Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tableta office

Comanda Mobexpert - o zi inainte ...

Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC
 Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie

Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n
 Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...
 De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...
 

Problema ssd samsung?

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
73 răspunsuri în acest subiect

#55
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu inteleg de ca apar blocaje numai cand accesez hdd wd blue

#56
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 18.873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postzzhunt, on 23 noiembrie 2018 - 11:08, said:

Nu imi dau seama o fi de la incompatibilitatea ssd-ului cu amd?

Nici vorba. Primul lucru pe care l-as face ar fi sa schimb cablul SATA la hardul ala obosit si sa-l testez cu HD Tune si Sentinelj sa vad ce drku are.  Pentru ca, daca si dupa schimbarea cablului are aceleasi simptome... e clar ca e ceva cu el si trebuie schimbat.

Deci ai o problema cu HDDul ala - ori una fizica... caz in care ori se rezolva prin shimbare de calbu ori HDD Regenerator (dureaza o zi pana scaneaza tot), ori la reciclat cu el, daca nu e nicio speranta.

Editat de rosix, 23 noiembrie 2018 - 11:56.


#57
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
bine ca s-a amestecat topicele ca nu se mai intelege nimic acum

View Postrosix, on 23 noiembrie 2018 - 11:54, said:

Nici vorba. Primul lucru pe care l-as face ar fi sa schimb cablul SATA la hardul ala obosit si sa-l testez cu HD Tune si Sentinelj sa vad ce drku are.  Pentru ca, daca si dupa schimbarea cablului are aceleasi simptome... e clar ca e ceva cu el si trebuie schimbat.

Deci ai o problema cu HDDul ala - ori una fizica... caz in care ori se rezolva prin shimbare de calbu ori HDD Regenerator (dureaza o zi pana scaneaza tot), ori la reciclat cu el, daca nu e nicio speranta.

L-am scanat si nu are erori
De pe ssd kingston nu sunt probleme de accesare

View Postzzhunt, on 23 noiembrie 2018 - 11:08, said:

Cred ca o iau razna

Am asa 1 ssd kingston v300 120 gb  ala lentul  are pe el windows 10 1809
1 ssd samsung v860 500 gb (are pe el windows 10 1511)  ca inlocuitor al kingston
problema
https://eu.community...tem/td-p/575813

1 hdd samsung 500gb
  1 hdd wd blue 1tera-  folosit pt download adica orice jocuri,steam etc aici le tin


Problema

windows 10_1511 deci o versiune veche si drivere microsoft ahci

ssd-ul samsung trece testele pe ACEASTA versiune

Daca pun alte drivere sau alta versiune de windows nu trece testele 4k-64thrd


Si acum problema,

Daca sunt pe ssd samsung si ma joc dar cu jocul instalat pe ssd nu am probleme de exemplu cs-go
Daca sunt pe ssd samsung si adaug libraria din hdd wd blue cu jocurile instalate ma pot juca, am jucat aseara mudrunner

In schimb daca vreau sa copiez ceva pe acest hdd vezi poza atasata ceva se intampla se blocheaza windowsul, sau viteza de copiat scade foarte mult pana la zero

Aparent daca sunt in windows pe ssd-ul samsung nu pot copia absolut nimic, sau sa descarc ceva pe wd blue.

In schimb pe celalte medii de stocare respectiv kingstn si hdd samsung merge

Am dat scanare de RAM, de HDD si nu gaseste nici o eroare


Acum puteti spune ca hardul are ceva

Dar daca ma loghez pe kingston surpriza, acolo pot face copieri pe el.


Am dat acum un full test cu utilitarul wd  a ajuns pe la jumatate fara erori




Concluzie

de pe ssdul samsung nu pot copia nimic pe wd dar pot accesa datele, dar pot sa copiez pe restul mediilor de stocare
de pe ssd kingston pot copia/descarca pe wd

Ma refer la fisiere mai mari sa zicecem  de la 800mb, alea mici le pot copia gen 10mb

Nu imi dau seama o fi de la incompatibilitatea ssd-ului cu amd?
Atunci ar trebui sa faca figuri cand copiez pe celelate hdd-uri
pt cei care vor sa dea un sfat o idee problema e aici

Fișiere atașate

  • Fișier atașat  test.jpg   102,97K   12 download-uri

Editat de zzhunt, 23 noiembrie 2018 - 12:18.


#58
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postzzhunt, on 23 noiembrie 2018 - 11:32, said:

Nu inteleg de ca apar blocaje numai cand accesez hdd wd blue
Pai poate e ala bulit.
Testeaza cu cel putin 2-3-4 program diferite, si din Windows si bootabile (UBCD)

#59
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
NU se poate asa ceva
Am zis sa verific si cu hdtune

si la ssd si la hdd am aceiasi eroare

Celelate 2 hdd sunt ok.

Mda, retur.

In alte programe nu am avertizare

Fișiere atașate


Editat de zzhunt, 23 noiembrie 2018 - 14:10.


#60
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016
De unde au aparut erori la ambele ?
Pina acum mergea OK hardul ?!

#61
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
Da, până să pun ssd Samsung duminică nu am avut nici o problema pe vechiul ssd Kingston.

Am pus cablurile noi, le-am inverst cu alea de la ssd Kingston
Tot așa arată.



#62
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 7.442
  • Înscris: 06.02.2016
Vezi sa nu fie problema de la placa de baza, cabluri... altceva.
Sau scoate odata Samsungul ala, deja ti-am zis si eu si altii sa-i faci retur.

#63
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
Pai îl duc acum înapoi

Să știi că am găsit comentarii destul de negative la adresa ssd Samsung prin afara.

Nu știu de ce sunt așa laudate.
După laude m-am luat și eu

Și am avut o presimțire că o să am belele cu el

#64
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.893
  • Înscris: 06.01.2008
Un SSD cu posibile probleme nu are cum sa genereze erori de tip "CRC interface error".
Cat despre probleme, verifica sa vezi ce spune lumea si de Intel, Kingston, AData sau WD. Poate si alea au problem3, si chiar mai des.

Editat de Hider141, 23 noiembrie 2018 - 15:31.


#65
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015
Nu știu ce spune lumea despre restul dar eu știu că am 2 Kingston de 4 ani și merg brici.

Primul Samsung primul cu belele,  că o fi de driver, de firmware de ce o fi mie nu mi-a mers ok

Ok.

Acum sa vad ce ssd iau.

Cred că tot Kingston o sa iau

Sau poate mă orientez spre un crucial.

#66
pcezar

pcezar

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 818
  • Înscris: 21.08.2005
Ai încercat să-l laşi singur în sistem, fără hdd, ssd, cdrom?

#67
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.893
  • Înscris: 06.01.2008

View Postzzhunt, on 23 noiembrie 2018 - 16:13, said:

Nu știu ce spune lumea despre restul dar eu știu că am 2 Kingston de 4 ani și merg brici.
Primul Samsung primul cu belele,  că o fi de driver, de firmware de ce o fi mie nu mi-a mers ok
Pai chiar tu ai vazut ca problema e chipsetul AMD in combinatie cu o anumita versiune de Windows.
Si nu stiu unde ai vazut ca numai 860 Evo de la Samsung ar fi cu probleme. Daca ma uit de exemplu pe amazon, modelele de la Kingston (atat seria V400 cat si HyperX) au cel putin la fel de multe plangeri daca nu chiar mai multe, in timp ce la 860 Evo cei mai multi se leaga de faptul ca Samsung nu baga si cablu SATA in pachet, si cativa exact de problema ta, ca apar erori cu chipseturile AMD.

Editat de Hider141, 23 noiembrie 2018 - 22:39.


#68
geabaluba

geabaluba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 23.11.2018
eu din cat am citit aici pe  topic se pare ca nu samsungul este de vina ci userul.

#69
zzhunt

zzhunt

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.261
  • Înscris: 28.03.2015

View Postgeabaluba, on 24 noiembrie 2018 - 14:03, said:

eu din cat am citit aici pe  topic se pare ca nu samsungul este de vina ci userul.

Ai dreptate puișor


https://community.am...m/thread/229540
https://eu.community...tem/td-p/575813


Și răspunsul Samsung
Dear Client,

Thank you for your feedback.

Please note that some Samsung SSDs such as the SSD 860 EVO may experience compatibility issues with AMD controllers and even with some ASMedia storage controllers.
Please note that the problem is currently being investigated by our developers and it is hoped that a solution will soon be found


Dar na bine că te-ai trezit și tu băgăreț în seamă.

#70
geabaluba

geabaluba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 23.11.2018

View Postzzhunt, on 24 noiembrie 2018 - 14:49, said:

Ai dreptate puișor
ai aici un clip unde este construit un pc care are  placa AMD si samsung 860 evo  si nu are absolut
nici o problema.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/OhoZQicvpmw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
cunosc multe sisteme pe placi AMD care nu au probleme cu samsung  860 evo.
Toate aceste configuratii au un numitor comun: sunt pe socket AM4
Socket AM4 suporta urmatoarele chipseturi: X470, X 370, B450, B350, A320, AB3xx care sunt produse impreuna cu AS Media group.
Asta inseamna ca placa ta de baza nu are nici un chipset din cele de mai sus, asta inseamna ca placa ta de baza este un AM3 sau chiar
mai jos. Asta inseamna ca nu ai placa de baza compatibila ryzen, asta inseamna ca este normal sa nu-ti mearga samsung evo 860 la parametrii normali(sau oricare alt samsung ssd)

Cumpara o placa de baza AM4 si atunci orice ssd samsung o sa-ti mearga la parametrii optimi si nu mai pune ssd-uri moderne cu pe tehnologii vechi de trabant.

Editat de geabaluba, 24 noiembrie 2018 - 21:32.


#71
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 19.893
  • Înscris: 06.01.2008
No shit, Sherlock! Ii dai tu 1000 de lei, cat e pretul minim pentru cel mai ieftin combo de procesor+placa de baza+memorie DDR4?
Si unde scrie ca un 860 Evo nu merge la parametri normali daca e pus pe un sistem AM3 cu SATA3 si un procesor potent? Ca la mine in manual nu exista paragraful asta.

#72
geabaluba

geabaluba

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Mesaje: 43
  • Înscris: 23.11.2018

View PostHider141, on 24 noiembrie 2018 - 22:01, said:

Si unde scrie ca un 860 Evo nu merge la parametri normali daca e pus pe un sistem AM3 cu SATA3 si un procesor potent? Ca la mine in manual nu exista paragraful asta.
My dear Watson asta rezulta din faptul ca toate placile pe AM4 merg extrem de bine cu acest SSD Samsung din seria EVO.
Elementary, my dear Watson.
De aici rezulta ca zzhunt are fie platforma AM3 sau chiar mai veche de atat, elementary logic  my dear Watson

Quote

Ii dai tu 1000 de lei,
Aici era vorba despre incompatibilitatea intre un SSD si placa de baza pe platforma AMD, iar eu am descoperit pe baza deductiei logice ca aceasfa incompatibilitatea se datoreaza unei placi AMD cu o tehnologie mai veche de AM 4 (adica foarte batrana) si un SSD Samsung de mare viteza, actual.

De aceea my dear Watson nu trebuie sa se amestece componente vechi cu cele noi(asta era valabil in trecut),insa astazi PC-urile evolueaza catre console => schimbarea de platforma implica schimbarea tuturor componentelor daca si numnai daca doresti sa atingi sau sa mentii aceiasi peformanta ca pe platforma veche. E voba pana la urma de bani,.Elementary... my dear Watson.

PS: deja au aparut primele prototipuri de DDR5 -5200 Mhz, so in 2019  vom schimba iarasi multe la pc-urile noastre.

Editat de geabaluba, 24 noiembrie 2018 - 23:26.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate