Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

intrebare simpla fuziune

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
stancosty

stancosty

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 17.03.2009

View Postkarax, on 14 noiembrie 2018 - 20:41, said:

intreb si eu daca fuziunea nucleara se poate realiza intre atomi ionizati si atomi neionizati, astfel electronii atomului neionizat sa se atraga cu nucleul atomului ionizat? in cazul asta nu ar fi mai bine daca atomul ionizat ar avea cat mai multi protoni si atomul neionizat cat mai multi electroni?
sau si mai bine de atat , s-ar putea oare baga in fuziunea normala si niste electroni care sa medieze interactiunea intre cele doua nuclee ce urmeaza a fi fuzionate?
Fuziunea nucleară nu are loc între atomi, ci între nuclee, de-aia-i și zice „fuziune nucleară”!

#20
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postmaccip, on 14 noiembrie 2018 - 21:22, said:

Fuziunea nu se realizeaza intre atomi sau ioni ci intre nuclee.
Raza de interactiune a fortelor tari este foarte mica, nucleele trebuie sa ajunga foarte aproape unul de celalalt iar eventualii electroni de pe-acolo deja nu mai au nicio treaba, sunt la păscut camp electromagnetic.
nu depinde cumva si de cat de  aproape sunt electronii si cat de bine sunt controlati?

daca s-ar realiza ionizarea in acelasi timp cu fuziunea  ? astfel electronii doar ar media pentru scurt timp intercatiunea dupa care ar parasi atomul....

View PostAnca12, on 14 noiembrie 2018 - 22:22, said:

karax, ce spui tu ar putea fi localizat, ca discutie libera, in zona energiilor de legaturi chimice, adica punerea in comun de electroni, captarea electronilor si altele care corespund la procesul de  formare a moleculelor din atomi. Este vorba de energii foarte foarte mici, de ordinul catorva eV. Daca tu la asta te gandesti, fii atent ca esti enorm de departe de fuziunea nucleara...

Nu confunda apropierea atomilor si constituirea lor in sistemul moleculelor (gandind ca asta ar fi fuziunea nucleara) cu contopirea nucleelor usoare, adica cu fuziunea nucleara.
n-am zis ca electronii sa realizeze singuri fuziunea...ci am zis ca ei sa faciliteze realizarea fuziunii in sensul ca prin forta lor intriseca ar mai scadea din energia necesara si astfel din  temperatura necesara realizarii fuziunii, desi aceasta tot in mod clasic s-ar face.

#21
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 09:49, said:

nu depinde cumva si de cat de  aproape sunt electronii si cat de bine sunt controlati?

daca s-ar realiza ionizarea in acelasi timp cu fuziunea  ? astfel electronii doar ar media pentru scurt timp intercatiunea dupa care ar parasi atomul....
Nu depinde.

In mediul unde se produce fuziune, electronii deja sunt desprinsi de nucleu, nu mai sunt legati, materia e sub forma de plasma.

#22
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Ionization can result from the loss of an electron after collisions with subatomic particles, collisions with other atoms, molecules and ions, or through the interaction with electromagnetic radiation.
asadar...prin radiatie...care radiatie poate fi de asa natura incat sa nu ionizeze sau sa ionizeze abia dupa ce s-a atins o anumita viteza....

#23
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
@karax, citind posturile tale mi-am adus aminte de bancul asta:

În avion, un domn şi o fetiţă. Domnul zice:
– Ce-ar fi să stăm de vorbă? Se pare că timpul trece mai repede conversând.
– Bine, zice fetiţa închizând cartea pe care abia o deschisese. Despre ce aţi dori să vorbim?
– Păi, zice domnul, o temă interesantă ar fi despre fizica atomică, nu crezi? si surâde superior.
– De acord, dar întâi vreau să vă întreb ceva: O vacă, un cal şi o oaie mănâncă acelaşi lucru – iarba, dar oaia excretă nişte biluţe, vaca o plăcintă iar calul nişte mingi uscate. Cum vă explicaţi fenomenul?
– Habar n-am, zice domnul, minunându-se de inteligenţa fetiţei.
– Atunci cum vreţi să vorbim de fizica atomică dacă nici despre căcat nu ştiţi nimic???


#24
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai raspunsul pe scurt ar fi ca nu era domeniul domnului respectiv? una e sa te pricepi foarte bine la fizica nucleara si alta e sa te pricepi sa zicem la psihologie si psihiatrie ...poti fi perfect in una si habarnist in alta...desi se zice ca oamenii inteligenti stiu din toate cate ceva...

#25
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 10:52, said:

pai raspunsul pe scurt ar fi ca nu era domeniul domnului respectiv? una e sa te pricepi foarte bine la fizica nucleara si alta e sa te pricepi sa zicem la psihologie si psihiatrie ...poti fi perfect in una si habarnist in alta...desi se zice ca oamenii inteligenti stiu din toate cate ceva...
Ideea  bancului este alta colegule. Ideea este ca unii vor sa discute chestii complicate neavand cunostinte despre lucrurile simple care stau la baza lucrurilor complicate.
Tu vrei sa discuti despre fuziune nucleara fara sa ai habar despre ce elemente chimice pot ajunge in starea de fuziune nucleara, de ce nu toate elementele din tabelul periodic nu pot fuziona si multe alte lucruri elementare dintre chimie si fizica...adica cacaturi de astea marunte. ( cum e vb si in banc ).

Edited by tehnics, 15 November 2018 - 11:45.


#26
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
karaxe, tu nu vezi ca absolut orice ipoteza ai aivea, esti numaidecat criticat cu argumente solide, stiintifice la care nu mai ai raspuns?
Nu ti-a trecut pana acum prin cap ca poate nu ai nivelul necesar de cunostinte pentru asemenea subiecte?

Fizica opereaza cu modele abstracte construite pe obiecte matematice abstracte si ele.
Aceste obiecte se invata pas cu pas, algoritmic, nu exista alta cale. Nu se poate transfera knowlegiul asa cum transferi datele de pe un harddisk. Lucrurile astea se invata de la simplu catre complex.
Cam tot ce se invata are o anumita toleranta la lacunele din layerul mai simplu de knowledge, e adevarat, insa.... daca ai lacune prea mari si prea multe, nu poti invata nimic corect si coerent, vei fi un simplu telespectator de Discovery Chanel care pune botul la animatiile alea pe-acolo, va crede ca intelege ceva, dar va intelege totul gresit.

#27
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Posttehnics, on 15 noiembrie 2018 - 11:16, said:

Ideea  bancului este alta colegule. Ideea este ca unii vor sa discute chestii complicate neavand cunostinte despre lucrurile simple care stau la baza lucrurilor complicate.
Tu vrei sa discuti despre fuziune nucleara fara sa ai habar despre ce elemente chimie pot ajunge in starea de fuziune nucleara, de ce nu toate elementele din tabelul periodic nu pot fuziona si multe alte lucruri elementare dintre chimie si fizica...adica cacaturi de astea marunte. ( cum e vb si in banc ).
a bun atunci ajungem la sursa problemei de fapt....pai cum vrei tu sa invat lucrurile de baza si sa am rabdare daca eu din cauza injectiilor nu pot sa ma concentrez la invatat? mai ales cand apuc sa invat lucruri din domen iul tehnic ma ia ameteala
atunci in cazul asta imi bag piciorul in ea de fizica si stau toata viata pe pensie ca e mai bine ...mi-e bine primind pensie de la psd si nefacand nimic...
ca altfel sincer , martor mi-e cerul, ca am incercat sa invat fizica si m-a apuca durerea de cap imediat....

#28
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 11:29, said:

a bun atunci ajungem la sursa problemei de fapt....pai cum vrei tu sa invat lucrurile de baza si sa am rabdare daca eu din cauza injectiilor nu pot sa ma concentrez la invatat? mai ales cand apuc sa invat lucruri din domen iul tehnic ma ia ameteala
atunci in cazul asta imi bag piciorul in ea de fizica si stau toata viata pe pensie ca e mai bine ...mi-e bine primind pensie de la psd si nefacand nimic...
ca altfel sincer , martor mi-e cerul, ca am incercat sa invat fizica si m-a apuca durerea de cap imediat....
Pai atunci in cazul asta, las-o asa. Nu incerca sa intelegi fuziunea ca te va lua si cu inima, nu doar cu capul...
Si incearca sa intelegi ca fara lucrurile de baza nu poti ajunge la lucrurile complicate.

Tu defapt acum vrei sa citesti fara sa cunosti alfabetul.

Poate ca fizica nu e pentru tine si poate nu neaparat trebuie sa stai pe pensie. Exista o multitudine de alte lucruri de invatat decat fizica.

Parerea mea e sa practici un sport si cred ca ti-a mai fost recomandat. Evalueaza-ti situatia in functie de starea de sanatate (fizica si mentala) si apoi vezi ce poti face. Sa te apuci de ceva care nu este pentru competenta ta, e o absurditate.

E ca si cum as incerca eu acum sa cant la pian, sau orice alt instrument. Oricat m-as chinui nu voi reusi pentru ca eu nu stiu nici cu ce se mananca portativul. Dar cel putin eu inteleg limitele mele si le accept si atunci prefer doar sa ascult muzica, nu sa o compun.

Edited by tehnics, 15 November 2018 - 11:49.


#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 10:52, said:

...poti fi perfect in una si habarnist in alta...
TU, la ce te pricepi totusi? Zii un domeniu macar. Tine-te de el.
Si in restul domeniilor, doar citeste. Fara sa postezi aiurea peste tot.

#30
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Tot din cauza injectiilor deschizi topice savante? La munca cum te-au primit, trollisor?

#31
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View Postdorin_2k, on 15 noiembrie 2018 - 11:52, said:

TU, la ce te pricepi totusi? Zii un domeniu macar. Tine-te de el.
Si in restul domeniilor, doar citeste. Fara sa postezi aiurea peste tot.
momentan nu imi dau seama la ce  ma  pricep.....daca as fi continuat cu istoria poate ca acum puteam sa predau istorie sau sa fiu muzeograf... insa de cand sunt pe injectii....din 2012 ...si tratamentu nu se termina , mai am din el inca pana in 2020....
astfel deocamdata nu ma pot concentra la nimic, ceea ce inseamna ca cel mai bun lucru de facut ar fi sa ma obisnuiesc si sa ma multumesc cu statutul de pensionar ...deci sa invat sa fac  un compromis si sa ma linistesc din nebunie...si ar fi indicat nici voi sa nu imi mai scrieti pe aici de fizica... poate ar fi indicat sa ma indreptati de fiecare data catre altceva...ca cine stie poate mai am accese de deschis topice....  
a si am asa o obsesie fata de rusia...poate ar fi mai bine sa termin cu nebunia asta a razboiului rusia-europa si sa incerc sa ma calmez...ia sa incep sa urmaresc niste clipuri rusesti pe net....

#32
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 12:43, said:

momentan nu imi dau seama la ce  ma  pricep.....daca as fi continuat cu istoria poate ca acum puteam sa predau istorie sau sa fiu muzeograf... insa de cand sunt pe injectii....din 2012 ...si tratamentu nu se termina , mai am din el inca pana in 2020....
astfel deocamdata nu ma pot concentra la nimic, ceea ce inseamna ca cel mai bun lucru de facut ar fi sa ma obisnuiesc si sa ma multumesc cu statutul de pensionar ...deci sa invat sa fac  un compromis si sa ma linistesc din nebunie...si ar fi indicat nici voi sa nu imi mai scrieti pe aici de fizica... poate ar fi indicat sa ma indreptati de fiecare data catre altceva...ca cine stie poate mai am accese de deschis topice....  
a si am asa o obsesie fata de rusia...poate ar fi mai bine sa termin cu nebunia asta a razboiului rusia-europa si sa incerc sa ma calmez...ia sa incep sa urmaresc niste clipuri rusesti pe net....
Eu am impresia ca internetul iti dauneaza....

#33
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
incerc sa ma axez pe jocuri si pe ascultat muzica si sa mai las teoriile cu energia deoparte ..nu mereu imi reuseste pentru ca datorita plictiselii si fustrarii din cauza blocajului mental nebunia si teoria conspiratiei tot revin si reincep cu textele despre energie...

#34
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 13:08, said:

incerc sa ma axez pe jocuri si pe ascultat muzica si sa mai las teoriile cu energia deoparte ..nu mereu imi reuseste pentru ca datorita plictiselii si fustrarii din cauza blocajului mental nebunia si teoria conspiratiei tot revin si reincep cu textele despre energie...
Jocurile nu te vor ajuta ba dimpotriva.
Eu ti-am spus, fa sport.

#35
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
tocmai acum am bagat o plimbare de 1 ora

#36
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,274
  • Înscris: 06.01.2007
Poti sa fii tu doxa de fizica, nu castigi niciun ban fara o recunoastere in domeniu.
In domeniul teoretic nu e ca la alte domenii unde conteaza "ce stii sa faci".

Deci oricum ar fi, tot insisti sa mergi pe un drum infundat. Pentru ca n-ai sa castigi NICIODATA bani din fizica.
Asta ca sa nu mai zic ca n-ai s-o inveti niciodata, dat fiind faptul ca o zgudui de ceva ani pe forumul asta fara sa se vada niciun improvement.

Tu tre sa faci bani din altceva, incepe si tu ca orice om cu munca fizica, vanzator, ceva. Doar nu vrei sa ajungi profesor universitar invatand fizica pe youtube.
Fa-te instalator, piata pute de instalatori prosti. Fa-ti un nume in montat chiuvete si veceuri si n-ai s-o duci rau.
Dar monteaza-le calumea. Asa ceva se invata, exista si informatii suficiente pe net.

Si injectiile alea, mai da-le dracu, nu te mai zmiorcai ca nu te poate ajuta nimeni si sunt absolut convins ca nici tu nu vrei sa fii ajutat. Nu te-am vazut sa urmezi niciun sfat dat pe-aici.
Viata ta se afla exclusiv in mana ta, restul e iluzoriu. Daca ti-o ajustezi un pic cu cap, poti trai fericit pe plua ta toata viata, cu tot cu injectiile alea cu care vad ca nu te-ai obisnuit ca fac parte din ecuatie.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate