Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Sensul Giratoriu

* - - - - 2 votes
  • Please log in to reply
216 replies to this topic

#37
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 Flat, on 12 decembrie 2018 - 12:10, said:



dar sensul giratoriul NU este o intersectie clasica in cruce. poate fi o intersectie a 3, 4 sau 17 drumuri. atunci ce mai semnalizezi?

dealtfel in materialele puse de tine de la "scoala de soferi", ei presupun in toate exemplele ca sensul giratoriu are doar 4 iesiri, la unghiuri de 90 de grade. ceea ce e evident doar un caz particular al sensului giratoriu.

uite de ex. aici. cum semnalizezi daca vrei sa iesi pe.. "a5a".. ?  presupunand ca stii care e iesirea ta si in ce directie e indreptata, poate n-ai mai trecut niciodata p-acolo

Semnalizarea schimbării direcției de mers este obligatorie într-o intersecție. Asta semnalizezi tu semnalizând stânga în sensul giratoriu, indiferent cât te învârți în el.

#38
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2018 - 12:17, said:

Sigur nu am. Bine că ai tu.

https://www.auto-bil...riu-115304.html

nu are rost sa dai link la parerologi de genul instructori ramoliti de la scoli de soferi sau militieni cu iq precar
sper ca subinspectorul Gabriel Apopei din articolul tau este mutat disciplinar sa dirijeze circulatia la miercurea ciuc in iarna

mai bine uita-te in orice tara din UE cum semnalizeaza lumea in sensul giratoriu si vei realiza ca e gresit sa semnalizezi stanga

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arg, on 12 decembrie 2018 - 11:37, said:

si atunci cum semnalizezi trecerea de pe b1 pe b2?
atata timp cat mergi pe marcaje, ce inseamna semnalizarea stanga?

Teoretic, nu ai avea de ce sa treci de pe o banda pe alta in sensul giratoriu, presupunand ca ai gandit manevra din timp si te-ai incadrat corect.  Daca totusi trebuie s-o faci, pui semnalizarea si te uiti in oglinda sa vezi daca vrea vreunul sa te lase...

#40
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Eu am o intrebare: pe cine deranjeaza unul care semnalizeaza stanga in timp ce se invarte prin sens? Daca e vreunul, as vrea sa aflu si ce anume il deranjeaza. Iar daca nu deranjeaza pe nimeni, care-i motivul de scandal?

#41
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 rosix, on 12 decembrie 2018 - 12:27, said:


Teoretic, nu ai avea de ce sa treci de pe o banda pe alta in sensul giratoriu, presupunand ca ai gandit manevra din timp si te-ai incadrat corect.  Daca totusi trebuie s-o faci, pui semnalizarea si te uiti in oglinda sa vezi daca vrea vreunul sa te lase...
cum te incadrezi corect intr-un giratoriu cu 3 benzi?

#42
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 12 decembrie 2018 - 11:38, said:

Semnalizezi doar iesirea din sens. (daca nu te apuci si tai benzile prin sens aiurea)

Mai, teoretic, dupa manual cika ar trebui sa semnalizezi tot timpul cat inconjori sensul giratoriu... Adica daca dai peste un politist mai catolic decat Papa, e posibil sa ti-o furi ca nu semnalizezi spre centrul sensului giratoriu cat timp il inconjori si spre dreapta cand vrei sa iesi.

#43
lely

lely

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 938
  • Înscris: 03.02.2010
In sens poti sa circuli pana ametesti fara sa semnalizezi, cu conditia sa nu schimbi banda. Semnalizezi doar la iesirea din sens sau la schimbarea benzii.
Daca circuli pe banda 1 nu esti obligat sa dai prioritate nimanui, doar ca nu e fair play fata de ceilalti participanti la trafic.

#44
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,145
  • Înscris: 19.09.2005

 danvlas, on 12 decembrie 2018 - 12:28, said:

....Daca e vreunul, as vrea sa aflu si ce anume il deranjeaza.....
pe mine ma deranjeaza, pentru ca nu stiu daca vrei sa schimbi banda sau nu.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 arg, on 12 decembrie 2018 - 12:29, said:

cum te incadrezi corect intr-un giratoriu cu 3 benzi?

Pe banda cea mai din centru daca vreau sa-l inconjor, pe banda exterioara daca vreau sa merg inainte (sa am de-a face cat mai putin cu sensul giratoriu) sau pe banda centrala tot pentru inainte sau daca imi vin alte idei.

Edited by rosix, 12 December 2018 - 12:39.


#46
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008

 dorin_2k, on 12 decembrie 2018 - 12:22, said:

Ce sa mai zici si tu acum. ;)

Nu e nevoie să mă crezi. Am de destui ani contul și vârsta încât să mă crezi pe cuvânt. Nu suntem la grădiniță să mințim cu aspecte neimportante de genul ăsta. Găsești destul marerial pe net care să te lămurească cum se circulă și semnalizează în sensul giratoriu.

“Orice conducător auto are obligația de a semnaliza intenția de a schimba o bandă de mers sau direcția de deplasare cu cel puțin 50 de metri în localitate și 100 de metri în afara localității înainte de efectuarea manevrei. Imediat ce a intrat în sensul giratoriu, în momentul în care semnalizează stânga conducătorul auto este obligat să se încadreze pe banda nr. 2, cea de lângă centru, iar în momentul în care vrea să se deplaseze spre dreapta, are obligația de a se asigura și semnaliza dreapta pe banda nr. 1, cea de lângă acostament”, a declarat subinspectorul Gabriel Apopei pentru adevarul.ro.

Acesta a adăugat: “Manevra de semnalizare se menține pe toată durata deplasării, până la ieșirea din sensul giratoriu. În timpul deplasării în sensuol giratoriu trebuie să aveți semnalizarea pe partea stângă până la ieșire, când semnalizați dreapta”.



#47
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 arg, on 12 decembrie 2018 - 11:26, said:

eternul si fascinantul sens giratoriu.


cum fac eu:
1. inainte de a intra in giratoriu semnalizez directia pe care vreau sa merg dupa ce ies din giratoriu,
2. in giratoriu semnalizez schimbarea benzilor si iesirea.
3. rar ajung pe banda din centru, de obicei prefer banda de la mijloc (daca sunt 3benzi eu merg pe b2, iar daca nu-s marcaje pe mijlocul spatiului)
4. uneori daca b1 e libera iar cel de pe b2 nu are intentia de iesi (semnalizare si/sau incadrare), fortez intrarea dar sunt constient ca daca ne julim e vina mea.
5. nu ma bazez pe semnalizarea celorlalti ci doar cum se aseaza/incadreaza pe drum. (semnalizarea nu tine loc de prioritate).

p.s. acu daca gresesc si primesc o explicatie ok, zic sarut-mana si corectez.
1. greșit; nu are sens;
Când trebuie să intru în giratoriu eu întotdeauna îi acuz pe cei care se află în giratoriu și nu-și semnalizează ieșirea care mi-ar permite să intru.

#48
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 caiuscorneliu, on 12 decembrie 2018 - 12:24, said:

Semnalizarea schimbării direcției de mers este obligatorie într-o intersecție. Asta semnalizezi tu semnalizând stânga în sensul giratoriu, indiferent cât te învârți în el.

interpretarea ta a sintagmei "schimbarea directiei de mers" este eronata
nu se refera la punctele cardinale, ci la alegerea unui alt drum, altul decat cel pe care te situezi

pentru ca "schimbarea directiei de mers" sa se efectueze, trebuie sa existe optiunile posibile, stanga sau dreapta.
in sensul giratoriu nu exista decat doua optiuni: mergi in sens, sau iesi din sens. deci numai inainte sau dreapta. deci semnalizezi numai dreapta, atunci cand iesi

similar, pe un drum care serpuieste, cu serpentine, nu ai optiuni de iesit de pe drum, deci nu te apuci sa semnalizezi stanga cand vine o curba la stanga
desi, dupa interpretarea ta, schimbi directia de mers (directia geografica)
got it?

#49
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 arg, on 12 decembrie 2018 - 11:26, said:

eternul si fascinantul sens giratoriu.

legea
Spoiler


cum fac eu:
1. inainte de a intra in giratoriu semnalizez directia pe care vreau sa merg dupa ce ies din giratoriu,
2. in giratoriu semnalizez schimbarea benzilor si iesirea.
3. rar ajung pe banda din centru, de obicei prefer banda de la mijloc (daca sunt 3benzi eu merg pe b2, iar daca nu-s marcaje pe mijlocul spatiului)
4. uneori daca b1 e libera iar cel de pe b2 nu are intentia de iesi (semnalizare si/sau incadrare), fortez intrarea dar sunt constient ca daca ne julim e vina mea.
5. nu ma bazez pe semnalizarea celorlalti ci doar cum se aseaza/incadreaza pe drum. (semnalizarea nu tine loc de prioritate).

p.s. acu daca gresesc si primesc o explicatie ok, zic sarut-mana si corectez.
1 inainte de a intra in giratoriu, n-ai ce semnaliza pentru ca nu poti iesi la stanga, ci doar la dreapta. Cf. legislatiei, n-ai nimic de semnalizat.
2 corect semnalizezi "intentia" de a..... te asiguri si faci manevra
3 pe banda din centru ajungi cand faci ture prin giratoriu, sau cand exista iesire din sens direct de pe banda a doua si tu nu vrei sa iesi.
4 exprimare cam ambigua, ce intrare fortezi?
5 Daca ar fi corecti si civilizati, te-ai putea baza doar pe semnalizare, ca in Germania, spre exenplu. Ma refer la nemti, ca la "auslanderi" e altfel.
Si da, "schimbarea directiei de mers" inseamna si ocolirea unui biciclist si se executa cf.legislatiei: semnalizezi intentia, te asiguri si executi, daca e posibil. Daca nu, astepti pana devine posibil

Edited by myshyk, 12 December 2018 - 12:35.


#50
jozefin

jozefin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 741
  • Înscris: 24.10.2006

 danvlas, on 12 decembrie 2018 - 12:28, said:

Eu am o intrebare: pe cine deranjeaza unul care semnalizeaza stanga in timp ce se invarte prin sens? Daca e vreunul, as vrea sa aflu si ce anume il deranjeaza. Iar daca nu deranjeaza pe nimeni, care-i motivul de scandal?

Pe mine! Daca esti pe banda 1 in giratoriu si semnalizezi stanga, iar eu sunt pe banda a doua, inteleg ca vrei sa schimbi banda si sa intri in fata mea si atunci franez si te astept sa faci manevra, dar tu nu faci nimic, doar te invarti...

#51
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001

 danvlas, on 12 decembrie 2018 - 12:28, said:

Eu am o intrebare: pe cine deranjeaza unul care semnalizeaza stanga in timp ce se invarte prin sens? Daca e vreunul, as vrea sa aflu si ce anume il deranjeaza. Iar daca nu deranjeaza pe nimeni, care-i motivul de scandal?
Pe mine ma deranjeaza.
Inseamna ca vrei sa schimbi banda in sensul giratoriu.
Tu esti pe banda 1 si eu pe banda 2. Trebuie sa fiu f atent la cei de pe banda 1 care semnalizeaza si trec  automat pe banda 2, pt ca to(n)ti cred ca au prioritate de semnalizare. Si niciunul nu se asigura cand schimba benzile in sens.
Foarte multi trec de pe banda 3 direct spre iesire, fara sa se asigure si sa acorde prioritate celor de pebenzile 2 sau 1.

#52
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 12 decembrie 2018 - 11:57, said:

Cazul cel mai simplu. O singura banda in sensul giratoriu. Semnalizezi doar dreapta in punctele 1`, 2`, 3`, sau 4` pt iesirile 1,2,3 sau respectiv 4.

Da.. in acel caz (din desen) da.. nu mai semnalizezi stanga in sens ci doar dreapta in functie de directia de mers.
Se semnalizeaza stanga in sens numai daca ai de gand sa-l inconjori cat mai aproape de centul pana vrei sa iesi, caz in care semnalizezi dreapta.

 jozefin, on 12 decembrie 2018 - 12:34, said:

Pe mine! Daca esti pe banda 1 in giratoriu si semnalizezi stanga, iar eu sunt pe banda a doua, inteleg ca vrei sa schimbi banda si sa intri in fata mea si atunci franez si te astept sa faci manevra, dar tu nu faci nimic, doar te invarti...

De ce, ca ai prioritate? Nu tre sa astepti pe nimeni din dreapta sa-ti intre in fata.  Eu nu prea am auzit de depasiri de pe o banda pe alta in mijlocul sensului giratoriu decat daca e foarte mare si nu te-ai incadrat unde trebuie.  Alfel fiecare are prioritate pe banda pe care se afla.. cred... poate sa puna cate semnalizari o pune.

Edited by rosix, 12 December 2018 - 12:39.


#53
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 danvlas, on 12 decembrie 2018 - 12:28, said:

Eu am o intrebare: pe cine deranjeaza unul care semnalizeaza stanga in timp ce se invarte prin sens? Daca e vreunul, as vrea sa aflu si ce anume il deranjeaza. Iar daca nu deranjeaza pe nimeni, care-i motivul de scandal?

1. este redundanta. e ca si cum as semnaliza stanga pe un drum pustiu unde drumul face o curba la stanga
2. poate fi confundat cu schimbarea de banda inspre interior
3. de regula, cei care semnalizeaza stanga in giratoriu nu semnalizeaza dreapta la iesire. deci deranjeaza pe cei care vor sa intre si nu stiu daca ala iese sau nu

concret, vii spre giratoriu, dai prioritate. te uiti la ala din interior care parcurge giratoriul

in vest:
- nu semnalizeaza, stai si astepti ca inseamna ca merge in continuare
- semnalizeaza dreapta, iese pe langa tine, deci poti sa intri in giratoriu

in Romania:
- semnalizeaza dreapta, hm, poate iese dar nu esti sigur
- nu semnalizeaza, naiba stie ce face, poate iese poate nu
- semnalizeaza stanga, ok, sigur nu iese

#54
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007
Semnalul stanga in sensul giratoriu mai mult incurca. Obligatoriu semnal dreapta inainte de iesire.
@caiuscorneliu
Se cam bat cap in cap cele scrise mai sus. La regulament se spune ca se da semnal cu 50 m in localitati si 100 m in afara lor, mentinandu-se semnalizarea pana la efectuarea manevrei. Pai in sens nu parcurgi 50 m pana cand iesi...semnalul stanga in sensul giratoriu nu ajuta pe nimeni .

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate