Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?
 Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...
 Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3486 replies to this topic

#1891
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Daca este pentru un apartament nu te arunca la firme de renume. Motan, Habitat de la Romstal si altele sunt ok. As putea sa iti recomand Ariston dar sunt dezamagit fata de cea veche tot marca Ariston. Eu am apa calcaroasa de la put. La cea veche curatata dupa 4 ani. La cea noua nici un an nu facuse si a trebuit sa chem service-ul. Multe din ele ofera 5 ani garantie si sunt si mai ieftine. Tine cont ca produsele de acum nu mai sunt cele de acum 10-15 ani. Acum se merge pe cantitate vanduta si nu fiabilitate.

Edited by Epidaurus, 10 January 2022 - 15:45.


#1892
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View PostEpidaurus, on 10 ianuarie 2022 - 15:45, said:

Daca este pentru un apartament nu te arunca la firme de renume. Motan, Habitat de la Romstal si altele sunt ok. As putea sa iti recomand Ariston dar sunt dezamagit fata de cea veche tot marca Ariston. Eu am apa calcaroasa de la put. La cea veche curatata dupa 4 ani. La cea noua nici un an nu facuse si a trebuit sa chem service-ul. Multe din ele ofera 5 ani garantie si sunt si mai ieftine. Tine cont ca produsele de acum nu mai sunt cele de acum 10-15 ani. Acum se merge pe cantitate vanduta si nu fiabilitate.
Ariston am și eu de 16 ani și merge bine (fără reparații) , dar are consumul ei și....cât o să m-ai țină . Finul meu aceeași centrală (el stă în Voluntari) , dar ca și la tine apă de puț (doi ani la ținut). Știu foarte bine de problema fiabilității la multe produse , se știe demult , că se merge pe cantitate (în dauna calității) , dar o alegere trebuie să fac între Ariston și Viessmann .

Edited by Printdivision, 10 January 2022 - 16:05.


#1893
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 13.02.2014
Stai linistit ca acel consum mai mic il ai in anumite conditii. Parerea mea ar fi sa nu o schimbi doar daca iti trebuie una de putere mai mica ( 9-14kw ).  Citeste mai mult aici.

https://www.sibother...5f#comment-5925

Edited by Epidaurus, 10 January 2022 - 16:04.


#1894
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc .

#1895
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 679
  • Înscris: 10.03.2020
Dacă nu este modelul nou la viessmann , eu zic să stai cuminte... Are probleme destule penultimul model de 050

#1896
dorascuP

dorascuP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2016

View PostRretro, on 10 ianuarie 2022 - 16:44, said:

Dacă nu este modelul nou la viessmann , eu zic să stai cuminte... Are probleme destule penultimul model de 050
pe site la engie apare Vitodens 050, modelul nou, in doua variante de 19 kw si 25 kw

#1897
Bighydeva

Bighydeva

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 02.02.2020
Buna seara, imi cer scuze daca intrebarea mea va suna ciudata dar am montat acum o luna o centrala termica pe gaz, nu am avut pana acum. Am observat ca a crescut consumul la apa destul de mult dupa montare si astazi m-am uitat la contoare. In momentul in care dau drumul la apa calda sa fac dus imi inregistreaza contorul din baie dar si cel din bucatarie. Practic la 100 de litri consumati platesc 200. Este normal? Nu pricep eu sau a fost o eroare de montaj? Va multumesc anticipat pentru orice raspuns.

#1898
bogdangelu

bogdangelu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,064
  • Înscris: 16.07.2007
Dacă dai drumul numai la apă caldă vei consuma apă rece de la bucătărie de unde este alimentată centrala .Dacă o vei combina cu apă rece de la baie vei cosuma bucătărie+baie.

Edited by bogdangelu, 10 January 2022 - 18:16.


#1899
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019

View PostdorascuP, on 10 ianuarie 2022 - 17:25, said:


pe site la engie apare Vitodens 050, modelul nou, in doua variante de 19 kw si 25 kw
👍 , nu sunt cunoscător , nu știu să le diferențiez .

#1900
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Ăla vechi e de 24.

#1901
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,906
  • Înscris: 07.06.2019
Salutare! Îmi cer scuze dacă am postat întrebarea mea pe topicul greșit.
Am o casa in construcție, și vreau sa instalez centrala termică pe gaz, cu boiler indirect. Pana acum am avut parte doar de CT cu ACM instant, dar familia s-a mărit între timp.
Așa ca ma gândesc la un boiler indirect legat la CT. Înțeleg ca respectiva centrala termică trebuie sa funcționeze doar pe incalzire, fără ACM. Și am câteva nedumeriri.

- cum prepara CT apa calda către boiler? Bănuiesc ca exista un termostat (sonda) care declanșează la o temperatura minima a apei in boiler, și oprește la temperatura maxima setată. Fata de centrala tradiționala, are prioritate circuitul de incalzire apa spre boiler sau prioritate are circuitul de incalzire?
- ce se întâmpla (sau ce trebuie făcut) atunci când familia este plecată de acasă o perioada mai lunga de timp? Natural, apa din boiler se răcește, bănuiesc ca apa va recircula spre centrala pentru a fi adusă in temperatura dorita/setată. Se poate opri temporar aceasta incalzire?
- cum se dimensionează corect boilerul? Suntem 4, din care doi aproape adolescenți. Pana acum, cu ACM instant, nu am avut neajunsuri atât timp cât nu ne suprapunem la dus. Ma gândeam ca un boiler de 100L ar fi optim, dar n-am idee ce trebuie luat in calcul la dimensionare.
- exista boiler cu dubla sursa de caldura? Ma gândesc ca pe perioada verii pot prepara ACM folosind energia electrica din PV, sau pot instala un panou solar ACM (cu toate ca ultima opțiune n-as utiliza-o).

Mulțumesc anticipat!

#1902
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
Văd că , nu îmi m-ai dă nimeni nici un sfat , în acest caz am să iau Viessmann de 19kw , singura îngrijorare rămâne , dacă are putere să satisfacă nevoile familiei mele (2 puncte apă caldă și încălzire 68 m2) , în aceleași condiții ca Ariston-ul de 24kw .

View PostRemicade, on 10 ianuarie 2022 - 20:22, said:

Ăla vechi e de 24.
👍

#1903
Remicade

Remicade

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,776
  • Înscris: 25.11.2009
Mergi pe 25 ca diferenta e mica intre ele si stai macar linistit.

#1904
dorascuP

dorascuP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2016

View PostPrintdivision, on 10 ianuarie 2022 - 20:10, said:

�� , nu sunt cunoscător , nu știu să le diferențiez .
acesta este modelul nou https://www.quicksho...odel-nou-p8802. Diderenta de pret dintre 19 kw si 25 nu este mare. un calcul in mare arata cam asa 68*50*2,5 = 8,5 kw. In teorie o centrala de 24 kw merge pana la o suprafata de 180 mp

View PostdorascuP, on 11 ianuarie 2022 - 10:03, said:

acesta este modelul nou https://www.quicksho...odel-nou-p8802. Diderenta de pret dintre 19 kw si 25 nu este mare. un calcul in mare arata cam asa 68*50*2,5 = 8,5 kw. In teorie o centrala de 24 kw merge pana la o suprafata de 180 mp
si modelul de 25 kw https://mathaus.ro/p...ASABEgKftvD_BwE

#1905
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008

View PostdorascuP, on 11 ianuarie 2022 - 10:06, said:


.... In teorie o centrala de 24 kw merge pana la o suprafata de 180 mp

De ce "în teorie"? Am casa de 195mp și centrala de 24kw merge la minimul ei de 2-3kw.

#1906
dorascuP

dorascuP

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 14.07.2016

View Postdanfizesan, on 11 ianuarie 2022 - 19:34, said:

De ce "în teorie"? Am casa de 195mp și centrala de 24kw merge la minimul ei de 2-3kw.
am spus in teorie pentru ca practica difera putin in functie de cat de bine este izolata casa de exemplu....

#1907
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,407
  • Înscris: 22.05.2019
M-am hotărât să iau Viessmann vitodens 050-W 25kw și azi........a venit factura la Engie 988 de lei ! , în loc de 387 de lei . Stau și mă gândesc dacă m-ai rentează schimbarea , în condițiile în care , nu cred că va face centrala nouă o reducere la factură să renteze și mai aștept 2,3 ani poate devin mai eficiente cele electrice .

Edited by Printdivision, 12 January 2022 - 20:44.


#1908
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View PostPrintdivision, on 09 ianuarie 2022 - 02:46, said:

achiziția se face prin Engie cu contract gaze , garanție (5 ani) și toate serviciile . Am 3 camere , 7 calorifere de oțel
dar la varianta sa NU iei prin engie te-ai gandit ?
Adica sa apelezi la o firma de Instalatii.

Si.. nu exista si alti furnizori de gaze ?

Edited by doinastela, 12 January 2022 - 22:17.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate