Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 

bocanci / ghete de munte, dar folositi(e) la oras

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#37
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostVelareya, on 28 noiembrie 2018 - 20:45, said:

Mai au alti bocanci si in sectiunea de echipament militar.
De cand i-am descoperit, nici n-am mai cautat in alta parte. Raport calitate-pret foarte bun.

Preturile sunt mai mari decat in alte locuri, plus denumuirile marcilor sunt ciudate. De exemplu, boncancii de care ziceam eu Mil-Tec Squad (240 lei) aici sunt 285 lei si la denumire apare doar "Trooper". Wtf? La nici unul dintre produse nu apare numele firmei.

#38
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Timberland sau (o sa radeti poate multi dintre voi)...Nike Air Force 1 Mid => excelenti inclusiv in sezonul rece, constructie impecabila a talpii, piele rezistenta...au scos inclusiv  o varianta de ghete in toata regula ( SF AF-1).

Edited by doxan, 28 November 2018 - 23:01.


#39
vladut_v

vladut_v

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,714
  • Înscris: 11.01.2005
Recomand gama Adidas Terrex, sunt extraordinari. Am cel putin 2000 km cu o pereche model mai vechi si arata ca noi. Gama actuala e plina de tehnologie, amintesc doar de sasiu care este impecabil, cu frana pentru coborare si amortizare pe calcai, talpa continental, gore-tex. Asa arata un model, dar sunt cu zecile, pe cele 2 linii de profil: Fast R si Swift R, cu variatiuni: scunzi, mid, GTX, inalti

#40
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016

View Postedy_wheazel, on 28 noiembrie 2018 - 22:39, said:

Preturile sunt mai mari decat in alte locuri, plus denumuirile marcilor sunt ciudate. De exemplu, boncancii de care ziceam eu Mil-Tec Squad (240 lei) aici sunt 285 lei si la denumire apare doar "Trooper". Wtf? La nici unul dintre produse nu apare numele firmei.

In ce priveste moda (haine si incaltaminte), eu nu ma orientez in functie de numele marcii, cat de cunoscuta si apreciata e (motiv pentru care nici n-am auzit de majoritatea celor mentionate mai sus), deci m-ai incuiat in privinta asta.
Cat despre preturi, recunosc ca nu m-a interesat si nu sunt la curent cu preturile altor magazine, din momentul in care produsele lor si-au dovedit calitatea si astfel am ales sa raman "fidela", fara a risca dezamagiri ulterioare (cum s-a si intamplat, de altfel, in cazul perechilor de ghete cumparate de prin alte parti). Daca se gasesc in alta parte bocanci cu aceleasi caracteristici la un pret mai redus... numa' bine, ce sa zic Posted Image
Afirmatia legata de raportul calitate-pret nu avea la baza comparatia cu produsele altor magazine, ci o evaluare exclusiva a produselor lor (sub aspectul celor 2 parametri) bazata pe experienta personala si din familie/anturaj. Ca exemplu concret, bocancii pe care ii am eu de vreo 8 ani costa acum 305lei. Nu mai retin cat am dat eu pe vremea aceea, dar cu siguranta a meritat. Considerand calitatea si confortul oferite de-a lungul anilor (in ciuda "abuzului" caruia i-am supus), consider ca si pretul actual e unul mai mult decat decent. Si.... la batranete, cand voi avea nevoie de alta pereche, tot pe aia o s-o aleg Posted Image

Edited by Velareya, 28 November 2018 - 23:39.


#41
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,608
  • Înscris: 07.02.2003

View PostDen2009, on 28 noiembrie 2018 - 19:45, said:

ca mi-am luat ceva Quechua de-ai lor si alunec si pe ploaie - pe zapada / gheata nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa-i folosesc)
Probabil nu ti-ai luat de zapada. Multa lume are dinalea si merg fain, au una sau 2 stelute de zapada.

#42
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007

View PostVelareya, on 28 noiembrie 2018 - 23:37, said:

In ce priveste moda (haine si incaltaminte), eu nu ma orientez in functie de numele marcii,...

Nici eu. De multe ori comand de pe site-uri de produse militare, si in general iau mai multe produse (inclusiv pantaloni, slapi sau sepci). Cred ca arat destul de dubios cand trec pe langa o patrula de politie. :D De pe site-u' ala pur si simplu mi-au sarit in ochi cateva produse pe care le cunosteam, si nu am inteles de ce vanzatoru' nu foloseste numele brand-ului, care ii cunoscut in domeniu.

#43
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View PostPuferiu_, on 28 noiembrie 2018 - 21:45, said:

Ce incaltaminte ai avut de la firmele respective?

Sunt fan Salomon la incaltaminte.. Am avut de la Jack Wolfskin o pereche de adidasi cu goretex care au rezistat ani buni la purtat intens. Al meu are niste ghete de la Millet, dupa 10 ani i-am comandat a doua pereche din acelasi model, prima se cam zdrentuise.
De la ceilalti am alte lucruri de iarna (geci, caciuli, manusi, polare).

#44
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018

View Postxmanyacs77, on 28 noiembrie 2018 - 20:28, said:


Sint in regula pentru drumuri ocazionale dar nu rezista la mers serios.

#45
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postmaccip, on 28 noiembrie 2018 - 21:40, said:

Decathlon -> Meindl.
Ce au?

Astia
https://www.decathlo...id_8070379.html

au fost cateva perechi Meindl prin magazinele Decathlon (am probat eu anul trecut)... intre timp nu mai sunt, se aduc doar pe comanda.

Ca idee:  eu nu m-as concentra pe anti-alunecare - mai toti bocancii de treking au talpi concepute pentru munte (piatra, poteca si grohotis) si aluneca pe gheata in oras. Deci nu bagati bani in anti-alunecare, ca n-o sa-i puteti testa in magazin, care aluneca pe gheata si care nu.  Bagati insa bani in soliditatea talpii, izolare si waterproof - pielea groasa nubuck sau box, cat mai dintr-o bucata si cat mai compacta (fara multe cusaturi si adaugari de bucati separate) e un indicator clar de calitate in domeniul bocancilor.

Atentie la bocancii comerciali (de mall) ca sunt facuti dintr-o falsa piele care se umezeste imediat si ramane umeda.  Pielea e piele - arata si miroase intr-un singur fel si rezista la testul brichete - deci nu vreau sa aud de Timberland, Office, Fashion Days si alti asa-zisi bocanci de mall.  Aia sunt bocanci urbani de tip fashion, adica sa cadreze bine la blugi - iei apa in ei pe zapada de n-ai aer.

Daca totusi luati bocanci tehnici textili.. mare atentie la membrane si izolare - Salomon si altii au facut rabat la calitate in ultimii ani, concentrandu-se doar pe aspect, e posibil sa luati apa in bocancii lor.

Edited by rosix, 29 November 2018 - 08:27.


#46
antoneea

antoneea

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 26.11.2018

View PostDen2009, on 28 noiembrie 2018 - 19:45, said:

Buna seara,

Se da urmatoarea situatie: circul foarte mult pe jos (de ordinul kilometrilor) si caut ceva ghete / bocanci care sa-mi fie de folos pe durata iernii. Cei "pentru oras" sunt depasiti, nu rezista talpa - tocmai pentru ca sunt utilizati intens, prin urmare caut ceva hiking. Criterii: musai talpa antiderapanta (nu ma trimiteti la Decathlon pentru ca mi-am luat ceva Quechua de-ai lor si alunec si pe ploaie - pe zapada / gheata nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa-i folosesc) + impermeabili si (relativ) comozi pentru ca stau cu ei in picioare in medie cam 9-10 ore / zi.
M-am gandit la Salomon si as da atatia bani pe ei cu conditia sa ii merite - sa ii pot folosi macar o iarna completa. Apoi am zis sa ma uit si catre altceva, nu doar Salomon. Si am gasit. Grisport cu talpa Vibram dar si despre aceste diferite tipuri de talpi parerile sunt impartite (unii spun ca sunt foarte ok Vibram, altii sunt la polul opus). Pana anul trecut am avut din Deichmann de la Highland Creek - foarte ok ca aderenta, dar transpira piciorul groaznic in ei. Si trecand peste acest inconvenient, n-am mai gasit la ei acelasi model pe care l-am indragit oarecum.
Prin urmare ce recomandari aveti? Salomon, Grisport, altele?!
Scopul l-am spus: utilizare foarte intensa in oras si tot cu ei ocazional drumetii pe munte.
Buget: maxim 600-650 lei - pe care sa ii merite.

Multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri / sugestii.
karimor. isi fac treaba si merita s sunt usor de comandat de pe sportsdirect :D

#47
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrosix, on 29 noiembrie 2018 - 08:15, said:


Daca totusi luati bocanci tehnici textili.. mare atentie la membrane si izolare - Salomon si altii au facut rabat la calitate in ultimii ani, concentrandu-se doar pe aspect, e posibil sa luati apa in bocancii lor.

Bai sa fie al naibii. Din toate perechile de Salomon cu GoreTex pe care le-am avut (si le am) in niciuna nu a intrat apa.
A, ca nu stii ca trebuie sa fie si intretinute ca sa se pastreze impermeabilitatea e alta treaba. La fel, daca te astepti sa stai in balta 12h cu ei si sa nu intre apa, inseamna ca habar n-ai ce inseamna membrana impermeabila si respirabila.

#48
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View PostAlexEn, on 29 noiembrie 2018 - 09:24, said:


Bai sa fie al naibii. Din toate perechile de Salomon cu GoreTex pe care le-am avut (si le am) in niciuna nu a intrat apa.
A, ca nu stii ca trebuie sa fie si intretinute ca sa se pastreze impermeabilitatea e alta treaba. La fel, daca te astepti sa stai in balta 12h cu ei si sa nu intre apa, inseamna ca habar n-ai ce inseamna membrana impermeabila si respirabila.

Inseamna ca le-ai luat acu 3 ani...  Citeste review-urile mai recente, cum se uda lumea la picioare in draci in Salomon si cum membrana a fost inlocuita cu o panza chinezeasca.
Sunt cateva modele mai vechi care inca se mai gasesc si care sunt ceva mai bune, dar eu preturi mari.

#49
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,663
  • Înscris: 22.05.2011
Din ce stiam, Salomon era un brand detinut de Adidas.
Eu votez pt ceva cu Goretex from Adidias(cum zice colegul Vladutz),  am o pereche de ceva ani si inca mai tin, excellent all-rounder si in oras si pe munte.
Ghete dedicate de mountaineering arata ca dracu in oras, si sunt prea duri, rigizi, totusi brandurile mari au si gama de oras,  de vara,  etc ...
(Recomand si un brand mai putin cunoscut -  Lowa - am avut ghete, mi-au placut mult)

#50
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007

View Postrosix, on 29 noiembrie 2018 - 09:48, said:


Inseamna ca le-ai luat acu 3 ani...  Citeste review-urile mai recente, cum se uda lumea la picioare in draci in Salomon si cum membrana a fost inlocuita cu o panza chinezeasca.
Sunt cateva modele mai vechi care inca se mai gasesc si care sunt ceva mai bune, dar eu preturi mari.

Calitate + preturi mici nu exista.
Ultimii i-am luat anul trecut, nu au nicio problema.

#51
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
De la Decathlon recomand urmatoarele modele:

https://www.decathlo...id_8319097.html
pret bun raportat la calitate: talpa si impermeabilitate bune... pot fi purtati iarna, cu grija la alunecare (talpa e buna, rezistenta, dar nu e cine stie ce soi)

https://www.decathlo...id_8384362.html
acest model era realizat mai bine in trecut, s-a facut rabat la materiale, pielea nu mai e piele ci o chestie catifelata care se zgarie usor si nu stiu cat rezista la apa.
Am un model mai vechi care chiar e din piele la exterior. Am aplicat o solutie de impermeabilizare si sunt imbatabili pe zapada si viscol (repet, modelul vechi, nu asta pe care il vand ei acum)
Poza cu modelul vechi, achizitionat de mine acu 3-4 ani, la aceiasi bani 360 lei - ca sa puteti face diferenta.
https://ibb.co/Y0DBKy3

https://www.decathlo...id_8398954.html
ceva mai bine facuti dar pretul e dublu, probabil datorita captuselii exterioare din piele si a talpii Vibram... nu am aceasta pereche, nu pot sa ma pronunt dar imi par scumpi, pretul corect fiind pe la 400 lei

Perechile descrise ofera o buna sustinere la picior si sunt calduroase pentru iarna, cu grija mare la alunecare (pe gheatza cam toate modelele din gama medie aluneca.. pe alea de top la 1000 lei/perechea, nu le-am testat, dar pot sa pun pariu ca aluneca cam la fel).

Cu ocazica Centenarului Decathlon a marcat pe site toti bocancii pe care ii fabrica in Romania si nu in Bangladesh...

Edited by rosix, 29 November 2018 - 11:41.


#52
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
https://nicershoes.c...n-ice-reviewed/
Columbia, Salomon, Merell
Buni par si astia romanesti:
https://www.s-karp.c...rer-wt-negru-36
baiatul meu are si e multumit...
eu am Grisport,Killtec si Columbia, merg cu ele prin rotatie iarna...
Killtec nu mi-as mai lua, sunt mai firavi...Grisport ii am de circa 8-10 ani, inca rezista
Columbia sunt mai ingusti, stau cel mai bine in picioare...au fost si scumpi...

Edited by d-ardeleanu, 29 November 2018 - 12:33.


#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View PostDen2009, on 28 noiembrie 2018 - 19:45, said:

Criterii: musai talpa antiderapanta
Ceva cu crampoane/ spikes, gen Icebug, ca asta din poza?

View Postrosix, on 29 noiembrie 2018 - 09:48, said:

  Citeste review-urile mai recente, cum se uda lumea la picioare in draci in Salomon si cum membrana a fost inlocuita cu o panza chinezeasca.
O laie! E Gore-Tex® si acum, chiar mi-am luat o pereche acu' vreo 3 saptamani...

Attached Files


Edited by Karhu, 29 November 2018 - 12:29.


#54
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,971
  • Înscris: 18.12.2007
Lasa omul sa isi faca norma de plangeri.
I-am explicat si eu ca nu e asa. Probabil aia care se plang ca se uda au luat niste fake-uri si se bucurau ca au facut o afacere.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate