Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Probleme FiberLink500 !

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018
Astazi am trecut de la FiberLink300 la FiberLink 500 !
Au venit baietii de la rds, mi'au tras fibra pana in casa, respectiv pana pe holul de la intrare, apoi au montat un ONT Huawei Echolife hg8121h  !
Le'am precizat ca as dori sa imi folosesc in continuare routerul actual ( un TP-LINK Archer C5 V4.0 AC1200 ) , asa ca ei pur si simplu au bagat firul de net care venea de la routerul din camera unde se afla pc'ul in ONT ( in portul GE ) . Tin sa precizez caci cablurile de net folosite de la Router la ONT si din router in pc  sunt standardul UTP CAT 5e.

Dupa ce au facut asta, m'au pus sa verific daca imi merge wifiiul pe mobil ( nu au venit in camera unde am pc'ul sa verifice direct la calculator sau sa imi reseteze routerul vechi ) . Dupa ce am verificat wiffiul pe mobil si am constatat ca mergea ( conectat la Routerul vechi nu la ONT, pe ont nu era apasat butonul pentru WLAN ( WIFII ) ) baietii m'au rugat sa semnez si au plecat.

Greseala mea a fost insa ca nu am facut un speed test la pc, sa verific viteza de download/upload  cat erau ei in casa, ci am facut asta imediat dupa ce acestia au iesit pe usa ( pareau si grabiti si nu am avut timp de reactie, crezand ca totul e ok  din moment ce netul mergea).

Ca urmare... dupa ce am efectuat speed testul ( atat pe site'ul lor cat si pe speedtest .net ) am avut supriza sa constat ca downloadu era fix ca inainte 94 Mbps download si 93 Mbps upload ( ceea ce mi se parea putin si pt abon cel vechi FiberLink 300 ).

Prima oara am crezut ca este de la setarile  routerului meu Archer C5, asa ca am scos cablul din router si l'am bagat direct in pc, m-am conectat PPOPE... si rezultatul a fost acelasi, respectiv aceeasi viteza slaba de download si upload.

Apoi am crezut ca este de la setarile din ONT, asa ca am plecat de la pc, mi'am luat laptopul si l'am conectat prin cablul scurt  din cutia in care a venit ONT'ul direct din laptop la ONT... ! M'am conectat la net prin PPOPE cu lapopul , si cum netul mergea am facut si un test de viteza ... iar rezultatul a FOST BUN, 299 Mbsp donwload si upload 200 si ceva .

Acum sunt in impas... nu inteleg de ce conectat direct la ONT prin cablul acela scurt ( care este DATA CABLE UTP 24AWB ) are viteza mai mare, ci conectat tot direct insa prin cablul ce duce in camera  ( deci este mai lung ) ori fie prin router are viteza mai mica ! Unde se pierde aceasta viteza si de ce ?

Am atasat si o " schema" facuta in paint in speranta ca imi va intelege cineva pc'ul ! Tin sa spun ca atat placa de la PC cat si cea de la laptop SUPORTA GIGABIT si procesoarele sunt I7 la ambele ! Ma poate ajuta cineva ? A mai intampinat cineva problema asta si are idee de ce se intampla ?

Edit : Am mai citit pe net... ceva cu ONT'urile si ca ar trebui puse pe BRIDGE de cei de la RDS, dar nu am cunostinte despre acest lucru si nici nu cred ca este pus pe asa ceva !

https://imgur.com/a/pwPw8R3

Edited by Hammer93, 10 December 2018 - 19:05.


#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cred ca ai povestit degeaba toata aia de mai sus.
Suni la ei, le spui ce si cum - faci teste legat direct la ONT-ul lor.
Vin ei si dupa ce repara (daca e ceva de reparat) le spui sa faca si mutarea ca sa pui routerul.

#3
diZy

diZy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,603
  • Înscris: 12.06.2006
Lol. Chiar ca ditamai povestea pt un link de 100 Mbps....
Schimbi cablul cu probleme si s-a terminat povestea.

Edited by diZy, 10 December 2018 - 19:25.


#4
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"asa ca ei pur si simplu au bagat firul de net care venea de la routerul din camera unde se afla pc'ul in ONT ( in portul GE ) .
Tin sa precizez caci cablurile de net folosite de la Router la ONT si din router in pc  sunt standardul UTP CAT 5e."
Daca "venea" insemana ca era de pe vechea setare si (zic eu) nu au fost legate toate 8 firele in mufe , trebuie verificat sau schimbat .
Fa test cu ce cablu ai in pachet la router , cel scurt de 1 m exact din ONT si vezi ce spune testul - ai nevoie de un laptop capabil 100/1000 , pc-ul cam greu sa-l ridici deasupra la usa.

#5
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 ldpe, on 10 decembrie 2018 - 19:31, said:

"asa ca ei pur si simplu au bagat firul de net care venea de la routerul din camera unde se afla pc'ul in ONT ( in portul GE ) .
Tin sa precizez caci cablurile de net folosite de la Router la ONT si din router in pc  sunt standardul UTP CAT 5e."
Daca "venea" insemana ca era de pe vechea setare si (zic eu) nu au fost legate toate 8 firele in mufe , trebuie verificat sau schimbat .
Fa test cu ce cablu ai in pachet la router , cel scurt de 1 m exact din ONT si vezi ce spune testul - ai nevoie de un laptop capabil 100/1000 , pc-ul cam greu sa-l ridici deasupra la usa.

Am facut test man cu laptopul direct conectat la ONT cu cablul scurt primit in cutia in care a venit ONT'ul . Si viteza este mai mare respectiv 298 mbs download si 200 si cv upload !
Asta am scris si in postare, nu stiu daca m'am facut prea bine inteles, daia am facut si schema aia din imagine ! In " stare de fapt 2 " am exemplificat eu testul direct la ONT !

Ceea ce nu inteleg eu este ce se intampla intre ONT si CABLU ala lung de duce pana in camera unde se afla pc'ul ...
Deoarece si ala lung si ala lung este standard Cat 5e ... ! Cum s'ar putea justifica diferenta de viteza ?

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Trebuia doar poza si cam atit, si poza o singura varianta.
Ori routerul tau e prost configurat / bulit.
Ori cablul ala de la router la pc nu e bun.
Degebea este el cat 17xxx, e mufat bine, toate firele, mufa strinsa bine....
Iz probeaza cu cablul ala scurt care a mers la ont + laptop ;)

#7
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Deoarece si ala lung si ala lung este standard Cat 5e"
Nu cablul este problema ci : ori mufarea ori mufele .
La mufare nu sunt toate firele prinse sau
La mufare nu fac bine contact firele chiar daca toate cele 8 sunt prinse
Din cauza clestilor de sertizare uzati nu imping bine regletele de contact din mufa si nu fac deloc contact chiar daca se vede a fi prins firul - exista tester de fir pe 8 cai , citeste pas cu pas si doar acolo poti vedea clar
Se mai poate sa fi avut telefon fix prins de firele albastre , daca au foat taiate si imbinate prin rasucire posibil sa nu faca contact .
Eu as schimba tot cablul cu mufe noi testate si gata.

Edited by ldpe, 10 December 2018 - 20:08.


#8
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 ldpe, on 10 decembrie 2018 - 20:08, said:

"Deoarece si ala lung si ala lung este standard Cat 5e"
Nu cablul este problema ci : ori mufarea ori mufele .
La mufare nu sunt toate firele prinse sau
La mufare nu fac bine contact firele chiar daca toate cele 8 sunt prinse
Din cauza clestilor de sertizare uzati nu imping bine regletele de contact din mufa si nu fac deloc contact chiar daca se vede a fi prins firul - exista tester de fir pe 8 cai , citeste pas cu pas si doar acolo poti vedea clar
Se mai poate sa fi avut telefon fix prins de firele albastre , daca au foat taiate si imbinate prin rasucire posibil sa nu faca contact .
Eu as schimba tot cablul cu mufe noi testate si gata.

Dap, am avut si telefon fix prins pe acolo... caci cablul se termina intr'un spliter/divider d'asta mic cu 2 mufe, in una bagai telefonu fix si din alta prelungeai cablul de internet !
Le'a fost lene astora de la RDS sa inlocuiasca si calbul ala lung, ca era destul de complicat, trebuia scos din masca, de sub prag, etc ... bagat unu nou... ! Au facut totul pe graba, nici macar nu au fixat OTP'ul in perete !
Mnoh, treaba romaneasca !  O sa cumpar eu alt cablu zilele astea si o sa fac pe cablistu prin casa !

Dar viteza de 300 mbs/s este ok pentru FiberLink 500 ? Nu ar fi trebuit sa bata in 400 mbs macar ? Setarile OTP'ului nu pot sa le accesez la ip'ul indicat pe spatele acestuia... nu stiu de ce, o fi blocat de ei ?

#9
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 Hammer93, on 10 decembrie 2018 - 19:35, said:


1. Am facut test man cu laptopul direct conectat la ONT cu cablul scurt primit in cutia in care a venit ONT'ul . Si viteza este mai mare respectiv 298 mbs download si 200 si cv upload !
Asta am scris si in postare, nu stiu daca m'am facut prea bine inteles, daia am facut si schema aia din imagine ! In " stare de fapt 2 " am exemplificat eu testul direct la ONT !

Ceea ce nu inteleg eu este ce se intampla intre ONT si CABLU ala lung de duce pana in camera unde se afla pc'ul ...
2. Deoarece si ala lung si ala lung este standard Cat 5e ... ! Cum s'ar putea justifica diferenta de viteza ?
1. Deci e de la tine, nu e de la ei;
2. O fi cat 5e, dar o avea un neajuns: deteriorat, mufare proastă, etc.

#10
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Dar viteza de 300 mbs/s este ok pentru FiberLink 500 ?"
Ai mai mult dar depinde ce pc ai , pe ce rulezi hdd/ssd , placa retea , pe firefox ai viteza mai mica , pe medge e mai mare , conteaza multe inclusiv ora la care faci testul

#11
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nope, 300 nu este ok pentru viteza de 500.
Eu am avut intotdeauna viteza maxima +/- 5%, si la downloadload si la upload.
Bineinteles, viteza aia nu e garantata - deci nu e bine din punctul tau de vedere.
Din punctul de vedere al RDS.... orice viteze peste 0.1 mbps este OK, fiind negarantata.
Clar, daca e o defectiune si merge prost, asta e altceva.
Dar, bineinteles, cum a zis colegul, depinde pe ce dispozitiv faci testul, daca nu duce, .... asta e, si 300 e bine.

 Hammer93, on 10 decembrie 2018 - 19:35, said:

Am facut test man cu laptopul direct conectat la ONT cu cablul scurt primit in cutia in care a venit ONT'ul .
Test cu laptop + cablu scurt legat la routerul tau - ai facut ?!

#12
Hammer93

Hammer93

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 18.08.2018

 buyonevideo, on 10 decembrie 2018 - 21:18, said:

1. Dar, bineinteles, cum a zis colegul, depinde pe ce dispozitiv faci testul, daca nu duce, .... asta e, si 300 e bine.


2. Test cu laptop + cablu scurt legat la routerul tau - ai facut ?!

1. Specs PC :  
Intel Core i5 4460 @ 3.20GHz 31 °C
Haswell 22nm Technology
RAM
6.00GB Dual-Channel DDR3 @ 799MHz (11-11-11-28)
Motherboard
ASRock H81M-VG4 (CPUSocket) 33 °C
Graphics
T24B350 (1920x1080@60Hz)
1024MB ATI AMD Radeon R7 200 Series (ASUStek Computer Inc) 46 °C
Storage
931GB Seagate ST1000DM ST1000DM003-1ER1 SCSI Disk Device (SATA) 32 °C
Optical Drives
ASUS DRW-24F1ST a SCSI CdRom Device

Specs Laptop :

E un Lenovo Y520 , varianta cu I7 , Hdd 1 TB , 8 gb ram, placa suporta gigabit ...  si o sa ii pun si un ssd in viitor !

2. Am vrut sa fac, dar o sa cumpar maine un cablu Cat 5e lung de 15 m ..ca sa nu mai fiu nevoit sa mut routerul  cu tot cu acumulator tocmai pe hol..ca apoi sa trb sa il aduc la loc !
O sa mai revin cu detalii ! Insa daca viteza nu trece de 300 mbs, credeti ca e necesar sa sun la ei sa ii intreb daca au facut update'ul de la FB300 la FB500 ? Ma gandesc ca exista si posibilitatea infima ca cei din centrală să fi uitat sa facă upgrade-ul de abonament ... ( later edit => cred ca am zis o mare prostie cu faza cu "centrala" , dar las asa :)) ca poate ma lamureste cineva mai invatat in ale retelistici .

Edited by Hammer93, 10 December 2018 - 21:45.


#13
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

 Hammer93, on 10 decembrie 2018 - 21:43, said:

Seagate ST1000DM ST1000DM003-1ER1 SCSI Disk Device (SATA) 32 °C
Aici e blegeala ...
Pentru sistem de operare https://www.emag.ro/...g/pd/DGF30DBBM/ iar Seagate ramane doar pentru stocare . Pretul s-a injumatatit fata de acum 1 an , merita sa il achizitionezi , diferenta este mare . Nu neaparat ce am dat eu, poti alege , ai de unde dar ssd sa scrie pe el.

#14
djbiti1

djbiti1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 855
  • Înscris: 27.06.2009
Speedtest-ul se face in ram, nu pe disk... i7 cu 8gb ram duce lejer 1gbps.

#15
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Dupa schimbarea abonamentului dureaza ceva pana se face schimbarea si la ei pe server, maxim 24 ore tin minte ca mi-au zis si mie baietii. Daca dupaia tot la 300 se plafoneaza, suni la ei. Mai departe, ai tu probleme la cabluri pe undeva.

#16
notrust

notrust

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,731
  • Înscris: 09.11.2016
RCS&RDS ofera in perioada asta FIBER LINK 500, eu am contract pe 300mbs, dar de la 1 octombrie am 500mbs, nu stiu cat o sa mai tina oferta asta...

Attached Files



#17
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 Hammer93, on 10 decembrie 2018 - 20:26, said:

Dap, am avut si telefon fix prins pe acolo... caci cablul se termina intr'un spliter/divider d'asta mic cu 2 mufe, in una bagai telefonu fix si din alta prelungeai cablul de internet !

E clar atunci,ori reintregesti cablul cu mufe corecte la ambele capete si sa fie intregi toate cele 8 fire,ori cumperi din comert cablu gata mufat de dimensiunea de care ai nevoie si apoi verifici,trebuie sa ai aceeasi viteza cum ai avut pe patch-ul din cutia ont-ului cand ai facut testul direct in ont.

#18
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

 Hammer93, on 10 decembrie 2018 - 21:43, said:

2. Am vrut sa fac, dar o sa cumpar maine un cablu Cat 5e lung de 15 m ..ca sa nu mai fiu nevoit sa mut routerul  cu tot cu acumulator tocmai pe hol..ca apoi sa trb sa il aduc la loc !
Ce ********* ?!
Nu inteleg de ce nu ai facut acel test de 18 ori pina acum.
Iei laptop in brate, iei cablul ala scurt, te conectezi la routerul tau, faci testul de 176 de ori.
Unde e problema ?!
De ce sa cumperi nu stiu ce altceva si sa muti nu stiu ce router si acumulator si alte aiureli ?!
"sa mut routerul  cu tot cu acumulator" - WHAT THE FOOCK ?!

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate