Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Notificare ANAF de nedepunere a declaratiei de impunere

- - - - -
  • Please log in to reply
66 replies to this topic

#19
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
nu mai merge haiducia, aia de prin strainataturi s-au lovit de problema asta de muult timp,de aia se tot ascund cu bitcoini, carduri d-alea preplatite gen revolut si feluri si feluri de combinatii prin care sa nu intre in vizorul autoritatilor fiscale de la ei.

la noi abia suntem la "inceput" in chestia asta, ni se pare "ciudat" ca ne intra niste bani in cont (multicei) si anaf ne cere taxe pe ei. nu, este perfect normal sa ne ceara. doar vrem o tara ca afara , nu? Posted Image

View Postbuyonevideo, on 05 noiembrie 2018 - 19:49, said:

Eu primesc plati prin paypal de cel putin 10 ani, tot asa, sume sub 10.000 lei/an, din toata lumea.
N-am primit nici o hartie din asta pina acum.

Ai mai primit si alte plati, de la firme romanesti, de orice fel, gen profitshare sau orice altceva ?

nu o sa mai tina mult pana vei primi. mai tine si de cat de "activ" este anaful de care apartii. unii sunt mai harnici altii mai lenti. mai tine si de ceea ce explicam mai sus, poate colegul bogdan dima nu este angajat pe nicaieri si este in prima linie, a persoanelor cu potential ridicat de frauda, cei care sunt verificati mult mai atent decat ceilalti.

Edited by bossake, 05 November 2018 - 19:50.


#20
BogdanDima1

BogdanDima1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.07.2016

View Postbuyonevideo, on 05 noiembrie 2018 - 19:49, said:

Eu primesc plati prin paypal de cel putin 10 ani, tot asa, sume sub 10.000 lei/an, din toata lumea.
N-am primit nici o hartie din asta pina acum.

Ai mai primit si alte plati, de la firme romanesti, de orice fel, gen profitshare sau orice altceva ?
Nu ...banii provin de la o singura firma; 99designs mai exact

#21
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nici eu nu sint angajat nicaieri.

Bogdan > esti angajat undeva, primesti salariu pe card ?
Ai vrut sa faci / ai facut vreun credit, card, cont, rate fara dobinda... orice serviciu / produs bancar ?

#22
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010
se mai aplica faptul ca esti plecat din tara mai mult de 183 de zile?adica daca tu iti faci concedii/treaba ta ce faci afara dar primesti constant sume de bani.
ca stiu ca pe vechiul cod fiscal asta se aplica. adica se considera ca tu nu beneficiezi de serviciile publice asa ca nu aveai nevoie sa dai nimic sub forma de taxe.

#23
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
nu cred sa existe asa ceva decat daca faci dovada ca ai rezidenta fiscala in alt stat.

#24
BogdanDima1

BogdanDima1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.07.2016

View Postbuyonevideo, on 05 noiembrie 2018 - 19:58, said:

Nici eu nu sint angajat nicaieri.

Bogdan > esti angajat undeva, primesti salariu pe card ?
Ai vrut sa faci / ai facut vreun credit, card, cont, rate fara dobinda... orice serviciu / produs bancar ?
Nu, nu sunt angajat, nu primesc salariu lunar si nici nu am avut nici  o treaba cu rate, credite....am doar un card simplu mastercard

View Postflp014, on 05 noiembrie 2018 - 20:03, said:

se mai aplica faptul ca esti plecat din tara mai mult de 183 de zile?.
Nu am fost plecat din tara mai mult de 14 zile niciodata

Ma duc maine dimineata la ANAF sa vad ce zic cucoanele de acolo.
Intru maine seara sa va anunt ce-am rezolvat. Probabil sunt bun de plata pana la urma Posted Image !

Oricum daca n-as depune nici o declaratie nimic si as lasa-o asa care ar fi consecintele ? Tinand cont de faptul ca nu am nici un bun proprietate personala cu acte?
Se lasa cu racoare? : )

Edited by BogdanDima1, 05 November 2018 - 20:15.


#25
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bafta si succesuri ;) :)

#26
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
Nu fi fraier Astia pescuiesc la nimereala Daca totusi mergi, le spui ca nu intelegi, ca nu ai realizat nici un venit din activitati independente si vezi ce spun Daca chiar te au cu ceva la mana o sa iti spuna in fata , daca nu o sa se fofileze Important e sa nu le dai nici un indiciu care sa te tradeze

#27
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004
Poate cei de acolo au făcut ceva hârtii. Uneori se întâmplă. Să justifice plățile sau cine știe.

#28
kalu4u

kalu4u

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 180
  • Înscris: 02.07.2018
Oricum eu nu le dau 1 leu. Si nici nu as avea de unde sa scot zeci de mii de euro pe impozite retroactive.
Daca imi baga propriri plec din tara si sa se linga pe bot.
Tot ei pierd pentru ca eu pana acum am dus bani in tara si daca plec banii o sa ii cheltui la altii.
Dar eu nu le dau nimic,ca nu primesc nimic.Sanatate tot eu platesc,pensie nu primesc,de impozite nu se face nimic,deci ar fi doar niste bani dati la niste hoti.
Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel.

#29
BogdanDima1

BogdanDima1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.07.2016

View Postsceptic_schizo, on 05 noiembrie 2018 - 20:17, said:

Nu fi fraier Astia pescuiesc la nimereala Daca totusi mergi, le spui ca nu intelegi, ca nu ai realizat nici un venit din activitati independente si vezi ce spun Daca chiar te au cu ceva la mana o sa iti spuna in fata , daca nu o sa se fofileze Important e sa nu le dai nici un indiciu care sa te tradeze
Pai clar ca asta e prima faza. Zic ca am primit banii de la o cunostinta. Daca nu merge aplic planu B si zic exact care-i treaba ! : ))

View Postkalu4u, on 05 noiembrie 2018 - 20:23, said:

Oricum eu nu le dau 1 leu. Si nici nu as avea de unde sa scot zeci de mii de euro pe impozite retroactive.
Daca imi baga propriri plec din tara si sa se linga pe bot.
Tot ei pierd pentru ca eu pana acum am dus bani in tara si daca plec banii o sa ii cheltui la altii.
Dar eu nu le dau nimic,ca nu primesc nimic.Sanatate tot eu platesc,pensie nu primesc,de impozite nu se face nimic,deci ar fi doar niste bani dati la niste hoti.
Va sfatuiesc sa faceti si voi la fel.
Ai perfecta dreptate, dar ce te faci daca se iau astia in serios si pun sechestru pe conturi, case, masini...mai faci naibii si puscarie pentru 1000 de lei

#30
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View PostBogdanDima1, on 05 noiembrie 2018 - 20:12, said:



Oricum daca n-as depune nici o declaratie nimic si as lasa-o asa care ar fi consecintele ? Tinand cont de faptul ca nu am nici un bun proprietate personala cu acte?
Se lasa cu racoare? : )
nu este decat o datorie pe care oricum o vei da. mai devreme sau mai tarziu.

poate vreodata te vei angaja si iti vor pune poprire pe salariu. si chiar daca nu te vei angaja, iti vor pune poprire pe orice cont bancar, deci nici nu vei mai putea incasa pana nu isi trag astia banii.

#31
sceptic_schizo

sceptic_schizo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 638
  • Înscris: 23.02.2009
N-ai inteles N-ai primit nici un ban, nu intelegi ce au cu tine !!!!
Nu mai tin minte, dar parca s-a modificat codul fiscal in sensul ca toata lumea trebuie sa depuna declaratia anuala, sau cel putin cei care nu figureaza ca angajati permanenti

#32
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
DEL

Edited by buyonevideo, 05 November 2018 - 20:34.


#33
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View Postsceptic_schizo, on 05 noiembrie 2018 - 20:32, said:

N-ai inteles N-ai primit nici un ban, nu intelegi ce au cu tine !!!!
Nu mai tin minte, dar parca s-a modificat codul fiscal in sensul ca toata lumea trebuie sa depuna declaratia anuala, sau cel putin cei care nu figureaza ca angajati permanenti
cum sa zici ca nu ai primit niciun ban cand cu siguranta vor avea desfasuratorul de la banca cu toate platile primite, data, suma ora tot Posted Image).

Bogdan, sa ne spui maine ce ai rezolvat. chiar e foarte important ca dupa cum vezi, atatia oameni atatea pareri :D

Edited by bossake, 05 November 2018 - 20:35.


#34
BogdanDima1

BogdanDima1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 13.07.2016

View Postsceptic_schizo, on 05 noiembrie 2018 - 20:32, said:

N-ai primit nici un ban
Asta nu prea merge, probabil au evidentele bancare unde e negru pe alb ca am primit. Ce sa mai zici atunci ?!

#35
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postbossake, on 05 noiembrie 2018 - 19:35, said:

cum sa fie confidentiala?! anaf are acces direct la orice cont bancar.



Si sta anafura masii sa ia fiecare cont in parte sa vada ce si cum ? sunt si eu curios, nu de alta

#36
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007

View PostPlaton, on 05 noiembrie 2018 - 20:39, said:




Si sta anafura masii sa ia fiecare cont in parte sa vada ce si cum ? sunt si eu curios, nu de alta

am explicat mai sus, exista o baza de date cu persoanele cu grad de risc de frauda fiscala ridicat. (in principal cei care nu sunt angajati. un om care nu este angajat este clar ca traieste din combinatii sau alte chestii la negru). persoanele astea sunt verificate prin mai multe locuri. interpelarea la banci pentru a se vedea ce conturi si ce activitate au aceste conturi este doar primul pas si cel mai usor de realizat. chiar nu este complicat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate