Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Pareri First Bank ?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
166 replies to this topic

#73
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
E o banca de tzepari care cred ca suntem in America aici si nu in Romania. Reclama e cu iz masonic, american, deci de toata jena. Ei cred ca moare lumea de admiratie dupa anericani si da navala in banca. Nimic mai penibil.
Nu recomand decat daca aveti motive solide.

#74
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,639
  • Înscris: 14.10.2004
"Americanii" astia au impresia ca suntem nascuti dupa ploaia de ieri.

Oare ne cred asa prosti?

#75
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostKres, on 03 iulie 2019 - 06:56, said:

E o banca de tzepari care cred ca suntem in America aici si nu in Romania. Reclama e cu iz masonic, american, deci de toata jena. Ei cred ca moare lumea de admiratie dupa anericani si da navala in banca. Nimic mai penibil.
Nu recomand decat daca aveti motive solide.
Ba din contra...eu cred ca ei cred ca suntem o tara bananiera cu oameni coborati din copac acum cateva minute, care cred ca daca vedem unul cu peruca in cap, ne pi @@m pe noi si suntm dispusi sa platim comisioane de cacat pentru niste servicii banale pe care ei le ofera , aceleasi serviii gratis la alte banci.


Eu stau si ma intrb daca in "America", de acolo de unde au venit ei cica, clientii lor platesc comisioanele alea pe care ei le cer in Ro. Eu sunt mai mult decat convins ca nu.

Eu cred ca totusi, adica sper ca, nu si-au gasit prostii....presimt ca aceasta minunata banca va disparea in cativa ani, ceea ce le si doresc din tot sufletul. Sa se duca, cum s a dus si Millenium Banak, ...vizita scurta si fara prea multa galagie.

#76
MihneaI

MihneaI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2019
Aveti idee daca un card preplatit reincabil se poate alimenta online sau de la terminalele qiwi fara a detine cont la First Bank? As fi interesat de un astfel de card pentru a nu face platile ocazionale online catre comercianti mai putin cunoscuti din cardul de salariu sau cel din care economisesc.

#77
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 876
  • Înscris: 02.12.2012
'' platile ocazionale online catre comercianti mai putin cunoscuti din cardul de salariu sau cel din care economisesc. ''

precizare:
- platile nu se fac din carduri
- platile se fac dintr un cont bancar
- cardul bancar este un instrument/ o '' unealta ''

- sunt banci si fintech uri  care permit/ accepta  creearea de conturi secundare sau subconturi bancare la contul principal din care se pot face face plati ocazionale ( aceste conturi secundare se pot alimenta din contul principal, doar cu suma necesara pentru o plata )

#78
MihneaI

MihneaI

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 30.08.2019

View Postnoname44, on 30 august 2019 - 09:57, said:

'' platile ocazionale online catre comercianti mai putin cunoscuti din cardul de salariu sau cel din care economisesc. ''

precizare:
- platile nu se fac din carduri
- platile se fac dintr un cont bancar
- cardul bancar este un instrument/ o '' unealta ''

- sunt banci si fintech uri  care permit/ accepta  creearea de conturi secundare sau subconturi bancare la contul principal din care se pot face face plati ocazionale ( aceste conturi secundare se pot alimenta din contul principal, doar cu suma necesara pentru o plata )
Tehnic da, cardul este doar un instrument de plata, insa la niciun card preplatit nu ti se comunica vreun cont IBAN catre care poti sa virezi bani sau pe care sa il poti administra printr-o alta platforma gen Internet/Mobile banking, aceasta este marea diferenta intre un card preplatit/prepaid si un pachet clasic de cont cu card de debit atasat.

#79
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017

View Postcostinuti, on 26 iunie 2019 - 22:11, said:

Atentie ca First Bank a inceput sa comisioneze portarea banilor in alte banci, patit asta la inceputul saptamanii trecute cu portare in ING, comision de aproape 10 lei la un transfer de aprox 450 lei. Toate cardurile fiind de debit si nu credit. Le-am trimis mail si inca astept raspuns, cred ca va urma o reclamatie si la ANPC sa vad cam ce raspund si cum vor justifica comisionul.

Nu m-a deranjat perceperea comisionului cat faptul ca nu au anuntat anterior prin mail sau sms ceva schimbarea si actualizarea comisioanelor.

M-am certat si eu cu ei pe tema asta si pe comisionarea la top-up in Revolut.
Cred ca acum vreo luna doua mi-au raspuns ca renunta la comisionarea gen portare ING (testat), dar nu si la Revolut.

In rest, plm nu vad de ce v-ati iritat pe aici, ofera niste chestii decente daca incasezi un anumit salariu, trebuie doar sa citesti conditiile.
Ca idee, eu sunt blocat la ei cu Prima Casa in EUR; cand termin nu intentionez sa raman aici, am oricum si ING; dar vad niste afirmatii gen banca de tepari and shit, ceea ce mi se pare cel putin exagerat.

RTFM.

Edited by Hybr1d, 04 September 2019 - 15:16.


#80
pacapaca

pacapaca

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 736
  • Înscris: 28.07.2017

View Postcuculea, on 03 iulie 2019 - 20:49, said:

Ba din contra...eu cred ca ei cred ca suntem o tara bananiera cu oameni coborati din copac acum cateva minute, care cred ca daca vedem unul cu peruca in cap, ne pi @@m pe noi si suntm dispusi sa platim comisioane de cacat pentru niste servicii banale pe care ei le ofera , aceleasi serviii gratis la alte banci.


Eu stau si ma intrb daca in "America", de acolo de unde au venit ei cica, clientii lor platesc comisioanele alea pe care ei le cer in Ro. Eu sunt mai mult decat convins ca nu.

Eu cred ca totusi, adica sper ca, nu si-au gasit prostii....presimt ca aceasta minunata banca va disparea in cativa ani, ceea ce le si doresc din tot sufletul. Sa se duca, cum s a dus si Millenium Banak, ...vizita scurta si fara prea multa galagie.
Sunt polonezi nicidecum americani

#81
yndy

yndy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,447
  • Înscris: 17.05.2010

View Postpacapaca, on 04 septembrie 2019 - 16:17, said:


Sunt polonezi nicidecum americani
Sursa?

#82
x_veb

x_veb

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,741
  • Înscris: 28.01.2007
First Bank România (fost Piraeus Bank România) este o bancă din România deținută majoritar de fondul de investiții american J.C. Flowers & Co. Banca a fost achiziționată de la grupul grec Piraeus Bank în 2018, de firma J.C. Flowers & Co. (76,1 din acțiuni), BERD (19%) și conducerea băncii (4,9%).[2]

Sursa: https://ro.wikipedia...t_Bank_România

#83
nmihaic

nmihaic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 193
  • Înscris: 30.06.2012
Aici nu zice nimic de polonia:)

#84
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
George Washington
Virginia, 1794

Attached Files



#85
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
am vazut pe site ca au un pachet interesant, myliber se numeste si ma tenteaza sa renunt definitiv la unicredit.
daca ai incasari lunare de minimum 4500 lei poti opta pentru pachetul myliber, care cotine gratuit un card de debit visa platinum si un card de credit visa gold, card de credit care nu m-am lamurit exact din regulamentul ambiguu, dar banuiesc ca poti opta pentru rate fara dobanda la sume de peste 100 lei pentru 3,6,9 sau 12 rate.
are cineva pachetul?

#86
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Eu am pachetul dar la momentul respectiv am zis ca nu vrea cardul de credit, aveam unul deja la ING care intre timp s-a schimbat la 3 rate.
Daca cumva ti-l iei, povesteste te rog si aici cum e.

#87
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
banuiesc ca ai cardul de debit visa platinum.
desi pe site nu specifica nimic de acces in lounge-urile din Romania, pe site-ul visa este mentionata si first bank cu acces pentru titular + 1 invitat pentru accesul in lounge in buc, timisoara si cluj napoca.

o sa ma interesez saptamana viitoare cand se deschid bancile referitor la cardul de credit, daca este cu rate fara dobanda sau nu

#88
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Îl am doar pe cel de debit sa, cu cash back și lounge access.

#89
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
Ce cashback? N-am vazut nimic de cashback... sau ai prins ceva promotie anterioara?

#90
Hybr1d

Hybr1d

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,441
  • Înscris: 21.05.2017
Probabil e anterioara, era ceva gen 2% parca dacă îmi aduc aminte, nu mai știu exact condițiile.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate