Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Zugraveala - inundatie vecini

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Salut.

Problema este asa. Vecinii de deasupra nu au balconul inchis si astfel, apa care ramane de la zapada topita din balcon se infiltreaza la mine in balcon (se vad pete de udatura pe tavan, se face mucegai, umezeala mare etc).

Doresc o renovare completa a apartamentului in curand si caut solutii pentru toate problemele

Am cumva cum sa izolez apartamentul, nu numai balconul avand in vedere ca renovez totul de la 0 astfel incat sa nu se mai infiltreze apa pana la mine?

Pe scurt cum sa fac sa nu ma mai inunde vecinii.

Ce am nevoie, niste vata minerala, adeziv, spuma?

#2
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Nu e de la nici o apa, de altfel e si imposibil sa se infiltreze apa prin materialul de la podeaua balcoanelor.
E de la tine, e balconul prost incalzit si aerisit.

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce vrei este imposibil pentru ca, de obicei apa curge ... in jos

Nu exista solutii magice cu o singura exceptie - te muti tu deasupra vecinilor Posted Image

#4
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Eu am vazut situatii asemanatoare cu balcoane inchise, problema nu e de la neinchiderea balconului vecinului, ci de la incalzirea si aerisirea necorespunatoare a propriului balcon.

#5
Cosmo13

Cosmo13

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 359
  • Înscris: 15.08.2016
Ok, in balcon, nu e corect facut. Cum rezolv asta? :D

In restul apartamentului eram curios pentru ca se mai instampal o inundatie ca deh asa e la bloc. Teava sparta, uitat sa puna scurgerea la masina de spalat (da... nu intrebati cum au resusit asta), uitat apa sa curca in cada etc

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Pune niste poze detaliate cu balconul sa vedem ce si cum

Pentru restul apartamentului - NU exista solutii
Apa intra si intr-un adapost anti-atomic.

#7
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
cu vecinii ai incercat sa discuti, la modul civilizat si politicos ? poate ca nu este nevoie decat de o mica reparatie in balconul lor.
daca e deteriorata/fisurata "bordura" balconului, mai degraba pe acolo se infiltreaza apa. sau exista o fisura la nivelul gurii de scurgere a apei din balconul lor.
asa pateam eu la apartamentul in care am locuit pana in urma cu 5 ani - marginea/bordura balconului era crapata, iar cand vecinii de deasupra si-au inchis balconul in termopan si au scos structura metalica a balconului vechi, acea crapatura s-a marit, infiltratiile au sporit, pana s-a desprins o mare bucata din tencuiala tavanului de la balconul meu.
pana nu a fost reabilitat termic blocul si pana nu a fost reparata acea margine, nu am scapat de infiltratii. pentru ca pe acea bordura se aduna si zapada cand ningea, apoi cand se topea, apareau iar petele de umezeala.
in principiu ar fi bine sa te intelegi cu vecinii, mai ales daca urmeaza sa renovezi, cu tot deranjul pe care il implica aceasta operatiune.

cat de vechi este si ce fel de balcoane are blocul respectiv ? poti pune o poza sau o schita a balconului ?

cat despre restul posibilelor "pagube", iti poti face asigurare pentru locuinta, separat de cea obligatorie, si iti mai recuperezi din paguba daca se intampla ceva nedorit.

#8
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 17.09.2010
Poti sa hidroizolezi balconul vecinilor de sus, asta ar fi cea mai buna optiune.
Pe partea ta, poti doar sa captezi apa, si sa o canalizezi undeva.

Esti sigur ca e vorba de inflitratii, si nu condens?

#9
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Cosmo13, on 10 decembrie 2018 - 17:20, said:

...
Pe scurt cum sa fac sa nu ma mai inunde vecinii.
...
zugravesti, faci frumos, faci asigurare te inunda, iti plateste aisgurare, repari, asigurarea ia banii de la ei, iar te inunda, iar iti plateste asigurarea, iar repari, iar asigurarea ia banii de la ei, pana nu mai au bani si ori repara ori se muta.

si pe mine ma inundau vecinii, e un fel de sport national.... l-am zis ca am zugravit si la prima inundatie le pun firma de asigurari pe cap.

Edited by arg, 10 December 2018 - 17:40.


#10
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 arg, on 10 decembrie 2018 - 17:40, said:

zugravesti, faci frumos, faci asigurare te inunda, iti plateste aisgurare, repari, asigurarea ia banii de la ei, iar te inunda, iar iti plateste asigurarea, iar repari, iar asigurarea ia banii de la ei, pana nu mai au bani si ori repara ori se muta.

si pe mine ma inundau vecinii, e un fel de sport national.... l-am zis ca am zugravit si la prima inundatie le pun firma de asigurari pe cap.
Exact. Nu uita să ceri factura pentru renovarea apartamentului. Dacă se poate, chiar un pic umflată. Asigurările o vor lua în considerare. Ca să-ţi faci vecinii responsabili, trebuie arşi la buzunar.

Edited by qawHaq1, 10 December 2018 - 17:59.


#11
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 arg, on 10 decembrie 2018 - 17:40, said:

zugravesti, faci frumos, faci asigurare te inunda, iti plateste aisgurare, repari, asigurarea ia banii de la ei, iar te inunda, iar iti plateste asigurarea, iar repari, iar asigurarea ia banii de la ei,
Nu vecinii il inunda.
Nu toarna aia apa la imbinari.

Cred ca e doar condens de la el. Sunt punti termice. Placa de la balcon nu e izolata deasupra. Vecinii nu au nicio vina.
Sta zapada, rece, placa rece, condens de la el si... apar petele.

#12
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005
e posibil orice.
pana nu vedem niste poze nu doar ne uitam in glob...

Attached File  glob1.gif   939.95K   30 downloads

de altfel am raspuns doar la "Pe scurt cum sa fac sa nu ma mai inunde vecinii."...

Edited by arg, 10 December 2018 - 18:26.


#13
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018

 qawHaq1, on 10 decembrie 2018 - 17:58, said:

Exact. Nu uita să ceri factura pentru renovarea apartamentului. Dacă se poate, chiar un pic umflată. Asigurările o vor lua în considerare. Ca să-ţi faci vecinii responsabili, trebuie arşi la buzunar.
Nu au nici o treaba vecinii cu asigurarile.
Banii vin de la firma de asigurare nu de la vecini, cum e si normal sa fie, ca firmele de asigurari incaseaza banii, nu vecinii.
Inundatiile de care se vaita lumea oricum nu vin de la un vecin, ci de la coloane defecte, rareori de la o teava busita in apartamentul vecinului. Iar coloanele sunt bun comun al tuturor locatarilor.

Edited by geobut, 10 December 2018 - 18:32.


#14
qawHaq1

qawHaq1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 880
  • Înscris: 14.03.2014

 geobut, on 10 decembrie 2018 - 18:31, said:

Nu au nici o treaba vecinii cu asigurarile.
Banii vin de la firma de asigurare nu de la vecini, cum e si normal sa fie, ca firmele de asigurari incaseaza banii, nu vecinii.
Inundatiile de care se vaita lumea oricum nu vin de la un vecin, ci de la coloane defecte, rareori de la o teava busita in apartamentul vecinului. Iar coloanele sunt bun comun al tuturor locatarilor.
Asigurarile recuperează prejudiciul de la cel vinovat de producerea pagubei, asa cum se constată in procesul verbal intocmit in urma daunei, după ce asiguratul este despăgubit. Dacă dauna este produsă de o coloană defectă, prejudiciul se va recupera de la asociaţia de locatari. Asta, dacă se poate stabili un vinovat in urma expertizei. Dacă nu, este pierderea asiguratorului. Întotdeauna însă, asiguratorul va încerca să recupereze paguba de la cel vinovat. De regulă, în instanţă.

#15
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,260
  • Înscris: 17.03.2009

 Cosmo13, on 10 decembrie 2018 - 17:28, said:

Ok, in balcon, nu e corect facut. Cum rezolv asta? Posted Image

In restul apartamentului eram curios pentru ca se mai instampal o inundatie ca deh asa e la bloc. Teava sparta, uitat sa puna scurgerea la masina de spalat (da... nu intrebati cum au resusit asta), uitat apa sa curca in cada etc
Senzori de inundatie amplasati in baie si bucatarie plus o supapa si un releu iti vor opri apa,un exemplu https://www.emag.ro/...1/pd/DKQJQDBBM/

Edited by anaki, 10 December 2018 - 19:20.


#16
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 qawHaq1, on 10 decembrie 2018 - 19:14, said:

Asigurarile recuperează prejudiciul de la cel vinovat de producerea pagubei,
In acest caz? Zapada rece in balconul vecinului.
Condens pe tavanul lui.
Apare mucegaiul. Iarna nu-i ca vara.
E vreun vinovat?
Recupereaza dauna de la "iarna" ca a nins?

#17
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018

 qawHaq1, on 10 decembrie 2018 - 19:14, said:

Asigurarile recuperează prejudiciul de la cel vinovat de producerea pagubei, asa cum se constată in procesul verbal intocmit in urma daunei, după ce asiguratul este despăgubit. Dacă dauna este produsă de o coloană defectă, prejudiciul se va recupera de la asociaţia de locatari. Asta, dacă se poate stabili un vinovat in urma expertizei. Dacă nu, este pierderea asiguratorului. Întotdeauna însă, asiguratorul va încerca să recupereze paguba de la cel vinovat. De regulă, în instanţă.
Teorie nene...
Eu vorbesc de practica.
N-are nci o sansa in instanta compania de asigurari sa fure banii vecinului... poate doar daca judecatorul e ruda cu avocatul companiei, s-au mai intamplat cazuri de blaturi din astea, dar la mize mari, nu la bani de tigari precum sumele la daune din astea gen o mana de lavabil.

#18
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Cred ca mai este pe forum un subiect despre vecinul de deasupra care nu are balconul acoperit, solutie nu exista, cel putin nu de la tine.
Asa ca iti zic singura chestie pe care o poti face tu, chestie testata de o cunostinta, vorbesti cu o firma de pune copertine, dai cu adeziv sanitar pe langa si restul este poveste, cu putin noroc nu o sa te mai inunde.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate