Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Adio filme gratuite pe net ?

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
1226 replies to this topic

#1099
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 16:47, said:

Da, dar e vorba de filme relativ noi, pentreu cele mai "trecute" iei abonament lunat pe Netflix sau alte asemenea servicii si vezi filmele de cate ori vrei. Iar daca tii neaparat sa fie "al tau", il cumperi pe suport fizic (oricare ar fi el).

sunt o gramada de filme mai vechi pe care nu le gasesc evident pe nici un netflix, si nici in format fizic, nicaieri. sunt doar pe torenti de la rusi

#1100
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Orice fenomen are situatii exceptionale.
Aici nu e vorba de situatii exceptionale ci de situatii uzuale.

#1101
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005

View Postradunic, on 14 noiembrie 2018 - 16:23, said:

Și zici că pirateria media e ceva progresist?
Progresist e să găsești metode prin care să păstrezi liber internetul cu tot ce înseamnă acesta și să fii suficient de deștept să faci bani și de pe urma proprietăților tale intelectuale pe care ți le descarcă alții. Așa cum pot face bani site-urile de filme online din reclamele de pe pagină la fel se pot adapta difuzorii oficiali de producții media. Singura piedică e lăcomia difuzorilor care cred că pot cîștiga mai mult de la un milion de abonați decît de la 10 milioane de vizitatori.

Degeaba vă strofocați pe aici apărînd drepturile unora pe care-i mînă în afaceri doar lăcomia, cei deștepți deja au simțit tendințele și devin tot mai puternici. Am spus de Youtube care n-are nevoie de nici o prezentare dar mai avem Crackle deținut de, surpriză mare, apărătorul drepturilor de autor, concernul Sony, mai avem deja pomenitul Vimeo, urmează o pleiadă de viitori mamuți media, Kanopy, PlutoTv, TubiTv, SnagFilms iar pentru pretențioși Archive.org, Open Culture, Big Five Glories, Retrovision, toate legale, toate free și toate făcînd profit din dorința utilizatorilor de a vedea filme pe gratis.

#1102
vibeo

vibeo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,446
  • Înscris: 17.08.2007

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 14:48, said:




In al doilea rand, licenta aia de windows era "legata" de placa de baza (licenta OEM). Stiai termenii si conditiile cand ai luat-o. Vrei licenta perpetua, pe care sa o plimbi pe orice sistem ai? OK .. 300€ si gata ... ai rezolvat.



Vad ca te-ai erijat in mare aparator al legii.  Toate, dar absolut toate calculatoarele din casa (1 desktop, 2 laptopuri si 1 All in one au licenta). Sustin total ideea de a plati pentru munca altora.Pana la un punct.
Ar trebui sa vezi lucrurile in ansamblu si contextul actual inainte sa dai verdicte pe aici. Da am luat licenta, copilul era de fata, tocmai sa-i arat ca asa se procedeaza corect. Crezi ca numai tu poti citi termenii de licenta? Sau un elev poate asa abracadabra sa scoaota din buzunar 300 de euro si cu asta gata? -  vorbele tale de duh.
Stiam stimabile ca asa va fi, am sunat totusi la microsoft (cu m mic), crezand absurdul ca vor face o exceptie pentru un copil fara venit. Bineinteles am primit Posted Image ca tot e la moda.

#1103
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,636
  • Înscris: 15.01.2017

View Postsilverflower, on 14 noiembrie 2018 - 14:19, said:


- Minciuni gogonate! Furtul e cĂŽnd deposedezi pe cineva, respectiv după acel act, respectivul nu-l mai are, dar ĂŽl ai tu, nu cĂŽnd copiezi (ilegal sau nu) sau faci o poză. ĂŽntr-un muzeu nu ai voie să fotografiezi, dar faci o poză pe ascuns, nu este furt, copiatul fiind similar, fiind o poză informatică. Expresia ”poză a unui disc” ce-ți sugerează?
Sa inteleg ca nu ai vreo problema sa lucrezi si clientul sau angajatorul sa uite sa-ti plateasca. Tegnic nu este furt si in realitatea nu te-a deposedat de nimic. Ce spui?

#1104
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,576
  • Înscris: 13.06.2004
Europenii ar trebui să se apuce de făcut filme. Nu e vorba de piraterie, dar să nu se mai creadă Americanii aşa de tari şi să existe un tampon la cultura lor.

#1105
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Europenii chiar fac filme.

#1106
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

View PostEpdm, on 14 noiembrie 2018 - 20:19, said:

Sa inteleg ca nu ai vreo problema sa lucrezi si clientul sau angajatorul sa uite sa-ti plateasca. Tegnic nu este furt si in realitatea nu te-a deposedat de nimic. Ce spui?
- Aici chiar că nu ți-ai găsit omul. Desigur c-aș accepta asta, dar doar pe bază de reciprocitate universală (nu neapărat paritate, de la fiecare cît poate), altfel aș fi luat de fraier de către majoritatea membrilor acestei societăți primitive care mai folosește bani:

”Presupunînd că ar exista chiar o societate egalitaristă funcţională la scară mai mare decît cea dintr-un chibuţ (cam utopică), chiar fără bani, personal m-aş simţi perfect; de exemplu sînt un tip foarte tehnic cu abilităţi "Jury rigging" native mai ales în electronică şi lucrez de placere în afara serviciului. Nu îmi amintesc să fi cerut bani de la cineva pentru asta, în schimb deseori după ce repar ceva (Windows, electrice) pe la colegi sau cunoştinţe sînt apucat de mînă şi mi se pun cu forţa bani în buzunar; eu zic că m-aş putea considera de pe acum cetăţean al acelei lumi, m-aş simţi în mediul meu.”

Edited by silverflower, 15 November 2018 - 08:02.


#1107
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,044
  • Înscris: 09.08.2005

View Postgepres, on 14 noiembrie 2018 - 18:09, said:

Progresist e să găsești metode prin care să păstrezi liber internetul
Liber nu e egal cu gratuit.

View Postgepres, on 14 noiembrie 2018 - 18:09, said:

Degeaba vă strofocați pe aici apărînd drepturile unora pe care-i mînă în afaceri doar lăcomia, cei deștepți deja au simțit tendințele și devin tot mai puternici. Am spus de Youtube care n-are nevoie de nici o prezentare dar mai avem Crackle deținut de, surpriză mare, apărătorul drepturilor de autor, concernul Sony, mai avem deja pomenitul Vimeo, urmează o pleiadă de viitori mamuți media, Kanopy, PlutoTv, TubiTv, SnagFilms iar pentru pretențioși Archive.org, Open Culture, Big Five Glories, Retrovision, toate legale, toate free și toate făcînd profit din dorința utilizatorilor de a vedea filme pe gratis.
Păi dacă ai atîtea locuri de unde poți vedea filme legal și gratuit de ce mai aperi furtul?

#1108
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostPaz, on 15 noiembrie 2018 - 03:39, said:

Europenii chiar fac filme.
cate si cati urmaresc filme europene? in afara de bollywood nici o alta tara nu produce atatea filem ca americanii....si numarul la un momentdat conteaza pentru ca suntem zilnic bombardati cu filme americane peste filme americane , si asta inseamna sa vedem numai versiunea lor in ceea ce priveste lucrurile. Asta se trage din faptul ca in europa nefiind bani sa faci filme cu efecte speciale deosebite se fac in general filme culte , cannes fiind un festival mult peste oscar ca si cultura , insa noile generatii obisnuite numai cu poc poc si bum bum....vor numai filme de actiune a la wesley snipes fara nici un pic de cultura si chestii interesante... ar trebui sa promovam content ieftin , de calitate si atractiv atat pe internet cat si pe televiziune.... uite daca am avea fotbal de calitate sau sporturi in general de calitate lumea nu s-ar mai uita atat de mult la filme ...
plus ca uite un serial gen robotzi de pe youtube poate fi facut relativ usor pentru ca avem graficieni care sa faca asa ceva.....avem si propriile  site-uri gen trilulilu si 220.ro ca alternativa la  youtube insa aici trebuie altceva....cum ar fi daca emag sau alt mare magazin online, sau chiar softpedia , ar face un parteneriat cu site-urile astea si ar oferi vouchere si produse gratis pentru creatii deosebite? astfel conturile ar fi si remunerate si ai avea ocazia sa castigi cate ceva...

#1109
gepres

gepres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,951
  • Înscris: 09.04.2005
Despre ce furt vorbim?
Tu, cînd intri pe torenți și descarci ceva cunoști proveniența materialelor descărcate? Acolo pot fi și materiale perfect legale, producții proprii, produse media fără restricții privind drepturile de autor...
De exemplu Micul prinț a avut drepturi de autor protejate pînă în 2014, dacă-l descărcam atunci eram hoț, dacă-l descarc acum sînt în perfectă legalitate, pot să-l tipăresc, să-l multiplic, să-l distribui la toată clasa fără să vină vreun disperat din ăsta care se trezește să mă acuze că apăr furtul. Dar cine e obligat să țină evidența legalității materialelor de pe net? Simplul utilizator care bagă-n browser un termen de căutare? Nu e mai profitabil să vii în întîmpinarea dorinței utilizatorului și să faci un site care să-i ofere gratuit, legal, fără restricții tot ce dorește? Nu asta înseamnă libera circulație a informației și accesul neîngrădit la patrimoniul cultural al omenirii?
Mulți artiști se plîng că li se fură opera, tot ei se plîng că nu sînt apreciați și nu-i cunoaște nimeni, păi caută-ți un distribuitor deștept care să-ți difuzeze gratuit capodoperele și care să poată face totuși profit din asta, nu e o contradicție în termeni, tocmai am pus site-uri care fac asta. Să vedeți ce nebunie e în domeniul muzicii unde se înghesuie începătorii să-și pună la liber creațiile fără să se mai plîngă că-i fură cineva. Încă mai țin minte cum plăteau maneliștii să fie difuzați pînă s-a ajuns la saturație.

#1110
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View Postro_explorer, on 14 noiembrie 2018 - 00:32, said:

Este incredibil ce citesc aici. România își merita soarta de coadă a Europei. Cu o cultura de hoție și cu lipsa crasa de respect pentru munca altora meritam ca nație locul unde suntem în ierarhia mondiala. Zici Congo/Zimbabwe sau România, exact același nivel din prea multe puncte de vedere.

Succes băieți!
Soc si groaza... sa vezi ca si uk e congo/zimbabue... niste grafice interesante:

[ https://i.imgur.com/9SVr4nB.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://i.imgur.com/Rsdi1oL.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Observati cati sunt pe Nothing wrong + "don't know" (care-i cam tot aia) ?



Foarte interesanta distributia pe grupe de varste. Cei peste 60 ani, dar nici aia nu ajung la 50%, cei mai convinsi ca pirateria e furt.

In schimb, cei pana in 39 de ani doar 20% considera ca e "just as bad" (ca si furtul) :w00t:

21% nothing wrong, 20% don't know, 38% not as bad.

Si de la yankei un pic:

39% of Americans Don’t Care That Piracy Hurts Content Creators…
https://www.digitalm...athetic-piracy/

1 in 2 Singaporeans download illegal music, videos: Poll
http://www.asiaone.c...sic-videos-poll

Si atentie ca natiile de mai sus sunt printre cele cu cele mai mari venituri per capita de pe planeta!

Asta ar trebui sa le dea mult de gandit moralistilor care o ard ca pirateria e "furt". :naughty:

Vin generatiile noi si se cap pipi cu bolta pe notiunea de "intellectual property". Indiferent de tara.

Deci voua ar trebui sa va fie rusine ca sunteti cetateni ... ai planetei! :naughty: sau poate doar inadaptati unor noi realitati! ;)

#1111
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View PostTruthHurts, on 15 noiembrie 2018 - 15:03, said:

Si atentie ca natiile de mai sus sunt printre cele cu cele mai mari venituri per capita de pe planeta!
De cand majoritatea detine adevarul in orice ?

View PostTruthHurts, on 15 noiembrie 2018 - 15:03, said:

Vin generatiile noi si se cap pipi cu bolta pe notiunea de "intellectual property". Indiferent de tara.
Cum spuneam mai sus, faptul ca sunt multi nu inseamna ca au dreptate.

Edited by PlatonX, 15 November 2018 - 15:53.


#1112
mediasick

mediasick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,122
  • Înscris: 21.08.2017

View Postvibeo, on 14 noiembrie 2018 - 19:31, said:


Vad ca te-ai erijat in mare aparator al legii.  Toate, dar absolut toate calculatoarele din casa (1 desktop, 2 laptopuri si 1 All in one au licenta). Sustin total ideea de a plati pentru munca altora.Pana la un punct.
Ar trebui sa vezi lucrurile in ansamblu si contextul actual inainte sa dai verdicte pe aici. Da am luat licenta, copilul era de fata, tocmai sa-i arat ca asa se procedeaza corect. Crezi ca numai tu poti citi termenii de licenta? Sau un elev poate asa abracadabra sa scoaota din buzunar 300 de euro si cu asta gata? -  vorbele tale de duh.
Stiam stimabile ca asa va fi, am sunat totusi la microsoft (cu m mic), crezand absurdul ca vor face o exceptie pentru un copil fara venit. Bineinteles am primit Posted Image ca tot e la moda.
da-le si tu m...e

#1113
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009

View Postvibeo, on 14 noiembrie 2018 - 19:31, said:

Vad ca te-ai erijat in mare aparator al legii.  

Stai linistit ca le comit si eu, dar tot ceea ce fac mai putin legal fac in deplina cunostinta de cauza si sunt constient ca este mai putin legal.
Nu apar nimic, cer doar ca lumea sa nu fie ipocrita, dar cer prea mult cateodata.

P.S.1.: sorry de reply-ul tarziu dar dupa un minunat update de la micro$oft (cu m mic) mi-a pleznit complet PC-ul si am stat sa il repar, nu am mai avut timp de forum Posted Image ... am umplut si eu de carne frigiderul alora, chiar daca din alte motive decat licenta.

P.S.2: se pot cumpara licente "gri" de windows, valide, pe la 10 euro.

Edited by ro_explorer, 15 November 2018 - 17:37.


#1114
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostPlatonX, on 15 noiembrie 2018 - 15:53, said:

De cand majoritatea detine adevarul in orice ?

Cum spuneam mai sus, faptul ca sunt multi nu inseamna ca au dreptate.
Nu e o chestiune de a avea dreptate sau nu, nu e o chestiune de adevar sau minciuna, ci o chestie subiectiva cu care lumea e de acord sau nu e.

Sunt o serie de fapte in legatura cu care aproape toti oamenii de pe planeta asta indiferent de cultura, sunt de parere ca sunt fapte rele care trebuie pedepsite(omor, bataie, viol, furt, talherie, fals, inselaciune samd.) - "malum in se" le zice. Incalcarea drepturilor de autor nu se numara printre ele. Chiar si conceptul in sine, asa cum e cunoscut acum, e un artificiu destul de nou, omenirea a trait bine mersi fara "drepturi de autor" sau "proprietate intelectuala":. Iar oamenii e posibil sa nu fie de acord cu acordarea unor astfel de "drepturi"

#1115
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,891
  • Înscris: 20.10.2015
Eu vad mai simplu treaba.
Daca nu se doreste furtul, de ce nu penalizeaza proprietarul site-urilor care contin piraterie?
Ca in ziua de azi nu mi se pare greu

#1116
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Nu cred ca proprietarii au serverele in Romania sau intr-o tara in care pot fi penalizati.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate