Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme cu garda de mediu.

Sitemul de operare foloseste prea...

Ce farmacie VET online care "...

De unde cumparați legume si fructe?
 Samsung S21 ultra

Plasa de umbrire peste gard de pl...

O smecherie pe care nu o inteleg

Balcon parter fara acte
 unde gasesc un speed bag in bucur...

Programe TV cu altfel de sporturi

Laptop "bun la toate" max...

navigatie noua vw tiguan
 ctfmon.exe - System Error (in Saf...

Ați prins vremurile cand 120 Volț...

Whatsapp nu afișeaza numele ...

Medii admitere Politehnica Bucure...
 

IAIE sau CTI

- - - - -
  • Please log in to reply
18 replies to this topic

#1
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018
De la un timp de vreme incep sa fiu nesigur daca am ales ce trebuie, sunt in anul I la Informatica aplicata in ingineria electrica, si ma tot intreb daca am ales bine acest profil, eu fiind interesat mai mult de programare, nu ma intereseaza partea electrica, acest profil ma poate invata ceva calumea pentru programare sau ar trebuii sa ma mut la ingineria sistemelor sau la calculatoare si tehnologia informatiei?

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Ingineria Sistemelor e acelasi drac. Asa ca ramane doar Calculatoare ori Tehnologia Informatiei. Insa toate-s inginerii, te vei lovi de notiuni asemanatoare. Singura fara asa ceva e Informatica.

#3
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018
deci pe scurt toate 3 se cam aseamana?

#4
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Ai programa de invatamant la toate pe site la universitate, fa o analiza.

#5
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018
daca intelegeam din atata tot nu faceam acest post nu crezi?...

#6
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Nu stiu, eu vad clar diferentele din listele in cauza. Ideea era sa nu ma crezi pe mine ci sa vezi negru pe alb. Altfel, alege intre Calculatoare ori Informatica (daca vrei sa scapi de fizica, electronica si altele inrudite atunci aici ar trebui sa mergi).

#7
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018

 neagu_laurentiu, on 16 noiembrie 2018 - 02:54, said:

Nu stiu, eu vad clar diferentele din listele in cauza. Ideea era sa nu ma crezi pe mine ci sa vezi negru pe alb. Altfel, alege intre Calculatoare ori Informatica (daca vrei sa scapi de fizica, electronica si altele inrudite atunci aici ar trebui sa mergi).

ideea e ca sunt la informatica aplicata si fach chesti de electronica :))

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Stiu ce ai in programa: http://elth.ucv.ro/f...Licenta/IAE.pdf
dar ai spus ca nu vrei asa ceva iar materiile de programare le numaram pe degetele de la o mana si tot mai raman libere!

In schimb ia uite la Calculatoare: http://www.ace.ucv.r...ant_cti_cro.pdf
sau Informatica:
http://inf.ucv.ro/do...2018-2019-I.pdf
http://inf.ucv.ro/do...018-2019-II.pdf
http://inf.ucv.ro/do...18-2019-III.pdf

Chit ca nu stii prea multe despre ele, totusi din textele alea ar trebui sa vezi mult mai multa legatura cu programarea.

Edited by neagu_laurentiu, 16 November 2018 - 16:06.


#9
grapefruit

grapefruit

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 597
  • Înscris: 25.06.2013
Nu exista termen de comparatie intre cti si orice alta facultate de la upb.

#10
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018

 neagu_laurentiu, on 16 noiembrie 2018 - 16:05, said:

Stiu ce ai in programa: http://elth.ucv.ro/f...Licenta/IAE.pdf
dar ai spus ca nu vrei asa ceva iar materiile de programare le numaram pe degetele de la o mana si tot mai raman libere!

In schimb ia uite la Calculatoare: http://www.ace.ucv.r...ant_cti_cro.pdf
sau Informatica:
http://inf.ucv.ro/do...2018-2019-I.pdf
http://inf.ucv.ro/do...018-2019-II.pdf
http://inf.ucv.ro/do...18-2019-III.pdf

Chit ca nu stii prea multe despre ele, totusi din textele alea ar trebui sa vezi mult mai multa legatura cu programarea.
deci pe scurt la iaie nu prea invat programare si ar trebuii sa ma mut la cti daca pot lua examenul de admitere

#11
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Acolo unde esti acum e un fel de automatica, inveti ceva programare dar si destula inginerie ca sa manuiesti curentii in cauza. Tu daca vrei sa scrii software peste un sistem de operare si mai putin dedicat unor echipamente industriale atunci calea e sa megi la Calculatoare sau Informatica (pura, fara alte adaosuri).
Asta daca ne referim strinct la cursurile in cauza. Pentru ca poti invata in timpul liber fara sa fii afectat de diploma de la final care-i la fel de buna. Tu stii daca ziua poti cea si seara hais.

#12
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018

 neagu_laurentiu, on 17 noiembrie 2018 - 12:19, said:

Acolo unde esti acum e un fel de automatica, inveti ceva programare dar si destula inginerie ca sa manuiesti curentii in cauza. Tu daca vrei sa scrii software peste un sistem de operare si mai putin dedicat unor echipamente industriale atunci calea e sa megi la Calculatoare sau Informatica (pura, fara alte adaosuri).
Asta daca ne referim strinct la cursurile in cauza. Pentru ca poti invata in timpul liber fara sa fii afectat de diploma de la final care-i la fel de buna. Tu stii daca ziua poti cea si seara hais.
pai cam asta ma interesa, daca diploma primita este cam acelasi lucru ca la calculatoare sau informatica pura, ca asa programarea as putea sa o invat in timpul liber sau sa ma inscriu la cursuri suplimentare

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
E o diploma buna de pus la dosar acolo unde angajatorul cere daca tu vrei sa fii programator. Nu de hartie mi-as face eu griji, ci de timpul alocat unor cursuri pe care nu le mai inghit, devine o corvoada sa faci un lucru care nu-ti place! Iar in timpul asta ramas, alocat studiului, si cei de calculatoare/info il aloca, ei fiind cu multi pasi inainte, tu trebuie sa faci pasi mult mai rapizi. Angajatorul nu e interesat de istora voastra ci de cat puteti sa-i fiti de ajutor.

Edited by neagu_laurentiu, 17 November 2018 - 15:28.


#14
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018

 neagu_laurentiu, on 17 noiembrie 2018 - 15:20, said:

E o diploma buna de pus la dosar acolo unde angajatorul cere daca tu vrei sa fii programator. Nu de hartie mi-as face eu griji, ci de timpul alocat unor cursuri pe care nu le mai inghit, devine o corvoada sa faci un lucru care nu-ti place! Iar in timpul asta ramas, alocat studiului, si cei de calculatoare/info il aloca, ei fiind cu multi pasi inainte, tu trebuie sa faci pasi mult mai rapizi. Angajatorul nu e interesat de istora voastra ci de cat puteti sa-i fiti de ajutor.
ba cam de hartie... ca in ziua de azi e prioritar cel cu o diploma...

#15
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Ia imagineaza-ti ca esti angajator. Si eu vin la tine sa-mi caut de lucru. Ce vrei de la mine, hartii sau cunostine profesionale (daca pot sa-ti aduc plus valoare prin munca mea)?

#16
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018

 neagu_laurentiu, on 19 noiembrie 2018 - 16:10, said:

Ia imagineaza-ti ca esti angajator. Si eu vin la tine sa-mi caut de lucru. Ce vrei de la mine, hartii sau cunostine profesionale (daca pot sa-ti aduc plus valoare prin munca mea)?
experienta prin care sa poti dovedi ca imi vei fi util, neavand asa ceva, cine este mai credibil? unul cu o diploma sau cineva care a venit doar cu vorbe ca stie sa faca? da intr-adevar o sa fie o perioada de proba, dar daca angajatorul are nevoie de 10 oameni si vin 40 la interviu dintre care 19 au o diploma, 10 au experienta si restu sunt doar pe vorba, oare pe cine va lua in perioada de proba? normal ca nici nu se va uita la cei care au venit doar cu vorba

#17
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,558
  • Înscris: 30.07.2003
Pui problema intr-o maniera in care iti este aruncat CV-ul la cos direct.
NICIODATA in viata ta sa nu trimiti un CV gol. Gol adica cu numele, studiile, caracterizare proprie. Asa nu Posted Image
Un CV, cand n-ai experienta in campul muncii, se trimite specificand proiecte demo, pe specificul angajatorului, sa vada ca ai ceva in comun cu el. Adica iti construiesti experienta. Si slava sfantului internet, in meseria asta n-ai nevoie de utilaje industriale, doar de un PC si cap. Angajatorul nu va cauta studiile in hartii prima data ci cata pricepere ai prin portofoliul de aplicatii dezvoltate. Si nu te impiedica nimeni sa arati cum cunosti tu tehnologiile cutare transpuse in practica. Asa ca las-o balta cu lipsa experientei, tine doar la cei care n-au priceput meseria asta.

Edited by neagu_laurentiu, 20 November 2018 - 00:03.


#18
Kenwy

Kenwy

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 15.11.2018

 neagu_laurentiu, on 20 noiembrie 2018 - 00:00, said:

Pui problema intr-o maniera in care iti este aruncat CV-ul la cos direct.
NICIODATA in viata ta sa nu trimiti un CV gol. Gol adica cu numele, studiile, caracterizare proprie. Asa nu Posted Image
Un CV, cand n-ai experienta in campul muncii, se trimite specificand proiecte demo, pe specificul angajatorului, sa vada ca ai ceva in comun cu el. Adica iti construiesti experienta. Si slava sfantului internet, in meseria asta n-ai nevoie de utilaje industriale, doar de un PC si cap. Angajatorul nu va cauta studiile in hartii prima data ci cata pricepere ai prin portofoliul de aplicatii dezvoltate. Si nu te impiedica nimeni sa arati cum cunosti tu tehnologiile cutare transpuse in practica. Asa ca las-o balta cu lipsa experientei, tine doar la cei care n-au priceput meseria asta.
sincer am mers pana acum pe varianta sa ma angajez prin facultate in anul 2, voi mai astepta pana trec in anul 2 sa vad ce oferte mi se pot oferi pe profilul iaie, daca nu voi incerca sa intru la cti

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate