Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Bla bla car încurajează teparii

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#19
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 geobut, on 22 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Dupa ce te frigi cu plata in avans o sa inveti ca banul nu se da din buzunar pana nu se presteaza serviciul.
Cel ce are banul are controlul. Ai dat banul ai pierdut controlul.
Dacă eu îți dau bani să faci ceva ce tu promiți că faci pentru banii ăia și tu încerci să îmi dai țeapă, ești în siguranță doar cu Elena Udrea de mânuță, în Costa Rica.

#20
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 geobut, on 22 noiembrie 2018 - 14:48, said:

Mie comerciatii mi-au livrat marfa sau servicii de mii de lei fara sa semnez ceva. Am platit ulterior.
Pentru ca aveau factura. Cum puteai sa nu le platesti ulterior ?


 geobut, on 22 noiembrie 2018 - 14:54, said:

banul nu se da din buzunar pana nu se presteaza serviciul.
Cand urci in autobuz platesti la destinatie ?

Edited by PlatonX, 22 November 2018 - 15:01.


#21
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Nu aveau nimic semnat de mine.
O hatie (factura) poate printa oricine, cat timp nu e emisa ca urmare a unui contract semnat si nu e semnata e nula, te stergi cu ea la...

#22
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 marianculturistul, on 22 noiembrie 2018 - 14:27, said:

Am făcut câteva curse ocazionale(???) la bla bla car. Un pasager dorea să plătească cursa la destinație, ca avea bani pe card. Am oprit în benzinărie, i am solicitat pasagerilor să plătească cursa, asta a refuzat ca nu are cash. I am zis sa plateasca benzina cu cardul si a refuzat.  L am lăsat acolo si bla bla car mi a suspendat contul.
Practic soluția lor era sa il duc pe degeaba.
Asa ceva?


Quote

Cum funcționează stabilirea prețurilor și plata?


Prețurile sunt fixate atunci când un conducător auto oferă o călătorie. Ele nu sunt negociabile și sunt aceleași pentru toți pasagerii. Prețul se bazează întotdeauna pe o sugestie calculată de BlaBlaCar conform traseului și costurilor reale suportate de conducătorii auto. Conducătorii auto sunt liberi să adapteze prețul în mod rezonabil, pentru a ține cont de confortul mașinii lor sau de dorința lor de a face un ocol. Prețul nu poate depăși un plafon stabilit de BlaBlaCar, pentru a asigura că respectivele costuri sunt împărțite corect și că acești conducători auto nu fac profit. În general, prețul per loc reprezintă o treime din costul combustibilului pentru călătorie; atunci când un conducător auto are trei pasageri, el compensează toate costurile combustibilului.
Plata se face în numerar, în mașină, în general la începutul călătoriei.


Sursa
Eu inteleg ca aveai de gand sa-ti plateasca el tot combustilul folosit la calatorie!? sau chiar mai mult...sa-ti bage cat de mult in rezervor!? ala se numeste profit deci se incalca regulamentul, pe deasupra  inteleg ca tu faceai aceste curse intentionat, citez: "Am făcut câteva curse ocazionale" cursele ar trebui sa fie obisnuite doar ca iei niste pasageri cu tine.
Inainte sa te bagi in treaba asta numita carpooling ai citit sa vezi despre ce este vorba?

Edited by stlk, 22 November 2018 - 15:25.


#23
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

 geobut, on 22 noiembrie 2018 - 15:04, said:

Nu aveau nimic semnat de mine.
O hatie (factura) poate printa oricine, cat timp nu e emisa ca urmare a unui contract semnat si nu e semnata e nula, te stergi cu ea la...
Daca ti-au dat marfa fara sa le stampilezi si sa le semenzi facturile, atunci cred ca e ilegal. Cum sa iti dea marfa fara sa le semnezi facturile ?

#24
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Sunt mai multe aspecte: nu pierd timpul cu fraieri care nu au bani; nu stau după bancomat, etc. Am mers 2 km până la prima benzinărie.  Dacă nu poate plăți nu are ce cauta in auto.

#25
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Da, clar. :)))

#26
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Ai avut comportament de tepar.
Daca doreai banii in avans anuntai direct in anunt sa nu mai faci lumea sa isi piarda timpul. Asta ca sa nu zic ca nu trebuia sa folosesti blabla, din cate inteleg e impotriva termenilor lor sa ceri plata in avans.

Cum tie iti era frica ca nu platesc la destinatie asa le era si lor frica ca dau banii si apoi te faci nevazut. Si cum toata afacerea e ilegala... ce sa reclami, ca un taximetrist ilegal nu a vrut sa efectueze o cursa ilegala nici dupa ce ai platit? Si cui sa reclami, ca nu exista nici o firma in spatele taximetristului ilegal.
Vrei smenuri din astea stai pe langa gara/club si arde fraierii care dau banii in avans pe teapa.

Edited by geobut, 22 November 2018 - 15:26.


#27
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Cum ma fac nevăzut cu ei in auto?
Nu au nr auto?


#28
agorea

agorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 253
  • Înscris: 03.05.2006
Eu am o curiozitate: care a fost motivatia refuzului de a plati combustibilul cu cardul la benzinarie?

#29
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018

 marianculturistul, on 22 noiembrie 2018 - 15:21, said:

Cum ma fac nevăzut cu ei in auto?
Nu au nr auto?
Si daca il au ce?
Cu isi recupereaza banii? Ai impresia ca e un bancomat unde introduci numarul de masina si iti returneaza banii cu care a fugit soferul masinii?

Ieseai cu levierul si eliberai masina... apoi talpa spre urmatorii fraieri in asteptare de teapa.

Edited by geobut, 22 November 2018 - 15:24.


#30
puiu_pe_diezel

puiu_pe_diezel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 01.10.2018
Chiar exista o companie cu numele asta :Bla bla car ?

#31
geobut

geobut

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 297
  • Înscris: 20.11.2018
Da, e un site international.

Edited by geobut, 22 November 2018 - 15:22.


#32
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 puiu_pe_diezel, on 22 noiembrie 2018 - 15:22, said:

Chiar exista o companie cu numele asta :Bla bla car ?
E greu sa cauti pe net?

#33
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
Combustibilul făcea 200lei iar el cică avea 100 lei pe card.

#34
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Pe ce distanta era de costa cursa 200 de lei ?

#35
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006
Ce calificative avea el?
Dar tu?

Le: Am 4 curse. De fiecare data am intalnit numai persoane faine.
      Chiar o bomboana de fata, am oprit sa bem cafea, am vorbit, am ras. Lasa-se geanta in masina si s-a dus la toaleta. Incredere oarba.
       Ma rog, este o vorba, prostul vede prosti, curva vede curve, hotul vede hoti etc.

Edited by paco rabanne, 22 November 2018 - 15:40.


#36
marianculturistul

marianculturistul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 09.09.2005
30 lei cursa la brașov. Ce contează calificativele daca nu plăteste?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate