Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Probleme FiberLink500 !

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,839
  • Înscris: 14.10.2008
sa mut routerul  cu tot cu acumulator.

Cum router cu acumulator? Cata vreme erai pe FTTB degeaba aveai UPS la router ca pica netul de pe casa scarii impreuna cu curentul. Acum poti lega si ONT-ul la acel UPS ca sa ai net cand pica lumina.

Totusi cred ca ai vrut sa zici incarcator, adica sursa ce se baga in priza.

#20
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 buyonevideo, on 11 decembrie 2018 - 12:20, said:

"sa mut routerul  cu tot cu acumulator" - WHAT THE FOOCK ?!

Man, nu e de la router oricum ! E de la cablu, trebuie sa il schimb ! Am facut test direct cu laptopul conectat direct la OTP cum am precizat si in text + poza si merge cu viteza de 300 mbs, deci e ok  !
In schimb cand am facut testul cu cablul ala lung bagat direct in PC e tot aceeasi viteza ca si atunci cand il fac cu cablul venit prin router Posted Image deci excludem routeru 100% !

Acum ma chinui sa gasesc prin magazine un cablu de 15 m... UTP Cat 5e cu fir din cupru si mufat decent... gasesc numai din aluminiu si cu mufe ieftine... Posted Image !
Are cineva o idee pe unde pot gasi ceva de calitate la lungimea asta prin Bucuresti ?



@Neaceasca85 Da, am gresit eu, voiam sa spun incarcatorul de la router !

Edited by Hammer93, 11 December 2018 - 15:49.


#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cred ca nu ne intelegem.
Laptop + cablu scurt = legate la router.
Nu trebuie sa muti nici un router nicaieri.
Si, daca vrei 100% test complet, laptop + cablul lung + router.

#22
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,522
  • Înscris: 16.12.2006
Nu exista OTP. Poate vrei sa zici ONT (Optical Network Terminal). ;)

#23
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Asta era clar, nu trebuie sa ne legam de asa ceva.

#24
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 buyonevideo, on 11 decembrie 2018 - 16:16, said:

Cred ca nu ne intelegem.
Laptop + cablu scurt = legate la router.
Nu trebuie sa muti nici un router nicaieri.
Si, daca vrei 100% test complet, laptop + cablul lung + router.

Long story short... am explicat si mai sus, am incercat fiecare varianta ! Este de la cablu ala lung, trebuie sa il schimb, e Cat 5e din aluminiu din pacate... si s'a bulit pe undeva pe drumul spre router !
Da, ONT este corect ... OTP era o banca :)) am ramas eu cu traume =]] ! Scuze !

Aveti idee pe unde gasesc cablu de 15 m UTP CAT 5e din cupru ( solid ) prin Bucuresti, preferabil deja mufat, ca nu am cleste de sertizat mufe acasa ?
Am incercat Dedeman, Hornbach, Altex, prin MALL ... si nu gasesc de 15 metri ! Iar la metru pana acum am gasit doar Cat5 e din aluminiu ...  !
Orice sfat ar fi bine venit ! Multumesc mult pentru raspunsuri !

#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Pai, ori cumperi de la Dedeman de cupru: https://www.google.c...nt=firefox-b-ab
Si mergi si-l sertizezi la un magazin / service de cartier.
Ori incetezi sa cauti chestii de calculatoare la magazine de bricolaj si mall-uri, hai serios :)
Magazine / service de cartier, la mine in orasel am 5 pe o raza de maxim 4-5 colturi de strada, pe bune !

#26
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Hammer93, on 11 decembrie 2018 - 19:40, said:

Aveti idee pe unde gasesc cablu de 15 m UTP CAT 5e din cupru ( solid ) prin Bucuresti, preferabil deja mufat, ca nu am cleste de sertizat mufe acasa ?
Am incercat Dedeman, Hornbach, Altex, prin MALL ... si nu gasesc de 15 metri ! Iar la metru pana acum am gasit doar Cat5 e din aluminiu ...  !
Orice sfat ar fi bine venit ! Multumesc mult pentru raspunsuri !
Ce gasesti de gata , adica mufat , este din lite de cupru sau aluminiu cuprat , slab calitativ fata de cupru masiv.
Eu cumpar din leroy la metru , cat vreau si il mufez acasa , un cleste de sertizat pentru casa (nu profesional) nu este un capat de tara , cat un patent . Si cleste tot de la ei am luat inclusiv mufe si fac rapid ce cablu vrea muschii mei Posted Image Cand am facut trecerea de la ont pe scara la cel in apartament si fibra optica am schimbat in toata casa cu un cablu cat 6 , nu este nevoie dar e mai solid .

#27
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 ldpe, on 11 decembrie 2018 - 21:04, said:

Ce gasesti de gata , adica mufat , este din lite de cupru sau aluminiu cuprat , slab calitativ fata de cupru masiv.
Eu cumpar din leroy la metru , cat vreau si il mufez acasa , un cleste de sertizat pentru casa (nu profesional) nu este un capat de tara , cat un patent . Si cleste tot de la ei am luat inclusiv mufe si fac rapid ce cablu vrea muschii mei Posted Image Cand am facut trecerea de la ont pe scara la cel in apartament si fibra optica am schimbat in toata casa cu un cablu cat 6 , nu este nevoie dar e mai solid .

Multumesc, am rezolvat cu ajutorul sfatului tau ! Ceea ce e ciudat acum, este ca am observat ca daca trag noul cablu direct din ONT.. viteza este de 94 mbs.. in schimb, daca il trec prin router.. viteza este de 300 mbs !
Nu inteleg de ce, dar nu ma deranjeaza, ca oricum voiam sa il trec prin router !

Am gasit in Leroy Merlin cablu FTP Cat 5e cupru 100% ( am testat si cu bricheta ) si cand am mufat, am dat folia aia laoparte si am taiat firu ala fin si ala din cupru, are ceva, trebuia sa procedez altfel cu ele ? ( vezi imagine - am marcat cu rosu ce am taiat)  https://imgur.com/a/iVSvYZn
Cablul merge, viteza dwd , upload ... sunt bune...

#28
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
Nu-i nicio prloblema, ideea e ca nu ai stiut ce sa cumperi, si ai ales cel mai scump cablu care l-ai vazut :)
Ai luat un cablu care nu iti trebuia (FTP); tie iti trebuia UTP simplu.
Plasticu' taiat nu conteaza (in cazul de fata) iar cablul de metal taiat este împământarea (existe mufe rj45 speciale pt asa ceva). Ce ai luat tu se foloseste la exterior. Pardon: folosea (ca lumea a trecut la 6a).

#29
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Hammer93, on 12 decembrie 2018 - 23:31, said:

Am gasit in Leroy Merlin cablu FTP Cat 5e cupru 100% ( am testat si cu bricheta ) si cand am mufat, am dat folia aia laoparte si am taiat firu ala fin si ala din cupru, are ceva, trebuia sa procedez altfel cu ele ?
FTP este un UTP armat , acel fir de otel (nu cupru) este pentru traversari suspendate , l-ai taiat ,bine ai facut . Ecranul (acea folie) este foarte buna pentru izolare (ecranare) in caz ca treci cablul prin pat de cablu unde ai si fire de alimentare de la 230v . Este un cablu foarte robust , chiar si in casa e mai sanatos , singura diferenta e ca la treceri inguste e mai rigid si greu de manevrat , cu insistenta reusesti. Cand am facut lurarea de schimb cablu prin casa m-am "suparat" si am trecut prin pereti in line dreapta, nu am mai ocolit usile si bla bla, am dat gauri de 10 prin ziduri si a iesit o lucrare cum imi place mie , nu se vad sarme si altele prin camere , traversarea camerei este pe sub plinta de parchet .

#30
ogo

ogo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,537
  • Înscris: 07.03.2006
@idpe: la ce poza a pus initiatorul, cablul acela de metal este impamantarea. Cele cu sufa arata altfel.

#31
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 ogo, on 13 decembrie 2018 - 09:56, said:

Nu-i nicio prloblema, ideea e ca nu ai stiut ce sa cumperi, si ai ales cel mai scump cablu care l-ai vazut Posted Image
Ai luat un cablu care nu iti trebuia (FTP); tie iti trebuia UTP simplu.
Plasticu' taiat nu conteaza (in cazul de fata) iar cablul de metal taiat este împământarea (existe mufe rj45 speciale pt asa ceva). Ce ai luat tu se foloseste la exterior. Pardon: folosea (ca lumea a trecut la 6a).

Am luat FTP'ul pentru ca era singurul cablu ramas in stoc care era din CUPRU si nu mixtura de aluminiu cu cupru !
Mai era o varianta din UTP simplu din aluminiu... dar am zis sa iau FTP'ul pentru ca era 100% cupru ( l'am testat acolo cu bricheta ) si pentru ca trec firul de net si pe langa un panou electric.
Multumesc de raspuns !

 ldpe, on 13 decembrie 2018 - 15:58, said:

FTP este un UTP armat , acel fir de otel (nu cupru) este pentru traversari suspendate , l-ai taiat ,bine ai facut . Ecranul (acea folie) este foarte buna pentru izolare (ecranare) in caz ca treci cablul prin pat de cablu unde ai si fire de alimentare de la 230v . Este un cablu foarte robust , chiar si in casa e mai sanatos , singura diferenta e ca la treceri inguste e mai rigid si greu de manevrat , cu insistenta reusesti. Cand am facut lurarea de schimb cablu prin casa m-am "suparat" si am trecut prin pereti in line dreapta, nu am mai ocolit usile si bla bla, am dat gauri de 10 prin ziduri si a iesit o lucrare cum imi place mie , nu se vad sarme si altele prin camere , traversarea camerei este pe sub plinta de parchet .

Multumesc frumos !
Azi urmeaza sa pun si eu cablul frumos prin canalul de cablu, ca l'am montat ieri si am zis sa las sa se usuce bine siliconul ! O sa trebuiasca sa curbez cablul cam de 4 ori pe traseu, sa speram ca o sa  iasa ok !
Multumesc frumos pentru raspunsul detaliat ! Posted Image

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate