Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

bocanci / ghete de munte, dar folositi(e) la oras

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#55
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://www.decathlon.ro/media/828/8281598/big_7aacdaa3-fdd2-417f-a9d1-cc31e583b8fc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am o pereche de circa 3 ani si inca rezista...https://www.decathlo...id_8281598.html

#56
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

View Postabac, on 28 noiembrie 2018 - 20:42, said:

Vezi ca ca ghetele de hiking sunt concepute pentru munte nu pentru oras. Au talpa tare, rigida sa stai bine pe grohotis, au suport lateral sa poti sa cobori pante si sa nu te proptesti in flancurile ghetei si sa iti fuga piciorul sau sa le rupi cusaturile. Sunt destul de incomode pentru mers pe asfalt si tropaie ca dracu.

Eu am pantofi de la Ecco, sunt fan marca, nu imi cumpar altceva. Sunt scumpi si isi merita fiecare cent. Extrem de comozi, talpa nu aluneca niciun milimetru in conditii normale iar uzura este absolut minimala. Ii port ca pantofi de zi cu zi si mai putin de 5 ani nu ma tin.

Si eu am ecco in familie, mai dau si ei rateuri, e normal, totusi. Pretul e mare in Ro, eu cumpar preponderent de afara si e cu totul altceva.

#57
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postxmanyacs77, on 30 noiembrie 2018 - 17:31, said:

[ https://www.decathlon.ro/media/828/8281598/big_7aacdaa3-fdd2-417f-a9d1-cc31e583b8fc.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Am o pereche de circa 3 ani si inca rezista...https://www.decathlo...id_8281598.html

Astia ii am si eu, dar varianta 2013. Ii folosesc mai mult la voluntariat ecologic, munca pe la tara si mers la padure, pentru oras am alte variante. Sunt bine facuti, impermeabili, au galoshare buna si talpa de calitate.

#58
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu recomand ceva de genul: https://www.sportisi...versiune=934271
Am varianta MID LTR de iarna trecută și sunt foarte încântat de ei. I-am băgat și la ture de munte și la birou. Pentru oraș sunt înalți.

#59
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
https://www.decathlo...id_8398953.html am încercat acest model. Am vrut sa îl mai folosesc prin oraș dar special în excursii. Talpicul gros pe interior facut din doua bucăți avea pe sub el o bucata de plastic care se umezea cu transpirație sau condensul făcut intre interiorul papucului și talpa foarte rece de afara. Talpa vibram foarte proasta aluneca pe zăpadă bătătorita. E primul papuc cu talpa vibram în rest doar contagrip de la Salomon am testat. Dacă nu e defect și asa e vibramul pai ....... Mi-am luat banii înapoi de la Decathlon. Nu-i recomand.

#60
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Pe zapada nu prea conteaza materialul ci striatiile, crampoanele alea, nu stiu cum se numesc, tre sa aiba in bot niste crampoane mai inalte si nu foarte late. Devin mai greu de curatat, dar sunt bune prin noroaie si zapada.. Pentru munte/pietre, se folosesc alt tip de striatii, mai late.

Dar eu nu as fi luat de la Decathlon altceva decat Meindl(daca se gasesc prin magazine ca nu prea am vazut). Solognac sunt OK pentru vanatoare, au talpa gen bocanc militar, sunt bune de noroaie si zapada, sunt si astea o varianta. Dar in opinia mea, se gasesc Grisport mai ieftine si mai bune. Au si modele mai pentru vanatoare.

Edited by maccip, 20 December 2018 - 11:28.


#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bocancii de munte nu asigură aderență pe zăpadă întrucât sunt gândiți să fie utilizați cu colțari. Din compararea bocancilor mei, la mersul pe gheață / zăpadă înghețată, a rezultat că vibramul de pe garmont sunt mai aluneacoase decât contragripul de pe salomon.

#62
Nexus11

Nexus11

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,795
  • Înscris: 19.06.2005
@Gabi_B_HD,dar pe munte care se comporta mai bine? Vibram sau contagrip? Contagrip e mai versatil?

#63
DeathRipple

DeathRipple

    communist vampire

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,937
  • Înscris: 11.08.2002
recomand salewa, la sportiva, lowa, mammut. s-ar putea ca ultimele doua sa depaseasca bugetul. intr-o anumita masura chiar si merrel merge.
am doua perechi de la salewa, una de la lowa. in curand una de la la sportiva.

NU recomand salomon. am luat teapa cu ultima pereche.

PS: incaltarile - oricat ar fi de bune - sunt zero fara niste sosete care sa respire si sa nu permita supraincalzirea si nici acumularea transpiratiei. icebreaker, smartwool, chiar si Columbia face unele de lana, da' nu stiu in ce masura exista asa ceva la noi, si mai ales la ce pret.

Edited by DeathRipple, 22 December 2018 - 13:18.


#64
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,765
  • Înscris: 01.10.2002

View PostNexus11, on 22 decembrie 2018 - 11:40, said:

@Gabi_B_HD,dar pe munte care se comporta mai bine? Vibram sau contagrip? Contagrip e mai versatil?
Personal, pe teren umed, in special stanca uda, am sesizat Contagrip ca fiind mai bun la priza. Vibram aluneca mai mult.

#65
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostNexus11, on 22 decembrie 2018 - 11:40, said:

@Gabi_B_HD,dar pe munte care se comporta mai bine? Vibram sau contagrip? Contagrip e mai versatil?
Am găsit modelul de garmont: https://www.nootkasp...-gtx--80145.htm
Pe ansamblu, îmi plac mai mult cei de la garmont dar cum am fost cu ei la o singură tură, au timp și să deazmăgească. Mi s-au părut mai alunecoase tălpile vibram în condițiile în care am traversat râul pe tuburi de beton acoperite de un strat de apă și gheață. În rest, sunt tot acolo, chiar dacă salomon au galoșarea mai potrivită promenadei prin mall.

#66
LL13G

LL13G

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,520
  • Înscris: 08.08.2006
Acum vreo 2 ani am luat o pereche de bocanci Trespass. Nu prea i-am calarit si i-am purtat in oras, desi erau mai mult de munte asa. Vad ca le gasesc la 300 de lei pe FashionDays la 299 azi. (Trespass Ghete negre Walker). Asta e modelul: https://www.fashiond...pass-p356329-2/
Unul din bocanci are pielea deteriorata rau (cel drept). Nu imi dau seama de ce, pt ca celalalt bocanc arata ok. E ca si cum as fi stat cu dreptul indoit mereu si acolo s-au taiat, dar cu stangul nu. Cred ca este prima pereche de bocanci la care renunt asa repede.

Experiente placute am avut cu ghete Grisport si Reebok, pe care le-am purtat ani de zile. Am mai avut si din piele intoarsa ceva bocanci cu multi ani in urma, dar nu mai stiu ce marca erau (cred ca eram in liceu).

Orice parere e binevenita. Ii vreau doar pt oras.

#67
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostDeathRipple, on 22 decembrie 2018 - 13:15, said:

PS: incaltarile - oricat ar fi de bune - sunt zero fara niste sosete care sa respire si sa nu permita supraincalzirea si nici acumularea transpiratiei. icebreaker, smartwool, chiar si Columbia face unele de lana, da' nu stiu in ce masura exista asa ceva la noi, si mai ales la ce pret.

Exista. Icebreaker au la himalaya, smartwool au la reprezentanta north face, columbia la reprezentanta columbia.
Preturile, mari in perioada asta, reduceri prin februarie incolo.

Edited by don_dannielo, 26 December 2018 - 22:46.


#68
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Din experienta - majoritatea talpilor cu striatii se comporta bine pe zapada framantata, dar aluneca TOATE de rup pe gheata, dintr-un motiv simplu - talpile nu sunt dintr-un cauciuc moale ci dintr-un compozit care are proprietatile plasticului pe gheata. Recomand crampoane metalice ptr gheata, chiar daca nu-s estetice in mediul urban.

Ma batea un gand sa dau cu un spray antiderapant prt anvelope, pe talpa bocancilor, sa vad cum se comporta. Inca n-am incercat.

Deci mare atentie, pe gheata 90% din talpi sunt varza, oricat de evoluat si de scump ar fi bocancul. Cei care urca pe Himalaya au crampoane, nu se bazeaza nicio secunda numai pe talpa.

#69
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007
Aia mai lipseste prin oras, sa mergi cu crampoane. As intelege recomandarea daca orasul ar fi Kathmandu, altfel nu. Si sa faci comparatie intre deplasarea printr-un oras din zona temperata si urcatul pe Himalaya e deja complet exagerat.

#70
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Irelevant... unde e gheata de buna calitate nu mergi fara alea sau doar te faci de ras Posted Image Exista incaltaminte facuta la rusi care are crampoane incluse cu 2 moduri, parcat si activat, sta intre striuri in regim parcat.

Edited by andreic, 27 December 2018 - 08:42.


#71
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004

View PostAlexEn, on 27 decembrie 2018 - 08:01, said:

Aia mai lipseste prin oras, sa mergi cu crampoane. As intelege recomandarea daca orasul ar fi Kathmandu, altfel nu. Si sa faci comparatie intre deplasarea printr-un oras din zona temperata si urcatul pe Himalaya e deja complet exagerat.

Exista si crampoane din-astea, mai de oras:
https://www.amazon.c.../dp/B0094GO6HO/

#72
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,996
  • Înscris: 18.12.2007

View Postdon_dannielo, on 27 decembrie 2018 - 08:49, said:

Exista si crampoane din-astea, mai de oras:
https://www.amazon.c.../dp/B0094GO6HO/

Mai, le inteleg rostul in regiunile in care ninge mult si e si frig mult timp daca vorbim de mers prin oras.
Oricum, fiecare cu preferintele/necesitatile lui.


View Postandreic, on 27 decembrie 2018 - 08:40, said:

Irelevant... unde e gheata de buna calitate

Am citit 'gheaţă' in loc de 'gheată' si nu intelegeam ce si cum Posted Image

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate