Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Viitoarea consola de la Sony PS5

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Nu stiu daca mai exista un thread dedicat viitoarei console si cu scuzele de rigoare rog un moderator sa mute ce am scris mai jos unde trebuie
Daca NU , atunci aici vom discuta/scrie despre viitoarea consola de la Sony PS5 care se pare ( cel putin din ce scrie pe una din foto atasat ) ca va aparea spre sfarsitul anului viitor sau macar se vor putea face comenzi pt ea spre sfarsitul anului viitor
Insa cum o poza face cat 1000 de cuvinte , vedeti/cititi ce scrie pe foto atasate mai jos
Sunt preluate de pe Twiter fiind postate acolo acum doua zile - 09.11.2018

Attached Files


Edited by wather, 11 November 2018 - 11:40.


#2
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
S-ar putea sa fie fake.

In orice caz, primele informatii clare vor aparea anul viitor si e posibil ca in 2020 sau in 2021 sa fie lansata.
Va avea un suport VR nativ, 4k, 60 fps, moment in care multi vor renunta la PC al carui upgrade periodic e costisitor  si vor trece la PS5 avand in vedere ca exista serviciul PlayStation  Plus prin care iti poti face abonament si juca gratuit multe jocuri fara sa le mai cumperi in varianta fizica costisitoare.
Poate ca vom putea juca jocur mult mai vechi  de pe PS3 si PS4  fara sa mai fie portate.




Sper doar sa nu fie o teapa plina de buguri cum a fost PS4 si sa ajungem sa asteptam 3 ani pana la PS4 PRO


Posibil ca jocurile sa arate asa pe aceasta platforma:  
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/13W-F3Akzpc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by programmer08, 11 November 2018 - 12:43.


#3
adycoke2

adycoke2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 945
  • Înscris: 03.08.2011
moment in care multi vor renunta la PC al carui upgrade periodic e costisitor  si vor trece la PS5

cine a murit?

#4
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Programmer , pai tocmai - upgrade-ul - este atu-ul cel mai mare la pc comparativ cu o consola
La consola ai investit niste banii in hw , dupa care iti iei ''adio'' de la vreun upgrade si in plus e cam ''limitata'' vis-a-vis de un pc
Ca este dedicata jocurilor si vr-ului poate ceva mai bine decat un pc , asta e destul de interpretabila in functie si de alte criterii

#5
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,403
  • Înscris: 08.02.2011
4k 60 fps nu e posibil nici macar pe pc cu i9-9900k si rtx2080ti in absolut orice joc si poate sa faca asta o amarata de consola ?  Ma indoiesc.

#6
red46

red46

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,557
  • Înscris: 06.03.2016

View Postmodoran, on 11 noiembrie 2018 - 13:24, said:

4k 60 fps nu e posibil nici macar pe pc cu i9-9900k si rtx2080ti in absolut orice joc si poate sa faca asta o amarata de consola ?  Ma indoiesc.
Jocurile pentru console sunt optimizate.

#7
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Modoran , daca ai avea un xbox one x si un tv 4K true sa vezi cum nu te-ai mai indoi
PS4 Pro intr-adevar nu poate ce scrii tu si de acea este inevitabil ca cei de la Sony sa scoata intr-un timp destul de scurt noua consola PS5
Pana atunci insa ''cireasa de pe tort'' e la MS cu ultima lor consola- Xbox One X - foarte potenta
Mai in gluma mai in serios pana si chinezi sau apropiat foarte mult de PS4 Pro cu ultima lor consola aparuta in august anul acesta - Subor Z Plus
Asa ca.......rivalitatea a devenit mai apriga in acest moment

#8
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Subor nu e consola, e o unitate modificata cu Windows 10.

#9
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Te inseli e hybrid , poate fi atat consola cat si unitate pc
Pe net gasesti ambele variante - Subor Z Plus - atat ca pc , cat si ca consola de acea se poate numii si hybrid
Daca era numai pc , atunci de ce se compara si cu consola de la Sony PS4/PS4 Pro ?

Revenind on-topic , Sony lucreaza si la un nou controler - https://mp1st.com/ne...-ps5-controller

Edited by wather, 11 November 2018 - 19:49.


#10
lache1

lache1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,430
  • Înscris: 09.05.2006
Hai sa citam un pic :" In the PC configuration, it will run Windows 10 IoT Enterprise. The console version will use this same operating system with a custom UI layered on top, likely for providing quick and easy access to installed games and an app/game store."
Are Windows 10, iar ca si consola tot w10 cu o tema de consola. Daca atasezi un gamepad la o unitate pc, nu se cheama consola, orice ai face.
Daca avea alt sistem de operare, cu jocuri dedicate facute pentru acel sistem de operare, da.... se numea consola. Vezi Xbox si PS.
Poti sa ii zici cum vrei, daca macane ca rata, arata ca rata si umbla ca rata, e rata.

#11
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Lache1 se vede ca nu detii xbox one x
XOX are la baza tot win10 , insa e personalizat pt jocuri
Subor va fi dual boot , la bootare putand sa iti alegi modul in care vrei sa o folosesti
Am scris asta si pe threadul dedicat Subor-ului , dar se vede ca nu l-ai citit
Vrei sa discutam despre Subor , te invit sa discutam pe threadul dedicat si nu aici

Scuze de off-topic

#12
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 11 noiembrie 2018 - 16:18, said:

Asa ca.......rivalitatea a devenit mai apriga in acest moment
E o glumã asta cu rivalitatea. Ecosistemul PlayStation e de neegalat. Xbox exista doar ca sa se tina un grup de utilizatori dedicați iar Subor ala... hai sa fim serioși.

Hardware-ul e doar 20% din poveste, restul tine de software și ecosistem.

#13
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
De "ecosistem" eu stiu de la biologie si facea referire la mediul unde traiesc.......
In domeniul hw nu stiu ce legatura exista , poate poti fi mai explicit legat de acest termen
Cat priveste rivalitatea , ea exista indiferent ca unii dintre noi recunosc sau NU
Oare care grup e mai mare :
- a celor calre folosec win-uul chiar si personalizat , vezi console
- sau a celor de la Sony

#14
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008
O sa putem vorbi de rivalitate cand exclusivitati cum ar fi seria Uncharted, The Last of Us sau God of War vor rula pe orice consola sau "consola".
Pana atunci Subor e doar un PC ultra-compact cu forme de consola, iar cei care doresc sa joace exclusivitatile de pe PS nu vor alege XOX sau Subor pentru asta.

Edited by Hider141, 13 November 2018 - 11:34.


#15
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 10:59, said:

De "ecosistem" eu stiu de la biologie si facea referire la mediul unde traiesc.......
Pai mai ai de studiat in cazul asta, considerand ca nu ai auzit de ecosistem in domeniul software si servicii.

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 10:59, said:

Oare care grup e mai mare :
- a celor calre folosec win-uul chiar si personalizat , vezi console
- sau a celor de la Sony
Majoritatea gamerilor sunt pe PC dar majoritatea banilor se fac pe console. Dezvoltatorii vor sa scoata (si scot) intai pe console si apoi porteaza codul si pe PC si asta din motive evidente: ecosistem mai bun, mai controlat, fara piraterie.

In domeniul consolelor Sony e rege, cu peste 500 de milioane de console vandute "all time" si cu peste 80 mil pe PS4 vandute pana in prezent.
Xbox one s-a vandut in jur de 30 milioane, adica cca jumatate din PS4 ...
Tu, daca ar fi acum sa faci un joc si sa il vinzi, cate copii ai vrea sa vinzi potential? 80 mil sau 30 mil?

In plus, exclusivitatile SONY AAA sunt mult mai multe ca cele de la XBOX (adica exclusivitatea de la xbox, singular).

LE: am corectat vanzarile de Xbox one la vanzarile estimate in 2018.

Edited by ro_explorer, 13 November 2018 - 12:18.


#16
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Vorbim de PS5, dar e acelasi topic versus, unde adaugam si o chinezarie de care nu am auzit in viata mea.

Apropo, la Xbox ce consola noua se anunta?

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 10:59, said:

De "ecosistem" eu stiu de la biologie si facea referire la mediul unde traiesc.......
In domeniul hw nu stiu ce legatura exista , poate poti fi mai explicit legat de acest termen
Cat priveste rivalitatea , ea exista indiferent ca unii dintre noi recunosc sau NU
Oare care grup e mai mare :
- a celor calre folosec win-uul chiar si personalizat , vezi console
- sau a celor de la Sony

Ecosistem la tehnologie? :)

#17
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Hider141 - se pare ca nu cunosti definitia termenului - EXCLUSIVITATE - citeste aici si apoi mai discutam - https://dexonline.ro...initie/exclusiv
Nu de alta dar te contrazici singur -.........vor rula pe orice consola sau "consola" - Pai si atunci unde ar mai fi EXCLUSIVITATEA ?

RO_Explorer - aveam pretentii la tine citind despre experientele tale cu Z390 Tahiti si i9-9900K , dar se pare ca....
Iti recomand si tie sa citesti in DEX ce inseamna termenul folosit de tine - ECOSISTEM - https://dexonline.ro...nitie/ecosistem
NU de alta , dar inainte de 89 mi-am asamblat doua ''COBRE'' ( daca stii ce sunt ) si daca gaseam la vremea respectiva un Motorola 6845 aveam si XT inainte de 89 - https://en.wikipedia...i/Motorola_6845
Deci NU sunt chiar novice si stiu ca omul cat traieste are de invatat , dar termenul de ECOSISTEM folosit in hw/software.........

Spre_Ripper - eu zic sa te mai documentezi inainte de a scrie ce scrii
Exista thread si pt ce am scris/comparat eu mai sus , citeste ce I-am scris si lui Lache1 , te astept pe celalalt thread daca vrei sa discutam despre.......NU aici
Deocamdata MS-ul are ''ciresa de pe tort'' cu XOX-ul care poate rula jocuri 4K true , NU upscaling cum face PS4 Pro
Tocmai de acea viitoarea consola trebuie sa apara cat mai repede , timpul insemnand bani pt ambii ( Sony si/sau MS )
Si Nu in ultimul rand tot pt cultura ta generala MS deja are in lucru XOX 2 si care mai mult ca sigur va aparea dupa ce apare PS5 , tocmai pt a putea vedea de ce e in stare PRACTIC viitoarea consola PS5
Pana atunci.........XOX e number one in domeniul jocurilor 4K
Astept raspunsul de la Sony practic si cat mai curand , de acea am si deschis acest thread sa ''monitorizam'' evolutia pana la aparitia practica a viitoarei console PS5

Scuze de off-topic , insa......

Edited by wather, 13 November 2018 - 14:43.


#18
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 14:43, said:

Iti recomand si tie sa citesti in DEX ce inseamna termenul folosit de tine - ECOSISTEM -
Eu iti recomand sa dai o cautare simpla pe google dupa "software ecosystem" si ai sa vezi ce lume noua se deschide in fata ta.

Am sa redau aici doar definitia simpla de pe wikipedia caci exprima esenta:

Quote

"software ecosystem", defined as a set of businesses functioning as a unit and interacting with a shared market for software and services, together with relationships among them. These relationships are frequently underpinned by a common technological platform and operate through the exchange of information, resources, and artifacts

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 14:43, said:

experientele tale cu Z390 Tahiti si i9-9900K , dar se pare ca....
Nu am nici o experienta cu Z390 si i9 9900K ... e wanna be . Am doar experiente de bottleneck cu 2080Ti si un i7 6700K

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 14:43, said:

XOX e number one in domeniul jocurilor 4K
XOX e o incercare patetica de a vinde un hardware pentru care nu exista software.
Vrei gaming nativ in 4K ? iti iei un PC competent. Consolele o sa fie mereu in urma PC-urilor. In plus, daca iti faci un PC de gaming serios poti juca cam toate titlurile disponibile pe xbox caci tot pe platforma microsoft ruleaza (xbox play anywhere iti permite sa accesezi chiar si exclusivitati xbox pe PC).

Eu am ales combinatia Gaming PC + PS4PRO + SWITCH (adica 3 ecosisteme software)... ca sa ma bucur la maxim de orice joc (impreuna cu piticii) Posted Image

Edited by ro_explorer, 13 November 2018 - 15:08.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate