Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis

Cheder deteriorat , zgariat, cum ...

Laptop HP 15-AF001NQ, AMD E1-6015...
 Blat de bucatarie lungime 4,60 m

Termostat incalzire si racire

Configurare retea cu modem Vodafo...

Curtea Penala Internationala soli...
 Sunt obligate bancile sa opteze p...

Pensie anticipata partiala cu cer...

Subscriptii

Cat ar costa acest poster, se poa...
 Cum sa scapam de sobolani?

Alser Forest SA a dat teapa de 1,...

COD Eroare ABS ( Ford Mondeo MK5 )

Implanturi dentare clinici Consta...
 

Recomandari Seminee 2018+

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
921 replies to this topic

#271
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013
Eu știu ca brichetele de rumeguș produc temperaturi mult mai ridicate, și pot afecta focarul. Cred ca ar trebui sa aveți un focar de calitate cel puțin medie ca să puteți apela la Acest tip de combustibil, mai ales ca vreți sa.l folosiți în mod exclusiv.
O sa primiți cu siguranță și părerea mai avizata a celor care vând și montează șeminee de aici de pe Forum, pt ca ei stăpânesc mai bine temperaturile produse de diferiți combustibili, precum și parametrii optimi de funcționare a focarelor.

#272
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012
Eu zic ca nu ar avea contraindicatii folosirea brichetilor. Doar ca trebuie tinut cont de recomandarile producatorului si echivalata incarcatura din punct de vedere energetic. Altfel spus daca in focar s-a prevazut a se incarca cel mult 5 kg de lemne, facand conversia pe bricheti, - se vor incarca cel mult 4 kg de bricheti.
Pentru focare mici  fractia combustibilului trebuie sa fie adaptata corespunzator. Altfel spus, daca focarul e de 2,5 kg de lemne, nu poti pune doar doua bucati de bricheti a cate un kg fiecare..
Posted Image

#273
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013
"acel calcul este valabil pentru toate tipurile de agregate, nu doar construite in situ, ci si pentru cele prefabricate la care nu se pot asigura la montaj conditiile in care s-a testat acestea la producator"

Gen... La tine în casa nu e voie sa.ti instalez asa ceva, dar facem noi sa meargă 😉

"Spre exemplu, stutul de evacuare a focarului este de 15cm, daca canalul de racordare si cosul de fum au dimetrul mai mare - aceasta poate fi considerata modificare?"

Deci... 😳😳N-ai cum sa te plictisesti🤪🤪. Oricât ai încerca.

#274
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 09.01.2008
Nivel de calitate mediu...
Pentru a elimina dubiile si interpretarile neavizate rog pe cunoscatori sa faca un top 5 al focarelor dupa calitate. In felul asta poate aflu si eu ce cred cunoscatorii despre focarul de care eu sunt multumit.
Pot sa fac conversii brichete-lemn solid chiar si dupa energia disponibila de livrat per kg, nu despre asta intrebam.

#275
USH84

USH84

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 31.10.2013
Vor veni imediat și răspunsurile avizate. După cum ai văzut, cele doua răspunsuri, binevoitoare de altfel, au început cu "eu știu ca..." și "eu zic ca...".
Rămân modest. 🙃 Și foarte curios sa vad deznodamantul, pt ca și mie mi.a ieșit la un moment dat un calcul avantajos. Și e într.adevar mai curat, fără multă muncă, material uscat și, cu siguranță important, știu ca ar exista pe piața variante ECO, adică fără clei, care ma gândesc ca nu face bine unui focar / cos de fum.
Și am văzut ca exista și cu amestec de rumeguș de lemn de esență tare.
Iar în extrasezon, e rentabil sa faci un stoc sănătos pe iarna.

#276
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 USH84, on 20 februarie 2019 - 23:26, said:

..Și e într.adevar mai curat, fără multă muncă, material uscat și, cu siguranță important, știu ca ar exista pe piața variante ECO, adică fără clei, care ma gândesc ca nu face bine unui focar / cos de fum.
Și am văzut ca exista și cu amestec de rumeguș de lemn de esență tare...
Atata timp cat combustibilul folosit pentru seminee si sobe este conform cu SR EN ISO 17225:2014 si cu prescriptiile producatorului  nu cred sa genereze probleme nici focarului si nici cosului de fum.
Cine este interesat de mai multe detalii privind brichetii este recomandat sa se familiarizeze cu SR EN ISO 17225-3:2014.

#277
mmtsdc

mmtsdc

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 689
  • Înscris: 06.05.2013
Asa cum stim, sunt foarte multe tipuri de brichete/bricheti, cu sau fara liant, esenta tare sau nu. Pentru a inlatura neplacerile cauzate de suprasolicitare, dar si depuneri ce pot cauza atat cosului, dar si focarului, multi producatori recomanda doar lemnul. Dar si aici sunt discutii legate de inteligenta si rabdarea utilizatorului: esenta, cantitate, umiditate, alimentare/realimentare. Nordpeis recomanda lemnul. Este clar ca se pot folosi si bricheti, dar pe raspunderea fiecaruia( conversie si alegere inspirata in bricheti)
Cred ca focarele de top implica si acest aspect, un focar de top este si un focar folosit corect si curatat la timp, pe langa calitatile focarului respectiv.
Din experienta mea si ceea ce am gasit in domeniul focarelor, as plasa in top : Spartherm, Brunner, Austroflamm, Kalfire, Dovre, Jotull, Ruegg, Nordpeis, Hajduk. ( pentru combustibil solid)
La focare pe gaz exista Kalfire si alte focare :)

Cele bune!

#278
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 09.01.2008
Asta e eticheta. Nu au 1kg, au 830g. E si un standard pe acolo.

Attached Files



#279
andreilesan

andreilesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,835
  • Înscris: 11.03.2012

 camsonat, on 21 februarie 2019 - 10:41, said:

Asta e eticheta. Nu au 1kg, au 830g. E si un standard pe acolo.
Aici se prezinta ca SR EN 14 961-3:2011, mentionat pe eticheta, este anulat : http://magazin.asro....darde/can/2/A10
Posted Image

#280
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 09.01.2008
Ma omoara astia cu standardele lor armonizate sau nu. Nu-mi ajunge ca la serviciu ma lovesc zilnic de ele, si la lemnul de foc de acasa trebuie sa am grija. Posted Image
Fac test sfarsitul asta de saptamana ca tot vine vajul si urmaresc ce iese pe cos, ce ramane jos si ce se pune pe sticle.
Daca se comporta cel putin la fel de bine ca lemnul de fag brut, se cheama ca sunt bune. Mai lucrez la calculul de rentabilitate. Trebuie sa pun la socoteala si faptul ca la brichete nu isi mai fac cuib sobolanii intre ele, pisicile trebuie hranite exclusiv cu boabe.............

#281
ciobi_mar

ciobi_mar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 16.01.2018

 camsonat, on 21 februarie 2019 - 12:52, said:

Ma omoara astia cu standardele lor armonizate sau nu. Nu-mi ajunge ca la serviciu ma lovesc zilnic de ele, si la lemnul de foc de acasa trebuie sa am grija. Posted Image

De cand si descoperit pasiunea despre normatrive si  sa radicalizat pe normative si iar  normative ,,,

Edited by Daco_Get, 21 February 2019 - 15:44.
Ideea nu persoana !...k ?


#282
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 09.01.2008
Eu vorbeam de comisiile de receptie materiale si echipamente in santierele mele, unde uneori mai cumparam cate ceva si astia constata ca nu-stiu-ce SREN a expirat, s-a abrogat, nu s-a armonizat plm etc.
Am ajuns sa fiu alergic la acronimele astea: SR, DOP, DOC, AT...

Edited by camsonat, 21 February 2019 - 15:41.


#283
PescarPro

PescarPro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 165
  • Înscris: 28.08.2007
Cansonat, baga fara griji bricheti de fag.
Inainte sa cumperi o cantitate mare incera cu un pachet.
Eu am fost dezamagit de astia paralelipipedici, ard mocnit nu fac flacara.

In schimb cei cilindrici ard beton.
Vezi ca astia cilindrici expandeaza(se desfac pa lungime si ajung aproape dubli), la cei patrati nu prea am observat asta.

#284
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 09.01.2008
Am luat doar 3 pachete de test. In seara asta am facut focul si am testat. Ard bine, cu flacara dar. se termina in 50 de minute. Nu lasa reziduri sau funingine pe captusala.interioara sau sticle. Mai vedem ca we asta se face frig si am de ars ceva.

#285
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 PescarPro, on 22 februarie 2019 - 22:24, said:

Cansonat, baga fara griji bricheti de fag.
Inainte sa cumperi o cantitate mare incera cu un pachet.
Eu am fost dezamagit de astia paralelipipedici, ard mocnit nu fac flacara.

In schimb cei cilindrici ard beton.
Vezi ca astia cilindrici expandeaza(se desfac pa lungime si ajung aproape dubli), la cei patrati nu prea am observat asta.

100% de acord. Cei cilindrici sunt mult mai ok. Pe langa asta se pot rupe ușor în bucăți sa ii aranjezi în semineu (al meu șemineu este micuț). In N20 eu am băgat maxim 1 o dată și apoi iarăși lemn si apoi din nou 1 brichete etc. Când am pus brichetul am redus aducțiunea de aer și a ars o vreme, a ars cu flacără, frumos. Cei pătrați au ars mai mocnit.

#286
csomi

csomi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,986
  • Înscris: 08.01.2010
Mai folosesc si eu bricheti, si le recomand pe cele care nu se umfa si se destrama in timpul arderii, care raman cat mai compacte , pt focarele cu care lucrez.

Edited by csomi, 23 February 2019 - 07:32.


#287
camsonat

camsonat

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,211
  • Înscris: 09.01.2008
Cuburile astea raman oarecum intregi. Ii voi incerca si pe cei cilindrici cand voi gasi pe la leroy.

#288
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,931
  • Înscris: 30.01.2008

 csomi, on 23 februarie 2019 - 07:20, said:

Mai folosesc si eu bricheti, si le recomand pe cele care nu se umfa si se destrama in timpul arderii, care raman cat mai compacte , pt focarele cu care lucrez.

Putem știi și un motiv pentru alegere? În contextul unui șemineu îmi place sa vad și flacăra, acesta este motivul pentru care eu ii preferam pe cei cilindrici.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate