Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3476 replies to this topic

#1927
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 iliev, on 24 ianuarie 2022 - 11:19, said:

sau vanzatorul a vrut sa vanda centrala Ferolli?
exact

#1928
budy

budy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 21.03.2006
Buna seara
Aveti idee care este diferenta la consum intre,
Buderus Logamax u012-28 t60 si Buderus logamax plus gb 172i 30 k .

#1929
reborn_21

reborn_21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 953
  • Înscris: 24.11.2021

 gmowner, on 23 ianuarie 2022 - 19:51, said:

.. in gama actuala de centrale Immergas in condensare, 24-28 kw, mai e vreuna cu schimbator bitermic?

NU.
Nu exista centrale cu condensare cu bitermic. Doar la cele clasice exista si varianta bitermic. La astea in condensatie nu se poate.

#1930
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 budy, on 24 ianuarie 2022 - 18:33, said:

Aveti idee care este diferenta la consum intre,
Buderus Logamax u012-28 t60 si Buderus logamax plus gb 172i 30 k .
prima e o centrala conventionala cu Boiler, a doua e o centrala cu condensare si Apa calda instant.
Nu cred ca a facut cineva cercetari in Laborator pentru determinarea diferentei de consum de gaze la cele 2 centrale termice.

Daca ai centrala veche si functioneaza inca, las-o asa !
Daca s-a stricat si ai schimbat-o, ce mai conteaza cat consuma cea veche ??

Centrala cu condensare iti va aduce un consum in medie de vreo 10% mai putin (insa pentru asta trebuie sa folosesti temperatura pe tur cat mai joasa).
Suplimentar, centrala cu Boiler mai avea ceva pierderi termice la boiler (in standby). Dar..acea centrala asigura un confort pe Apa calda pe care o centrala cu ACM instant nu-l va asigura.

#1931
budy

budy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 21.03.2006

 doinastela, on 25 ianuarie 2022 - 11:04, said:

prima e o centrala conventionala cu Boiler, a doua e o centrala cu condensare si Apa calda instant.
Nu cred ca a facut cineva cercetari in Laborator pentru determinarea diferentei de consum de gaze la cele 2 centrale termice.

Daca ai centrala veche si functioneaza inca, las-o asa !
Daca s-a stricat si ai schimbat-o, ce mai conteaza cat consuma cea veche ??

Centrala cu condensare iti va aduce un consum in medie de vreo 10% mai putin (insa pentru asta trebuie sa folosesti temperatura pe tur cat mai joasa).
Suplimentar, centrala cu Boiler mai avea ceva pierderi termice la boiler (in standby). Dar..acea centrala asigura un confort pe Apa calda pe care o centrala cu ACM instant nu-l va asigura.
Multumesc
Daca merg pe 50 grade tur  consuma m-ai putin cam cu 10%.

#1932
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009
Aristonul uno de 24 kw dă semne de oboseală. Are 16 ani. Meseriașul mi-a recomandat să mai trag cât pot fără investiții serioase în ea, căci astea noi o să țină mai puțin. L-am intrebat ce-mi recomandă pe viitor și mi-a spus ce NU-mi recomandă,Ariston,Bosch ,Viessman și Vaillant. Zicea că au piese de scump scumpe,nu prea mai sunt fiabile etc, ,,,,Acum nu l-am crezut eu in totalitate ,s-ar putea ca firma la care lucrează să nu fie autorizată pe mărcile astea ptr instalare,PIF și garanție. Am tot studiat bloguri de instalații și am văzut că immergas victrix-tera-24-28-1-erp, e destul de apreciată in reviewuri . Am văzut că are schimbător din inox, ceea ce nu știu dacă e bine sau nu.  Pe bloguri am mai văzut că ariston clas-one-24 mai e recomandată, Mă mai uitam la saunier-duval semia-condens-f25a . Aștept și alte sugestii,chiar și din cele 4 nerecomandate.

#1933
Rretro

Rretro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 10.03.2020

View Postsanderoalex, on 29 ianuarie 2022 - 19:47, said:

Aristonul uno de 24 kw dă semne de oboseală. Are 16 ani. Meseriașul mi-a recomandat să mai trag cât pot fără investiții serioase în ea, căci astea noi o să țină mai puțin. L-am intrebat ce-mi recomandă pe viitor și mi-a spus ce NU-mi recomandă,Ariston,Bosch ,Viessman și Vaillant. Zicea că au piese de scump scumpe,nu prea mai sunt fiabile etc, ,,,,Acum nu l-am crezut eu in totalitate ,s-ar putea ca firma la care lucrează să nu fie autorizată pe mărcile astea ptr instalare,PIF și garanție. Am tot studiat bloguri de instalații și am văzut că immergas victrix-tera-24-28-1-erp, e destul de apreciată in reviewuri . Am văzut că are schimbător din inox, ceea ce nu știu dacă e bine sau nu.  Pe bloguri am mai văzut că ariston clas-one-24 mai e recomandată, Mă mai uitam la saunier-duval semia-condens-f25a . Aștept și alte sugestii,chiar și din cele 4 nerecomandate.
Fiecare producător de centrale termice are și modele mai slabe, dar și modele bune (vârf de gamă). Acum depinde de cât te ține buzunarul 😀😀😀Eu am un Ariston ALTEAS One de trei ani și funcționează impecabil

#1934
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

View Postsanderoalex, on 29 ianuarie 2022 - 19:47, said:

L-am intrebat ce-mi recomandă pe viitor ..
pe viitor poate o sa ai alt Meserias. Si respectivul va face alte recomandari..

Edited by doinastela, 29 January 2022 - 23:48.


#1935
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Renovez apartamentul din care am plecat la casa. Pun calorifere noi si centrala (eram racordat la punct termic). Ce drac de centrala de 24 pe incalzire cu debit bun la apa calda FIABILA iau? Ca n-am chef sa merg de doua ori pe iarna acolo sa stau dupa service ...

Eram convins ca un Genus One de 24, cu garantie 5 ani ar trebui sa fie ok. Pana am apucat sa citesc cum le pica placile de baza. Unul, bietul de el, sta cu ea pentru ca nu au placi noi cei de la service. La casa am un Vaillant Ecotec Exclusive, dar nu am chef sa cheltuiesc atat de mult pentru cea de la apartament. Si pana la urma si a mea de la casa a avut schimbate si vana cu trei cai si ventilatorul si senzorul vortex. Atata ca la Vaillant s-au gasit piese si am garantie 7 ani. Dar platesc anual, la verificare, garnitura de la camera de ardere, pe care o schimba baietii. (Oricum acuma vad ca Exclusive nu exista in varianta combi. Mai bine asa.)

Edited by xml, 31 January 2022 - 17:41.


#1936
sanderoalex

sanderoalex

    Nefumător înrăit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,653
  • Înscris: 26.03.2009

 doinastela, on 29 ianuarie 2022 - 23:47, said:

pe viitor poate o sa ai alt Meserias. Si respectivul va face alte recomandari..
Să înțeleg că am greșit topicul. Nu-i despre " Recomandări CT" ci despre meseriași!

#1937
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 xml, on 31 ianuarie 2022 - 17:37, said:

Renovez apartamentul din care am plecat la casa.
e pentru un apartament pe care-l vei inchiria ? Respectiv va utiliza altcineva centrala termica ?

 sanderoalex, on 29 ianuarie 2022 - 19:47, said:

Aristonul uno de 24 kw dă semne de oboseală. Are 16 ani. Meseriașul mi-a recomandat
ideea e ca pe noi ne intereseaza prea putin ce recomanda "meseriasul". Pe cine intereseaza n-are decat sa se ia dupa aceste recomandari precise si aia e -nu mai e nevoie de forum.
Da, daca centrala functioneaza, las-o in pace si bucura-te de ea. In principiu cand aparusera Ariston Uno toata lumea zicea ca sunt niste mizerii. Si ulterior multe firme au supravietuit numai servisandu-le (ca au fost multe) si vanzand piese pentru acest model.
Acum.. daca ne gandim mai bine, Uno astea sunt fiabile fata ultimele descoperiri ale stiintei numite gama One sau Vitodens sau Exclusive, pure si Pro ! Posted Image

Iti propun sa reluam discutia cand va fi cazul -acum nu e: centrala functioneaza si e bine.

#1938
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Idem, am luat o centrala "prastie" in urma cu vreo 10 ani, cea mai ieftina gasita in dedeman (una Lamborghini). Nu s-a stricat absolut nimic, merge perfect de atunci.
Daca ma luam dupa desteptul care a montat caloriferele (niste monstruozitati de 2m fiecare) plateam dublu pret.. ca sa ce? tot la inchiriat a ajuns apartamentul. I-am zis ca mai bine schimb doua centrale in 10+ ani decat sa dau dublu pe una de la inceput. Nu a fost cazul iar de acum poate sa crape, a mers destul.
Ca aspect general, am remarcat ca centralele cedeaza mai repede daca sunt folosite cu apa (foarte) fierbinte in mod frecvent. Un 55-56 de grade pe incalzire si 42-43 pe apa calda par ok dar multi prefera un 60-70 grade pe apa calda de exemplu si sa combine cu apa rece.. centrala merge la debit mic, apa foarte fierbinte, arzator chinuit..

#1939
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
E posibil să îl imchiriez o perioadă și să se mute fiu-meu cel mare în el după aia. Dar m-ar deranja ca pentru banii luați pe chirie să fac câteva drumuri pentru te miri ce, în condițiile în care, teoretic, diferențele de preț între modele nu sunt chiar amețitoare. Parcă decât să iau o centrală cu 3500 și să o schimb după 2 ani și câteva reparații în garanție, prefer să dau 5000 și să trec pe acolo, din motive de centrală, o dată pe an la revizie, sau nici atât, că asta poate face și chiriașul. Și să meargă lejer 5-6 ani. Parcă 1500 in plus la preț, la pachet cu liniște, sună mai bine.

De-aia vreau să pun niște calorifere un pic mai mari, poate pup ceva eficiență mai mare și nu-mi pleacă chiriașul acolo unde are cu 150 de lei mai puțin la gaz pentru că blocul e reabilitat termic (și ăia care se laudă cu cheltuieli mai mici stau la 20.5 dar nu recunosc).

Așa că-i ciudat. Da, o vreme o să fie chirie, da' parcă aș face treabă bună și mi-aș asigura și liniștea. Și aș vrea o centrală cu putere minimă mică, să toarcă frumos, ca a mea de acum, tot pe la 3, 3 și-un pic kW ...

 aeon, on 01 februarie 2022 - 22:28, said:

Idem, am luat o centrala "prastie" in urma cu vreo 10 ani, cea mai ieftina gasita in dedeman (una Lamborghini). Nu s-a stricat absolut nimic, merge perfect de atunci.
Daca ma luam dupa desteptul care a montat caloriferele (niste monstruozitati de 2m fiecare) plateam dublu pret.. ca sa ce? tot la inchiriat a ajuns apartamentul. I-am zis ca mai bine schimb doua centrale in 10+ ani decat sa dau dublu pe una de la inceput. Nu a fost cazul iar de acum poate sa crape, a mers destul.
Ca aspect general, am remarcat ca centralele cedeaza mai repede daca sunt folosite cu apa (foarte) fierbinte in mod frecvent. Un 55-56 de grade pe incalzire si 42-43 pe apa calda par ok dar multi prefera un 60-70 grade pe apa calda de exemplu si sa combine cu apa rece.. centrala merge la debit mic, apa foarte fierbinte, arzator chinuit..

De-aia s-o fi mirat omul de service la mine? Centrala are acuși 4 ani, dar el zicea că nu pare deloc chinuită. Dar merge aproape pe minim, mai tot timpul. Iarna asta între 34 și 36, rar 37 și asta în condiții de amestec în distribuitoare. Acum, la -1 afară, pleacă 35 din centrală dar intră 31 in tur distribuitor după amestec. Și 27 retur.

#1940
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 xml, on 01 februarie 2022 - 22:44, said:

Parcă decât să iau o centrală cu 3500 și să o schimb după 2 ani și câteva reparații în garanție, prefer să dau 5000 și să trec pe acolo, din motive de centrală, o dată pe an la revizie
5000 de Lei nu sunt o garantie a succesului sau a fiabilitatii.
E 5000 Lei centrala ca are probabil o automatizare sofisticata, touchscreen, manta din sticla si alte minuni -adica tot atatea surse de probleme.
Si apoi.. nu trebuie sa se strice centrala ca sa ai deranj: de ex. nu stie Chiriasul s-o foloseasca. Ca e prea complicata. Chiriasul e o contabila de 60 de ani sau un Doctor cu gura mare.. sau un Avocat nervos ! Posted Image
Ce touchscreen dom'le.. nu merge, vino aici si fa-o ! Ca stau in frig !
----------------------
La inchiriat trebuie centrale simple, cu butoane fiabile (sau roti de manevra). Si un termostat simplu de camera.
..parerea mea.

Edited by doinastela, 01 February 2022 - 23:03.


#1941
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Am inteles. Deci dau cu banul? Am vazut ca ai recomandat mai demult asa: Ferroli Bluehelix Alpha, Beretta Ciao C, Immergas Omnia sau mai noul Ariston Cares S. Gasesti si Bosch Condens 2500 si Buderus GB062, ca variante relativ ieftine. La mine apartamentul e cu trei camere. Necesarul termic e mititel, cred ca sub 6 KWh. Asa ca as vrea una cu putere minima mica. Raman Ciao C si Condens 2500. La Ciao vad ca nu e stralucit termostatul BeSmart (eMag reviews) si nici Bosch-ul nu prea e laudat. 3 ani garantie si la una si la alta, Al-Si-Mg la Bosch, inox la Beretta. Imi place brandul Buderus de cand eram cu cas la gura si vant in buzunare, dar 062-ul cu ai sai 8.1 KW o sa dea pe dinafara si la -16 afara la cele 4 calorifere + scarita cat o sa am eu. Si poate ca nu mai sunt ce-au fost odata. Aproape sigur nu mai sunt.

So. Hälp?

@florin71skoda, ai montat Berette Ciao? Sau tu cu Baxi erai? Parca Baxi totusi. Am pe undeva lecitina, da' am uitat unde-am pus-o.

Edited by xml, 01 February 2022 - 23:50.


#1942
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Tot eu. La Bosch cu doar 100 de lei in plus am posibilitatea sa am automatizare in functie de temperatura exterioara? Ca daca da, odata setata, sal'tare, chiriasul respectiv fi-meu nu mai are ce sa umble la nimic, daca o nimerim cum trebuie. Si vad ca unii dau si 5 ani garantie.

#1943
doinastela

doinastela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 19.05.2006

 xml, on 01 februarie 2022 - 23:48, said:

dar 062-ul cu ai sai 8.1 KW o sa dea pe dinafara
Buderus GB062 are putere termica minima de 4 kW
https://www.buderus....sare__final.pdf pag. 20

GB062 e aprox. identic cu Bosch Condens 2500.

Termostate: din contra, feedback-ul e chiar bun la Beretta BeSmart. Ma refer la feedback real, ca pe emag scriu toti cofetarii si cei care sunt cu remaiatul ciorapilor.
Regasesti Besmart si intr-o varianta identica la Riello (deci la Romstal).
Besmart s-au vandut enorm de multe bucati datorita faptului ca este universal, poti sa-l montezi la mai toate centralele: cu fir, fara fir, on/off sau opentherm.

Termostatul Bosch CT200.. si el e de excelenta calitate (similar Buderus TC100). Doar ca se leaga cu fir si moduleaza doar la centralele Bosch. Insa se poate monta si la alte centrale cu ajutorul unui adaptor (si va functiona on/off in aceste cazuri). CT200 mai are avantajul ca poate fi integrat cu capete termostatice wifi EasyControl.
-dar.. nu cred ca e cazul de termostat cu comanda prin Internet in cazul descris de tine.

Relativ ieftine si tot relativ fiabile sunt si Motan Condens 100.

Edited by doinastela, 02 February 2022 - 00:35.


#1944
xml

xml

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,352
  • Înscris: 27.10.2005
Nu, nu am de gand sa montez genul asta de capete termostatice. Ce vreau sa fac e sa pun calorifere cat imi permite spatiul, sa le echilibrez hidraulic cat de bine pot si sa fac cumva sa eficientizez functionarea centralei atat cat se poate. De anvelopat blocul nu pot sa-l anvelopez eu, incalzire in pardoseala nu pot sa montez, dar pot sa tind spre o plaja de temperatura cat de scazuta pot, cu o functionare cat de continua se poate. Cu randamentul / eficienta maxima pe care pot s-o "pup" cu constrangerile date.

La cat costa cele doua termostate (Bosch si Buderus), ar fi dezastruos sa nu functioneze brici. Dar nu sunt pentru cazul meu. M-as uita si la Motan, dar noi, banatenii, suntem de multe ori snobi. Si crescuti cu mitul ca lucrul nemtesc e mai de calitate. A fost. Asa ca daca nu e peste Beretta / Bosch / Buderus, e mai bine cu una din astea trei, chiar daca Beretta e italiana. Ca idee, un dezvoltator imobiliar se lauda ca apartamentele vandute de el sunt prevazute cu centrale Viessmann. Si multi au dat ochii peste cap. Neesential ca a avut multe probleme cu prima iteratie de 050. Lumea vede la TV Viessmann la toate concursurile de schi fond, mai sunt unii cu cazane Viessmann care inca merg de zeci de ani, asa ca brandul inca vinde.

Deci la Beretta nu pot pune automatizare in functie de exterior, va trebui ca omul sa creasca temperatura pe tur pe masura ce se face mai frig. La Bosch se poate relativ ieftin, la Buderus cum sta treaba? Ce costuri implica asa o automatizare? Din punct de vedere al fiabilitatii, e cu ceva peste Bosch? Sau sunt tot acolo?

Sau si mai pe scurt: tu ce ai monta in situatia mea? Nu stiu cu ce te ocupi, insa daca vorbesti de feed-back la prima mana, altul decat cel public, banuiesc ca activezi intr-o firma care fie vinde mult, fie face service multi-brand. De aia intreb (nu de lene), pentru ca indiferent cat sap eu, nu am nivelul de acces ca sa prind altceva decat informatie publica.

Multumesc.

Edited by xml, 02 February 2022 - 00:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

10 user(s) are reading this topic

0 members, 10 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate