Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Smartphone pt parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#1
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Salut,

Vreau sa iau de blackfriday 2 smartphone-uri pt parinti (50+ ani), pretul sa fie ok pt ce ofera telefonul. Ma gandeam ceva cu cat mai putin bloatware, maxim 1000 lei si 32 GB spatiu stocare. Ma gandeam chair si la Google Pixel, iPhone SE sau OnePlus daca scad sub 1000 lei.
Ca experienta, au un Motorola E la care nu mai functioneaza senzorul de proximitate, deci apasa pe tot felul de butoane cand vorbesc la el.

#2
TLGTLC

TLGTLC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,700
  • Înscris: 27.06.2007
Eu i-am dotat pe ai mei cu Xiaomi-uri, toate cu 32 gb memorie. La 500 și un pic nici nu le trebuie mai mult. Se aud bine, au semnal și autonomie bună. Bagă whatsapp, aplicații ale magazinelor online la greu (emag) și se uită la rețete culinare pe YouTube.

Edited by TLGTLC, 12 November 2018 - 21:17.


#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
La mine e invers.
Eu am +50 si eu cumpar copiilor mei si nevestei telefoanele.
Au ajuns copiii asa de cunoscatori? ;)
Eu am Xiomi Redmi 5 plus.
Are si IR. Comut pe unde merg pe ce post TV vreau direct cu telefonul.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu stiu.. eu sunt de parere ca parintii de 50+ n-ar trebui bagati cu nasul in smartphone.
Eu, la ai mei le-am asigurat telefoane clasice, doar pentru voce si text si n-au vrut mai mult...

#5
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Ce Oneplus gasesti tu la sub 1000lei ? Parintii tai au nevoie de ecrane mari... (intreaba-i mai intai... probabil unul dintre ei va dori un telefon mai mic). Cumpara Xiaomi, pune folie de sticla si husa si nu mai ai probleme. Nici nu se cumpara cu acel motorola. Sa fie cu 3-4gb ram neaparat.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Nu stiu.. eu sunt de parere ca parintii de 50+ n-ar trebui bagati cu nasul in smartphone.
Proasta parere.
Eu, ca parinte de +50 sunt de parere sa puna copkii mana pe o carte, nu pe smartphone.
Ei au viata in fata.

#7
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
In primul rand au 50+, nu 80! In al doilea rand "copilul" de mine are 30+! Deci nu stiu ce idei aveti voi in cap dar, offtopic, sunteti pe aratura grav.

#8
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
In vara am luat pentru mama (70+) un Xiaomi A1. Ecran mare, luminos, sonor puternic (mai ales pe speaker, ca a mai scazut si auzul), se misca bine, are $ GB de RAM, Facebook-ul si Whatsapp-ul merg struna, camerele sunt decente spre bune, plus Android curat. Si am inteles ca A2 e si mai tare. Daca-l gasesti sub 1000, eu zic ca e un best buy.

#9
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Ti-am scris ce am eu la +50.
De ce off topic zici? Sau vrei telefonul la arat? Mergi pe aratura? Care e treaba cu aratura? Sau aratarea?

#10
corsica

corsica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,945
  • Înscris: 13.04.2007

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Nu stiu.. eu sunt de parere ca parintii de 50+ n-ar trebui bagati cu nasul in smartphone.
Eu, la ai mei le-am asigurat telefoane clasice, doar pentru voce si text si n-au vrut mai mult...
Ai o parere foarte proasta...despre tine.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 dorin_2k, on 12 noiembrie 2018 - 21:45, said:

Proasta parere.
Eu, ca parinte de +50 sunt de parere sa puna copkii mana pe o carte, nu pe smartphone.
Ei au viata in fata.

Nu despre asta este vorba. Pentru documentare le-am pus la dispozitie un calculator cu acces la internet... Dar experienta butonarii smartphonului mi se pare una frivola si pierdere de vreme, pentru niste oameni in varsta care nici macar nu mai au vederea atat de buna, daramite sa mai tasteze pe ecran, sa trimita poze sau mai stiu eu ce...  NIci ei nu au vrut, ca abia se descurca cu telefoanele clasice, sa nu se piarda prin meniu...

Edited by rosix, 12 November 2018 - 22:34.


#12
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
si cand toata clasa are iphoane tu ii dai dumb phone ca ai principii.... in viata cel mai usor e sa iei o extrema in brate.

#13
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu am Xiaomi Redmi Note 5 A . 50 si eu .N-ai treaba cu ele .Super multumit .Acusi face anul .

#14
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
La Multi Ani si sa fiti sanatosi!! :)

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015

 pufonel, on 12 noiembrie 2018 - 21:56, said:

In vara am luat pentru mama (70+) un Xiaomi A1. Ecran mare, luminos, sonor puternic (mai ales pe speaker, ca a mai scazut si auzul), se misca bine, are $ GB de RAM, Facebook-ul si Whatsapp-ul merg struna, camerele sunt decente spre bune, plus Android curat. Si am inteles ca A2 e si mai tare. Daca-l gasesti sub 1000, eu zic ca e un best buy.

Cum se descurca la +70 ani ? Sa-ti traiasca mai pe atat :)
Mama e mult mai tanara, insa s-a acomodat cam greu cu smartphoneul, iar daca il schimb si ii dau altul din nou dureaza un pic pana se obisnuieste, nu mai are unele lucruri acolo unde le stia, etc.

 GingisHan2015, on 12 noiembrie 2018 - 23:02, said:

Eu am Xiaomi Redmi Note 5 A . 50 si eu .N-ai treaba cu ele .Super multumit .Acusi face anul .

Multi inainte, insa exista o problema la ce ai spus tu. Generatia voastra cat si generatia tanara... defapt orice generatie se imparte in 2 categorii. Tehnici si atehnici :).
Tu la 50 ani stii sa folosesti forumul, ai auzit de el... inseamna ca esti la cu totul un alt nivel. Daca intrebi pe parintii initiatorului sau pe ai mei ce naiba e ala un forum sau ce se petrece pe acolo nu cred ca o sa stie. Ei au trecut la smartphoneuri insa le folosesc mai mult pentru facebook, poze, youtube, eventual cand isi cauta ceva de cumparat si le comand eu, whatsapp, messenger, ceva stiri si cam atat. Nu stiu ei de forumuri sau alte chestii :)

#16
Y0samiteSam

Y0samiteSam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,240
  • Înscris: 22.04.2005
Tot pentru parinti trecuti de 55 ani vreau sa cumpar un Xiaomi Redmi 6 (539 lei) sau Sony Xperia XA1 (599 lei)

#17
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,888
  • Înscris: 20.10.2015

 GingisHan2015, on 12 noiembrie 2018 - 23:02, said:

Eu am Xiaomi Redmi Note 5 A . 50 si eu .N-ai treaba cu ele .Super multumit .Acusi face anul .

:lol:

Bosorogilor, :lol:

Cand eram de varsta voastra primeam mailuri pe telefon, faceam checkin-ul la aeroport in timp ce conduceam si daca nu mancam greu dimineata, alergam cu valiza, intram la closetu aeroportului si imi inmuiam si genunchii
Tot cu telefonul
:lol:

#18
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001

 TruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:15, said:

Tu la 50 ani stii sa folosesti forumul, ai auzit de el... inseamna ca esti la cu totul un alt nivel.
Eu de cand folosesc acest forum, multi utilizatori de pe aici nu erau nascuti inca. Despre ce vorbim? Iar altii nici nu stiau ca exista internet pe atunci. (dial-up)

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate