Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Mazda 6 vs Opel Insignia

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#19
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,781
  • Înscris: 06.09.2004
se putea? omul intreaba de masina noua pe benzina, hopa si bmw-ul diesel cu suta de mii de km...  Posted Image

#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012

 Doggfather, on 13 noiembrie 2018 - 14:45, said:

Trezeste-te la realitate , Insignia e o gluma proasta iar Mazda o iei doar daca iti place , eu sincer la 30-35k mi-as lua fara sa ma gandesc un 530xd  nu exista comparatie de la materiale ,tinuta de drum , performante , confort etc etc , il gasesti pana in 30k km ceea ce inseamna "ca nou" cu garantie deci stai linistit cativa ani , un exemplu la primu click :

Imi plac bmw-urile, dar seriile 5 propuse de tine sunt destul de "nefiabile" ... multi au avut probleme cu distributia , chiar si eu stiu pe unu. Momentan spun pass bmw-ului. Masina pe care o voi lua va fi strict folosita pentru oras si drumurile de zi cu zi. Daca totul va fi roz, o sa imi iau si masina sport la care visez dar pe care momentan nu mi-o permit Posted Image . Vedem pe viitor.
Si nici diesel nu mi-as mai lua Posted Image. O avea el cuplu mare, dar momentan am alte prioritati si nu am nimic de demonstrat pe asfalt :lol:

Edited by Andreysc7, 13 November 2018 - 15:37.


#21
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 born2lose, on 13 noiembrie 2018 - 15:00, said:

se putea? omul intreaba de masina noua pe benzina, hopa si bmw-ul diesel cu suta de mii de km...  Posted Image
normal, ori suntem cocalari ori nu mai suntem :)

#22
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
am fost si eu in dilema asta, am ales mazda6 pe cand prietenii imi spuneam ca era mai bun un Audi a6 de murea toata lumea.
orice ai alege e bine atat timp cat este masina noua, pentru perioada de fara bataii de cap.

#23
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 uhu10uhu, on 13 noiembrie 2018 - 11:06, said:

Am un coleg care a avut inainte o Mazda 6 2.2 diesel si a cautat o masina noua cu ceva zvac, apropiat de ce avusese inainte.
A facut TD si cu Mazda 6 2.5 benzina si i s-a parut lenesa. Pana la urma a luat un Civic Sedan.

Daca a condus-o ca pe un diesel nu e de mirare ca i s-a parut lenesa si daca nu stie sa faca diferenta intre un motor turbo pe benzina si unul aspirat, iarasi are o problema (prietenul ).

@ initiator
Spui ca vrei sa tii masina cat mai multi ani, atunci uita-te ce fiabilitate are Opel Insignia vs Mazda , sau japonezele in general . O Honda nu-ti surade ca au niste benzinare turbo foarte reusite, gandeste-te in primul rand ca un motor mai mare de 2L = impozit mare.

Edited by titoo, 14 November 2018 - 00:54.


#24
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
La fiabilitate Mazda 6 sta mai bine doar la intervalul 2-3 ani , in rest e sub Insignia .   TUV : http://www.anusedcar...ge/2017-8-9/580

Insignia GS 2T  260 cai innovation am si eu (31,4 k ,pret lista 36 k ) cu AWD torque vectoring, AT8, suspensie adaptiva , led matrix , bose, wifi, ACC , frane brembo ,HUD,etc. Consuma 7-8 l/100 in afara(mediu alltime e 8.8 l/100 in vreo 24 mii km). Din cate am citit pe forumul monomarca 1,6 T-ul de 200 cai consuma cam cu 1 l mai putin.

Edited by csi1, 14 November 2018 - 04:10.


#25
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
stiu ca mai devreme am zis de skoda si ca nu as fi multumit pentru ca nu ma prea atrage, dar vad ca au versiune de Skoda Superb de  2.0L - 260 CP - tractiune integrala ... pretul e 36.000 iar interiorul e total diferit de versiunea cu care m-am plimbat eu. Cred ca ea va ramane ... oricum, o sa va tin la curent :D

#26
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011

 csi1, on 14 noiembrie 2018 - 03:57, said:

La fiabilitate Mazda 6 sta mai bine doar la intervalul 2-3 ani , in rest e sub Insignia .  
La 2-3 ani si Loganul e competitiv Posted Image

 titoo, on 14 noiembrie 2018 - 00:47, said:

gandeste-te in primul rand ca un motor mai mare de 2L = impozit mare.
la 2.5 e vre-o 8-900 RON deci nimic special fata de valoarea masinii

#27
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 csi1, on 14 noiembrie 2018 - 03:57, said:

La fiabilitate Mazda 6 sta mai bine doar la intervalul 2-3 ani , in rest e sub Insignia .   TUV : http://www.anusedcar...ge/2017-8-9/580
Daca e sa ma iau dupa ce scriu unii pe internet mai e putin si comparam Mazda cu Dacia, eu nu mai tin demult seama de astfel de rahaturi, majoritatea platite Ca posesor de Mazda pot spune ca e cea mai fiabila masina dintre toate cele pe care le-am avut, pe langa asta am colegi ,prieteni, posesori de alte marci si au ajuns deseori prin service intre revizii. Eu la 140k de kilometrii am schimbat anul trecut amortizoarele si o bucsa de bascula . Un coleg cu Insignia umbla cu bidonul de ulei in portbagaj si ca fost posesor de Golf, regreta Golful.

#28
Doggfather

Doggfather

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 948
  • Înscris: 26.09.2005

 Andreysc7, on 13 noiembrie 2018 - 15:36, said:

Imi plac bmw-urile, dar seriile 5 propuse de tine sunt destul de "nefiabile" ... multi au avut probleme cu distributia , chiar si eu stiu pe unu. Momentan spun pass bmw-ului. Masina pe care o voi lua va fi strict folosita pentru oras si drumurile de zi cu zi. Daca totul va fi roz, o sa imi iau si masina sport la care visez dar pe care momentan nu mi-o permit Posted Image . Vedem pe viitor.
Si nici diesel nu mi-as mai lua Posted Image. O avea el cuplu mare, dar momentan am alte prioritati si nu am nimic de demonstrat pe asfalt Posted Image

Daca alegi o masina pe criteriu asta iti recomand Logan mcv nou , e perfect pentru tine , bafta

#29
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
dacă nici japonezii de la hiroshima nu fac mașini bune atunci cine face?
apare noul model Mazda 3 care arată demențial cu motor skyactiv-x.

#30
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007

 titoo, on 14 noiembrie 2018 - 10:35, said:

Daca e sa ma iau dupa ce scriu unii pe internet mai e putin si comparam Mazda cu Dacia, eu nu mai tin demult seama de astfel de rahaturi, majoritatea platite Ca posesor de Mazda pot spune ca e cea mai fiabila masina dintre toate cele pe care le-am avut, pe langa asta am colegi ,prieteni, posesori de alte marci si au ajuns deseori prin service intre revizii. Eu la 140k de kilometrii am schimbat anul trecut amortizoarele si o bucsa de bascula . Un coleg cu Insignia umbla cu bidonul de ulei in portbagaj si ca fost posesor de Golf, regreta Golful.

nu conteaza topurile de fiabilitate/satisfactie client dar conteaza povesti de pe forumuri ? pai si eu am vandut insignia de 7 ani/130 mii km cu amortizoare/bucse originale . si am spalat-o exclusiv  in spalatorii auto si avea toata vopseaua pe ea :)

#31
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,225
  • Înscris: 19.03.2007

 csi1, on 14 noiembrie 2018 - 15:27, said:


nu conteaza topurile de fiabilitate/satisfactie client dar conteaza povesti de pe forumuri ? pai si eu am vandut Insignia de 7 ani/130 mii km cu amortizoare/bucse originale . si am spalat-o exclusiv  in spalatorii auto si avea toata vopseaua pe ea Posted Image
Pai ce am spus eu nu sunt povesti, e realitatea . Masina are 9 ani si a vazut drumuri foarte proaste la viata ei. Am uitat sa mentionez ca sunt adeptul  inlocuirii oricarei piese atunci cand e cazul. Ca stiu persoane care conduc niste cazane pe roti si afirma ca masinile lor sunt perfecte, in realitate daca le scuturi mai serios le cad piesele . Asa ca e irelevant sa-mi spui ca ai vandut o masina cu amortizoarele originale, la un test iti garantez ca amortizoarele alea nu mai erau in parametrii . Si daca era asa perfecta de ce ai vandut-o ? Eu nu o vand tocmai pentru ca am gasit o masina care nu-mi toaca nici banii si nici nu-mi pierd vremea prin service-uri .

#32
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
am vandut-o (in familie !!!) pentru ca luasem modelul nou. iti dai seama ca daca as fi avut vreo problema cu ea(ele ca am avut 2) nu mai calcam pe la Opel toata viata.
GS-ul la 31 de mii consider ca e best-buy in clasa ei la dotarile pe care le-am enumerat mai sus.

Edited by csi1, 14 November 2018 - 19:55.


#33
focut

focut

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 17.02.2013
Salut.
Ce părere ai de o Alfa Romeo Giulia?
2l,benzina, 280 cai
Automata.
20000 km
30.000 euro fără TVA
Ai și garanție...
E la Auto Italia Timișoara.
Ce părere ai?
Încerc sa pun linkul
https://www.autovit....a-ID7GlmWJ.html

Edited by focut, 14 November 2018 - 21:58.


#34
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,664
  • Înscris: 05.02.2012
@focut
Prioritar ar fi masina noua. Stiu ca la kilometrii aia e relativ noua dar as dormi mai linistit daca masina ar face primii kilometrii la mine :P . Am vazut cateva alfa romeo giulia si la exterior arata mai bine decat toate cele enumerate mai sus. O sa vedem ce si cum. Cum am zis, o sa o cumparam prin primavara

#35
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,662
  • Înscris: 24.10.2015
Lasa superbul ca-i mosnegesc. Daca iti iei Mazda 6 noua o sa te invidiez, invidie alba desigur. Si eu incep sa ma uit la masini mai recente. Dar al meu w210 nu da semne de oboseala, din contra, in ultima vreme a prins nerv si are chef de nazbatii.

#36
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Strict dintre cele doua, Mazda6. Desi nu sunt fan japoneze dar am avut in ograda vreo 3 pana acum, de noi toate. Si acum mai am una :D

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate