Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Lukoil cea mai proasta benzina ?

- - - - -
  • Please log in to reply
85 replies to this topic

#55
scania_delfin

scania_delfin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,133
  • Înscris: 25.01.2015

 Testosteron, on 08 decembrie 2018 - 15:07, said:

Benzina de la toate stațiile e la fel, așa povesti despre condens etc poate spune  oricine. La urma urmei de câte ori mă duc la Lukoil e plin de mașini care alimentează și atunci mă întreb oare toți aia or fi prosti?
Corect. Si la motorina este la fel.

#56
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Va rog sa incercati un experiment.... Luati 0,5L de benzina si adaugati 50ml de apa. Incercati sa amestecati.

Ati reusit sa amestecati apa cu benzina? Eu sunt sigur ca nu.

Daca baga cei de la statiile peco ceva in benzina baga tot felul de produse petroloere sau alcooli care sunt miscibile cu benzina.

Benzina si apa sunt nu sunt miscibile.

dex:
MISCÍBIL, -Ă adj. (Despre substanțe) Care poate fi amestecat cu altă substanță. [Cf. fr. miscible].

#57
Xman_ghio

Xman_ghio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,212
  • Înscris: 26.06.2009
...poate imediat nu se amesteca, dar in timp E10 isi va pierde proprietatile si etanolul (alcool = se amesteca cu apa) va atrage apa. De asta nu se recomanda ca sa lasi masina cu E10 prea mult in rezervor.

#58
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 kalu4u, on 07 decembrie 2018 - 14:37, said:

Benzina si motorina din Romania sunt de cea mai slaba calitate din lume, si in acelasi timp printre cele mai scumpe din lume,dar dintre toate statiile la lukoil mi se pare cea mai slaba dintre toate.
Ca si pret este cea mai ieftina din Romania.
Voi ati avut probleme cu masinile dupa ce ati alimentat de la ei pe perioade mai lungi?
am alimentat o singura data de la lukoil acum multi ani, motorul a facut autoaprindere chiar acolo in benzinarie. De atunci nu m-am mai atins de lukoil.
Am auzit si alte zeci de cazuri asemanatoare.

Nu voi mai pune de la lukoil nimic pana voi muri. Mai intru la ei sa umflu roti si spal masina, dar atat

#59
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 unbrutus, on 18 ianuarie 2019 - 17:02, said:

am alimentat o singura data de la lukoil acum multi ani, motorul a facut autoaprindere chiar acolo in benzinarie. De atunci nu m-am mai atins de lukoil.
Am auzit si alte zeci de cazuri asemanatoare.

Nu voi mai pune de la lukoil nimic pana voi muri. Mai intru la ei sa umflu roti si spal masina, dar atat
Mai zi odata ce a facut, autoaprindere? Ai masina din era precambriana, cu carburatie? Deci "autoaprinderea" este cauzata de componente de motor uzate ( injectoare in special, bujii, micsorarea camerei de ardere prin depunere de calamina, care se face in mult, dar mult timp, nu de la o alimentare cu benzina proasta).
Benzina proasta inseamna ca are cifra octanica slaba si de aici densitate redusa si mai este scapata de un injector uzat in camera de ardere, dar si asa are nevoie de o scanteie pentru a putea fi detonata sau de un motor supra incalzit, deci tot motor cu probleme ( de exemplu un motor cu un dinte de la cureaua de distributie sarit face des autodetonatie pentru ca nu mai sunt timpii corect corelati. La oprirea motorului injectorul uzat scapa putin combustibil si prezenta scanteii, care este datorata unui motor sarit de la punct doar putin cat sa mai produca 2-3 scantei in camera de ardere.
Deci motorul este singurul vinovat si nu calitatea carburantului in astfel de situatii.
In concluzie, schimba vehiculul.

P.S. Am alimentat de la Lukoil si Matiz( 3 cilindri), Opel Astra GSI- SFI(cunoscatorii stiu), Logan 1.4Mpi, Ford Focus 3 Facelift 1.0 ecoboost si niciodata,dar niciodata nu am avut probleme.
Nu mai dati vina pe combustibil pentru probleme de motor si ansamblu alimentare-injectie.

#60
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 costin001, on 21 ianuarie 2019 - 16:23, said:

P.S. Am alimentat de la Lukoil si Matiz( 3 cilindri), Opel Astra GSI- SFI(cunoscatorii stiu), Logan 1.4Mpi, Ford Focus 3 Facelift 1.0 ecoboost si niciodata,dar niciodata nu am avut probleme.
Nu mai dati vina pe combustibil pentru probleme de motor si ansamblu alimentare-injectie.
clar, e doar o conspiratie mondiala (romaneasca) anti-lukoil... vezi-ti de treaba si nu imi spune mie ce si cum a fost.

#61
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Cea mai proasta e la mol. La lukoil e buna.

#62
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017
Pentru ca romanii sunt snobi, fac foarte usor o asociere intre aspectul comunistoid al statiilor Lukoil si o calitate mai slaba a carburantului.

#63
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Oricum adevarul e ca in general benzina din Romania e puturoasa rau. Cea din slovenia e best, mergi cu 150 nici nu se aude motorul. Bagi de la noi, la 130 gafaie. Si cea din hu e mai buna ca la noi. Suntem cei mai calici la orice.

#64
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 16:41, said:

clar, e doar o conspiratie mondiala (romaneasca) anti-lukoil... vezi-ti de treaba si nu imi spune mie ce si cum a fost.
Stai linistit ca imi vad de treaba, dar ce si cum a fost, este cu totul altceva decat crezi tu. Documenteaza-te...
Inainte de '89, exista benzina de 75 care avea un efect nedorit asupra motoarelor cu carburatie. Ceea ce "mecanicii" perioadei numeau autoaprindere se intampla si la motoarele diesel din cauza pompelor mecanice rotative degradate si a bujiilor incandescente supra incinse. Practic motorul se autoalimenta si erau oprite fortat cu ajutorul ambreiajului in viteza 1 sau 2 cu frana calcata.

#65
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,906
  • Înscris: 14.11.2004
Este proasta sau nu, dar fosta si actuala masina nu se impaca cu cea de 95, cea tratata este acceptabila, comparabila cu Petrom 95.

Edited by connectorxp, 26 January 2019 - 10:22.


#66
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016

 unbrutus, on 21 ianuarie 2019 - 16:41, said:


clar, e doar o conspiratie mondiala (romaneasca) anti-lukoil... vezi-ti de treaba si nu imi spune mie ce si cum a fost.
Având în vedere ca în România sunt 3 rafinării din care una aparține de Lukoil e cam greu sa spui ca nu bagi de la ei :)

#67
milovme

milovme

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 814
  • Înscris: 01.11.2012

 RCmake, on 07 decembrie 2018 - 14:45, said:

Eu am avut probleme cu motorina de la Petrom acum circa 3 ani(injector infundat). De atunci fug de benzinariile Petrom ca dracu de tamaie...
Și eu cu cea de la Omv. Am băgat doar de la ei MAX motion cred ca se numește și nu știu ce s-a întâmplat ca mașina se comporta ca și cum n-ar avea motorina. Ori a înghețat dacă au băgat apa ori are multe impurități. Abia marți merg la doctor cu ea.
Am toate bonurile ca am luat motorina pe firma de fiecare data. Dacă a înghețat motorina in ea înseamnă ca are apa, atunci unde ma duc, cu cine sa discut despre ce se întâmpla cu motorina lor ? Sau poate are mizerie și s-a înfundat pe trei sfert

#68
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postmilovme, on 27 ianuarie 2019 - 22:26, said:

Și eu cu cea de la Omv. Am băgat doar de la ei MAX motion cred ca se numește și nu știu ce s-a întâmplat ca mașina se comporta ca și cum n-ar avea motorina. Ori a înghețat dacă au băgat apa ori are multe impurități. Abia marți merg la doctor cu ea.
Am toate bonurile ca am luat motorina pe firma de fiecare data. Dacă a înghețat motorina in ea înseamnă ca are apa, atunci unde ma duc, cu cine sa discut despre ce se întâmpla cu motorina lor ? Sau poate are mizerie și s-a înfundat pe trei sfert
Parerea mea este ca te lupti cu morile de vant. Si eu stiu un prieten care a avut probleme cu motorina din OMV si a cerut analiza a calitatii. I-au prelevat motorina din rezervor si din bazinul pompei de unde a alimentat si totul a fost in limite. Problema a fost ca de la eveniment si pana la prelevare probe, bazinul pompei sa realimentat, deci adio acuratete.

Am uitat sa spun ca masina nu avea nici un an vechime.

Edited by costin001, 28 January 2019 - 08:03.


#69
diasul

diasul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,314
  • Înscris: 06.03.2006
Sunt 2-3 rafinarii in Romania si spre exemplu in zona de sud-est a Romaniei toate benzinariile au combustibili de la Petromidia/Rompetrol si asa mai departe. Asa umbla niste zvonuri... Eu spre exemplu pun motorina numai de la Luk Oil in ambele masini, un Megane mai vechi si un Mercedes mai nou, nu am avut niciodata probleme. Vad in ultimul timp, cel putin aici in Constanta ca preturile sunt cam egale cu Petrom-ul, asa ca in curand poate ma mut la Petrom.

#70
costin001

costin001

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,761
  • Înscris: 13.08.2013

View Postdiasul, on 03 februarie 2019 - 18:05, said:

Sunt 2-3 rafinarii in Romania si spre exemplu in zona de sud-est a Romaniei toate benzinariile au combustibili de la Petromidia/Rompetrol si asa mai departe. Asa umbla niste zvonuri... Eu spre exemplu pun motorina numai de la Luk Oil in ambele masini, un Megane mai vechi si un Mercedes mai nou, nu am avut niciodata probleme. Vad in ultimul timp, cel putin aici in Constanta ca preturile sunt cam egale cu Petrom-ul, asa ca in curand poate ma mut la Petrom.
Acum vreo 4-5 ani de zile am alimentat din Constanta de la un Petrom de pe malul lacului si la ralanti imi cam tremura motorul. Aveam Logan atunci si am zis ca este de la senzorul de turatie, dar, de la urmatoarea alimentare de pe autostrada totul a revenit la normal. Deci tind sa cred ca a fost de la combustibil.

#71
corsa12

corsa12

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 63
  • Înscris: 31.05.2014

View Postunbrutus, on 18 ianuarie 2019 - 17:02, said:

am alimentat o singura data de la lukoil acum multi ani, motorul a facut autoaprindere chiar acolo in benzinarie. De atunci nu m-am mai atins de lukoil.
Am auzit si alte zeci de cazuri asemanatoare.

Nu voi mai pune de la lukoil nimic pana voi muri. Mai intru la ei sa umflu roti si spal masina, dar atat
Cea mai mare prostie si minciuna spusa vreodata, cum ba sa faca auto aprindere in benzinarie?? pai pana ajunge in motor benzina din rezervor trebuie parcursa o anumita distanta

Edited by corsa12, 05 November 2019 - 20:16.


#72
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postcorsa12, on 05 noiembrie 2019 - 20:16, said:

Cea mai mare prostie si minciuna spusa vreodata,
numai dupa cea spusa de tine, sa imi spui tu mie ce am patit eu, e cam aiurea... in rest, detaliile tehnice exacte nu le stiu ca nu sint mecanic, am vazut insa mai multi care au patit acelasi lucru cu Lukoil

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate