Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

Noua Toyota Corolla

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
6196 replies to this topic

#145
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Sigur ca are date foarte bune, dar nu te-ai putea suporta tu stiindu-te posesor de Toyota - mai rau, de hibrid care #nuseincarcalapriza.

Parcare gratis? Unde?

Sa vedem cum evolueaza preturile in timp. N-o fi ca la GT86, care a ramas la 30,000 euro.

Singurul lucru care pare sa lipseasca de pe Corolla e avertizarea pentru unghi mort. Desi Toyota are tehnologia, si este pe Corolla hatchback din State (site-urile abia au inceput sa publice specificatii...). Trebuie verificat.

#146
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Pot sa trec peste multe atâta timp cât nu este #cateaua_lesinata

In București. 4 zile pe săptămână soția are program după-amiaza in zona piata Amzei și piata Victoriei și plătește destul de mult pe parcare (dimineață la spital are parcare asigurata sau găsește în zonă dar după-amiază în zonele astea e teroare).

Nu ne putem uita doar la aceste sisteme de siguranță. Putem vorbi de discuri de frana (ceed gt frânează extraordinar) și multe altele.

Mie unul mi se pare cu 3-4k euro peste cat as plati eu pe ea. Dar poate cei de la Toyota știu mai bine bugetul grupului lor țintă. Sau se bazează pe rabla cu micile bonusuri.

#147
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca vrei sa te dai pe circuit, incearca GT 86 sau MX-5 ;)
Corolla hibrid e mai grea, are e-CVT - n-o sa accelereze, nici n-o sa franeze la fel. Dar, 0-100 in 7.9s este mai mult decat decent. Bate, sa zicem, dieselurile din aceeasi clasa, nu si hot hatch-urile.

Vorbind de hot hatch-uri, sunt curios daca o sa scoata Toyota asa ceva... exista zvonuri, wishful thinking, nu stiu cat de serioase.

De acord in privinta pretului. Dar, masina nici n-a aparut pe piata...

#148
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Am condus gt86. Mie nu mi-a plăcut.  Parca un plus pentru manevrabilitatea, dar în rest nu mi-a plăcut absolut deloc.

Drept dovadă, nu a prea prins....

Nu vreau să mă.dau pe.circuit dar vreau o mașina cu o dinamică decentă iar soția e mai pretențioasă. Daca vreau circuit, 10k euro într-un proiect și se rezolvă doza de adrenalină.

Am.zis, Corolla acolo unde este si concurența cu plusuri și minusuri. Nu este hot-hatch, dar nici civic sau ceed GT nu sunt. Și nici prețul....

Mă.tot.criticati când ziceam de performantele anterioare ale hibridului Toyota, dar acum.corolla are un timp.usor mai bun decât civic în principal datorita motorului.electric. la.modelele.precedente, aruncați cu pietre dar #cateaua_lesinata

Din punctul.meu de vedere corolla sta la preț mai slab decât variantele pe care le tot amintesc dar mai bine decât leon 2.0 tfsi de 190 de cai care e penibil de scump.

Hot-hatch-urile sunt doar lovituri de imagine, vânzările sunt f mici. Iar Toyota și-ar permite așa ceva cu noile.politici anti CO2.

Și ceed GT abia a apărut pe piață.

#149
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
@bobitza- Ce viata de kkt sa ai sa fii cu familia in concediu si sa fii atat de orbit de ura impotriva unei marci incat sa postezi in fiecare zi aberatii. Te compatimesc sincer!

#150
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 edi10000, on 06 februarie 2019 - 23:51, said:

@bobitza- Ce viata de kkt sa ai sa fii cu familia in concediu si sa fii atat de orbit de ura impotriva unei marci incat sa postezi in fiecare zi aberatii. Te compatimesc sincer!
Big like. Atât poți, atât rămâne după tine.

#151
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Ha ha...neam de traista, ca de obicei. Gresesc daca spun PSD? Ai comportament tipic. #cateaualesinata

#152
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

 bobalex18, on 06 februarie 2019 - 23:02, said:

Nu vreau să mă.dau pe.circuit dar vreau o mașina cu o dinamică decentă iar soția e mai pretențioasă.
Siiiigur ca da, sotia conduce sportiv prin oras si are nevoie de frane de circuit, iar 0-100 in 7.9s nu-s de ajuns :rolleyes:
Realizezi ca ai in continuare avatarul de Toyota hater? Si ca n-ai rezistat decat trei posturi pana sa revii la cunoscutele tale apucaturi? :rolleyes:

#153
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007

 TS030, on 07 februarie 2019 - 00:45, said:


Siiiigur ca da, sotia conduce sportiv prin oras si are nevoie de frane de circuit, iar 0-100 in 7.9s nu-s de ajuns :rolleyes:
Realizezi ca ai in continuare avatarul de Toyota hater? Si ca n-ai rezistat decat trei posturi pana sa revii la cunoscutele tale apucaturi? :rolleyes:

Am zis de mai multe ori că 0-100 este mai mult.decat decent. Ce e sub 8.5 din punctul meu de vedere este decent.

De ce înțelegi numai ce vrei?! Nu am.zis că are nevoie de frane de circuit am zis că civic/cred GT/corolla au puncte slabe și puncte forte.

 edi10000, on 07 februarie 2019 - 00:26, said:

Ha ha...neam de traista, ca de obicei. Gresesc daca spun PSD? Ai comportament tipic. #cateaualesinata
Te rog să-ți păstrezi vocabularul pt când ai un dialog cu familia ta și despre familia ta. Legat de PSD...mă nimerești la fel că și cu la fierbinți de a trebuit să mă interesez ce e sau cu agentul de vânzări. Daca accepți un sfat, ai grija de tine

#154
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Așteaptă salonul de la Geneva, se zvonește ca o sa prezinte ceed hibrid și crossover ul ceed. La 10km/h nu este diferența la distanta de frânare între mașini :)

#155
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008

 bobalex18, on 07 februarie 2019 - 01:28, said:


Te rog să-ți păstrezi vocabularul pt când ai un dialog cu familia ta și despre familia ta. Legat de PSD...mă nimerești la fel că și cu la fierbinți de a trebuit să mă interesez ce e sau cu agentul de vânzări. Daca accepți un sfat, ai grija de tine
Faptele te definesc. Dupa limbaj, lipsa de idei, atitudine, aroganta nehustificata....acolo esti. Ca te minti singur, este problema ta.

#156
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

 bobalex18, on 06 februarie 2019 - 22:24, said:

Nu ne putem uita doar la aceste sisteme de siguranță. Putem vorbi de discuri de frana (ceed gt frânează extraordinar) și multe altele.

Nu contest chestia asta, dar ai gasit un test, ceva? Sau ti-a spus dealerul de la Kia? Cred ca in clasa asta cam toate sistemele de franare sunt echivalente si ajung sa conteze mai mult greutatea, anvelopele cu care e echipata masina la test.

#157
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
E test pe YouTube. Nu pot acum să îl caut. Cei de la dealer sunt slab pregătiți.

Oricum, cred că e o greșeală în broșura pentru că spun că are discuri de 14/16/17" - mai mari decât la RS6....

#158
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
E greșit în broșura :) În realitate mărimea discurilor depinde de tipul de jante (mărimea) cu care o comanzi din fabrica :)

#159
bobalex18

bobalex18

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,488
  • Înscris: 18.06.2007
Da. Dar pe jante de 18 ei spun ca vine cu discuri de 17. Nu intra etrierul. Și ar fi cu 6-8 cm mai mari decât cele de rs3 și cu vreo 2 cm mai mari decât cele de RS6.

#160
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003
https://www.motor1.c...d-gt-announced/

Clar sunt discuri normale si au gresit in prezentare.

#161
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002
Corolla Toyota  Hatchback 2.0L (EU) 2019

Corolla TOYOTA  SEDAN 2.0L HYBRID 2019

Edited by cata, 12 February 2019 - 09:59.


#162
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Chiar arata f bine!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate