Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 Teii din fața casei

E-Mail in serie prin Excel si Out...

Modul alimentare rulou/jaluzea ex...

Recuperare fișiere dupa form...
 

Recomandari Centrale Termice (2018+)

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
3476 replies to this topic

#1909
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

Vizualizare mesajdoinastela, pe 12 ianuarie 2022 - 22:17, a scris:

dar la varianta sa NU iei prin engie te-ai gandit ?
Adica sa apelezi la o firma de Instalatii.

Care ar fi avantajul ? , dacă le dau minim 6000/7000 (la terminarea lucrării) pentru centrală , transport , materiale , garanție suplimentară și după aceea reviziile le plătesc tot la Engie . La ăștia plătesc 165 de lei (cu tot cu revizii) pe lună și nu m-ai văd efortul financiar la fel de mare .

Vizualizare mesajdoinastela, pe 12 ianuarie 2022 - 22:17, a scris:


Si.. nu exista si alti furnizori de gaze ?
Treaba este m-ai complicată (alt contract) și îmi este greu de crezut să fie vreun avantaj financiar pentru efortul respectiv (presupun că sunt aliniați toți prețuri cu diferențe foarte mici)

Edited by Printdivision, 13 January 2022 - 06:25.


#1910
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
Printdivision, pentru a scade valoarea facturilor, mai repede te uiti sa schimbi caloriferele cu unele mai eficiente, ce pot lucra și cu temperaturi joase. Exista pe piața calorifere care lucrează eficient in 50-55 gr, dar exista și calorifere eficiente care lucrează bine și la 35-40gr pe tur. Dacă doar schimbi centrala cu o alta (și in cazul de fata, alegerea e puțin greșita pentru doar 68mp), nu vei simți reduceri la factura (chiar dacă nu consideri costul centralei).

Centrala pentru incalzire in calorifere și ACM instant se alege după doua criterii: debitul de ACM necesar și puterea minima + trepte de modulatie pentru incalzire. Puterea minima nu trebuie dusa la extrem (nu îți trebuie o valoare foarte mica decât pentru incalzire in pardoseala), dar dacă găsești ceva cu Pmin 2kW, îți este suficient pentru incalzire. La ACM, da, vei avea nevoie de o putere considerabil mai mare, dar valorile le obții din debit ACM.

Dacă cumperi o centrala de putere mare precum Viesmann, vei constata ca centrala consuma gaz ff mult chiar și atunci când tu vrei sa încălzească doar cu 1 grad in plus, pentru ca puterea minima a acelor centrale este destul de mare. In loc sa consumi 2kwh, consumi 5kwh. Fiecare ciclu din acesta îți creste factura considerabil.

Recomandare: nu schimbați acum contractele la gaze naturale! Prețurile sunt foarte foarte sus! Dacă plătiți jn continuare 0.1 - 0.3 lei/kWh la gaz, păstrați-va tarifele! Nu mai găsiți pe piața oferte sub 0.5 lei/kWh!

#1911
Epidaurus

Epidaurus

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,502
  • Înscris: 13.02.2014

Vizualizare mesajPrintdivision, pe 11 ianuarie 2022 - 08:10, a scris:

Văd că , nu îmi m-ai dă nimeni nici un sfat , în acest caz am să iau Viessmann de 19kw , singura îngrijorare rămâne , dacă are putere să satisfacă nevoile familiei mele (2 puncte apă caldă și încălzire 68 m2) , în aceleași condiții ca Ariston-ul de 24kw .


��


De 24kw Ariston am eu la casa de 180m2 si face fata. Nici cand merge caldura pe maxim la mine nu sare de 15kw consumati. Si eu chiar am pierdere de caldura destul de mare.

Edited by Epidaurus, 13 January 2022 - 10:09.


#1912
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019
Vă mulțumesc pentru sfaturi , numai schimb centrala și am să rămân în așteptare (sper să mai țină ceva timp)

#1913
gigicoltz

gigicoltz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,070
  • Înscris: 25.06.2005

Vizualizare mesajanothertwo, pe 13 ianuarie 2022 - 08:38, a scris:

Printdivision, pentru a scade valoarea facturilor, mai repede te uiti sa schimbi caloriferele cu unele mai eficiente, ce pot lucra și cu temperaturi joase. Exista pe piața calorifere care lucrează eficient in 50-55 gr, dar exista și calorifere eficiente care lucrează bine și la 35-40gr pe tur.
Exemple de astfel de calorifere eficiente? Multumesc.

#1914
anothertwo

anothertwo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,902
  • Înscris: 07.06.2019
L.E. Am greșit numele producătorului. Revin.

Edited by anothertwo, 13 January 2022 - 20:03.


#1915
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019
anothertwo , ca să știu pe viitor , în cazul meu (68 m2) , este mai bine o centrală de 19kw decât de 24kw ?
Și apa caldă , va fi încălzită la fel (19kw vs 24kw) ?
Mulțumesc .

Edited by Printdivision, 16 January 2022 - 14:28.


#1916
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
La o casa de 195mp îmi trebuie 10-12kw ca să cresc temperatura. și 3-4kw ca să mențin (la 0 grade afara).
Întrebarea ta era dacă 19kw ajung la un app de 68mp?

#1917
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

Vizualizare mesajdanfizesan, pe 16 ianuarie 2022 - 20:10, a scris:

La o casa de 195mp îmi trebuie 10-12kw ca să cresc temperatura. și 3-4kw ca să mențin (la 0 grade afara).
Întrebarea ta era dacă 19kw ajung la un app de 68mp?
Da și apa caldă (dacă este încălzită la fel ca cea 24kw)

Edited by Printdivision, 17 January 2022 - 08:11.


#1918
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
man serios, te prinzi greu. Dar ca să îți răspund clar: îți ajunge peste cap o centrala de 19kw încălzire și 24kw ACM pt un app de 68mp (2-3 camere ma gândesc) o baie și o bucătărie.

#1919
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

Vizualizare mesajdanfizesan, pe 17 ianuarie 2022 - 14:18, a scris:

man serios, te prinzi greu. Dar ca să îți răspund clar: îți ajunge peste cap o centrala de 19kw încălzire și 24kw ACM pt un app de 68mp (2-3 camere ma gândesc) o baie și o bucătărie.
"Man".....nu sunt "instalator" , dacă vezi că omul pricepe mai greu sau "nu este în domeniu" , nu trebuie să te superi , tu dacă mă întrebi în domeniul meu (audio,video) , îți răspund cu plăcere (te ajut) , nu îți spun că pricepi greu (sau poate te pricepi și acolo 🤔).
Și ca să vezi 😇😁 , tot n-am înțeles , 19kw , "îmi ajunge peste cap🤔" , traduc: este chiar mult , iar la încălzit apa îmi trebuie de 24kw......deci să înțeleg că , îmi trebuie o centrală de 24kw (din cauza apei calde) , sau nu am înțeles nici acum ?
P.S nu este mai simplu , "omule îți trebuie o centrală de 19kw sau 24kw sau..... , iar eu îți mulțumesc !

Edited by Printdivision, 18 January 2022 - 09:57.


#1920
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Pentru apa calda aveti nevoie de o centrala de 24kw, doar la prepararea ei e nevoie de puteri mari ca duca macar un dus cu temp. constanta. Daca doriti un dus+ un robinet sau altceva trebuie sa cam mariti puterea pe la 32kw sau sa adaugati boiler pe langa centrala sau sa luati o centrala cu unul inclus.

Pentru incalzire necesarele termice sunt foarte mici, pentru case (nu palate) ajunge si 10kw. Cu cat puterea e mai mica si centrala poate sa-si reduca puterea mai jos (prin raportul de modulare) e mai bine pentru incalzirea in pardoseala pentru ca centrala poate merge constant chiar daca incalzeste pe zone. Si la radiatoare e mai bine pentru ca incalzeste mai lent si mai constant deoarece se incalzeste mai uniform casa, peretii avand timp sa se incalzeasca si ei, nu simti frigul din nou imediat ce s-a oprit centrala.

Deci dupa cum vezi varianta castigatoare e o centrala de 24kw cu boiler si modulare minima de 1:4 Posted image

#1921
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019
Mulțumesc pentru informație . M-am gândit la panou solar (pentru apă caldă) și pentru încălzire , centrala cea veche (de 24kw).....acum nu știu cât o să mai țină și ea (parcă aș schimba-o cu Viessmann-ul de 19kw) , mi-e să nu mă lase când îmi este lumea mai dragă (este o "babă" de 16 ani🥰😁 și o iubesc , dar......) . Mulțumesc și sănătate !

#1922
danfizesan

danfizesan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 30.01.2008
Tu ai întrebat de 19kw dacă îți ajunge și nu cumva îți trebuie 24. Cel puțin eu asa am înțeles. Eu ți-am răspuns ca, cu 1/4 din 24kw încălzesc o casa de 195mp. Deci mi se pare clar ca 19kw este mult mai mult decât ai nevoie pentru 68mp. Din păcate nu exista centrale mai mici. Oricum o sa folosești cei 24kw la ACM ( centrala are 19kw pe încălzire și 24kw pe ACM). Ia-o și bucură-te de ea.
Și nu, nu m-am suparat, dacă ma supărăm nu îți mai răspundeam.

#1923
Printdivision

Printdivision

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,383
  • Înscris: 22.05.2019

Vizualizare mesajdanfizesan, pe 19 ianuarie 2022 - 00:53, a scris:

Tu ai întrebat de 19kw dacă îți ajunge și nu cumva îți trebuie 24. Cel puțin eu asa am înțeles. Eu ți-am răspuns ca, cu 1/4 din 24kw încălzesc o casa de 195mp. Deci mi se pare clar ca 19kw este mult mai mult decât ai nevoie pentru 68mp. Din păcate nu exista centrale mai mici. Oricum o sa folosești cei 24kw la ACM ( centrala are 19kw pe încălzire și 24kw pe ACM). Ia-o și bucură-te de ea.
Și nu, nu m-am suparat, dacă ma supărăm nu îți mai răspundeam.
Mulțumesc , nu am știut că Viessmann-ul acela de 19kw , are pe ACM , 24kw . Crezi că voi consuma mai puțin cu noua centrală , fiind mai mică (19kw) și aceeași configurație (calorifere și izolație) ?
Crede-mă că nu am nici o legătură cu acest domeniu și acum ,  mă gândesc la toate variantele , având în vedere scumpirea energiei (gaze și curent electric) , într-o lună "grea" (Ianuarie/Februarie) , aveam factura la curent , circa 140 de lei , acum va veni 250 de lei , la gaze , aveam 380 de lei , acum va veni 1900 !!! (fără reduceri/plafonări) . Și m-am gândit la panouri solare (pentru încălzitul apei) și panouri fotovoltaice (pentru energie electrică și încălzit) . La panourile fotovoltaice este ajutor (destul de consistent) de la stat......acum să văd în ce fel și cum . Dacă aveți vreun sfat , vă mulțumesc anticipat , sănătate .

#1924
gmowner

gmowner

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 993
  • Înscris: 13.02.2015
Salut.

Dupa 10 ani de utilizare centrala mea Eolo Star da semne de oboseala.
Trebuie sa vina mesterul pentru constatare, sa vedem cat si ce e necesar.
Insa, tinand cont si de cresterea pretului la gaze, ma gandeam ca poate e momentul sa o schimb si sa pun una in condensare, ca am inteles ca ar consuma mai putin.

De aceea vreau sa va intreb, dupa ce am cautat pe net si nu am gasit aceasta informatie: in gama actuala de centrale Immergas in condensare, 24-28 kw, mai e vreuna cu schimbator bitermic?

Multumesc :)

#1925
iliev

iliev

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 10.03.2007
Buna ziua,
Vreau sa schimb centrala veche cu Viessman Vitodens 050. Am fost la magazin si cei de acolo au spus ca nu ofera garantie la aceasta centrala daca o voi monta cu caloriferele vechi de fonta.
Mi-au oferit in schimb Ferolli.
O fi adevarata aceasta afirmatie sau vanzatorul a vrut sa vanda centrala Ferolli?
Multumesc

#1926
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
Preferabil sa NU instalezi nici o centrala cu vechile calorifere de fonta. Sunt pline de rugina, mizerii si namol iar acestea vor ateriza rapid in centrala.Si evident ca la garantie degeaba te duci cu arzatorul infundat. Fa un efort si puine calorifere noi, fie ele si de fonta. Sau spala-le bine pe cele existente..

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate