Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Viitoarea consola de la Sony PS5

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Fiecare e liber sa isi aleaga ce doreste , cat despre povestea cu ecosistemul NU ma mai mira nimic
Observ ca romanilor le place sa imprumute multe obiceiuri si termene de afara , decat sa le foloseasca pe cele care avem ( obiceiuri ) sau termene stiute de peste 99% dintre useri

#20
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Nu mai suntem o insula culturala ... globalismul e real, e prezent. Termenii care nu sunt inventie romaneasca si care definesc ceva ce nu exista definit inca in romana se adopta ca atare.
La computer spui computer sau ordinator?
Uita-te la ce inseamna "consola" in limba romana si cu ce sens o folosesti chiar in topicul de fata.

"Haidi bre" (regionalism pur romanesc), ne contram de dragul contrelor sau incercam sa avem o discutie constructiva?

Edited by ro_explorer, 13 November 2018 - 15:47.


#21
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

View Postwather, on 13 noiembrie 2018 - 14:43, said:

Hider141 - se pare ca nu cunosti definitia termenului - EXCLUSIVITATE - citeste aici si apoi mai discutam - https://dexonline.ro...initie/exclusiv
Nu de alta dar te contrazici singur -.........vor rula pe orice consola sau "consola" - Pai si atunci unde ar mai fi EXCLUSIVITATEA ?

RO_Explorer - aveam pretentii la tine citind despre experientele tale cu Z390 Tahiti si i9-9900K , dar se pare ca....
Iti recomand si tie sa citesti in DEX ce inseamna termenul folosit de tine - ECOSISTEM - https://dexonline.ro...nitie/ecosistem
NU de alta , dar inainte de 89 mi-am asamblat doua ''COBRE'' ( daca stii ce sunt ) si daca gaseam la vremea respectiva un Motorola 6845 aveam si XT inainte de 89 - https://en.wikipedia...i/Motorola_6845
Deci NU sunt chiar novice si stiu ca omul cat traieste are de invatat , dar termenul de ECOSISTEM folosit in hw/software.........

Spre_Ripper - eu zic sa te mai documentezi inainte de a scrie ce scrii
Exista thread si pt ce am scris/comparat eu mai sus , citeste ce I-am scris si lui Lache1 , te astept pe celalalt thread daca vrei sa discutam despre.......NU aici
Deocamdata MS-ul are ''ciresa de pe tort'' cu XOX-ul care poate rula jocuri 4K true , NU upscaling cum face PS4 Pro
Tocmai de acea viitoarea consola trebuie sa apara cat mai repede , timpul insemnand bani pt ambii ( Sony si/sau MS )
Si Nu in ultimul rand tot pt cultura ta generala MS deja are in lucru XOX 2 si care mai mult ca sigur va aparea dupa ce apare PS5 , tocmai pt a putea vedea de ce e in stare PRACTIC viitoarea consola PS5
Pana atunci.........XOX e number one in domeniul jocurilor 4K
Astept raspunsul de la Sony practic si cat mai curand , de acea am si deschis acest thread sa ''monitorizam'' evolutia pana la aparitia practica a viitoarei console PS5

Scuze de off-topic , insa......

Daca tot ne tii lectii de semantica si limba romana, primul care ar trebui sa vorbeasca corect esti tu.
Lumea evolueaza, termenul de ecosistem poate fi folosit si la altceva in afara de biologie.
Apoi daca vrei sa vorbim corect si sa dam exemple din DEX, ce tot cauti cu englezismele astea? Nu ai termeni in DEX pentru upscaling, off-topic etc?  

Legat de chinezaria aia, ma doare fix la baston. Aici vorbim de PS5

#22
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Unde NU e nici D-zeu NU cere , in rest.......

#23
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Ba nene astia nu se mai opresc? Am si 2 si 3 si 4PRO....ce mama naibii voi avea stiva de console? Posted Image

#24
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
Pai asta se numeste progres si daca nu ar exista poate ne-am uita in continuare la crt-uri

#25
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View PostValmont43, on 20 noiembrie 2018 - 16:31, said:

Ba nene astia nu se mai opresc? Am si 2 si 3 si 4PRO....ce mama naibii voi avea stiva de console?
Mereu se gaseste cineva care sa primeasca o donatie....

Edited by ro_explorer, 20 November 2018 - 17:05.


#26
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,381
  • Înscris: 09.05.2018
O poza face cat 1000 de cuvinte

Sursa - httpz://larepublica.pe/videojuegos/1359093-playstation-5-filtran-fecha-lanzamiento-fotos-proxima-consola-sony-fotos-ps5-playstation-experience-e3-2019-psx-experience/2###notagaleria

Attached Files



#27
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Si asa controllerul curent sta prost la capitolul "viata bateriei" ... acum i-au pus si ecran LCD color pe el? Vai ...
Consola arata bine dar sunt curios de compatibilitatea cu titlurile PS4 (caci performanta sigur o sa aoba extra).

Edited by ro_explorer, 21 November 2018 - 12:13.


#28
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pana sa moara bateria, mor anumite butoane

#29
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,861
  • Înscris: 06.01.2008
Colegul ro_explorer se refera la autonomia controllerului.

#30
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postspe_ripper, on 21 noiembrie 2018 - 12:18, said:

Pana sa moara bateria, mor anumite butoane
Era vorba de autonomia controllerului, cum spune si @Hider141.
Cat despre butoane, nu mi-a murit nici unul pana acum. Am 3 controllere, toate merg "ca noi": cel mai vechi controller e din 2014 (de la prima PS4 detinuta), unul din 2015 (de la un PS4 alb - destiny limited edition) si unul din 2016 (de la PS4 Pro, care a inlocuit prima consola). La toate a trebuit sa folosesc extensia de baterie ca sa tina intr-o sesiune de gaming de weekend.

#31
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai incarcat full, te duce cateva ore bune de jucat. Eu nu am de ce sa ma plang,.
In schimb controllerul cu care a venit consola, e dubios, in sensul ca: scartia dupa un timp de cateva luni, un buton ramane relativ blocat (jucat intens UFC). Nu am dat cu el de pereti si nimic.
Al doilea controller luat separat, are feeling mai bun, nu scartie, nu bate, nu troncane. Si a avut acelasi regim plus jucat constant pe el o perioada mai lunga.

Ce ma enerveaza e butonul de options, greu de intuit fara sa te uiti la controller, mai dau pe langa in ala central.

#32
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Daca joci jocuri unde ai feedback cu vibratii in 4 ore maaaxim e gata de tot bateria.

#33
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
La vibratii nu m-am gandit, pentru ca toate jocurile pe care le-am jucat au vibratii. Totusi mie 4 ore mi se pare decent. Probabil daca m-as juca mult si des, nu ar mai fi ok.

#34
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009
Bine, nu iti imagina ca eu consum mereu controllerele (mai ales ca acum se cam pune praful pe playstation) :) ... dar cand se intampla e foarte enervant. La faza asta apreciez controllerul de Xbox one. E cu baterii AA. Se termina, apui un set nou si in 30 secunde esti iarasi pe metereze.

#35
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Problema nu ar fi ca va avea display controllerul ci daca se poate dezactiva....ca daca nu....te vei juca 3-4 ore si gata Posted Image

#36
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
Pai si preferi sa mai dai bani si pe baterii? Sau e vorba de acumulatori reincarcabili? Pana la urma tot acolo ajungi.
Daca te joci singur si ai doua controllere, schimbi controller. 8 ore de jucat cred ca e suficient pentru toata lumea.

Ce nu imi place mie la controller, pe langa faza cu butoanele options/share care nu sunt un pic iesite in relief sa le simti, este designul. Poate il fac si mai aratos :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate