Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3486 replies to this topic

#3475
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 19.05.2006

View PostRoYeti, on 21 martie 2024 - 09:11, said:

Un Vissmann 100W - 25 kW, pare mai potrivit decât 050W - 25kW. Are un debit de apa 15,59 l/min față de 14 l/min dar pe de altă parte și o diferență de preț de 1.360 lei.
in primul rand, ma repet, pentru Pretentii mai mari legate de Productia Apei calde se fabrica Vitodens 111-W.
Daca nu sunt finante, se scad un pic si pretentiile.

In al doilea rand, ai niste puteri termice declarate.. daca scrie unul 24 kW, atunci acei 24 kW Ariston sau de la Vitodens 050-W sunt identici cu cei 24 kW de la Immergas sau Vitodens 100-W.

Modelele Vitodens au o Putere termice pe Incalzire si o Putere termica marita pe Apa calda, astfel:
  • 19 kW Incalzire si 25,4 kW pe Apa calda
  • 25 kW Incalzire si 29,6 kW pe Apa calda
  • 32 kW Incalzire si 34,4 kW pe Apa calda
La Vitodens 100-W e cam la fel, doar ca nu mai ai modelul de 19 kW.
Din Puterea termica calculezi relativ simplu Debitul de apa calda (la diverse dT Diferente de temperatura).

Quote

Am uitat să întreb cum va fi cu presiunea apei? Debitul de apa caldă produs reflectă și presiunea la robinet?
Centrala termica nu e hidrofor. Daca ai probleme cu presiunea Apei reci, nu le vei rezolva cu centrala termica. Insa.. iarasi, in acest caz ajuta centrala cu Boiler Vitodens 111-W.

Vitodens are un debit minim de functionare (debitul apei reci), nu l-am gasit declarat, dar cred ca e 2 litri/min. Si o presiune minima de functionare (tot a apei reci, la intrare), cred ca e 1 bar.

Edited by doinastela, 21 March 2024 - 14:19.


#3476
RoYeti

RoYeti

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 25.12.2005
Mulțumesc!

#3477
LeoEu

LeoEu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 59
  • Înscris: 04.09.2015

View PostRoYeti, on 20 martie 2024 - 15:56, said:

Salutare. Intervin și eu în discuție cu o întrebare. Am cumpărat un apartament cu 4 camere parter. Centrala este una veche fără condensare. In plus in baia mica avea instalat si un "instant" la dus (probabil nu făcea față). Am sunat la o firma sa imi recomande / instaleze o centrala pentru 4 camere / 2 bai si mi-au recomandat Viessmann Vitodens 050-W 19 kW. Nu este prea puțin pentru două băi ? Câți kW ar trebui să fie suficienți pentru cele 2 băi? La apartamentul vechi (de 2 camere) am avut marca Viessmann si am fost foarte mulțumit de el. Probabil o să aleg tot un model al acestei mărci. Mulțumesc.
Daca nu veti folosi cele doua bai simultan, doua dusuri, atunci Vitodens 050 de 19 kw va este suficient. In cazul in care folositi doua dusuri simultan si eventual si bucataria, atunci clar va trebuie boiler si pentru bloc unde nu e loc de boiler extern, este potrivit Vitodens 111 cu boiler intern care are un acumulator de inox si un schimbator de caldura in placi cu o putere termica mai mare decat o serpentina de boiler. Luati modelul de 25 kw

#3478
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

 RoYeti, on 21 martie 2024 - 09:11, said:

Un Vissmann 100W - 25 kW, pare mai potrivit
Chiar e, daca nu vrei un 050 fabricat in Turcia....

#3479
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Noi avem centrala termica, condensare, Viessmann, Vitodens 100-W, incalzire apa calda, kit evacuare inclus, 25kW, cea fabricata in Germania.
Sunt 2 tipuri de centrale Viessmann, unele fabricate in Turcia, altele in Germania.
Difera displayul la ele, iar de ex, daca luati prin Romstal, mai mult ca sigur sunt cele facute in Germania. Noi am facut solicitare la Romstal pentru centrala fabricata in Germania si aceea ne-a ajuns la comanda.
Centrala deserveste 4 cam si 2 bai, se poate face baie simultan in ambele bai, se pot spala vase fara sa vina apa rece (am experimentat la mama, cand speli vase nu mai faci baie si invers :D).
Este extrem de eficienta, consuma extrem de putin, nu face galagie, nu creeaza probleme.
A fost undeva la 5600 lei anul trecut.

Daca conteaza, noi utilizam termostat programabil controlat prin internet, Salus, IT 500, wireless, LCD, cu Wi-Fi (740 lei) .
Pentru dormitoare: calorifere (radiator) albe din otel Kermi X2 Compact,
-balcoane si bucatarie-elemente Nova Florida/verticale
-baia mare: calorifer (radiator) de baie portprosop, alb, otel, Romstal Vision, 600x1110 mm, 752W, drept
-baia mica- Invena negru.

Edited by -Diana-, 05 April 2024 - 10:05.


#3480
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

 -Diana-, on 05 aprilie 2024 - 10:04, said:

consuma extrem de putin
Cat ? Imobilu e anvelopat ? Apartamentu e intre etaje ?

 -Diana-, on 05 aprilie 2024 - 10:04, said:

balcoane -elemente Nova Florida/verticale
Cate elemente ? Nu sunt pierderi daca ai incalzire si in balcoane ? Cat de mari sunt balcoanele ?
Poti sa postezi o poza cu balcoanele in care ai elementele ?

#3481
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
Nu stiu cat, dar putin. O sa il intreb pe barbate-miu si revin.
Etaj 4/8, bloc reabilitat anul trecut.
Iti pun aici screenshot cu elementele, pe factura asta pe care o am salvata nu-s toate obiectele trecute.
Poza cu balcoane nu am, dar am ceva cu bucataria unde se vede un calorifer vertical, in spatele lui in balcon este unul tot asa, doar ca mai mic.

Attached Files


Edited by -Diana-, 05 April 2024 - 12:33.


#3482
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

 -Diana-, on 05 aprilie 2024 - 12:21, said:

Nu stiu cat, dar putin.
Nu cred ca ai ca mine 60 mc gaz pe o singura luna din iarna, cea mai friguroasa, in restul iernii, cam 30 mc, apartament mai mic, tot la etaj si imobil anvelopat. Am doua balcoane, dintre care unu mare, tip terasa si as vrea sa il incalzesc pe timpul iernii.

#3483
-Diana-

-Diana-

    Happy Zone

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 06.10.2012
20 m gaz luna trecuta, dat index pe 6 aprilie, deci cam 60 lei.
In decembrie am avut cel mai mare consum, 170 lei.
E drept ca a fost atat de cald de la tevile comune, incat nu numai ca nu dadeam noi drumul la centrala, dar si dormeam cu geamul deschis de multe ori. Platim intre 30-40 lei lunar pe tevile comune care trec prin apartament.
Noi stam la etajul 4/8 si avem tevile de dilatatie ale blocului care trec pe la noi, daca la inceput ni se pareau urate si nu stiam cum sa le ascundem, ne-am dat seama ca sunt foarte eficiente pentru noi.
Iti pun o poza de cand renovam, sa iti dai seama despre ce tevi vorbesc. Ele sunt in toate camerele, inclusiv bucatarie, acum sunt cumva astupate de perdele prin camere si dulapuri in bucatarie ( de ex in poza de mai sus, teava este ascunsa intre perete si dulapul care are ghiveciul pe el).

LE: facut poza si la balconul de la bucatarie. Balconul de la living e plin cu scule de pescuit si biciclete, e prea haos sa fac poze la el.Posted image

Attached Files


Edited by -Diana-, 08 April 2024 - 09:25.


#3484
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,970
  • Înscris: 25.04.2016

 -Diana-, on 08 aprilie 2024 - 08:23, said:

E drept ca a fost atat de cald de la tevile comune, incat nu numai ca nu dadeam noi drumul la centrala, dar si dormeam cu geamul deschis de multe ori. Platim intre 30-40 lei lunar pe tevile comune care trec prin apartament.
Noi stam la etajul 4/8 si avem tevile de dilatatie ale blocului care trec pe la noi, daca la inceput ni se pareau urate si nu stiam cum sa le ascundem, ne-am dat seama ca sunt foarte eficiente pentru noi.
In aceeasi situatie sunt si eu, apartament la etaj, dar nu ultimul etaj si cu tevi comune de incalzire care trec prin apartament. Dar sa stii ca caldura nu vine doar de la acele tevi ci si de la vecini, in special de la cel de jos.
La ce temperatura ai setat termostatul in timpul iernii ?
Ce temperatura ai acum in camera in care se afla termostatul ?

La mine in timpul iernii cand a fost mai frig, mai ales pe timpul noptii, centrala se declansa, temperatura in apartament era cam vreo 22 grade si eu am setat sa se declanseze la 22.5, uneori la 23. 30 mc de gaz este consumul meu total pe o luna de iarna cu tot cu ACM si aragaz (cuptor pe gaz).

 -Diana-, on 08 aprilie 2024 - 08:23, said:

tevile de dilatatie ale blocului care trec pe la noi, daca la inceput ni se pareau urate si nu stiam cum sa le ascundem
Aceste tevi comune de incalzire se pot acoperi (izola) si vei putea plati mai putin cam cu 40-50%, se anunta la administratie si ei vor veni sa verifice izolatia.

#3485
sandily

sandily

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.11.2006
O recomandare pentru o centrala pentru un apartament cu doua camere până în 4000 lei? Vă rog.
Mulțumesc anticipat.

#3486
arttie2006

arttie2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 29.10.2007

View Postsandily, on 08 aprilie 2024 - 19:04, said:

O recomandare pentru o centrala pentru un apartament cu doua camere până în 4000 lei? Vă rog.
Mulțumesc anticipat.
Pentru apartament merge bine Viessmann Vitodens 050 cea de 19 kw. Are functia confort pentru ca apa calda sa nu aiba fluctuatii de temperatur. Centrala are putere marita pe apa calda, adica vorbim de o putere de 19 kW Incalzire si 25,4 kW pe apa calda.Este silentioasa si arderea controlata LambdaPro

#3487
sandily

sandily

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 06.11.2006
Mulțumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate