Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd

Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Smartphone pt parinti

- - - - -
  • Please log in to reply
33 replies to this topic

#19
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,858
  • Înscris: 06.01.2008

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Nu stiu.. eu sunt de parere ca parintii de 50+ n-ar trebui bagati cu nasul in smartphone.
Eu, la ai mei le-am asigurat telefoane clasice, doar pentru voce si text si n-au vrut mai mult...
Nu te supara, dar odata ce o persoana trece de 49 de ani nu inseamna ca automat isi pierde mintile si nu mai stie sa foloseasca nici macar functiile de baza ale unui smartphone.
Gandeste-te, de exemplu, cat de usor e ca un parinte din tara sa poata conversa face-to-face cu copilul plecat la studii sau la munca in alta tara, in loc sa aiba de asteptat 6 luni sau chiar 1 an sa-l vada doar atunci cand are vacanta/concediu.
Stiu persoane de 70 de ani care folosesc fara probleme WhatsApp si aplicatii de socializare pe smartphone-ul si tableta din dotare, iar pe PC folosesc Excel sau Word pentru editarea diverselor documente.

Edited by Hider141, 13 November 2018 - 08:24.


#20
CGDBZ

CGDBZ

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,028
  • Înscris: 29.06.2011
Vezi si Nokia 6.1, 799 Lei la Flanco https://www.flanco.r...-sim-negru.html

#21
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Nu stiu.. eu sunt de parere ca parintii de 50+ n-ar trebui bagati cu nasul in smartphone.


Eeeeeei! Ma jignesti, probabil si pe alti parinti, care deja parcurg cu brio deceniul 6 de viata, si celelalte.
Chiar asa de inadaptati ne crezi?!!!! Acum ce vrei, sa umblu eu prin tara, sa vad, care ce, cum, cand?
Am primit un CAT S61 si ma descurc de minune cu el, atat pe teren (ce frumos e la taaaaara, in mijlocul naturii, cu un smartphone rugged, care nu te lasa la greu-nici pe timpul noptii, nici pe ploaie, nici pe ninsoare,etc), cat si la birou. In toate ipostazele se descurca de minune, pentru un varstnic.
In plus, chiar daca parcurg deceniul 6, mai folosesc pentru activitatile profesionale (birou+teren) si nu numai, si asa ceva:
https://www.emag.ro/...1/pd/DT35S7BBM/

https://www.emag.ro/...rch-Action=view

Un lucru e cert, in zilele noastre, nu uneori, de multe ori aparitiile insala.
Asa, ca nu-i mai considera pe varstnici niste inadaptati. Invata sa si iubesti, nu numai sa condamni.
Eeeeeeeeeeei! Pai unde ne credem?!!!!

#22
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007
Hai sa ne concentram pe recomandat telefoane.
@dorin_2k si @rosix: amandoi aveti o parere proasta despre cei peste 50 (rosix) si cei sub 20 (dorin_2k). De aia spuneam ca sunteti pe aratura, adica pe langa subiect. Eu caut recomandari de telefoane si faptul ca ai mei au 50+ ani e doar o mica informatie, care poate sau nu sa aibe vreo importanta in recomandarea telefonului.

#23
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,335
  • Înscris: 01.12.2001
Varsta si abilitatea persoanei ce foloseste telefonul sunt f importante.
Sunt persoane de +50 ce nu au folosit niciodata smart phone.
Sunt multi de 20 ani ce au smart phone dar nu il folosesc decat pt voce. Nimic altceva. Fara niciun cont, numerele pe SIM, nicio ap!icatie.
Am colegi de munca:+50 habar nu stiu sa scrie un sms.
Eu: tot +50, aplicatii, cloud, sincronizari, aplicatii de plata online, conectare banking cu amprenta, check in airport, boarding pass, uber, etc.

Stii ce zic?

#24
mishuletzu

mishuletzu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,123
  • Înscris: 27.02.2018
Maica-mea si-a luat Xiaomi Redmi 6a, la putin peste 500 lei gasesti si varianta de 32 gb, e finut si compact desi are diagonala de 5,45 inci dar are raportul de 18:9 care il face mai ingust. Daca vrei procesor ceva mai bun si senzor de amprenta Redmi 6 e vreo 600 lei, find identic in rest cu 6A.

Ca idee, si parintii si copiii nostri trebuie sa aiba un smartphone macar decent ca sa tina pasul cu vremurile: batranii oricum sunt ceva mai singuri si le trebuie un mijloc de contact cu ceilalti si o portita spre lume ca sa nu ramana in urma de tot si izolati, iar copiii vor vrea sa fie in rand cu ceilalti ca ei care au smartphone, dar si ca sa fie verificati ce fac si unde se afla de catre parinti sau bunici, dar si sa se obisnuiasca cu tehnologia care este o parte integranta din viata noastra azi.

De ex, noi ca adulti am putea sa avem un dumbphone doar pentru apeluri si mesaje si sa ne doara in fund de ce ar spune altii, dar pentru un copil presiunea sociala la varsta aia este mult mai mare si ei sunt mult mai influențabili.

#25
Extinct

Extinct

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,079
  • Înscris: 24.02.2007

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 21:31, said:

Nu stiu.. eu sunt de parere ca parintii de 50+ n-ar trebui bagati cu nasul in smartphone.
Eu, la ai mei le-am asigurat telefoane clasice, doar pentru voce si text si n-au vrut mai mult...

Colegule, daca au peste 50 de ani, nu inseamna ca sunt prosti sau retardat. LEgat de vazut ecranul, e foarte posibil ca ei sa vada mai bine decat tine, iar daca nu, exista ochelari care corecteaza fix acest neajuns. Mi se pare de toata jena sa ii consideri redusi pe cei in varsta. Taica-meu are 70 si e pasionat de istorie. Rupe YouTube-ul. E pasionat de rock. Are abonament la Google Play Music. Are o gramada de alte pasiuni pe care sai le poate satisface mult mai usor doar pentru ca are un telefon cu acces la internet. Prefer asta decat A3. Maica-mea are 63 de ani si inca lucreaza ca proiectant in constructii. Sincer, nu cunosc multi oameni care sa se foloseasca de un smartphone cum o face ea. Eu te cred ca poate ai 20 de ani, dar nu uita ca unii au prins evolutia internetului de la inceput spre deosebire de altii care s-au nascut direct cu el si l-au folosit pe Hi5 si Counterstrike. Sper doar sa nu considere despre tine, copii tai, ceea ce consideri tu, acum despre oamenii trecuti de varsta aia.

#26
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,090
  • Înscris: 17.01.2012

 rosix, on 12 noiembrie 2018 - 22:32, said:

Nu despre asta este vorba. Pentru documentare le-am pus la dispozitie un calculator cu acces la internet... Dar experienta butonarii smartphonului mi se pare una frivola si pierdere de vreme, pentru niste oameni in varsta care nici macar nu mai au vederea atat de buna, daramite sa mai tasteze pe ecran, sa trimita poze sau mai stiu eu ce...  NIci ei nu au vrut, ca abia se descurca cu telefoanele clasice, sa nu se piarda prin meniu...

depinde de ambiția persoanei...
maică-mea la fix 74 de ani are laptop și smartphone (un allview cu 4Gb RAM, cu ecran baban, de la digi - că acolo e abonată)
și are și cont de FB unde prestează „la greu”: cafeluțe, flori, urări, discuții (și în grupuri de pensionari), poze (și d-acasă și din stațiuni de îndreptare oase :P ) etc.

recunosc că fo' 2x/lună mai trebe să fac o curățare/resetare a echipamentelor, DAAAR este o soluție EXCELENTĂ împotriva singurătății!!!

PS: și n-a fost astronaut, ci doar un macaragiu...

PPS: dar un macaragiu care, atunci când grundig-ul și-a atins limitele, n-a avut nicio remușcare în a cumpăra un mayak 203!!!
deci spiritul contează muuult mai mult decât vârsta!

#27
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 dorin_2k, on 13 noiembrie 2018 - 07:35, said:

Eu de cand folosesc acest forum, multi utilizatori de pe aici nu erau nascuti inca. Despre ce vorbim? Iar altii nici nu stiau ca exista internet pe atunci. (dial-up)

Tu, chiar mi se parea ca semeni cu Dumnezeu
parca-ti vad firele albe de barba cum iti invelesc iphone-ul 20, :lol:

 PicoDazore, on 13 noiembrie 2018 - 09:57, said:


Eeeeeei! Ma jignesti, probabil si pe alti parinti, care deja parcurg cu brio deceniul 6 de viata, si celelalte.
Chiar asa de inadaptati ne crezi?!!!!

Le dai apa la moara.
Handicapatilor de 20 de ani care stiu sa faca selfies cu telefonul si sa iei puna farfuria de la chinezesc pe face-book, cei de 60 de ani le fac instrumentele cu care ei se cred destepti
Si tu ii iei in serios?
Zilele trecute am dus o poza la birou pe care mi-am pus-o pe perete cu o rigla de calcul.
A venit la mine un bosorog stofa de carte, "tu, stii cu asta?"
Eu:
"Nu mah, in Romania noi ne jucam cu pietre cand eram mici!"
Cei tineri habar n-au ce e aia si cum s-au construit avioanele in trecut

Avantajul bosorogilor fata de pustani este ca ei se descurca si daca se taie curentul.
Copiii raman fara viata daca le iei watsup-ul, :lol:
Asta e partea cea mai misto.

 brusli, on 13 noiembrie 2018 - 10:13, said:

Hai sa ne concentram pe recomandat telefoane.

Nu, de ce ne strici bucuria?
In loc sa zici mersi ca-ti sintem subiectul in actualitate...
Pleci sa cauti aur si ti-e lene sa ceri nisipul?
Ah stai ca tu ai 19 ani, tu vrei totul rapid si acum.
baga google-ul, :lol:

 Extinct, on 13 noiembrie 2018 - 12:10, said:

Colegule, daca au peste 50 de ani, nu inseamna ca sunt prosti sau retardat.
Altu care ii ia in serios.

Imi aduce aminte de un politist care m-a oprit cu motorul in Quebec (viteza, curbe, chestii, socoteli)
"Wow si ai parul alb..., am crezut ca ai 20 de ani"
Dupa ce m-a "iertat", m-a mai intrebat o data daca nu mi-e frica sa merg asa tare ca un pusti.
I-am zis, "kiddo, p-aia de 20 de ani ii mananc cate 5-6 la micul dejun, cand ii gasesc in grupuri ii fac la legatura!"

Copiii nu inteleg ca varsta e doar un numar.
Da, are si implicatii, asta e, eu de ex a trebuit sa-mi schimb cristalinul pentru ca nu mai puteam citi GPS-ul de pe motocicleta.
Cand m-a luat spatele dupa o cazatura prin padure, doctorul mi-a zis: "At your age your motorcycle days are over!"
Nevasta-mea i-a zis: "i-am zis si eu!"
"The hell they are!", si-au mai trecut 6 ani. iar anul asta am fost pe tail of the Dragon de 3 ori, nu m-a depasit nimeni.

Asa ca cum sa nu ma distreze un post d-asta?

#28
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015
Apropo de nevasta-mea, cat am fost in tara, a mai facut o facultate, se plictisea.
Era CEA MAI TARE la sport langa pitzipoance.
Plus ca era privita ca o idioata.
la banii ei si mergea cu metroul, pe jos, facea cumparaturi la Obor (m-am distrat si i-am spus sa le spuna ca face cumparaturi la O.B.O.R. (ou bi ou ar), de ramaneau alea cracanate, unde dracu o fi magazinul ala, :lol:

E asa fun sa fii bosorog....
Aici in America e un pic mai dificil ca sunt multi care se bat cu varsta, dar in Romania e criminal.

Masina de bosorog pe ritmuri din comuna Primitiva.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/DJYyYVguQ-E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

(pentru pusti, "comuna primitiva o gasiti pe Google, nu pe Google maps)

#29
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,876
  • Înscris: 28.11.2006

 TruculMagic, on 12 noiembrie 2018 - 23:15, said:


Cum se descurca la +70 ani ? Sa-ti traiasca mai pe atat Posted Image
Mama e mult mai tanara, insa s-a acomodat cam greu cu smartphoneul, iar daca il schimb si ii dau altul din nou dureaza un pic pana se obisnuieste, nu mai are unele lucruri acolo unde le stia, etc.
Multam! :D

Ei, se descurca destul de bine. Inainte a avut un Nokia 625 ramas de la mine si a vrut sa-l schimbe cand n-a mai putut folosi FB Messenger pentru ca nu mai era actualizat pe WP 8.1 :D Asa ca i-am luat acest Xiaomi, de care e foarte multumita. Se mai incurca uneori, dar o ajut si inca mai invata unele functii. Nu e un user de top, dar consulta zilnic FB, vorbeste pe Whatsapp si FB Messenger, urmareste clipuri pe YT etc. Singura problema e ca la apeluri trebuie sa dea pe speaker ca sa auda ceva, ca i-a cam slabit auzul :D In rest are ochelari pentru citit cu care se descurca pe ecran.

#30
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015
Varsta nu are importanta.
Unii faceau programare acum 30 de ani, altii arau ogorul. Nu e rau in niciun fel doar ca s-au deprins unele aptitudini si s-au neglijat altele.
Ala care-ti instala tie Win 3.1 sau 95 acum 20+ ani are alta viziune fata de ala care urmarea Viata satului desi statea la oras.
Cu tehnologia e greu sa incepi dupa o varsta daca nu te-a interesat dar e natural sa continui si sa o stapanesti f bine daca ai fost interesat de ea dintotdeauna, fie ca hobby sau ca ocupatie.

Edited by underb, 13 November 2018 - 21:32.


#31
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 Tsunnnami, on 13 noiembrie 2018 - 14:15, said:

Nu, de ce ne strici bucuria?
In loc sa zici mersi ca-ti sintem subiectul in actualitate...
Pleci sa cauti aur si ti-e lene sa ceri nisipul?
Ah stai ca tu ai 19 ani, tu vrei totul rapid si acum.
baga google-ul, Posted Image

Pai daca suntem offtopic si facem presupuneri despre oameni hai sa bag si eu una: pari a fi un bosorog glumet, putin libidinos (ca de, o glumita nevinovata se poate la orice varsta) si (probabil) cu o conditie fizica buna pentru varsta ta, deci fix un putzoi de 20 de ani in corp de 60. Si faza cu baga google e poate cel mai tampit raspuns folosit frecvent, mai ales ca tot la forumuri ajungi.

#32
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,854
  • Înscris: 20.10.2015

 brusli, on 13 noiembrie 2018 - 21:38, said:

fix un putzoi de 20 de ani in corp de 60. Si faza cu baga google e poate cel mai tampit raspuns folosit frecvent, mai ales ca tot la forumuri ajungi.

Nope mult mai tanar (de  20 de ani)
:lol:
eu intru pe forum sa ma distrez, altii sa caute ce nu le da gugal, :lol:
have a kit-kat

#33
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
recomandarea mea ar fi the "dumb" phone, adica iphone.

#34
brusli

brusli

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 730
  • Înscris: 24.01.2007

 carmenclara1, on 18 noiembrie 2018 - 02:05, said:

recomandarea mea ar fi the "dumb" phone, adica iphone.

Din pacate erau putin peste buget. Am mers pe un Huawei P20 Lite si un Xiaomi Mi A2

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate