Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare ipad

Ce fel de disc pentru acest circu...

Windows 11 24H2 pe release?

Intrebare motor auto
 Opel Astra K

Romania - tara formelor fara fond?

Probleme sistem audio mașina

Radio care se incinge
 problema -amplificator cu tranzis...

Retragere bani din cont inainte d...

Plata cu cardul si bacsisul

Primire bani din Danemarca prin N...
 Alerta securitate Fedora Linux 40...

Problemuțe sistem audio ma&#...

Renovare balcon

installation has failed there was...
 

Prima televiziune U.H.D. din România: Digi 4K.

* * * * - 11 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
3336 răspunsuri în acest subiect

#1117
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.436
  • Înscris: 18.08.2005
@gelu
Poti sa ai si mama tunerului de 1000 euro.
Imaginea este procesata de tv si afisata.
Daca tv are rata de contrast scazuta, panel slab, refresh mic, nits putini, rezultatul e acelasi. E mult prea general sa spui ca prietenul are Sony, celalalt Lg, al meu se vede mai bine, conteaza modelul!

Tunerul are influenta infima.
Ma indoiesc ca faci diferenta la un "blind test" de un tuner incorporat si unul dedicat.

Va plangeti de lipsa hdr ca si cum s-ar vedea alb-negru.

Prezenta hdr nu face minuni mai ales pe tv-uri entry.

Digi 4k se vede foarte bine si asa, nu spun ca nu ar fi un plus sa fie si in hdr.

Canalalele de pe satelit sdr se vad la fel de bine ca si cele in hdr.

Singura transmisie hdr a fost formula 1, care a fost sdr pe digi, nu zic ca nu s-a vazut bine si asa.


#1118
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.329
  • Înscris: 29.11.2017
WTF.. cum sa  zici ca nu exista HDR 4K nicaieri in lume cand chiar digi a bagat HDR HLG.. la formula 1..Posted image..
Au avut HDR HLG chiar si documentarele franceze cu vinul, cu strugurii.. etc.. Posted image

De cand a iesit postul din teste.. nema HDR ca m-am plans eu si altii ca mi se vede naspa pe tv... hdru hlgu.. la unii albicios.. al altii cu paleta de culori fada, la altii negricios.. Posted image

Editat de -koss-, 11 aprilie 2019 - 21:30.


#1119
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.436
  • Înscris: 18.08.2005
Catalin s-a referit la faptul ca a fost "fortat" hdr, un fel de "hdr + " la samsung, sau dinamic contrast mai pe romaneste.

#1120
catalinman

catalinman

    RCS & RDS

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 27.553
  • Înscris: 16.12.2006
Nu exista HDR 4K pe eveniment live de la sursa. De exemplu, RTL UHD o sa transmita cursa din China in acest weekend. Semnalul de la sursa este 4K, dar, fara HDR. HDR-ul il baga ei prin postprocesare. Postprocesarea se face inclusiv pe eveniment live si e de ordinul milisecundelor.

Mai pe romaneste, RTL UHD face postprocesarea, feed-ul original din China nu are HDR. Acelasi lucru este valabil si pentru UCL. ;)

#1121
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.329
  • Înscris: 29.11.2017
HDR... aia transforma SDR in HDR prin postprocesare
TVUL transforma HDR HLG iar in fake HDR sa il afiseze pe ecran mai ales daca ecranul nu are 1000 nits si panel pe 10 bits.. compatibil HDR Nativ.

Concluzia de 2x fake HDR.. Posted image

Deci ceea ce vedeti este un fel de fake HDR cum ar veni oricum ai da'o.. de 2x fake daca evenimentul e live.. Posted image

Editat de -koss-, 11 aprilie 2019 - 21:38.


#1122
dbx

dbx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 173
  • Înscris: 19.06.2005

Vizualizare mesaj-koss-, pe 11 aprilie 2019 - 20:16, a scris:

4K UHD este.. HDR este ceva bonus cum ar veni dar calitatea este 4K UHD.. haideti fiti seriosi.. si lasati copilariile.. Ca se poate calitate mai buna se poate.. dar 90% nu e vina digi pentru calitate. Ei oricum transmit cu bitrate destul de mare.. Digi 4K
Ba este vina digi! Se vede prost cind iei scule fara licenta... cind calculatoarele se chinuie si la ingestarea de hd ...  Calitatea este aproape 4k! Atunci cind faci upscaling, practic pacalesti si tv-ul, si ochiul, da, este foarte posibil ca la un blind test sa nu stii care-i nativ si care upscalat, dar este o PACALEALA pe BANI! Repet, s-a "rupt filmul" la meciul UCL Mancester cu (cred) Lyon, in miercurea urmatoare cursei de F1. Repet (pina ma plictisesc si eu) dolby PROMIS, nu a fost nici o secunda (n'or mai fi ramas bani de decodere/encodere Posted image )
Atentie, nu scapati din vedere ca este un serviciu PLATIT, asa ca avem tot dreptul sa avem pretentii.

#1123
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.329
  • Înscris: 29.11.2017
La 5 lei pe luna.. as zice ca e pe jumatate serviciul gratuit. E corect faptul ca sunt upscalari si uneori calitatea nu e ceea ce trebuie sa fie dar e totusi un plus.. E primul 4K din Romania.. a intrat in istoria Romaniei, Europei, Terrei.. alaturi de alte exclusivitati 4K de pe glob.

Fiecare are dreptatea lui. Eu nici nu prea am timp de digi 4K.. dar constat ca sunt multe reluari si continutul se repeta.. probabil nici nu exista prea mult continut 4K.. dar o sa fie.. cred ca orice se filmeaza si se masterizeaza din 2017 la nivel profesional se face cu tehnologie si tehnica 4K..

#1124
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.436
  • Înscris: 18.08.2005

Vizualizare mesajdbx, pe 14 aprilie 2019 - 12:11, a scris:


Ba este vina digi! Se vede prost cind iei scule fara licenta... cind calculatoarele se chinuie si la ingestarea de hd ...  Calitatea este aproape 4k! Atunci cind faci upscaling, practic pacalesti si tv-ul, si ochiul, da, este foarte posibil ca la un blind test sa nu stii care-i nativ si care upscalat, dar este o PACALEALA pe BANI! Repet, s-a "rupt filmul" la meciul UCL Mancester cu (cred) Lyon, in miercurea urmatoare cursei de F1. Repet (pina ma plictisesc si eu) dolby PROMIS

Atunci cand ai un tv bun 4k si te uiti sa zicem la la meci pe digi sport 1 hd, ai upscaling de la fhd la 4k.

Aceeasi imagine o ai si pe digi 4 k? Nu cred.

#1125
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.037
  • Înscris: 24.01.2013
Și la voi sacadează meciul care este acum?

#1126
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.329
  • Înscris: 29.11.2017
Da... cateodata sacadeaza.. desi nu ar trebui. Este de la dvrurile lor.. probabil s-or incinge de la prea mult 4K si au frame drop..

#1127
83vasy

83vasy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 9
  • Înscris: 14.12.2018
Merge intrerupt....scadeaza/se intrerupe din  20 in 20 secunde..nici nu pot urmari...de cateva zile face asa...mai e cineva in acceasi situație sau e problema de la mine? Mariusica24k la tine cum se manifesta?

#1128
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.254
  • Înscris: 05.12.2010
La mine a mers și merge foarte bine.

#1129
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.037
  • Înscris: 24.01.2013

Vizualizare mesaj83vasy, pe 16 aprilie 2019 - 21:01, a scris:

Merge intrerupt....scadeaza/se intrerupe din  20 in 20 secunde..nici nu pot urmari...de cateva zile face asa...mai e cineva in acceasi situație sau e problema de la mine? Mariusica24k la tine cum se manifesta?
In seara asta e ok, nu mai sacadează vad.. Duminica seara la Lille-Psg a sacadat

#1130
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 08.04.2013
Se misca fara probleme la mine, doar ca calitatea transmisiei nu pare mai deloc 4k.

#1131
mariusica24k

mariusica24k

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.037
  • Înscris: 24.01.2013
Contează zic eu și de cei care produc meciul.. Meciurile din Franța în general, ca e UCL sau campionat parca se vad mai bine, sunt culorile mai vii.. În schimb în Spania nu se vede asa mare diferență dintre full HD și 4K

#1132
cccrys

cccrys

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.436
  • Înscris: 18.08.2005
E diferenta de la cer la pamant.

Fișiere atașate



#1133
marvadal

marvadal

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 406
  • Înscris: 08.04.2013

Vizualizare mesajmariusica24k, pe 16 aprilie 2019 - 21:57, a scris:

Contează zic eu și de cei care produc meciul.. Meciurile din Franța în general, ca e UCL sau campionat parca se vad mai bine, sunt culorile mai vii.. În schimb în Spania nu se vede asa mare diferență dintre full HD și 4K

Cam asta am observat si eu, mie personal meciurile din Bundesliga imi par cel mai bine transmise.

#1134
DorinuSs

DorinuSs

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 468
  • Înscris: 22.02.2008
asemenea si mie...bundesliga are camere bune. din serie a insa, parca e ceata in permanenta pe stadion. la fel si din franta. la liga mi se pare la mijloc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate