Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 

Casa de marcat online, dar offline

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Am aflat de cel putin 2 PFA/SRL, din Teleorman, care au casa de marcat model nou (dupa cum este si obligatoriu), dar care nu transmit online situatia lunara.
Procdura e in felul urmator: iau casa de marcat in brate, merg la firma de unde au cumparat-o, acolo le salveaza datele pe un stick, platesc 50 de lei, merg apoi cu stickul la ANAF.
Mi-a zis cineva ca este din cauza ANAF Teleorman, care nu functioneaza online (habar am de ce).
Ati mai auzit de asemenea situatie ?
In afara de a intreba direct pe cineva de la ANAF, se poate verifica cumva chestia asta !?

#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
In Teleorman este posibil orice Posted Image
In curand va trebui sa te duci si cu marfa din magazin la ANAF, pentru inventar sau mai stiu eu ce

#3
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Din ce am auzit de la clienți, e mare nebunie cu noile case de marcat care la finele lunii salvează un fel de raport pe stick pe care contabilul îl ia și îi face ceva cu Dukintegrator și după aia îl trimite la ANAF ca declarația 4200.
Acum în Teleorman poate nici nu au curent electric. :)

#4
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
Asa e peste tot.
Casele is online dar nu is online. Se descarca pe stick si se depun la ANAF. Am auzit ca se poate si sa descarci in calculator sa trimiti online dar inca e o nebuloasa.

#5
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Depinde ce casa de marcat. Acuma problema sta in felul urmator - casa aia e noua - ai suport ptr ea din partea vanzatorului.
Cel mai bine il intrebi pe el.

La mine a fost simplu - sunat la suport, mi-au zis ce programe sa descarc de la ei de pe site si cum sa configurez casa - descarc in fiecare luna direct pe PC fara sa iau casa in brate sau sa mai platesc ceva.
Mai exista posibilitatea folosirii unui cablu USB la care se conecteaza direct sick-ul  - dar casa nu a venit cu el, a venit doar cu cablu de legat la PC.

Casele nu sunt online. Datele se trimit online.

#6
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Mdeah, stiu Teleorman este noul Vaslui, noua Moldoiva - polul saraciei si al idioteniei Posted Image Posted Image

Da, stiu ca se descarca in stick/calculator si de acolo se transmit online.

Ar fi culmea sa intrebe la firma de unde au cumparat casa, aia taxeaza 50 de lei.
Or fi prosti sa le spuna cum fac singur procedura, fara sa mai incaseze ei bani ?!
Dar o sa le spun celor 2 persoane, pana mea, chiar e bataie de joc asa.

View PostDecember, on 12 noiembrie 2018 - 10:49, said:

Se descarca pe stick si se depun la ANAF.
Si asta poate sa o faca patronul / contabilul, fara sa apele la firma de unde au cumparat casa d emarcat, da ?!

Edited by buyonevideo, 12 November 2018 - 11:08.


#7
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
De fapt ce te intereseaza?

#8
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Sa nu mai piarda o zi cu carat casa de marcat in brate si sa nu mai dea 50 de lei/luna pentru aceasta operatie.
Poate sa faca patronul/contabilul operatiunea de salvare pe stick/calculator si transmis online la ANAF Teleorman ?!

#9
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002
Pai daca nu transmit online nimic de ce le-au implementat? Scopul lor este sa faca un simplu jurnal ? Si apoi ma gandesc eu, ca sa transmita ceva online ar trebui sa aiba o conexiune nu? Eu as trimite factura de internet la anaf, sa o deconteze ei, pentru ca toate fanteziile sexuale se platesc pe lumea asta, maine poimaine vorba colegului, o sa va puna sa va duceti cu marfa in fata la ei sa faca inventarul

Edited by Platon, 12 November 2018 - 11:24.


#10
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Am pus eu titlul gresit, dar nici tu nu te-ai documentat.
Casa de marca NU este online, este "cu jurnal electronic"
Adica salveaz ain memoria ei toate operatiunile.
Care apoi se transmit online, folosind un calculator.
Nu asta e problema/iuntrebarea.
Ci procedura de transmitere, care la aceste 2 societati este offline si anevoioasa si scumpa.

#11
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015
Dar de ce aveti voi impresia ca e numai in Teleorman asa? E peste tot, ANAF nu ar infrastructura, nu are software-ul necesar sa colecteze datele de la societati, drept urmare copiezi pe stick datele care trebuiau transmise si te duci cu el luna de luna la ANAF. Ei probabil il copiaza undeva si uita de ele, pentru ca efectiv nu are cine sa studieze acele date, daca nu e un proces automatizat. Deci societatile comerciale au dat aproximativ 1000 de lei degeaba, in plus mai trebuie sa faca niste lucruri cu care inainte nu pierdeau timpul. Asa intelge statul roman informatizarea serviciilor. La retetele compensate aceeasi treaba - acolo vin pacientii tot cu o hartie, chiar daca totul se petrece online. Apoi in farmacie raman mai multe hartii decat ramaneau inainte, pe care trebuie sa le arhiveze societatea in cauza pentru ca pe la casele de sanatate numai este loc nici sa circuli pe holuri din cauza dulapurilor ticsite de hartii.

Revenind la ce spui tu - nu, nu este ok sa te cari cu casa in brate pana la furnizor si apoi sa mai si platesti 50 de lei pentru asta. E jecmaneala, mai pe romaneste. Ar trebui sa iti arate cum se face, bagi stickul si mergi singur singurel la ANAF cu el sau se ocupa cei din contabilitate de treaba asta.

Sa va mai spun ca pana la data asta aproximativ jumatate din unitatile comerciale nu sunt dotate cu noile case de marcat din lipsa de stocuri? (chiar daca legea a intrat in vigoare la 1.11) ?

#12
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Ar fi culmea sa intrebe la firma de unde au cumparat casa, aia taxeaza 50 de lei.
Pai n-ar trebui. E in suport sa-ti explice cum faci si sa-ti dea softul necesar - daca e nevoie.
Ei te taxeaza ptr ca fac o operatiune in locul tau.

Da nu ai zis casa si modelul, ca poate rezolvam noi...

Quote

Si asta poate sa o faca patronul / contabilul, fara sa apele la firma de unde au cumparat casa d emarcat, da ?!   
Dap.

#13
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View PostBylly00, on 12 noiembrie 2018 - 11:47, said:

Dar de ce aveti voi impresia ca e numai in Teleorman asa? E peste tot, ANAF nu ar infrastructura, nu are software-ul necesar sa colecteze datele de la societati,
Pai, tocmai de aia am intrebat aici, sa vad cum e in alte judete....

View Posteiffel, on 12 noiembrie 2018 - 11:51, said:

Pai n-ar trebui. E in suport sa-ti explice cum faci si sa-ti dea softul necesar - daca e nevoie.
Ei te taxeaza ptr ca fac o operatiune in locul tau.
Da nu ai zis casa si modelul, ca poate rezolvam noi...
Dap.
Nu stiu (deocamdata) modelul caselor de marcat.
Asta ziceam si eu, poate operatiunea aia este trecuta in manualul de instructiuni.
O sa le spun sa se intereseze mai precis, si la ANAF si la firma respectiva.
Apoi incercam diverse solutii alternative.

#14
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbuyonevideo, on 12 noiembrie 2018 - 10:40, said:

iau casa de marcat in brate, merg la firma de unde au cumparat-o, acolo le salveaza datele pe un stick, platesc 50 de lei, merg apoi cu stickul la ANAF.
Pentru ca n-a vrut/stiut sa scoata utilizatorul acel fisier din casa! Putea el sa o faca apoi la ANAF cu declaratia (asta-i obligatoriu pentru posesorii de asa ceva
).

Edited by neagu_laurentiu, 12 November 2018 - 12:06.


#15
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Pai cele mai multe sunt Datecs si Daisy - Bulgaresti.

Si ar trebui neaparat sa se intereseze la firma de la care le-au luat. E obligatia lor sa ofere suport, cel putin la instalare si in prima luna. Pe urma posibil sa ofere doar ep baza de abonament.
E posibil si sa fie luata prin intermediari care aia nu prea ofera cine stie ce suport ptr ca nu stiu nici ei - te adresezi direct al importator.

De exemplu, daca e Datecs la https://www.danubius-exim.ro/

#16
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postneagu_laurentiu, on 12 noiembrie 2018 - 12:06, said:

Pentru ca n-a vrut/stiut sa scoata utilizatorul acel fisier din casa! Putea el sa o faca apoi la ANAF cu declaratia (asta-i obligatoriu pentru posesorii de asa ceva
).
Pai, daca nu le-a fost explicat ?!
Da, ar mai fi manualul, daca exista / le-a fost furnizat.
Dar daca e o persoana complet atehnica si nu se descurca fara un antrenament intens Posted Image !?

View Posteiffel, on 12 noiembrie 2018 - 12:07, said:

Pai cele mai multe sunt Datecs si Daisy - Bulgaresti.
Si ar trebui neaparat sa se intereseze la firma de la care le-au luat.
O sa le spun sa se intereseze neaparat si insistent.

Edited by buyonevideo, 12 November 2018 - 12:14.


#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postbuyonevideo, on 12 noiembrie 2018 - 10:40, said:

Am aflat de cel putin 2 PFA/SRL, din Teleorman, care au casa de marcat model nou (dupa cum este si obligatoriu), dar care nu transmit online
Ati mai auzit de asemenea situatie ?
In afara de a intreba direct pe cineva de la ANAF, se poate verifica cumva chestia asta !?

Da. Declaratiile online se depun la etajul 2. In toata tara e asa, se implementeaza case noi de marcat doar cu jurnal electronic (fara rola de rezerva). Apoi se vor cumpara alte case de marcat pt online cand o fi ANAF pregatita pt asa ceva.

#18
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,161
  • Înscris: 15.05.2008
si contabilii au inceput sa ia 50 lei pe aceasta operatie

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate