Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...
 Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...
 In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!
 La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!

Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...
 

Cerere in casatorie

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
190 replies to this topic

#55
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 29.10.2017
Am eu o prietena, din aceea ce da in borduri, cu ochii in telefon.
A ales un fraier din telefon, nu baietii ok din viata reala.
Tot real era si ala, dar vai de el.
Cica s-a indragostit....Deci, la o parte, calca peste voi.
Daca va vede in telefon, ok. Altfel, nicio sansa.

#56
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

Vizualizare mesajjimi91, pe 26 noiembrie 2018 - 23:15, a scris:

Cum vedeti acest gest in Romania? Personal, chiar daca as fi convins ca fata zice DA...tot nu as face acest pas...Nici invers, sa ceara fata baiatul...Adica, cum sa ma ceara pe mine fata....asa prost sa fii...Posted image...ambele situatii mi se par penibile Posted image

Cererea in casatorie este un gest frumos, o traditie Romaneasca, un prilej de bucurie si o promisiune pe care o faci viitorului suflet cu care o sa iti imparti viata.

#57
2jacks

2jacks

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 06.03.2017

Vizualizare mesajAdm, pe 26 noiembrie 2018 - 23:23, a scris:

Aparent nu esti in pericol...
Posted image Posted image Posted image Posted image

Auzisem zilele trecute ca o femeie a cerut in casatorie un barbat, dar ala era foarte bogat, deci face sens.

#58
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
sau aia foarte disperata...

Edited by Fane, 27 November 2018 - 08:38.


#59
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Nu te însura bre că strici frumusețe de feciorie. Stai așa. Mai bine du-te la o mânăstire de taici. Și să n-aibă nici internet acolo. Plătesc eu biletul de autobuz. Doar dus.

#60
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
nu mai povestiti cererile voastre in casatorie din secolul XIX

#61
sgn30

sgn30

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 20.08.2016
He.. He.. He... Ciudat de tot a fost la mine....

Ne cunosteam de ceva timp, eu nu aveam de gand sa o cer inca.... si am mers intr-un concediu in Dubai. Acolo am mers in Dubai Gold Souk unde ea a vazut un inel din aur alb cu un diamant de 0.4 carate in centru si 14 diamante de 0.01 carate pe margini. A zis ca ala e inelul pe care il vrea de logodna. Am scos banii si l-am cumparat. (Cu ocazia asta am facut si o mica economie, pe inel acolo am platit ~ 3500 Ron, in Romania era acelas inel cam 7500 Ron).

Edited by sgn30, 27 November 2018 - 10:43.


#62
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
Ce tampenii scriu unii , sunt curios ce relatie au in spatele tastaturilor.

Pe la noi femeile nu cer in casatorie , dar bat apropouri.Am un prieten foarte bun care s-a despartit de jumatate dupa ce l-a disperat pe asta sa se casatoreasca si el nu avea de gand.Peste 1 an respectiva era casatorita si avea puradel.

Dupa 7 ani de relatie m-am gandit sa-mi rog jumatatea sa-mi manance viata legal si cu acte.Inelul l-am facut pe comanda in Londra , a venit prin curier acasa , nu a fost bataie de cap , nu a mirosit nimic prietena.Singura parte proasta la toata afacerea asta , am gresit un pic dimensiunea , este un pic mai mare .
A vrut sa ne dam cu parapanta , am ales BV , am mai stat cateva zile pe acolo.In ultima zi a fost distractia.Am ajuns in varful dealului , sarit , pe la inaltimea aia ma uitam in jos , totul mic si marunt , copaci multi , nu ma gandeam decat in care pot sa ajung daca se intampla ceva cu parapanta.Aterizarea a fost perfecta , am dat cu fundul de pamant.A ajuns si ea ,am scos frumos cutia , oferit inelul , i-am zis ca daca am scapat cu viata amandoi , ar fi cazul sa ne casatorim.A fost foarte surprinsa (probabil si efectulsariturii cu parapanta) , nu se astepta si s-a blocat.In afara de DA nu a scos nimic.Acum imi scoate ochii ca de ce nu am filmat si cererea.
  Dupa nunta ne-am dat si cu motoparapanta.Acum ma bate la cap ca vrea sa sarim si cu parasuta.Eu cred ca vrea sa scape de mine :D.

#63
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,313
  • Înscris: 05.06.2002
dap, ai grija la parasute!

#64
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,016
  • Înscris: 20.10.2015

Vizualizare mesajmihnearau1, pe 27 noiembrie 2018 - 10:28, a scris:

nu mai povestiti cererile voastre in casatorie din secolul XIX

Diferenta e ca atunci nu era google si nici s/pedia sa intrebam "cum se face?"
Nu existau inele cu diamante, nu exista Londra sau Arabia Saudita, nu existau torente sa aflam asa cum se face

#65
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
1. Eu nu suport ideea asta de cerut.  Ar fi frumos să vină de la sine. Gen să zică amândoi hai să facem asta. Nu să o ceri tu. Mi se pare obsolete.
2. Chestia gen "am dat x sumă pe ceva" mi se pare manelism pur. Dacă n-ai reușit să ai femeia aia lângă tine decât cu un geam de 50 de milioane și cu o sârmă de 20, ești nașpa. Părerea mea. Mai ales ăia de au mâncat cartofi fierți un an ca să facă superbul gest de a-i pune consoartei gen 3000 de euro pe un deșt. E o formă de-a epata cu ce ai, cu avuția ta. Cocălărism pur. Și pițiponceală.  Repet părerea mea.
3. Chestia cu inelul sper că știți că nu e vreun obicei de la Burebista și Decebalus per Scorilo. Ci e inventat de către De Beers. Recent. Ca să vândă diamantele ălea murdare de sudoarea și sângele Africii.

https://www.theatlan...nt-ring/385376/

Edited by waterman, 27 November 2018 - 13:56.


#66
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Eu sant din secolul trecut si dupa 20 ani de trait impreuna in 2016 fiind acasa in Ro. am fost la TBC sa fac ceva raze la plamani;de, fumator acanit!  Si ala acolo zice:  nu vrei si o hartie ca poate vrei sa te insori? Hai ma, da-o si pe aia.  Si in Bacau mergand drept pe langa RMB da-I in starea civila.Aia a fost.  Ma cautam de sanatate si m-am trezit insurat.  Eram,da atunci sa cam legalizat.  Si nu vi s-a intamplat sa plecati la cumparaturi aiurea si sa cumparati o masina sh? Alt caz real din viata mea.

#67
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,260
  • Înscris: 21.06.2011

Vizualizare mesajangelz, pe 27 noiembrie 2018 - 12:22, a scris:

Singura parte proasta la toata afacerea asta , am gresit un pic dimensiunea , este un pic mai mare .

Ca să nu fie confuzii, cine este un pic mai mare? Doamna, sau inelul?



#68
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cât de mare ?

#69
rixthina

rixthina

    superb membru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,534
  • Înscris: 29.10.2017

View Postmihnearau1, on 27 noiembrie 2018 - 10:28, said:

nu mai povestiti cererile voastre in casatorie din secolul XIX
Lasa sa vedem ce s-a mai intamplat de la Romeo plus Julieta incoace.

#70
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,374
  • Înscris: 13.01.2011

View Postrixthina, on 27 noiembrie 2018 - 14:42, said:


Lasa sa vedem ce s-a mai intamplat de la Romeo plus Julieta incoace.

Nu te lăsa trollată :bigwhitegrin:

#71
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
eu sincer nu mi aduc aminte cum am cerut-o, este posibil sa nu o fi cerut o, pur si simplu am hotărât sa ne luam.. dar mi a zis ca trebuie să o cer de la tasu si masa.. asa ca a trebuit sa cumpar un inel si flori si sa m a duc sa o cer, bai si mi era asa rusine sa merg cu florile alea pe strada.. aveam impresia că toti rad de mine.. si m a gandeam cu groaza ce dracu îi zic eu lu tasu.. asa ca am baut niste coniace, mi a mai venit curaj si am cumparat si o geanta, am bagat florile in ea si m am dus..

#72
angelz

angelz

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,844
  • Înscris: 01.12.2003
@Sabinatu  Se intelege perfect ,cred ca esti singurul confuz.

@silesax  Si cand te-au vazut ca scoti florile din geanta ce au zis?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate