Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Casa de marcat online, dar offline

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postrosix, on 12 noiembrie 2018 - 12:13, said:

Da. Declaratiile online se depun la etajul 2. In toata tara e asa, se implementeaza case noi de marcat doar cu jurnal electronic (fara rola de rezerva). Apoi se vor cumpara alte case de marcat pt online cand o fi ANAF pregatita pt asa ceva.
Adica NU se pot transmite online, folosind calculatorul ?!
Asa ziceai niste colegi mai sus.

#20
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003

View Postbuyonevideo, on 12 noiembrie 2018 - 12:11, said:

Pai, daca nu le-a fost explicat ?!
Chiar daca nu le-a explicat, in lege spune ca trebuie sa faci asta si atunci tragi de maneca pe furnizor, e obligat sa-ti puna la dispozitie softul in cauza.

View Postbuyonevideo, on 12 noiembrie 2018 - 12:15, said:

Adica NU se pot transmite online, folosind calculatorul ?!
Ba da, ai nevoie de semnatura electronica. Orice contabil stie asta!

Edited by neagu_laurentiu, 12 November 2018 - 12:23.


#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, o sa le explic cu prima ocazie.
Multumesc tuturor de informatii.

#22
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004
Declaratia unica am putut sa o depundem din contul anaf, online, fara semnatura electronica (din cate stiu asta costa in plus)
Nu se pot depune, la fel, si aceste rapoarte? Am casa de marcat daisy, o pot conecta la calculator si pot extrage anumite rapoarte, dar as fi preferat sa depun singur raportul, fara sa pierd timpul la anaf. Contabil nu am care sa se ocupe, pentru ca nu sunt obligat la tipul de pfa pe care il am

#23
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
Casele au tot ce trebuie in ele pentru raportare automata online, sistemul ANAF este deocamdata inexistent.
Raportarea se face in 2 pasi:
1. Descarcarea fisierelor cu extensia .p7b (XML criptat) din casa; sunt atatea fisiere cate Z-uri sunt in luna respectiva + 1 fisier numit "Perioada raportare"; descarcarea se poate face prin legarea casei la PC (pe port serial RS232 sau USB) cu programe gratuite puse la dispozitie de producatorul casei sau cu functiile suplimentare din Fiscalwire Pro, FiscalNet, etc.
Alternativ fisierele .p7b se pot descarca direct de pe casa pe un stick de memorie formatat FAT32 dar poate fi necesar un cablu adaptor; Atentie! Nu orice cablu functioneaza. La casele Datecs se foloseste un cablu de la mini USB tata la USB-A mama.
2. Prelucrarea fisierelor extrase din casa cu DUKintegrator pentru validare, generarea PDF (Declaratia A4200), semnarea PDF.
Pasul 1 se realizeaza de catre utilizatorul casei de marcat, pasul 2 in general de catre contabili.
Fisierele (TOATE) extrase din casa la pasul 1 se pot arhiva si trimite ca atasament la un email.

View Postbuyonevideo, on 12 noiembrie 2018 - 11:22, said:

Poate sa faca patronul/contabilul operatiunea de salvare pe stick/calculator si transmis online la ANAF Teleorman ?!
Sigur ca da. Si se transmite la ANAF, serverul central, nu la ANAF Teleorman. Procedura este UNICA PE TARA.
Cu o singura conditie: sa nu fie "analfabet functional" in domeniul IT. Dar din pacate foarte multi sunt, chiar majoritatea as zice.

#24
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Cool !!! :)

"Atentie! Nu orice cablu functioneaza. La casele Datecs se foloseste un cablu de la mini USB tata la USB-A mama."
Adica este un cablu chiar special ?!
Sau trebuie doar sa se potriveasca mufele la casa de marcat - PC ?!

Mersi inca o data de informatii :)

#25
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Nu-i special. Cel putin la casele intalnite de mine.

#26
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Postbuyonevideo, on 12 noiembrie 2018 - 13:01, said:

Cool !!! Posted Image

"Atentie! Nu orice cablu functioneaza. La casele Datecs se foloseste un cablu de la mini USB tata la USB-A mama."
Adica este un cablu chiar special ?!
Sau trebuie doar sa se potriveasca mufele la casa de marcat - PC ?!

Mersi inca o data de informatii Posted Image
Nu este foarte special dar nu orice cablu, de la orice producator, functioneaza. Mai sunt unele case, putine, care nu pot fi descarcate chiar cu un cablu "bun", care a functionat la alte case. Solutia 100% sigura este prin legarea la PC.
50% din probleme ar fi evitate, chiar in cazul acestei proceduri greoaie, daca toti utilizatorii ar avea un curs de operator PC facut pe bune. Multi nu stiu notiuni simple ca tipul fisierelor/extensii, sa instaleze/dezinstaleze un program, etc.

#27
mihnearau1

mihnearau1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,588
  • Înscris: 20.09.2016
serverul ANAF nu va fi functional in urmatorii 2 ani

#28
cosmin_cosmin_1

cosmin_cosmin_1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 09.03.2004

View Postjadcomp, on 12 noiembrie 2018 - 12:58, said:

Fisierele (TOATE) extrase din casa la pasul 1 se pot arhiva si trimite ca atasament la un email.

Asta inseamna ca putem trimite fisierele arhivate catre o adresa de email anaf, fara a mai fi nevoie de DUKintegrator si implicit de semnatura electronica?
Sau era vorba de o adresa de email a cuiva care se ocupa sa le semneze, de exemplu contabil?

Edited by cosmin_cosmin_1, 12 November 2018 - 13:55.


#29
Niuu

Niuu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,169
  • Înscris: 22.06.2016
Driverul pe care-l folosesc eu (FISCO) ofera posibilitatea trimiterii online a datelor care trebuie comunicate catre ANAF spre orice adresa de email ; am trecut acolo adresa contabilei si  la sfarsit de luna ea primeste pe mail ce are de transmis spre ANAF .

#30
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
în toată țara este la fel.trebuie să-ți iei în brațe casa să descarce pe stik

#31
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Se pare ca nu, unii (mai destepti?!) pot sa faca asta singuri.

#32
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Sigur ca pot, doar e gratis driverul caselor la vanzator (fara asta nu obtineau autorizatia de la ANAF).

https://tremol.ro/#driver
https://www.danubius...AiAAEgK_i_D_BwE

#33
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

"Atentie! Nu orice cablu functioneaza. La casele Datecs se foloseste un cablu de la mini USB tata la USB-A mama."
Adica este un cablu chiar special ?!
Ala e ptr cazul in care vrei sa descarci direct din casa pe stick, fara a te mai conecta la un calculator. Dar cablul ala nu e livrat cu casa. Cu casa se livreaza un cablu RJ45 - RS232.
Ala iti permite sa te conectezi la PC si sa descarci folosind softul de pe site-ul lor - ANAF Download, dupa ce ai instalat driverul ( D.U.D.E. )

Tot trebuei sa intrii in configurarile casei sa treci in conexiune PC si sa faci setari ( sa schimbi portul COm pe COM 2 ).

#34
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postcosmin_cosmin_1, on 12 noiembrie 2018 - 12:34, said:

Declaratia unica am putut sa o depundem din contul anaf, online, fara semnatura electronica (din cate stiu asta costa in plus)
Nu se pot depune, la fel, si aceste rapoarte? Am casa de marcat daisy, o pot conecta la calculator si pot extrage anumite rapoarte, dar as fi preferat sa depun singur raportul, fara sa pierd timpul la anaf. Contabil nu am care sa se ocupe, pentru ca nu sunt obligat la tipul de pfa pe care il am

Nu.  La persoane fizice a fost generat un certificat digital specific pentru ca acestea sa poata depune pe SPV.. La persoane juridice, contabilul trebuie sa detina certificat digital calificat ca sa poata depune pe portalul ANAF (majoritatea contabililor au deja acest certificat digital).

Parerea mea e ca e vorba de o tzeapa.  Trebuiau laste lucrurile asa de catre ANAF pana ce reuseau sa conecteze toate casele de marcat online.  Asa.. jurnalul ala electronic e mai multa bataie de cap pentru firmei (ia stickul, na stickul).. Multe firme mici habar n-au sa lucreze cu fisiere pe calculator iar altele n-au nici internet.. duc doar actele la contabil care acela rezolva.. Acu.. o grija in plus si niste bani in plus pentru o sarcina in plus.

Edited by rosix, 12 November 2018 - 17:17.


#35
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006

View Posteiffel, on 12 noiembrie 2018 - 15:17, said:

Ala e ptr cazul in care vrei sa descarci direct din casa pe stick, fara a te mai conecta la un calculator. Dar cablul ala nu e livrat cu casa. Cu casa se livreaza un cablu RJ45 - RS232.
Ala iti permite sa te conectezi la PC si sa descarci folosind softul de pe site-ul lor - ANAF Download, dupa ce ai instalat driverul ( D.U.D.E. )
Foarte corect DAR in 2018 sunt foarte putini care mai au PC-uri cu port COM (serial) cablat in exterior, multi au doar laptop. A fost o mare eroare a Datecs ca nu au pus un cablu mini USB in pachet. Pe piata nu e foarte popular iar toate stocurile de la furnizori s-au epuizat rapid de cand cu schimbarea caselor de marcat.
Poate nu iti vine sa crezi dar pentru foarte multi utilizatori instalarea DUDE (program clasic de Windows cu SETUP) si rularea ANAF Download reprezinta o problema insurmontabila. Si colac peste pupaza Windows Defender si alti antivirusi considera ANAF Download ca virus si il distrug.

Quote

Tot trebuie sa intri in configurarile casei sa treci in conexiune PC si sa faci setari ( sa schimbi portul COM pe COM 2 ).
Sau pe USB. Problema insurmontabila pentru multi chiar cu manualul in fata.

#36
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postjadcomp, on 12 noiembrie 2018 - 17:39, said:

Foarte corect DAR in 2018 sunt foarte putini care mai au PC-uri cu port COM (serial) cablat in exterior, multi au doar laptop. A fost o mare eroare a Datecs ca nu au pus un cablu mini USB in pachet. Pe piata nu e foarte popular iar toate stocurile de la furnizori s-au epuizat rapid de cand cu schimbarea caselor de marcat.
Poate nu iti vine sa crezi dar pentru foarte multi utilizatori instalarea DUDE (program clasic de Windows cu SETUP) si rularea ANAF Download reprezinta o problema insurmontabila. Si colac peste pupaza Windows Defender si alti antivirusi considera ANAF Download ca virus si il distrug.

Sau pe USB. Problema insurmontabila pentru multi chiar cu manualul in fata.

Tzeparii de la ANAF au creat incurcatura. Nu cablul mini-USB e problema, ca prespun ca se gaseste ci faptul ca nu toata lumea poate conecta casa de marcat din pravalie la calculator (lipsa calculator, lipsa deprinderi IT, lipsa timp, etc)....  dupa care... cine are abilitati sa prelucreze fisiere in formatul dorit de ANAF, sa le semneze electronic si sa plece nu stiu unde cu ele, sa se aseze la o coda... chiar si o data pe luna ??  Hai sa fim seriosi.. Exista sute de mii de buticuri in tara asta cu oameni care n-au pus in viata lor mana pe un calculator si nu dispun de un laptop si abilitati pentru aceasta operatiune.

Casele astea ar fi trebuit legate prin retea la ANAF, acolo unde exista legatura la internet, iar ANAF sa-si descarce singur jurnalele, in ce formate vrea si sa se spele pe cap cu ele...  
Iar restul care n-au internet.. cu stickul nene...

Cred ca vor fi foarte multe firme care nu se vor descurca cu noul sistem cu stickul.. oricata bunavointa ar avea.   Munca si  bataia de cap in plus, anuleaza toate reducerile de birocratie din ultimii ani.

Preluarea la jurnalele alea de incasari trebuia sa se faca electronic, nu semnate digital.. ca nu-s declaratii de taxe... si niste fisiere electronice..

Daca tara asta e condusa de tampiti.. la ce poti sa te astepti ?

Edited by rosix, 12 November 2018 - 17:50.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate