Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

La un pas de electrocutare

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
58 replies to this topic

#19
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,807
  • Înscris: 14.10.2008
Din liniile de 20 KV mor multi pescari electricotati, la peste 1000 V se formeaza arc electric, nu e musai sa atingi cu undita ci doar sa apropii de linia de MT 20 KV, pe vreme umeda distanta necesara arcului electric se reduce dramatic.

Personal nu prea am vazut linii de JT (400 V si 230 pe fiecare faza) traversand rauri, ci doar din alea de MT.

Pe stalpii de MT in partea de jos mai poate fi fibra optica, total inofensiva.

#20
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 Neaceasca85, on 15 noiembrie 2018 - 13:48, said:

Din liniile de 20 KV mor multi pescari electricotati, la peste 1000 V se formeaza arc electric, nu e musai sa atingi cu undita ci doar sa apropii de linia de MT 20 KV, pe vreme umeda distanta necesara arcului electric se reduce dramatic.

Personal nu prea am vazut linii de JT (400 V si 230 pe fiecare faza) traversand rauri, ci doar din alea de MT.

Pe stalpii de MT in partea de jos mai poate fi fibra optica, total inofensiva.
Pescuiesc in zona respectiva de vreo 25 ani si stalpii aia cu cei 3 conductori au fost acolo de cand ma stiu..

#21
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,590
  • Înscris: 31.01.2010
Nu ai nul pe stilpi, doar fir de garda, ala de sus daca este, in fapt este pe post de paratraznet.
Liniile de 20KV pe stilpi de beton sint pe la 10m inaltine...asa mai lasata pe malul apei poti avea surpriza sa o lovesti cu batul.
Aprinde o luminare c`ai scapat si asta e!

#22
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 ncu, on 15 noiembrie 2018 - 13:53, said:

Pescuiesc in zona respectiva de vreo 25 ani si stalpii aia cu cei 3 conductori au fost acolo de cand ma stiu..

Fa-le o poza, sa vedem distanta si sa intelegem de ce nu te-ai electrocutat cand le-ai lovit cu batul de lanseta, cum spui.   Cablul de medie tensiune nu e nevoie sa-l atingi cu batul ca sa se produca descarcarea.

Edited by rosix, 15 November 2018 - 14:04.


#23
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013
Bun, am mai invatat ceva legat de nul.
Revin in 2 zile cu foto.
Multumesc pt raspunsuri si explicatii.

#24
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,379
  • Înscris: 01.12.2001
Parca vad ca pui foto cu stalpi cu fire de telefon sau catv. ;)

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
On-topic:
Doi electricieni pe un stalp de inalta tensiune. Unul din ei vede o batranica trecand pe acolo si i se adreseaza:
- Ne dati, va rog frumos, sarma aia rosie?
Batranica ridica sirma si le-o da, la care electricianul ii spune celuilalt:
- Vezi, ti-am zis eu ca aia rosie e nulul!?


#26
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Si cu nul. Posted Image

#27
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 dorin_2k, on 15 noiembrie 2018 - 14:17, said:

Parca vad ca pui foto cu stalpi cu fire de telefon sau catv. Posted Image
Daca stiam ce transporta acei conductori (telefon, tv, fibra optica, morse Posted Image ) evident ca nu mai scriam aici desi am amintit ca acei conductori sunt acolo de cand ma stiu (si ii stiu de vreo 25 ani) ...ori ma indoiesc ca pe atunci era tv, fibra optica si alte minuni d-astea)

Vroiam sa clarific povestea cu nulul ca sa nu ma tin batos prosteste cu interlocutorul meu ....si mai vroiam sa stiu daca sa merg sa aprind o lumanare si sa dau de pomana la un amarat pentru norocul chior ce l-am avut ori totul s-a rezumat la a lovi un carbon de o izolatie. Posted Image

Edited by ncu, 15 November 2018 - 14:35.


#28
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Inainte sa dai banii degeaba pe o lumanare, faci o poza si o pui pe forum.
Nu de alta, dar nu duce bor-ul lipsa de fonduri.

#29
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004
1. Nu gasesti nul pe stalp decat la joasa tensiune (380-400 V)
2. Fibra de carbon conduce curent aproape ca grafitul
3. Batul de undita e din fibra de carbon dar e impregnata cu un amestec de rasini, izolatoare
4. Batul nu e dintr-o bucata, ci din mai multe, izolate intre ele
5. Fir intins! ca sa zic asa...

Edited by Razvan_N, 15 November 2018 - 14:55.


#30
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 Razvan_N, on 15 noiembrie 2018 - 14:37, said:

5. Fir intins!
Asta a fost cea mai tare ! Posted Image

Deci in final EXISTA sau NU nul pe stalpii ce traverseaza campii intre asezari omenesti aflate la distante de, eu stiu, 5-10 km ? Posted Image

PS - mi ciuda ca nu-mi permite programul dar acum m-as duce sa fac poze !

Edited by ncu, 15 November 2018 - 14:42.


#31
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,438
  • Înscris: 15.07.2008

 Ion_Bumbu, on 15 noiembrie 2018 - 13:20, said:

Pune foto la linie sau macar stilp.
Batul carbon nu`i un izolator bun, cel de fibra de sticla da.
Acolo ai 3 fire de faza, firul de garda trebuie sa fie sus de tot, nu`l poti lovi pe ala.
Probabil 20KV linie...bine ca ai scapat!

 eiffel, on 15 noiembrie 2018 - 13:14, said:

Cabluri destul de grosute se folosesc si la CaTV.
oricum daca sunt de joasa tensiune e posibil sa fie izolate, plus ca tu le-ai lovit cu un bat, nu cu o tija de metal.
Nu-mi spuneti mie ca o undita nu are umezeala pe ea  cand dai la peste intr-o balta! (apa e bun conductor electric). Uscata si izolata ramane doar in husa ei...acasa! Asa ca poti sa ai tu cea mai smechera si izolata undita, daca e uda... e tot degeaba!
Si apropo, te poti curenta si sub joasa tensiune (asa ca teoriile voastre sunt fara valoare)

Quote

Faptul că acesta se afla la pescuit sub o reţea aeriană de joasă tensiune i-a condus pe anchetatori la ideea că tânărul ar fi decedat electrocutat.

Quote

În special, aceste accidente nu se întâmplă atunci când undiţa este aruncată în apă, ci când peştele trage pentru că atunci firul este umed şi dacă ajunge în contact cu firele de energie electrică poate duce la electrocutare"
Sursa

Edited by stlk, 15 November 2018 - 14:53.


#32
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014
Eu propun ca data urmatoare cand mergi sa faci poze, iei si undita cu tine si atingi din nou firul. Sa ne lamurim si noi ... daca e conductoare sau nu.

#33
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 ncu, on 15 noiembrie 2018 - 14:39, said:

Deci in final EXISTA sau NU nul pe stalpii ce traverseaza campii intre asezari omenesti aflate la distante de, eu stiu, 5-10 km ? Posted Image

PS - mi ciuda ca nu-mi permite programul dar acum m-as duce sa fac poze !

NU exista conductor de nul la retelele de inalta sau medie tensiune (5-10 km implica medie tensiune). Exista chiar si retele cu nul izolat
fata de pamant, la care teoretic poti sa faci pipi cu bolta pe una dintre faze si nu patesti nimic (sa nu ajunga bolta si la o a doua faza....)
La noi sunt rare astfel de retele. Eu cred ca ai atins o faza, dar batul este izolat si nu ai patit nimic. Avertismentul pentru fulger e valabil
la ... fulger, adica la tensiuni capabile sa conturneze orice rasina izolatoare cu care ar fi impregnat batul respectiv.

#34
ncu

ncu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 711
  • Înscris: 25.06.2013

 stlk, on 15 noiembrie 2018 - 14:45, said:

Nu-mi spuneti mie ca o undita nu are umezeala (apa e bun conductor electric) cand dai la peste intr-o balta! Uscata si izolata ramane doar in husa ei...acasa! Asa ca poti sa ai tu cea mai smechera si izolata undita, daca e uda... e tot degeaba!
Cei ce folosesc "carboane" stiu foarte bine la desfacerea batului ca trebuie sa ai grija sa nu le tragi prea tare prin telescopare pt ca la strangere/impachetare, din cauza umezelii parca "se umfla" si te chinui cu sete sa le desfaci de parca-s impanate cu ciocanul !

 honeymik, on 15 noiembrie 2018 - 14:49, said:

Eu propun ca data urmatoare cand mergi sa faci poze, iei si undita cu tine si atingi din nou firul. Sa ne lamurim si noi ... daca e conductoare sau nu.

S U P E R B ! ha-ha-ha Posted Image  Posted Image Posted Image

Edited by ncu, 15 November 2018 - 14:53.


#35
Silent_Runner

Silent_Runner

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,633
  • Înscris: 29.05.2004

 stlk, on 15 noiembrie 2018 - 14:45, said:

Nu-mi spuneti mie ca o undita nu are umezeala pe ea  cand dai la peste intr-o balta! (apa e bun conductor electric). Uscata si izolata ramane doar in husa ei...acasa! Asa ca poti sa ai tu cea mai smechera si izolata undita, daca e uda... e tot degeaba!

Apa pura e izolator electric. Apa de balta conduce intr-o anumita masura, dar ai nevoie de o pelicula CONTINUA care sa acopere batul.
Izolatorii de la liniile aeriene de inalta tensiune se uda de la ploaie, iar apa respectiva dizolva diversele saruri din praf, si totusi nu vedem
arcuri electrice la fiecare stalp.

#36
honeymik

honeymik

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,531
  • Înscris: 18.02.2014

 Razvan_N, on 15 noiembrie 2018 - 14:52, said:

Apa pura e izolator electric.
Hai sa ne dam mari cu ce am citit pe net.
Unde gasesti apa pura? Hai cu un exemplu.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate