Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#5419
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016

View PostmihaiC1, on 19 decembrie 2022 - 14:43, said:

cand merg pe E85, deci IS- BZ dus
Care e media de consum ? Cam in cat timp il faci ?

#5420
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
Depinde de trafic.

#5421
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Astăzi am spălat-o la motor. Totul ok

Și update: 50k km

#5422
sebiku86

sebiku86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2022
Tinand cont ca masina vine fara scut la motor, doresc sa-i montez scutul inainte sa ies de pe poarta reprezentantei. Ati avut ceva probleme cu cei de la reprezentanta, legat de acest aspect ( nu vor sa-l monteze ) ?

Trebuie sa ma hotarasc ce anvelope de iarna sa cumpar Dunlop Winter Sport 5, Bridgestone LM005 sau Nokian WR Snowproof. Aveti ceva recomandari ? Anvelopele le voi pune pe jantele masinii din lipsa bugetului pentru al doilea set de jante.


Termenul de livrare este 6 Februarie, dar ma indoiesc sa ajunga la timp. In 16 Ian masina nici nu a intrat pe linia de productie.

#5423
Raz0rblade

Raz0rblade

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 675
  • Înscris: 18.08.2021
Dunlop sunt singurele din clasa premium, dar daca nu te dau banii afara din casa sunt bune si Nokian. Zic unii - neshte nemtzi - ca ar fi Nokian mai silentioase cu 2 Db. Altfel, amandoua au clasa C la rolling resistance, si B la rezistenta la acvaplanare. Si nu, nu are cum sa iti vina in februarie. O sa o ai in aprilie la inceput, daca ai comandat Sedan-ul, turcii se tin de treaba la Sakharya. Nu stiu cum sunt termenele de livrare la hatch si touring sport, care sunt facute in Burnaston, UK.

#5424
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Având în vedere când se livrează, iti recomand sa aștepți cu achiziția a velopelor pana în toamna, asta dacă nu pui allseason.

#5425
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008

 sebiku86, on 24 ianuarie 2023 - 09:51, said:

Tinand cont ca masina vine fara scut la motor, doresc sa-i montez scutul inainte sa ies de pe poarta reprezentantei. Ati avut ceva probleme cu cei de la reprezentanta, legat de acest aspect ( nu vor sa-l monteze ) ?

Trebuie sa ma hotarasc ce anvelope de iarna sa cumpar Dunlop Winter Sport 5, Bridgestone LM005 sau Nokian WR Snowproof. Aveti ceva recomandari ? Anvelopele le voi pune pe jantele masinii din lipsa bugetului pentru al doilea set de jante.


Termenul de livrare este 6 Februarie, dar ma indoiesc sa ajunga la timp. In 16 Ian masina nici nu a intrat pe linia de productie.

Conduci pe drumuri de tzara de vrei scut ? Pana la scutul din plastic de sub cutie , motoare.. bara -spoler iti "canta " deja.
La gume recomand Bridgestone pt. iarna si ca sa fii multumit inainte de a le comanda citeste pe guma unde e facuta.
Si la mine dealerul a facut o "gluma" in 2020 cand ma pus sa semnez ca poate intarzia livrarea peste 9 luni si a ajuns dupa o luna Posted Image

#5426
sebiku86

sebiku86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2022
@mihaiC1 merg des la pescuit pe ape / locuri salbatice si pentru linistea mea sufleteasca vreau scut. Garda la sol va fi un dezavantaj pentru mine. Cu Focusul actual nu am probleme de acces, dar nu voi tine masina doar pentru a merge la pescuit.


@Raz0rblade modelul sedan il asteptam. In Iunie 2022 erau blocate comenzile pentru TS.

Legat de livrare, pe grupul Corolla de pe fb, sunt persoane la care masina deja este in drum spre RO, cu comenzi lansate in Iunie 2022.


@bobalex18 achizitionez anvelopele depinde de luna in care ajunge masina.




#5427
MMike

MMike

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,985
  • Înscris: 25.04.2016

 sebiku86, on 24 ianuarie 2023 - 14:27, said:

vreau scut
Cum n-are scut la motor ?? Nu-ti vezi pantofii cand deschizi capota la motor. Urc-o pe rampa si vezi ca e "plina" pe dedesupt, peste tot. Are "capac" pe dedesupt care se scoate cand se face schimbu de ulei, caci nu are pe unde sa iasa altfel. E un plastic gros acolo, pus in vreo doua. Cica unii au pus de metal, oem si e mai prost decat acest plastic, e o tabla subtire....

Edited by MMike, 24 January 2023 - 20:04.


#5428
sebiku86

sebiku86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2022
Ca sa nu mor prost, masina din fabrica vine sau nu vine cu scut sub motor ?? Din ce am tot citit pe forumuri, Corolla nu are.

La Focus am un scut din plastic ce acopera toata zona, daca Corolla are asa ceva , nu-mi bat capul.

Daca o rodic pe rampa si vad partea mecanica a motorului pentru mine nu-i ok.

#5429
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008
@ sebiku86 daca vrei sa mergi la pescuit "in locuri salbatice" lasa Corolla acasa !

#5430
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 MMike, on 24 ianuarie 2023 - 20:01, said:

Are "capac" pe dedesupt care se scoate cand se face schimbu de ulei, caci nu are pe unde sa iasa altfel.
Pai acum aflu și eu de ce se sta +2 ore pentru revizie.
Se da și scutul jos cand se face schimbul de ulei!! Maine o sa se dea motorul jos cand se face schimbul de ulei.

Edited by cata, 24 January 2023 - 22:03.


#5431
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019
Nu se dă jos tot scutul. E un capac exact sub baie care se desface. Și era așa și la vectra b, mașină fabricată între 1996 și 2002.
Vineri, la Cluj, revizia a durat sub 2 ore, timp în care s-au întocmit actele, s-a făcut verificarea coloanei de direcție și s-au desfăcut și capacele de la coloana de direcție pentru notarea seriilor în vederea înlocuirii și revizia propriuzisă.

#5432
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 exqusit_drunk, on 25 ianuarie 2023 - 06:46, said:

Nu se dă jos tot scutul. E un capac exact sub baie care se desface.
Stiu, dar una este o fereastra de vizitare de 10x10 cm si alta scutul

#5433
sebiku86

sebiku86

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 14.07.2022
@exqusit_drunk din ce an este modelul tau ? Am citit pe net ca au remediat problema coloanei de directie pentru modelele din 2022.

#5434
mihaiC1

mihaiC1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,760
  • Înscris: 12.08.2008

 cata, on 24 ianuarie 2023 - 21:52, said:

Pai acum aflu și eu de ce se sta +2 ore pentru revizie.
Se da și scutul jos cand se face schimbul de ulei!! Maine o sa se dea motorul jos cand se face schimbul de ulei.

Stau sa se raceasca motorul apoi sa se scurga tot uleiul, inlocuirea filtrelor, lichidelor si uleiului e f. simpla.. am fost langa mecanic ca nu eram lamurit de ce imi dadeau masina inapoi dupa mai putin de 1h si juma' Posted Image
Corect ! nu se da jos scutul , doar un "capacel" din scut in 10s..
PS era vorba ca nu are scut ..

Edited by mihaiC1, 25 January 2023 - 10:08.


#5435
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

 mihaiC1, on 25 ianuarie 2023 - 10:04, said:

PS era vorba ca nu are scut ..
Este de plastic, nicio legatura cu cel metalic, doar pentru o protectie superficiala

Edited by cata, 25 January 2023 - 10:30.


#5436
exqusit_drunk

exqusit_drunk

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,799
  • Înscris: 17.12.2019

 sebiku86, on 25 ianuarie 2023 - 09:51, said:

@exqusit_drunk din ce an este modelul tau ? Am citit pe net ca au remediat problema coloanei de directie pentru modelele din 2022.
2020

 mihaiC1, on 25 ianuarie 2023 - 10:04, said:

PS era vorba ca nu are scut ..
Are podea din plastic cu rol aerodinamic și protecție la mizeria de pe drum.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate