Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Mazda 6 vs Opel Insignia

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
edi10000

edi10000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 06.09.2008
Nu lua Opel. Dupa ce ca erau slabe la fiabilitate, acum i-a mai preluat si PSA-ul, deci noi surse de belele. Personal as incerca Kia Stinger, te incadrezi in banii aia la o masina dotata. Si Kia chiar este in ultimii 2 ani peste Mazda la fiabilitate.

Edited by edi10000, 01 December 2018 - 20:20.


#38
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
De ce sa dea 10 mii de euro in plus cand poate avea performante mai bune cu Insignia : http://www.zeperfs.c...el6755-7081.htm
Pe circuit se misca si mai bine, e cu 12 secunde mai rapida decat OPC-ul precedent(325 cai) si cu 1,7 s mai rapida ca Skoda Superb(280 cai). Pretul de baza in RO e mai mic cu 10 mii de euro fata de DE(31 vs 41) ! AWD-ul e generatia a 2-a a celui de pe Focus RS iar cutia AT8 e identica cu cea de pe Volvo S80 plus multe altele (https://en.wikipedia.org/wiki/AWF8F35)

Fiabilitate "slaba" Opel  Posted Image  http://m.automarket....mana-78549.html
Mazda 6 vs Insignia(best family car 2018 UK )  https://www.autoexpr...vs-skoda-superb

In situatia initiatorului as cumpara masina cea mai noua lansata sau m-as uita dupa oferte(exemplu recent X5  redus cu 20 mii euro) .

LE: insignia e pe locul 1 in JD Power in DE si UK .

Edited by csi1, 02 December 2018 - 14:06.


#39
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 943
  • Înscris: 26.09.2005
Insignia are  acelasi plastic de cacat din anii 90 , mizerii de motoare , galagioase ,  tremura pasticele pe la interior  mai rau ca la logan

#40
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Isterie mare cu asiaticele astea, eu zic sa va dati cu parerea dupa ce conduceti mai mult o astfel de masina.

#41
vapeClouds

vapeClouds

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,419
  • Înscris: 25.10.2018
De departe Mazda.

#42
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postedi10000, on 01 decembrie 2018 - 20:20, said:

Nu lua Opel. Dupa ce ca erau slabe la fiabilitate, acum i-a mai preluat si PSA-ul, deci noi surse de belele. Personal as incerca Kia Stinger, te incadrezi in banii aia la o masina dotata. Si Kia chiar este in ultimii 2 ani peste Mazda la fiabilitate.
Sunt convins, nu-i asa ca ai gasit si tu vreo fituica ratacita pe internet care sa-ti confirme spusele ? Asa a fost si cand a aparut Kia Ceed, realitatea insa a fost crunta.

View Postionut_ionut, on 04 decembrie 2018 - 20:27, said:

Isterie mare cu asiaticele astea, eu zic sa va dati cu parerea dupa ce conduceti mai mult o astfel de masina.
Pe care dintre ele ar trebui sa o conducem ? Si e neaparat nevoie sa o conducem , experienta prietenilor sau a colegilor cu o anumita marca nu poate fi relevanta ?

#43
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007
e hilar sa dai +30 mii euro pe o masina si criteriul principal sa fie fiabilitatea. cate masini se strica in primii 200 de mii de km ? nici becurile nu se ard pe distanta asta, fosta masina am dat-o fara sa-i schimb vreounul ! plus a majoritatea pot avea minim 5 ani de garantie.

are vreo asiatica un sistem de conexiune gsm remote la masina(telefon/PC) ?  wifi ?

#44
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

View Posttitoo, on 05 decembrie 2018 - 01:32, said:

Pe care dintre ele ar trebui sa o conducem ? Si e neaparat nevoie sa o conducem , experienta prietenilor sau a colegilor cu o anumita marca nu poate fi relevanta ?

Am condus cateva sute de km un Cx5 full 2.2d 175cp, o masina laudata si apreciata excesiv pe forum, mie mi-a lasat un gust amar, suficient de amar incat sa spun ca nu merita 35k euro.

Edited by ionutMembruAnonimut, 05 December 2018 - 12:52.


#45
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcsi1, on 05 decembrie 2018 - 11:17, said:

e hilar sa dai +30 mii euro pe o masina si criteriul principal sa fie fiabilitatea. cate masini se strica in primii 200 de mii de km ? nici becurile nu se ard pe distanta asta, fosta masina am dat-o fara sa-i schimb vreounul ! plus a majoritatea pot avea minim 5 ani de garantie.

are vreo asiatica un sistem de conexiune gsm remote la masina(telefon/PC) ?  wifi ?
Criteriu principal, nu, dar la +30 mii euro - presupunand ca nu esti Ion Tiriac - fiabilitatea ar trebui sa te intereseze.
Garantia nu compenseaza statul cu masina prin service-uri.

Nu, asiaticii de altfel nici nu stiu ce-i ala GSM, ei comunica prin semnale de fum Posted Image

Mazda introduce retroactiv Android Auto si Apple CarPlay pe-o serie de masini - mai noi de 2014, si echipate cu Mazda Connect.
https://www.autoblog...-auto-retrofit/
Verificati cu dealerul, la modelul actual s-ar putea sa fie incluse. Desi din cate stiu Android Auto inca nu e disponibil in Romania (dar asta nu e vina Mazda).

#46
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcsi1, on 05 decembrie 2018 - 11:17, said:

e hilar sa dai +30 mii euro pe o masina si criteriul principal sa fie fiabilitatea. cate masini se strica in primii 200 de mii de km ? nici becurile nu se ard pe distanta asta, fosta masina am dat-o fara sa-i schimb vreounul ! plus a majoritatea pot avea minim 5 ani de garantie.

are vreo asiatica un sistem de conexiune gsm remote la masina(telefon/PC) ?  wifi ?
Asta cu, cate masini se strica "in primii" 200k de kilometri e hilara, iti spun eu, pe soselele din Romania se strica multe. Si vezi in ce consta garantia aia ,ca nu acopera integral toate piesele , pe langa asta chiar si o piesa care face parte din garantie ai sanse sa ti se spuna ca masina a fost exploatata incorect si sa platesti piesa inlocuita.

View Postionut_ionut, on 05 decembrie 2018 - 12:50, said:

Am condus cateva sute de km un Cx5 full 2.2d 175cp, o masina laudata si apreciata excesiv pe forum, mie mi-a lasat un gust amar, suficient de amar incat sa spun ca nu merita 35k euro.
Pai dezvolta ideea ca asa poate scrie oricine despre orice masina.

#47
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
opel vs Mazda...
trebuie mutat pe fun...

Edited by arg, 05 December 2018 - 13:51.


#48
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View PostTS030, on 05 decembrie 2018 - 13:12, said:

Nu, asiaticii de altfel nici nu stiu ce-i ala GSM, ei comunica prin semnale de fum Posted Image

Tu nu stii ce am intrebat Posted Image E vorba de conexiune de la distanta , poti vedea toate instrumentele de bord, grafice ,statistici ,alarma(sms + email), locatia in timp real a masinii , SOS si convorbire cu cu operator printr-o simpla apasare a unui buton 24/24. Plus wifi pentru 6 device-uri , in mers telefonul mobil pierde semnalul dar modulul radio al masinii e mult mai puternic. Asta vara in BG nu era semnal la telefoane dar  aveam net de la masina (platesc 30 lei 10 Gb/luna la vodafone ). Am uitat sa scriu ca se poate opri motorul de la distanta in caz de furt.

View Postarg, on 05 decembrie 2018 - 13:50, said:

opel vs Mazda...
trebuie mutat pe fun...

pai chiar ca e fun. vezi si tu dotarile/performantele insigniei si cele ale mazdei 6 si o sa razi . ar trebui sa te gandesti de ce la 3-4 insignii vandute se vinde o mazda 6 in conditiile in care preturile is comparabile.

Edited by csi1, 05 December 2018 - 14:47.


#49
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postcsi1, on 05 decembrie 2018 - 14:38, said:

Tu nu stii ce am intrebat Posted Image E vorba de conexiune de la distanta , poti vedea toate instrumentele de bord, grafice ,statistici ,alarma(sms + email), locatia in timp real a masinii , SOS si convorbire cu cu operator printr-o simpla apasare a unui buton 24/24. Plus wifi pentru 6 device-uri , in mers telefonul mobil pierde semnalul dar modulul radio al masinii e mult mai puternic. Asta vara in BG nu era semnal la telefoane dar  aveam net de la masina (platesc 30 lei 10 Gb/luna la vodafone ). Am uitat sa scriu ca se poate opri motorul de la distanta in caz de furt.



pai chiar ca e fun. vezi si tu dotarile/performantele insigniei si cele ale mazdei 6 si o sa razi . ar trebui sa te gandesti de ce la 3-4 insignii vandute se vinde o Mazda 6 in conditiile in care preturile is comparabile.
Chestie de gusturi, eu prefer o masina care sa ma duca din punctul A in punctul B,cu o tinuta cat mai buna pe sosea, cat mai confortabila si sa fie cat mai fiabila, un modul "blustut" mi-e suficient. Acum ca sunt unii care apreciaza gadgeturile, e problema lor, multe accidente se intampla tocmai datorita interesului acordat acestora in timpul sofatului. Faptul ca modulul radio receptiona semnalul slab, iar nu mi se pare o optiune demna de luat in seama, din asta rezulta un nivel crescut de radiatie electro-magnetica pe care o incaseaza cei din masina...politistii de pe masinile radar iau spor de radiatii, ofera si Opel un astfel de spor ?

Edited by titoo, 05 December 2018 - 15:54.


#50
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005
@titoo
stiam ca opelul are sarma la capota si nu piston, dar Insignia are piston pe cand Mazda 6 are sarma... 1-0 pentru opel/vauxhall

Edited by arg, 05 December 2018 - 16:18.


#51
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,077
  • Înscris: 19.03.2007

View Postarg, on 05 decembrie 2018 - 16:18, said:

@titoo
stiam ca opelul are sarma la capota si nu piston, dar Insignia are piston pe cand Mazda 6 are sarma... 1-0 pentru opel/vauxhall
Da, un lucru foarte util.

#52
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,128
  • Înscris: 19.09.2005

View Posttitoo, on 05 decembrie 2018 - 16:23, said:

consider Mazda peste opel: calitate, rezilienta, confort etc...
dar sarma aia mi-a scos ochii.

#53
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012

View Postcsi1, on 05 decembrie 2018 - 14:38, said:

Tu nu stii ce am intrebat Posted Image E vorba de conexiune de la distanta , poti vedea toate instrumentele de bord, grafice ,statistici ,alarma(sms + email), locatia in timp real a masinii , SOS si convorbire cu cu operator printr-o simpla apasare a unui buton 24/24. Plus wifi pentru 6 device-uri , in mers telefonul mobil pierde semnalul dar modulul radio al masinii e mult mai puternic. Asta vara in BG nu era semnal la telefoane dar  aveam net de la masina (platesc 30 lei 10 Gb/luna la vodafone ). Am uitat sa scriu ca se poate opri motorul de la distanta in caz de furt.
Daca vrei sa stiu ce intrebi, pune intrebarea completa.

Toyota Remote Connect, Mazda Mobile Start, Honda Link - macar o parte din functiile enumerate ar trebui sa fie disponibile "pe asiatice". Toyota stiu ca avea si hotspot wifi, ca optiune.
Depinde si de regiune; SOS stiu ca e disponibil in State pe Toyota, Mazda si cred ca si Honda. La noi nu stiu, trebuie intrebat. Si pui intrebari specifice, nu daca "asiaticii au gsm si wifi".
Masina mea e veche... abia cand o s-o schimb o sa-mi pun problema unor asemenea optiuni - care mie-mi par mai mult gadget-uri decat utile. Mai mult ma intereseaza Android Auto.

#54
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,157
  • Înscris: 05.09.2007

View Posttitoo, on 05 decembrie 2018 - 15:53, said:

Chestie de gusturi, eu prefer o masina care sa ma duca din punctul A in punctul B,cu o tinuta cat mai buna pe sosea, cat mai confortabila si sa fie cat mai fiabila, un modul "blustut" mi-e suficient. Acum ca sunt unii care apreciaza gadgeturile, e problema lor, multe accidente se intampla tocmai datorita interesului acordat acestora in timpul sofatului. Faptul ca modulul radio receptiona semnalul slab, iar nu mi se pare o optiune demna de luat in seama, din asta rezulta un nivel crescut de radiatie electro-magnetica pe care o incaseaza cei din masina...politistii de pe masinile radar iau spor de radiatii, ofera si Opel un astfel de spor ?

antena e deasupra  si nu radiaza persoanele din masina.  si eu am aceleasi preferinte ca si tine  tocmai de asta am scaune certificate AGR pe masina , incalzire scaune fata-spate , volan si parbriz incalzit,suspensie activa,led matrix, etc .  pe HUD vezi toate informatiile inclusiv melodiile de la sistemul audio asa ca nu imi intorc privirea niciodata. wifi-ul e util doar pentru pasageri la drum lung(tableta la copii) , pentru update-urile masinii si pentru navigatie. android-ul auto nu l-am folosit niciodata , navigatia masinii e mult peste orice telefon mobil(navigatie= gps + sistem inertial 3D).
eu nu desconsider nici o marca auto(am si un duster) asa cum fac majoritatea fanilor asiaticelor si chiar nu vreau ca la fiecare semafor sa vad o masina ca a mea.  imi place diversitatea pe sosele si ma bucur cand e sa cumpar ceva ca am de unde alege Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate