Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

bocanci / ghete de munte, dar folositi(e) la oras

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
73 replies to this topic

#19
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Uite ce mi-am comandat eu
Merrell cica ar fi peste salomon...

Attached Files



#20
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Uita-te si pe la The North Face, Mammut, Jack Wolfskin, Columbia, Millet daca nu mai vrei Salomon.

#21
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Vezi ca ca ghetele de hiking sunt concepute pentru munte nu pentru oras. Au talpa tare, rigida sa stai bine pe grohotis, au suport lateral sa poti sa cobori pante si sa nu te proptesti in flancurile ghetei si sa iti fuga piciorul sau sa le rupi cusaturile. Sunt destul de incomode pentru mers pe asfalt si tropaie ca dracu.

Eu am pantofi de la Ecco, sunt fan marca, nu imi cumpar altceva. Sunt scumpi si isi merita fiecare cent. Extrem de comozi, talpa nu aluneca niciun milimetru in conditii normale iar uzura este absolut minimala. Ii port ca pantofi de zi cu zi si mai putin de 5 ani nu ma tin.

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
Ia-ti din astia...eu ii am de 2 ani, zici ca-s noi. Sunt top of the line in ce inseamna incaltaminte tehnica, adica sunt facuti sa fie purtati 10-12 ore pe zi, talpa cu shock absorber, usori, rezistenti, etc.

Sau asa.

Plus ca au steel toes...te ataca maidanezu din scara blocului, i-ai dat un bombeu a decedat instant :))

Edited by wiseguy76, 28 November 2018 - 20:46.


#23
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://s12emagst.akamaized.net/products/4482/4481591/images/res_33268191045a74e1fe8f407ca434de32_450x450_usaj.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Sau acestia din piele Nubuck impermeabila, captuseala Gore-Tex® Insulated Comfort + talpa Vibram® Schwarzwarld la pret 939 lei: https://m.emag.ro/bo...rch-Action=view

Edited by xmanyacs77, 28 November 2018 - 20:46.


#24
Velareya

Velareya

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 428
  • Înscris: 17.04.2016
https://www.bestial....aminte/bocanci/
Mai au alti bocanci si in sectiunea de echipament militar.
De cand i-am descoperit, nici n-am mai cautat in alta parte. Raport calitate-pret foarte bun. Eu sunt foarte multumita de ei, i-am purtat ani de zile, ore intregi, fara probleme. Si inca arata ca noi :)

#25
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Meindl sau Millet.

#26
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 crt82sil, on 28 noiembrie 2018 - 20:35, said:

Merrell cica ar fi peste salomon...
La alfabet...

#27
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Eu am bocanci salomon de trei ani si chiar azi ma uitam la ei, sunt ca noi. Sunt impermeabili, caldurosi, foarte usori dar cam mari si se incalta greu.
Inainte sa ma hotarasc la merrell am probat 4-5 modele de semighete salomon si in niciuna nu m-am simtit confortabil, in plus toate se incaltau greu.
Merrell-i mi-au placut si dupa ce m-am documentat 5 min pe net am zis sa-i iau...
Abia astept sa vina.

#28
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
De oras, adica comozi, rezistenti si aderenti, ai 2 alternative: Timberland sau CAT (erpillar). Am prins pe fashiondays anul trecut, am 2 perechi, niste bocanci clasici Timberland din piele intoarsa maro, si niste ghete CAT foarte smechere, din piele normala. Pentru oras, sunt impecabile, nu mai zic aderente. Evident, pe gheata aluneca orice, daca n-ai crampoane.

https://www.fashiond...-cat-p454605-2/

Eu le-am prins la 300 gen, au reduceri tot timpul. Sunt foarte misto si de condus si de mers pe jos, fac incaltaminta faina CAT.

Astia sunt Timber, tot pe la 300 i-am prins:

https://www.fashiond...rland-p53566-2/

#29
Wotan

Wotan

    Io n-am cerut sa ma nasc argyelean. Amu, am avut noroc...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,763
  • Înscris: 01.10.2002

 Den2009, on 28 noiembrie 2018 - 19:45, said:

M-am gandit la Salomon si as da atatia bani pe ei cu conditia sa ii merite - sa ii pot folosi macar o iarna completa. Apoi am zis sa ma uit si catre altceva, nu doar Salomon. Si am gasit. Grisport cu talpa Vibram dar si despre aceste diferite tipuri de talpi parerile sunt impartite (unii spun ca sunt foarte ok Vibram, altii sunt la polul opus). Pana anul trecut am avut din Deichmann de la Highland Creek - foarte ok ca aderenta, dar transpira piciorul groaznic in ei. Si trecand peste acest inconvenient, n-am mai gasit la ei acelasi model pe care l-am indragit oarecum.
Prin urmare ce recomandari aveti? Salomon, Grisport, altele?!
Eu am o pereche de Grisport de piele, Ceva in genul https://www.afilaur....re-maro-7162068 dar model mai vechi, luat prin 2012, cu reducere. Am urcat iarna cu ei pe Peleaga si Retezat, cu tratament de impermeabilizare rezista si acum, desi au niste zgarieturi adanci de la coltari. Am si o pereche Salomon Evasion Mid, pe care-i folosesc pe munte in perioadele fara zapada, de prin 2013. Salomon sunt mai mai comozi la purtat decat Grisport, care sunt si ghete mai grele, din cauza constructiei integrale din piele. In oras, la km multi de mers, ar fi de preferat Salomon, e mai mult decat suficient. Daca te astepti sa ai zapada si noroi des, recomand Grisport, sunt mai usor de curatat din cauza ca nu au material textil. Din punct de vedere al pretului, Grisport ofera aproape acelasi lucru la un pret mult mai mic, sunt ghete "suficient de bune". Poti gasi la reduceri sub 300 de lei. Daca banii nu sunt o problema, ia Salomon, pe langa faptul ca sunt mai putin obositoare la drumuri lungi, si arata mai bine, ghetele Grisport sunt un pic mai butucanoase.

#30
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Pentru gheata ai nevoie de ceva ghete cu tinte de fier asa ca la anvelopele de masini utilizate pe la pol :)) Si eu mi-am luat ceva nike-uri la 450lei si pe o strada era sa fiu cu picioarele in sus...

#31
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Toti papucii aluneca pe gheata ...voi credeti ca" Omul Paiangan" din ghete se urca pe tavane ? Bocancii de iarna (de calitate ) au , ca anvelopele de iarna , talpa facuta dintr-un amestec de cauciuc ( si alte materiale ) care ramane flexibil si la temperaturi cu minus ...dar aici se termina toate virtutile unei talpi de bocanc .

#32
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 Puferiu_, on 28 noiembrie 2018 - 19:58, said:

Dude, Decathlon? Totusi...
Decathlon -> Meindl.
Ce au?

#33
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
in plus la Vibram calitatea nr 1 este rezistenta nu aderenta!

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

 AlexEn, on 28 noiembrie 2018 - 20:40, said:

Uita-te si pe la The North Face, Mammut, Jack Wolfskin, Columbia, Millet daca nu mai vrei Salomon.
Ce incaltaminte ai avut de la firmele respective?

#35
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 rosix, on 28 noiembrie 2018 - 19:57, said:

Astia:
https://www.decathlo...id_8070379.html

I-am incaltat odata in Decathlon sa vad cum se sta in ei si am avut o senzatie de lucru solid.. Din pacate nu am avut un buget atat de generos sa-i cumpar.  Acum nu prea se mai gasesc dar cred ca pot fi adusi pe comanda.
Nu i-am vazut niciodata in Decathlon.
Cu siguranta sunt niste bocanci buni.
Piele fina interior. Confort excelent. Am avut si eu ceva similar, cei mai buni bocanci ca si confort.
O singura chestie as recomanda, pielea aia fina se toceste la calcai. De la bun inceput, lipita cate o limba de piele de sacrificiu in zona calcaiului.
Cand se toceste aia, dezlipita si lipita alta la loc.


Dar, cui nu-i place Decathlonul ca-i prea ieftin,  poate sa-i cumpere si mai scump de la Sport Virus. Sport Virus au mai multe variante de Meindl.

Edited by maccip, 28 November 2018 - 21:52.


#36
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Din Decathlon, sunt foarte multumit de ei ...
https://www.decathlo...id_8367130.html
https://m.decathlon....king-shoes.html
Aia de vanatoare sunt mai usori, mai comozi.
Ceilalti sunt ceva mai rigizi, dar si aia sunt confortabili.
Foarte caldurosi ...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate