Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

intrebare simpla fuziune

* - - - - 3 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
atunci am alta strategie...
eu fac asa chestia asta cu energia electrica pentru ca am un fix vizavi de rusia...hai sa ne concentram pe a depasi fixul asta...hai uite cand mai vorbiti cu mine de fiecare data sa imi amintiti sa nu am pareri proaste despre rusia , pana la urma in ciuda comunismului fiind si ei oameni nu...

#38
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
Pai ce sa-ti amintesc? Nici eu n-am o parere foarte buna despre rusia asa ca n-am cum sa te fac pe tine sa ai o parere mai buna.
Si nu vad nici legatura cu subiectul, dar nu mai conteaza.
Asculta si tu Ceaicovski.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/VbxgYlcNxE8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Gaseste si versiunea cu cor, vocea umana e cel mai frumos instrument muzical.

Sunt niste treburi mai karax care daca-ti scapa, n-ai cum sa traiesti fericit.

#39
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai e vorba sa las chestia cu energia deoparte pentru moment macar nu?

#40
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,767
  • Înscris: 01.11.2005

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 17:57, said:

pai e vorba sa las chestia cu energia deoparte pentru moment macar nu?
Eu zic sa lasi calculatorul. Fa ceva constructiv, voluntariat de exemplu. Ai sa ramai surprins cat de multa comunicare si socializare exista intr-un voluntariat.

#41
theMisuser

theMisuser

    Cetatean European.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,104
  • Înscris: 25.02.2007
Ideea asta cu electronii care ajuta fuziunea mi-a amintit de muonii care ajuta fuziunea.
Idee care functioneaza numa' ca nici asa nu iesi pe plus.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/aDfB3gnxRhc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#42
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Pentru a obtine fuziunea unor nuclee trebuie sa le faci sa se apropie la distante comparabile cu dimensiunile nucleului, iar raza unui nucleu este de cateva zeci de mii de ori mai mica decat raza atomului respectiv. Pastrand proportiile, daca raza unui proton (nucleu de hidrogen) ar fi de 1 metru, atunci raza atomului de hidrogen ar trebui sa fie de ordinul distantei Bucuresti-Ploiesti! Cu ce ar putea sa te ajute electronii in realizarea fuziunii nucleare?

#43
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
a pai electronii nu se atrag cu protonii la distante extrem de mari...de fapt infinita ...?
ei bine niste electroni bine plasati ar putea usura fuziunea ...sa zicem ca un electron sta aproape de un proton ...si un alt proton se apropie...electronul acela va trage protonul nr 2 de el implicit aproape si de protonul nr 1.... acuma daca fortele nucleare care apropie protonii intre ei sunt la distante mai mici decat forta care apropie electronii de protoni inseamna ca electronul trebuie sa fie foarte aproape de protonul nr 1 ca sa il atraga aproape pe protonul nr 2 ...ceea ce inseamna ca orbitalii nu sunt buni si e nevoie de fapt de un free particle plimbat acolo....sau de un nucleu cu protoni care sa forteze protonul nr 2 sa se apropie de protonul nr 1 prin respingere...ca ar merge si asa.... ceea ce ar insemna mai  multe tipuri de atomi bagati in tokamak .... mai degraba un izotop pentru ca nucleul in mod normal are sarcina electrica 0.....numai ca izotopii sunt radioactivi...
deci probabil ca prima varianta cu electronul free e mai buna . ..

#44
real32

real32

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,747
  • Înscris: 02.07.2006
Electronii atomici, care se rotesc pe undeva pe langa Ploiesti nu te pot ajuta sa nimeresti (cu nucleul) o tinta de dimensiunea unei usi de apartament din Bucuresti. In plus, pentru fuziune ai nevoie de temperaturi extrem de ridicate si la acele temperaturi practic toti atomii sunt complet ionizati.

#45
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018

View Postkarax, on 15 noiembrie 2018 - 20:03, said:

a pai electronii nu se atrag cu protonii la distante extrem de mari...de fapt infinita ...?
pentru ca nucleul in mod normal are sarcina electrica 0.....numai ca izotopii sunt radioactivi...
deci probabil ca prima varianta cu electronul free e mai buna . ..

Ce sarcina zici ca are nucleul? Moderator, poti inchide jegul asta de topic?

Ori e un troll, ori e un prost care nu a fost la scoala, deci nu are ce cauta pe aria Stiinta. Poate daca se infiinteaza aria Nestiinta.

#46
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ups sorry...ma gandeam la faptul ca electronii si protonii se atrag de obicei...deci cum naiba are nucleul sarcina pozitiva? deci neutronul e neutru, perfect, inseamna ca neutronul are in el altceva ce tine electronii la distanta din moment ce de obicei protonii si electronii se atrag reciproc....
atunci nu putem avea o forma de energie de genul indepartam un neutron de pe un atom si lasam electronii sa loveasca nucleul in urma reactiei? ma rog asta ar semana extrem de mult cu fisiunea numai ca nu s-ar face in solide pentru ca in solide electronii sunt tinuti stransi, s-ar face in gaze...

#47
BebePanda

BebePanda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,242
  • Înscris: 09.10.2018
Da, la fel cum face neuronul tau de colturile capului, se loveste, apar ideile :D

#48
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
mda la ora asta sunt chiar obosit am avut o noapte grea

#49
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
eu chiar te rog sa continui, ma distrez de minune citind ce scrii pe aici

#50
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
n-ah sorry chiar am avut o noapte rgea, sunt racit nitel si obosit, daca puteti sa ma intelegeti ca dupa ce ca sunt schizofrenic am mai si racit si mi-e greu...

#51
newbie13

newbie13

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,008
  • Înscris: 13.12.2009
eh lasa, cand mai poti tu.

impreuna cu niste colegi am transformat in meme mesajul "atunci in cazul asta imi bag piciorul in ea de fizica si stau toata viata pe pensie ca e mai bine ...mi-e bine primind pensie de la psd si nefacand nimic...
ca altfel sincer , martor mi-e cerul, ca am incercat sa invat fizica si m-a apuca durerea de cap imediat...." :lol:

#52
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Spre deosebire de noi care abia așteptăm să răcim, abia atunci zburdăm :)
Băi karaxe, dă o mă dracu de treabă, măcar întreabă mă, simplu, " băi, de ce nu cad electronii peste nucleu" și se îndură cineva și îți răspunde, cu explicații, tot.
Când însă vii cu presupuneri, mai trântești și idei inovatoare când tu ești zero la nivel de bază ori enervezi oamenii ori se face mișto de tine.
Fii și tu rezonabil....

#53
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,066
  • Înscris: 06.01.2007
M-as baga eu sa-i explic, imi place sa cred ca explic bine, copiii de liceu inteleg de la mine cum vine treaba asta.
Dar mi-e ca karax al nostru nu va acorda atentie si voi strica orzul pe gaste.

Si mai e si schizofrenic.
Mai e si racit.
Probabil si putin adormit, fara chef, diluat, pierdut intr-un ocean de multe alte idei care-i bantuie cutia craniana. Unele trecute, altele actuale, altele care vor fi sa urmeze, toate stau acolo in cutia lui craniana si .. se impaca, sau se bat, nu-mi dau seama.

#54
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
dar daca am folosi o particula exotica cu alte valori  ale fortelor fundamentale? astfel una din cele ~700 particule trebuie sa aiba  suficienta atractie inca sa poata fi plimbata pe aproape de cele doua nuclee si sa le atraga .....de la distanta mai mare astfel permitand operatiunea cu ea...

Edited by karax, 20 November 2018 - 15:47.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate