Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Mazda 6 vs Opel Insignia

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Salut

In primavara (martie / aprilie) am vrea sa cumparam o masina. De preferat ar fi noua insa as vrea sa mai cer ceva sfaturi si am anumite intrebari.
Incep cu inceputul : in momentul de fata am un e39 530D si incepe sa ii sune ceasul. In ultima vreme la fiecare 2 luni mergeam cu el in service.
Bugetul pentru masina ar fi maxim 35.000E si avem de ales intre

Mazda 6 (Sedan / Configurarea Revolution Top / G194 cu cutie automata) - 2488cc / 194cp
sper ca a ramas configuratia selectata

https://www.mazda.ro...ionType=summary

Opel Insignia - Insignia Innovation Grand Sport 1.6 SHT, 147 kW / 200 CP Start/Stop (AT6)
(am atasat pdf)
---------------------------------------------
Pret (configuratii alese)
Mazda 6 - 33.500E
Opel Insignia - 32.778E

----------------------------------------------

Cum am zis, am vrea o masina noua pentru ca pe urmatorii 5 ani , practic ne-am lua de grija service-urilor (ma rog, inafara de consumabile) .
Masinile vor fi luate in leasing.
La Opel imi place interiorul si pare a fi bine antifonat, cel putin asa am vazut in anumite review-uri dar acel motor de 1.6 ma nelinisteste. Nu stiu ce sa zic, nu prea sunt adeptul motoarelor mici. Nu am nimic impotriva lor dar nu prea as vrea o masina puturoasa. In schimb la Mazda 6 motorul e de 2.4 ceea ce zic ca e decent, chiar suficient.

Masina va fi folosita in mare parte in oras. De aceea as vrea ceva benzina si cutie automata.

-----------------------------------------------

O alta optiune ar fi :

Ma uitam pe site-urile de masini din Germania si , aceasi masina, la 30.000km, o poti lua cu 30% mai ieftin decat una luata din reprezentanta. Iar la banii astia, daca as lua una cu 50 - 70.000km, as putea lua ceva din gama premium (ceea ce mi-ar placea) insa nu stiu cum e cu garantia, daca se ofera garantii pentru aceste masini.

ceva pareri ?
Masina as vrea sa o folosesc pana nu mai poate, nu as avea de gand sa o vand dupa 2-3 ani

Ar mai fi si skoda superb, chiar m-am plimbat cu una recent, dar nu ma prea incanta. E foarte spatioasa, dar nu ma atrage

PS : nu pot sa ma abtin ... statul vrea sa poluam mai putin, dar ar putea sa scada sau sa anuleze TVA-ul pentru masinile cumparate noi, nu doar sa adauge taxe peste taxe Posted Image

Attached Files


Edited by Andreysc7, 13 November 2018 - 09:37.


#2
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Motorizarea aia (sau ceva foarte similar, specific Toyota, Mazda, Honda Acord) o am eu pe Toyota Camry, masina din 2016. M-a umflat rasul cand am vazut consulul urban din fisa tehnica, eu am cel putin dublu la rush hour in oras; in afara am scos cca 8% cel mai putin; in rest e decent. Eu as merge pe Mazda, desi imi place si Insignia cam in aceeasi masura.

#3
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
@Octavian
Ma astept sa fie un consum mare in oras, fiind benzinar, dar locuiesc intr-un oras in care prind aglomeratie doar daca e vreun accident si artera principala e blocata. In rest nu e cine stie ce. Pe langa asta, in ultimu timp am mers pe jos la lucru , stau la 15 minute de mers pe jos.
la Opel ma nelinisteste acel 1.6 si am auzit tot felul de poveste ce tin de fiabilitatea motorului, insa la modelele precendente

Edited by Andreysc7, 13 November 2018 - 09:49.


#4
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

 Andreysc7, on 13 noiembrie 2018 - 09:32, said:



Ma uitam pe site-urile de masini din Germania si , aceasi masina, la 30.000km, o poti lua cu 30% mai ieftin decat una luata din reprezentanta. Iar la banii astia, daca as lua una cu 50 - 70.000km, as putea lua ceva din gama premium (ceea ce mi-ar placea) insa nu stiu cum e cu garantia, daca se ofera garantii pentru aceste masini.

Pai la 30-50k trebuie sa fie inca in garantie de fabrica.Aia se aplica si in Romania

#5
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007

 Octavian_SK, on 13 noiembrie 2018 - 09:45, said:

Motorizarea aia (sau ceva foarte similar, specific Toyota, Mazda, Honda Acord) o am eu pe Toyota Camry, masina din 2016. M-a umflat rasul cand am vazut consulul urban din fisa tehnica, eu am cel putin dublu la rush hour in oras; in afara am scos cca 8% cel mai putin; in rest e decent. Eu as merge pe Mazda, desi imi place si Insignia cam in aceeasi masura.
De acord, dar el vrea masina noua. Avesnsis si Accord nu se mai comercializeaza in Europa.
Eu as merge pe Mazda 6.

Edited by dan1980_25, 13 November 2018 - 09:59.


#6
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

 daniMMM, on 13 noiembrie 2018 - 09:56, said:

Pai la 30-50k trebuie sa fie inca in garantie de fabrica.Aia se aplica si in Romania

La asta ma gandeam si eu. Si daca e in garantie, cum se procedeaza ? Trebuie mers in Germania daca se intampla ceva sau se poate si la reprezentanta de aici ? Eu ma gandesc ca merge si aici ....

Quote

De acord, dar el vrea masina noua. Avesnsis si Accord nu se mai comercializeaza in Europa.
Singurul motiv pentru care as vrea noua, este garantia extinsa + fiind primul proprietar, o sa fiu sigur ca masina nu a fost prost intretinuta sau chestii de genu'

Edited by Andreysc7, 13 November 2018 - 09:58.


#7
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
In 32.000e iei Insignia gsi 2.0t 260 4x4. In 25.000 am luat exact ce vrei tu cu driver pack, winter pack, automata, doar cu 1.5t 165cp. Pret lista 29.xxx, iar cel de 200cp era cam cu 1500e mai scump.

La 30.000 as lua fara drept de apel GSI, vezi ca este jurnal de bord cu Gsi luat in pretul asta, si pe club Opel sunt mai multi cu GSI-uri in banii astia


#8
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
pe site-ul celor de la Opel nu se poate alege optiunea GSI pe benzina

#9
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 dan1980_25, on 13 noiembrie 2018 - 09:57, said:

De acord, dar el vrea masina noua. Avesnsis si Accord nu se mai comercializeaza in Europa.
Pai unde am zis eu altceva? Avensis se comercializeaza in Europa, da n-am zis nimic de modelul ala; mai reciteste postul meu, pana devine mai clar :)

#10
t-balt

t-balt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,136
  • Înscris: 05.08.2005
Pana o cumperi tu va fi acreditat si wltp motorul de 2.0t

#11
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012
Daca o sa fie disponibil, o sa raman la Opel

#12
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Daca doresti sa tii masina mai mult de 5 ani, atunci poate ar fi interesant sa te uiti si la gama Kia, care ofera 7 ani/150k garantie.

#13
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
strict dintre astea doua, eu as alege clar Mazda. si pentru motor, dar si pt design, calitate interior si dinamica. si opel-ul a avansat destul de mult, versiunea anterioara avea botul greu ca un porc de craciun, subvira si la parcarea laterala. modelul curent nu l-am condus, dar inteleg ca are imbunatatiri semnificative, dar totusi 1.6 nu mi se pare ce trebuie. in plus, calitatea interioara mi se pare tot superioara la mazda.

din afara poti lua masini in garantie, care este valida si in Romania. recomandarea mea este, daca mergi pe varianta asta, sa iei neaparat versiune certificata (junge sterne pt Mercedes, BMW premium selection pt bmw, samd).

#14
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

 born2lose, on 13 noiembrie 2018 - 10:36, said:

din afara poti lua masini in garantie, care este valida si in Romania. recomandarea mea este, daca mergi pe varianta asta, sa iei neaparat versiune certificata (junge sterne pt Mercedes, BMW premium selection pt bmw, samd).

E bine de stiut
Cel mai probabil o sa cer un drive test, atat la Opel cat si la Mazda. Da, mazda la exterior imi place mai mult decat opelul , dar ambele masini le-am vazut doar online. Trebuie sa merg sa le vad in reprezentanta

#15
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
p.s. Mazda nu stiu daca are motorul de 2.5 la test drive, este un motor destul de rar. in plus, eu sugerez sa intrebi si de termenii de livrare, la mazda s-ar putea sa ai de asteptat cateva luni. la Opel n-am idee cum merge.

#16
uhu10uhu

uhu10uhu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,744
  • Înscris: 04.10.2006
Am un coleg care a avut inainte o Mazda 6 2.2 diesel si a cautat o masina noua cu ceva zvac, apropiat de ce avusese inainte.
A facut TD si cu Mazda 6 2.5 benzina si i s-a parut lenesa. Pana la urma a luat un Civic Sedan.
La Opel ti-au zis si colegii, poti lua GSI-ul de 260 de cai in banii astia.
La mazda poate pana in primavara baga motorul de 2.5 turbo de 250 de cai si pe Mazda 6.
Poti sa te mai uiti si la Kia stinger 2.0 turbo in bugetul tau.

#17
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004
daca se uita si la Kia stinger, deja intra in teritoriu de alfa romeo giulia veloce, 2.0, 280 de cai, awd. in bugetul strict, eu m-as uita cel mai mult la o giulia super cu ceva dotari (2.0, 200 de cai, rwd).

#18
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005
Trezeste-te la realitate , Insignia e o gluma proasta iar Mazda o iei doar daca iti place , eu sincer la 30-35k mi-as lua fara sa ma gandesc un 530xd  nu exista comparatie de la materiale ,tinuta de drum , performante , confort etc etc , il gasesti pana in 30k km ceea ce inseamna "ca nou" cu garantie deci stai linistit cativa ani , un exemplu la primu click :

https://suchen.mobil...44-4056d1c5ef3c

https://suchen.mobil...da-6a8bfc29fda5

https://suchen.mobil...24-bbc2466fd8e6

https://suchen.mobil...47-12ad4fce7a9e

Edited by Doggfather, 13 November 2018 - 15:06.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate