - 12:07, said:

Da. Si 10 zile...
(cat tine carburantul insa)
Si fara semnalizare daca stau pe aceasi banda si nu le schimb. De exemplu ma rotesc non stop pebanda1.
Doar iesirea din sens se semnalizeaaza dreapta.

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Deci e vorba de semnalizarea in intersectii... Romanu cum aude de giratoriu incepe sa compuna eseuri!

Edited by MembruAnonim, 12 December 2018 - 12:15.


#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2018 - 12:03, said:

Părerea ta. Se circulă și se semnalizează exact ca într-o intersecție clasică în cruce. Dacă faci stânga semnalizezi stânga înainte de a intra în intersecție.
Sigur nu ai permis.
Ar trebui pe forum o restrictie. Sa nu posteze cei fara permis.

#33
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Sigur nu am. Bine că ai tu.

https://www.auto-bil...riu-115304.html

Edited by caiuscorneliu, 12 December 2018 - 12:20.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2018 - 12:17, said:

Sigur nu am. Bine că ai tu.
Foarte multe persoane nu au permis si nu se baga in discutii in care nu cunosc.
Dar tu la 37 de ani, daca tot nu ai permis, de ce comentezi?

#35
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,396
  • Înscris: 06.02.2008
Am permis de 16 ani, eram ironic.

#36
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ce sa mai zici si tu acum. ;)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate