Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Recomandări mașini de spălat rufe (2018+)

* * * * * 6 votes
  • Please log in to reply
3848 replies to this topic

#73
autoplayer

autoplayer

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,485
  • Înscris: 08.01.2010

View Postcatalin_barna, on 04 ianuarie 2019 - 19:15, said:

Salutari. Un best-buy pentru o masina cu încărcare verticala? Nu am soluție pentru una orizontala.
Ma gândeam la un Electrolux EWT1266
Parintii au tot un electrolux cu incarcare verticala si sunt foarte multumiti de el. Modelul e asta. Modelul parintiilor are doar capacitate mai mare si viteza de stoacere mai mare, in rest pare identica.

#74
catalin_barna

catalin_barna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 08.01.2007
Ar mai fi și motorul tip invertor... Nu știu dacă merita 600 lei în plus...

#75
andrei81marius

andrei81marius

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 30
  • Înscris: 18.09.2016
Salut
Stie cineva ceva legat de silentiozitate la stoarcere pt : samsung
WW90K44305W/LE, 9 kg, 1400 RPM ?
Multumesc


#76
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Vezi eticheta energetica.  Acolo ai si nivel de stoarcere ce il poti compara cu alte modele cu rotatii maxime similare

#77
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
La stoarcere sinlentiozitatea depinde foarte mult de modul de distribuire a greutatii in tambur.

Samsung sunt silentioase.

#78
simona37

simona37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.01.2019
Buna ziua ! Va rog un sfat. Masina de spalat Whirpool FWSD61253W EU am achizitionat-o in august 2018 online,este in garantie dar problema e ca de cateva zile imi da alarma filtru de apa infundat .Am curatat filtrul desi nu avea nimic in el si din nou aceeasi problema.Partea cea mi proasta e ca se opreste la limpezire si ramne cu apa in ea si nu pot dechide hublou.

#79
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,265
  • Înscris: 06.01.2007
Poate filtrul de la pompa de evacuare. Cand spui filtrul de apa se intelege ca-i o problema la admisie.
Filtrul de evacuare e jos, se deschide o usita si se desfileteaza filtrul. Asta-i prima verificare, nu trebuie sa fie nimic pe-acolo.
Apoi, mai exista posibilitatea ca sa se fi infasurat ceva in jurul rotitei de la pompa. Un manunchi de par, un elastic, o sfoara, ceva. Poti verifica si daca pompa se invarte, inclusiv in timpul functionarii poti lasa temporar filtrul scos sa arunci o privire inauntru sa vezi daca motorasul se invarte. Tre sa te asiguri ca apa se duce undeva intr-o scurgere pentru ca daca pompa functioneaza, va curge apa pe-acolo.
Apoi, mai exista posibilitatea ca furtunul de evacuare sa fie infundat. Poti incerca evacuarea intr-o galeata sa vezi daca debitul de apa e corect.

Daca rotita de la pompa nu se invarte, apelezi la garantie, n-are rost sa te bagi mai departe cu cercetarile.
Daca esti un tip mai tehnic, poti intoarce masina de spalat cu cracii in sus, sa scoti pompa si furtunele. Se scoate usor cu un minim de scule (o surubelnita si un patent pentru clipsurile alea de pe furtune. Ar putea sa fie un obiect intre furtunul de la cuva si pompa. Poti verifica sufland cu gura. Teoretic ar trebui sa-l vezi dupa ce desfaci filtrul si bagi degetul prin furtunele alea, insa... depinde de design, o moneda poate obtura partial sau total furtunul de la cuva la pompa.

Ar trebui sa elimini orice varianta ca la garantie sa ti se zica ca ai spalat monezi sau agrafe. Alea sunt din vina utilizatorului.

Edited by maccip, 15 January 2019 - 13:26.


#80
simona37

simona37

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 15.01.2019

View Postmaccip, on 15 ianuarie 2019 - 13:22, said:

Poate filtrul de la pompa de evacuare. Cand spui filtrul de apa se intelege ca-i o problema la admisie.
Filtrul de evacuare e jos, se deschide o usita si se desfileteaza filtrul. Asta-i prima verificare, nu trebuie sa fie nimic pe-acolo.
Apoi, mai exista posibilitatea ca sa se fi infasurat ceva in jurul rotitei de la pompa. Un manunchi de par, un elastic, o sfoara, ceva. Poti verifica si daca pompa se invarte, inclusiv in timpul functionarii poti lasa temporar filtrul scos sa arunci o privire inauntru sa vezi daca motorasul se invarte. Tre sa te asiguri ca apa se duce undeva intr-o scurgere pentru ca daca pompa functioneaza, va curge apa pe-acolo.
Apoi, mai exista posibilitatea ca furtunul de evacuare sa fie infundat. Poti incerca evacuarea intr-o galeata sa vezi daca debitul de apa e corect.

Daca rotita de la pompa nu se invarte, apelezi la garantie, n-are rost sa te bagi mai departe cu cercetarile.
Daca esti un tip mai tehnic, poti intoarce masina de spalat cu cracii in sus, sa scoti pompa si furtunele. Se scoate usor cu un minim de scule (o surubelnita si un patent pentru clipsurile alea de pe furtune. Ar putea sa fie un obiect intre furtunul de la cuva si pompa. Poti verifica sufland cu gura. Teoretic ar trebui sa-l vezi dupa ce desfaci filtrul si bagi degetul prin furtunele alea, insa... depinde de design, o moneda poate obtura partial sau total furtunul de la cuva la pompa.

Ar trebui sa elimini orice varianta ca la garantie sa ti se zica ca ai spalat monezi sau agrafe. Alea sunt din vina utilizatorului.
Multumesc frumos ! Intradevar a fost ceva in filtru !O zi frumoasa!

#81
mirceabarbulescu

mirceabarbulescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 516
  • Înscris: 24.05.2018
am nevoie de o mașină de spălat slim. spre ce marcă să-mi îndrept atenția pentru a avea un produs rezistent și de calitate chiar dacă va costa mai mult?

#82
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006
LG-ul recomandat de mine cateva pagini mai in fata: https://forum.softpe...8#entry23825027
Vezi una din alea sub 1800, te joci acolo daca vrei cu 1200 de rotatii sau cu 1000: https://altex.ro/mas...g/slim-4927/da/
Daca nu vrei alba neaparat, asta are reducere: https://altex.ro/mas...pd/MSFF2J5WN7S/ si mai iei si 100 pe masina veche. Nu stiu daca iti bati capul cu voucherul de la rabla.

Edited by December, 18 January 2019 - 19:04.


#83
calinjack

calinjack

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,678
  • Înscris: 21.10.2009

View Postmirel3003, on 12 noiembrie 2018 - 12:07, said:

Eu am 2 masini de spalat Samsung (cam 1800 Ron am dat pe fiecare), una cumparata in 2011 si una anul asta in 2018(2 pentru ca una sta la apartament si una la casa).

Nu am avut nici cea mai mica problema cu ele(cu asta de anu asta nici nu aveam cum)

Am ales Samsung pentru garantia de 10 ani la motor si pentru rezistenta din ceramica pe care cei de la Samsung zic ca nu se depune calcarul, tinand cont ca stau si intr-o zona cu apa foarte dura.

Nu am folosit deloc Calgon sau alt produs pentru a corecta duritatea apei.

Ambele au program de autocuratare, asta din 2018 se aprinde un bec cand considera ea ca trebuie curatata (probabil la un anumit numar de cicluri de spalare)


Daca mi-ar fi permis bugetul as fi cumparat MIELE, care sunt lideri in masini spalat haine.
A ta nu trepideaza?a mea luata in aprilie trepideaza de la inceput.

#84
lukian84sec

lukian84sec

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,261
  • Înscris: 19.12.2007
foarte incantat deocamdata de Beko WTV9632X0 https://www.emag.ro/...0/pd/DSYQVYBBM/
am cumparat-o in octombrie 2018 de pe emag impreuna cu uscatorul de rufe Beko DU7133GA0 https://www.emag.ro/...0/pd/D3L5V9BBM/
le-am suprapus cu ajutorul unui kit https://www.emag.ro/...4/pd/DDGL5MBBM/

si a iesit combinatia perfecta, garantia a fost de 5 ani (2 ani + inscrierea SN pe site-ul oficial inca 3 ani), se comporta excelent, foarte incapatoare si silentioase
masina o folosesc la programul de 28 min cu Ariel capsule si apoi program de 2 ore la uscator
imi place sunetul de la masina de spalat...imi da impresia de accelerare a unui autovehicul electric :D

#85
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
O fost doftorul azi la Gorenje-le nost' de 10+ ani. Diagnostic: unul din suporții tamburului rupt. Cost: vreo 800 de lei. Dar am tras de ea fără milă și de multe ori am îndesat până la refuz haine în ea.

Mno amu' cică ar trebui să ne alegem una nouă (deși-mi pare rău de Gorenje). Da' toate par de domnișoare, cu tehnologie care mai mult încurcă decât te ajută (wifi, programare de pe telefon - pe bune!?! Poți băga hainele în mașină de pe telefon?)
Oscilez între:
Beko WTV8734XS0
Samsung Add-Wash WW80K44305W/LE
LG F4J5VY3W - că DirectDrive, partea de IoT mă lasă rece
sau să repar Gorenjele si să sper că n-o să cadă electronica
sau una cu uscător că mi-ar fi mai simplu!?!

Edited by shiva, 01 February 2019 - 14:37.


#86
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Apropo de IoT,  mi-ai adus aminte de o reclama tare despre IoT si electrocasnice.
Clip youtube: https://m.youtube.co...kV6pgJxuo&t=18s

#87
poolonik

poolonik

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 09.09.2004
S-a discutat mai in urma despre Gorenje Essential Line W8544NI despre care userii sunt destul de multumiti. Pana acum cateva zile era in jurul sumei de 1400lei iar acum a urcat la 1600lei. In acest prag de pret, mai este ceva de luat in seama tot de la Gorenje ? Citesc specificatiile si toate par la fel. Observ ca ar mai fi un model cu tambur "Waveactive" .

L.e
Acum am vazut ca modelul cu Waveactiv are volum tambur -54L.
Ar mai fi Gorenje W8723 cu volum tambur 64L.

Edited by poolonik, 04 February 2019 - 09:16.


#88
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
Am mers pe modelul de la LG. Îl aștept miercuri.

Meanwhile ... caut gorenje WA-64123 cu motor sau electronică stricată :D Parcă totuși n-aș arunca-o la gunoi.....

#89
December

December

    Liberate te ex inferis !

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 20,334
  • Înscris: 14.06.2006

View Postshiva, on 04 februarie 2019 - 13:45, said:

Am mers pe modelul de la LG. Îl aștept miercuri.
Daca descarci vreun program de spalat pe telefon, sa imi spui si mie cum e ca nevasta-mea nu are chef de "prostii din astea" :)

#90
shiva

shiva

    Nameless hero. Professional bug slayer mom.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,862
  • Înscris: 06.10.2003
@December: Nici io. Retrospectiv, din toate programele mașinii vechi am folosit 2: bumbac - 40 de grade, bumbac - 60 de grade, cu extra clătire. Așa că ar trebui să nu-mi trebuiască nu-știu-ce extra programe de pe net. Și o aplicație pe telefon care să trimită datele mele personale la LG bicoz poate.
Oricum am android 4.4. Poate nici n-o să meargă aplicația (aia de la emag nu-mi mai merge, lool).

Am ales LG că se laudă că super-motorul lor poate învârti apa cu rufele în mai multe moduri și poate le-a scoate mai curate decât vechea, odihnească-se în pace că mult a chinuit. Plus consumul mai redus de curent, având în vedere că o să bag un server în funcțiune pe același circuit electric.

Edited by shiva, 04 February 2019 - 17:50.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate