Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

La un pas de electrocutare

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#37
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
...si totusi sunt pescari care isi fac ultimele radiografii de la liniile aeriene de inalta tensiune chiar pe canicula...

 honeymik, on 15 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Hai sa ne dam mari cu ce am citit pe net.
Unde gasesti apa pura? Hai cu un exemplu.

Eu ca cetatean obisnuit am gasit-o intr-un flacon de apa distilata sigilata. Afara erau - 15*C si cand abia am rasucit dopul, apa din sticla fiind perfect lichida (a stat in garaj o luna, garaj de tabla goala in care era mai frig ca afara) instant a inghetat. De fapt nu chiar instant ci in vreo 3 secunde a inceput de sus si rapid s-a facut bocna pana la fundul sticlei.

Edited by ncu, 15 November 2018 - 15:06.


#38
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 honeymik, on 15 noiembrie 2018 - 14:54, said:

Hai sa ne dam mari cu ce am citit pe net.
Unde gasesti apa pura? Hai cu un exemplu.

Când vezi mai sus afirmatia ”apa e bun conductor electric”, cu bold, tu ce intelegi? Nu ca se refera la apa in mod teoretic?
Tu de unde stii cati ani, studii si meserie am ca sa te rupi in astfel de figuri?

#39
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Razvan_N, on 15 noiembrie 2018 - 14:52, said:

Apa pura e izolator electric. Apa de balta conduce intr-o anumita masura, dar ai nevoie de o pelicula CONTINUA care sa acopere batul.
Izolatorii de la liniile aeriene de inalta tensiune se uda de la ploaie, iar apa respectiva dizolva diversele saruri din praf, si totusi nu vedem
arcuri electrice la fiecare stalp.
Hai sa te contrazic si pe tine, conform ultimelor cercetari e tocmai invers la ce spui tu, adica:

Quote

Interestingly, although the water you see in the world around you is a great conductor of electricity, totally pure water, which is rarely found outside the lab, doesn't actually conduct electricity, because of its lack of free electrons.
But, in nature, pretty much all water has mixed with sediments and minerals, which ionises water molecules and allows them to conduct current.
Sursa
Pentru traducerea Google aici

Edited by stlk, 15 November 2018 - 15:05.


#40
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 stlk, on 15 noiembrie 2018 - 15:01, said:

Hai sa te contrazic si pe tine, conform ultimelor cercetari e tocmai invers la ce spui tu, adica:
Sursa

Amice, articolul ala spune exact ce am spus si eu. Ai probleme cu romana sau cu engleza?
Tocmai invers la ce spun eu ar insemna ca apa murdara sa fie izolatoare si apa pura sa fie un bun conductor.

#41
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Razvan_N, on 15 noiembrie 2018 - 15:04, said:

Amice, articolul ala spune exact ce am spus si eu. Ai probleme cu romana sau cu engleza?
Tocmai invers la ce spun eu ar insemna ca apa murdara sa fie izolatoare si apa pura sa fie un bun conductor.
Scuze! Aici dreptate! am citit eu aiurea, mai exact "Apa pura e conductor electric" cu toate ca tu nu ai scris acest lucru.
Articolul spune ce ai scris si tu!
Concluzie: cu atat mai mult ai sanse sa te poti currenta daca ai o undita uda de la apa din balta!

Edited by stlk, 15 November 2018 - 15:15.


#42
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 stlk, on 15 noiembrie 2018 - 15:10, said:

Scuze! Aici dreptate! am citit eu aiurea, mai exact "Apa pura e conductor electric" cu toate ca tu nu ai scis acest lucru.
Articolul spune ce ai scris si tu!

Totul e bine cand se termina cu bine ! :) Voi ati clarificat cum e cu apa, eu mi-s viu si inca nu stiu carui fapt ii datorez asta ...concluzia ? ...poze la stalpi cu proxima ocazie. :)

#43
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008
Ca vorbeati de apa pura, se spune ca a existat (si mai exista) asa ceva la Cascada 7 Izvoare

#44
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Razvan_N, on 15 noiembrie 2018 - 14:58, said:

Când vezi mai sus afirmatia ”apa e bun conductor electric”, cu bold, tu ce intelegi? Nu ca se refera la apa in mod teoretic?
Tu de unde stii cati ani, studii si meserie am ca sa te rupi in astfel de figuri?
Eu nu inteleg de ce, daca omul s-a dus la pescuit pe balta/rau ati inceput sa o dati in teorie.
Daca cineva a spus ca "apa e bun conductor electric", ce te face sa crezi ca se referea la apa pura? Era vorba de cazul de fata.
In fine ... problema lamurita sper.

#45
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 stlk, on 15 noiembrie 2018 - 15:25, said:

Ca vorbeati de apa pura, se spune ca a existat (si mai exista) asa ceva la Cascada 7 Izvoare
E frumos cu dacii nostri dar mai degraba cred ca se refera la o apa sanatoasa. Din moment ce vine in contact cu aerul atmosferic nu mai are cum sa fie pura.

Din pacate tehnologizarea erei moderne a stricat tot.
Inclusiv amaratii aia de pesti prinsi pe Crisul Repede in amonte cu vreo 30 km de Oradea au un gust ciudat, salciu, astfel incat am ajuns sa merg la pescuit (cu risc de electrocutare :) ) doar pt iesitul dintre betoane in natura si atat.

 honeymik, on 15 noiembrie 2018 - 16:04, said:

In fine ... problema lamurita sper.
...nu chiar. Cica totusi exista un nul suspendat pe stalpi dar la tensiuni joase. Pt ca de fapt asta am intrebat.

Poate intra cineva sa ne spuna ca unor catelusi de plus ce inseamna tensiuni joase, medii si inalte ...ca valori zic.

Edited by ncu, 15 November 2018 - 16:10.


#46
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu ma refeream ca e lamurita problema cu apa pura. :)
Cu privire la nul, ne confirmi tu dupa ce mai dai o data cu batul :P

#47
Petrecristi

Petrecristi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,367
  • Înscris: 19.12.2009
nu stiu din ce sunt construite unditele dar te poti curenta prin ele.
nu sunt pescar asa ca nu stiu exact unde, dar in apropiere de Slatina sunt deasupra unui lac fire de inalta tensiune si s-au intamplat accidente, au murit oameni si fara sa atinga acele fire, doar de la arcul electric format intre undita si fire. asa ca acel bat nu stiu din ce e facut, dar conduce curentul.

#48
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 ncu, on 15 noiembrie 2018 - 16:08, said:

Poate intra cineva sa ne spuna ca unor catelusi de plus ce inseamna tensiuni joase, medii si inalte ...ca valori zic.

Joasa tensiune inseamna de la 400 V in jos (inclusiv 400 V, care e tensiunea standard in locul celei de 380 V).

Medie tensiune inseamna intre 400 V si pana la 110 kV (exclusiv), adica 6 kV, 10 kV, 20 kV, 27.5 kV (alimentarea de la calea ferata, care e monofazata),
35 kV si cam atat s-a standardizat pe la noi (eu n-am intalnit in statiile Electrica Muntenia Nord alte tensiuni).

Inalta tensiune inseamna de la 110 kV in sus (220, 400 si 750 kV).

Tot ce e peste 110 kV tine de Transelectrica, pana la 110 kV inclusiv se ocupa Electrica sau ce societate de distributie e in zona fiecaruia.

#49
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 Petrecristi, on 15 noiembrie 2018 - 16:20, said:

nu stiu din ce sunt construite unditele dar te poti curenta prin ele.
nu sunt pescar asa ca nu stiu exact unde, dar in apropiere de Slatina sunt deasupra unui lac fire de inalta tensiune si s-au intamplat accidente, au murit oameni si fara sa atinga acele fire, doar de la arcul electric format intre undita si fire. asa ca acel bat nu stiu din ce e facut, dar conduce curentul.


Pai in general sunt din fibra de sticla sau carbon, de fapt un compozit (poate sunt mai nou ceva materiale mai revolutionare , nu stiu).

N-am apucat sa trag o concluzie clara daca compozitul asta al meu e bun conductor electric (pt ca n-am reusit din varii motive sa realizez un arc electric Posted Image ) dar daca e sa ne luam dupa intamplari cu pescari prajiti, se pare ca da !
In principiu batul nu era ud de la apa din rau dar posibil sa fi fost expus condensului avand in vedere temperaturile de acum.

(..si nu e vorba despre o lanseta ci despre un bat fix - pescuit stationar)

 Razvan_N, on 15 noiembrie 2018 - 16:30, said:


Joasa tensiune inseamna de la 400 V in jos (inclusiv 400 V, care e tensiunea standard in locul celei de 380 V).

Medie tensiune inseamna intre 400 V si pana la 110 kV (exclusiv), adica 6 kV, 10 kV, 20 kV, 27.5 kV (alimentarea de la calea ferata, care e monofazata),
35 kV si cam atat s-a standardizat pe la noi (eu n-am intalnit in statiile Electrica Muntenia Nord alte tensiuni).

Inalta tensiune inseamna de la 110 kV in sus (220, 400 si 750 kV).

Tot ce e peste 110 kV tine de Transelectrica, pana la 110 kV inclusiv se ocupa Electrica sau ce societate de distributie e in zona fiecaruia.

Multumim !

Edited by ncu, 15 November 2018 - 16:35.


#50
nila1984

nila1984

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 71
  • Înscris: 28.10.2013
Ai avut noroc 100% , pescarii stiu ca vergile de 7 m nu sunt izolate deloc ..

#51
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 nila1984, on 15 noiembrie 2018 - 16:43, said:

Ai avut noroc 100% , pescarii stiu ca vergile de 7 m nu sunt izolate deloc ..
Ce sa zic man...batul asta nu are acel maner cauciucat / izolat pe zona de baza de unde il ti cu mana, e acelasi material expus cap-coada.

Abia astept sa ma duc sa ma benoclez din nou la fire si stalpi.

#52
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007
izolatia de pe undite e fix pix ,adica un burete care nu e izolator
fobra de carbon conduce curentul mai ales la tensiuni mari

#53
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Răzvane, joasă tensiune este de la 1000 V în jos inclusiv 1000 V, tot ce este peste 1000 până la 110 KV exclusiv este medie, de la 110 KV inclusiv 110KV este înaltă. Mă rog astea sunt definiții, rețelele de distribuție de medie de la noi sunt de 20 KV folosite de electrica și mai sunt și de 6 KV folosite industrial, apropo este vreo carieră sau ceva de genul ăsta pe acolo ?
La 20 KV bățul ăla de carbon și firul de nylon conduce foarte bine din acest motiv au fost multe accidente cu pescari implicați.
Încercă și tu cu o baterie nu cu 20 KV, ce vrei să prinzi toată balta odată ?
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/QdFu-e0mh-Q?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by eugeniusro, 15 November 2018 - 17:51.


#54
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 eugeniusro, on 15 noiembrie 2018 - 17:50, said:

Răzvane, joasă tensiune este de la 1000 V în jos inclusiv 1000 V, tot ce este peste 1000 până la 110 KV exclusiv este medie, de la 110 KV inclusiv 110KV este înaltă. Mă rog astea sunt definiții, rețelele de distribuție de medie de la noi sunt de 20 KV folosite de electrica și mai sunt și de 6 KV folosite industrial, apropo este vreo carieră sau ceva de genul ăsta pe acolo ?

Eu nu am vazut distributie la 1000 V, poate ne spui unde se foloseste.
Habar n-am ce tensiuni sunt in cariere, nici nu stiu daca mai e vreuna activa prin zona.
Statiile Electrica distribuie pe 6, 10, 20, 27.5 si 35 kV (ultima e pe cale de disparitie, daca nu cumva o fi si disparut deja dar cu siguranta a existat la un moment dat la noi).
Distributia industriala nu o cunosc, acolo face fiecare ce-l taie capul daca e echipamentul propriu.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate