Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cum este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#1
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Am vreo 15 ani de cand folosesc laptopuri si telefoane si am observat ca cele mai vechi sunt mai performante decat cele noi din gama de preturi mici.

De exemplu am avut un laptop hp dual core si un del core 2 si se miscau foarte ok.
Dupa 10 ani am zis sa iau unul ieftin de 800 de lei pentru maicamea pentru facebook si surpriza se misca mult mai greu decat cele vechi cu dual core!!

Apoi am luat o tableta tot asa ieftina cu procesor dual core de 1.3 si se misca mai greu decat un telefon Nexus 4 de 7-8 ani!! Cateodata ii trebuia si 1 minut ca sa inchida un tab de Chrome. Cand trebuia sa scrii ceva aparea pe ecran abia dupa cateva secunde. Deci nu imi venea sa cred ca este posibil ca o tableta din generatia noua sa se miste atat de greu.

Bun, eu inteleg ca este diferenta de pret intre 800 si 1500, dar au trecut 10 ani. Ma astept ca sa gasesc procesoare la fel de performante la preturi mai mici. Nu pot sa cred ca este mai scump pentru Intel sa produca un procesor vechi de 10 ani si mai performant decat unul nou si mai slab. Ceva nu e in regula aici. Am impresia ca astia se joaca cu noi si fac intentionat asa ca sa arunci banii.

#2
YourFan

YourFan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,326
  • Înscris: 30.01.2017
Planned obsolescence...

#3
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Pentru ca in ultima vreme industria  IT se axeaza doar pe incasat profit rapid si usor si nu pe multumirea clientilor cu produse de calitate.
Plus publicitate mincinoasa  si oferte la greu ca sa pacaleasca naivii ca sanchi alea sunt mai performante cand de fapt sunt cam aceleasi sau chiar mai mizerabile la capitolul performanta si durabilitate.
Productia e mai ieftina  si masificata, preturile mai scazute,  dar calitatea mai joasa.  
Plus ca de la o vreme mai toate sunt produse in China dupa ce industria IT si-a mutat productia acolo unde chinezii muncesc la foc continuu pe salarii mizerabile si pe boluri de orez,  deci.....

Si Apple, si Microsoft, Intel, AMD,  Nvidia, Asus, Sony,  Samsung si Huawei- aceeasi mizerie!

Uita-te la ce se intampla in domeniul componentelor PC pentru gaming- sunt companii de jocuri care fac parteneriat special fie cu AMD, fie cu Nvidia, oricum ar fi, daca de exemplu ai un joc special facut pentru AMD, dar ai placa Geforce, s-ar putea ca jocul sa-ti ruleze naspa.
De progresul grafic al jocurilor nu mai zic....acum 10 ani aveam jocuri  aratoase ca Crysis ce necesita rachete de PC luate la suprapret.
Acum cumparam rachete de PC la oferte, dar cu performanta slaba din moment ce producatorii scot acum jocuri  intentionat prost optimizate si pline de buguri ca sa te puna sa scoti banii pentru placi video la la suprapret. Am ajuns sa jucam mizerii gen Dota, Fortnite, Overwatch care nu au cine stie ce grafica pe rachete de PC-uri.

De console nu mai zic, cica next-gen, dar a trebuit sa treaca 3 ani pana cand Sony si Microsoft au lansat console cu suport extra  pentru 4k si 60 fps si la suprapret ca consolele standard NEXT-GEN abia duceau la 900p si 30 fps.  


S-a imputit rau de tot domeniul asta din cauza lacomiei corporatiilor.

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 15:01.


#4
Vegas123

Vegas123

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 13.12.2014
De marketing ai auzit?

#5
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Postgiovani_x7, on 04 noiembrie 2018 - 14:48, said:

Cum este posibil?
Planned obsolescence...
Marketing
+
Attached File  create-a-problem-sell-a-solution.jpg   185.03K   82 downloads

#6
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Informatica a devenit o inselatorie de masa.

#7
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Pe zi ce trece am impresia ca lumea asta e plina de imbecili!

#8
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018
Daca n-ar fi imbecili,  companiile alea fie isi faceau treaba, fie erau demult falimentate.
Apple, Samsung, Microsoft, AMD, Intel etc. exista pentru ca lumea e plina de naivi care pun botu' si nu se informeaza inainte sa achizitioneze produsul ala la "oferta".

Ne meritam soarta pana la urma.

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 15:19.


#9
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Parerea mea e ca oamenii cu furci din threadul asta nu au nici un soi de intelegere a tehnologiei si a inflatiei.

Edited by SpeedDemon, 04 November 2018 - 15:27.


#10
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Am vandut HPul de 10 ani cu 200 de lei pe olx.
Nici prin gand nu imi trecea ca unul nou care costa intre 800-1000 de lei poate sa fie mai slab si ca defapt trebuie sa iau unul de peste 2000 de lei ca sa am ceva echivalent, adica cu 400 mai mult decat am dat pe HP acum 10 ani

#11
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

View PostSpeedDemon, on 04 noiembrie 2018 - 15:26, said:

Parerea mea e ca oamenii cu furci din threadul asta nu au nici un soi de intelegere a tehnologiei si a inflatiei.
Chiar daca placa video mai veche  te-a costat prin 2013 vreo 1000 lei si acum costa nici 200 lei, asta nu justifica lipsa performantei la niste  placi care acum costa 1000 lei  si nu pot rula  niste jocuri pe setari high . Jocuri  care oricum sunt prost optimizate si pline de buguri la lansare pentru ca noua generatie de dezvoltatori  sunt o gramada de idioti si lenesi care isi iau salariile pe degeaba.

Tehnic, tot ar trebui ca placile respective sa fie mai performante in comparatie cu  alea  mai vechi de 5 ani.

Inflatia nu e o scuza.

E greu de inteles ca lacomia si bisnita au cuprins si industria asta?

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 15:36.


#12
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017
Ălea vechi mergeau mai bine că aveai windows xp, astea noi au 10-le mult mai stufos.
Sunt intradevăr si mai consumabile actualele, e si normal ptr că nu e nevoie să ajungă la gunoi functionale ca nu e nici un folos.
Asa poti zice că merge super tare si un pentium 4 cu windows 2000.

Totusi nu neg faptul că produsele sunt foarte proaste dar cred că e un lucru bun si sunt suficiente asa incat să nu mai ne fie greu să ne despărţim de ceva vechi.

Ar mai fi ceva conspirationist să zic, că IT-iştii româneşti fac softurile şi deaia merge nasol aparatele, e ca si cum ai cumpăra dacia 1300 din germania si vezi că merge mai rău decat mercedes mai vechi cu 10 ani retras din fabricatie.

#13
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postprogrammer08, on 04 noiembrie 2018 - 15:18, said:

Daca n-ar fi imbecili,  companiile alea fie isi faceau treaba, fie erau demult falimentate.
Apple, Samsung, Microsoft, AMD, Intel etc. exista pentru ca lumea e plina de naivi care pun botu' si nu se informeaza inainte sa achizitioneze produsul ala la "oferta".

Ne meritam soarta pana la urma.
Curentul electric si apa calda exista tot din cauza unor naivi care pun botu' la capitalisti pusi pe profit. Mortii mami lor!
Da, va meritati soarta nasoala. Voi ar trebui sa dormiti si acum cu liliecii in pestera, dar capitalistii astia nenorociti pusi pe profit v-au scos cu forta de acolo si v-au obligat sa le cumparati leptorile de 800 de lei. Plm, mai putin de jumatate din salariul minim pe economie.

#14
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014

View Postcipri2bau, on 04 noiembrie 2018 - 15:42, said:

Ălea vechi mergeau mai bine că aveai windows xp, astea noi au 10-le mult mai stufos.
Sunt intradevăr si mai consumabile actualele, e si normal ptr că nu e nevoie să ajungă la gunoi functionale ca nu e nici un folos.
Asa poti zice că merge super tare si un pentium 4 cu windows 2000.

Totusi nu neg faptul că produsele sunt foarte proaste dar cred că e un lucru bun si sunt suficiente asa incat să nu mai ne fie greu să ne despărţim de ceva vechi.

Ar mai fi ceva conspirationist să zic, că IT-iştii româneşti fac softurile şi deaia merge nasol aparatele, e ca si cum ai cumpăra dacia 1300 din germania si vezi că merge mai rău decat mercedes mai vechi cu 10 ani retras din fabricatie.
schimbat c2d 2.5ghz cu core i5 2.6ghz.
la viteza - nici o diferenta cu exceptia redarii 1080p pe youtube. pe c2d nu prea mergeau, pe astalalt merg dar cu 100% uz :)
la temperaturi - c2d statea in 30-40 de grade cam tot timpul. i5 sta la 50 in idle si urca la 80 ori de cate ori faci ceva, deschizi un meniu, o pagina web, orice..
windows 7 cu ambele

am impresia ca de cativa ani nu mai exista avans tehnologic real la procesoare.
in cel mai bun caz 1-2% pe an, dar si alea probabil cu costul scaderii eficientei

#15
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

View PostFriskey, on 04 noiembrie 2018 - 15:44, said:

Da, va meritati soarta nasoala. Voi ar trebui sa dormiti si acum cu liliecii in pestera, dar capitalistii astia nenorociti pusi pe profit v-au scos cu forta de acolo si v-au obligat sa le cumparati leptorile de 800 de lei. Plm, mai putin de jumatate din salariul minim pe economie.
Stai sa ghicesc, lucrezi printr-un magazin de telefoane/laptopuri  si ai descoperit dintr-o data ca lumea nu mai pune botu' la oferte, nici de BF , esti tare ofticat  si te ameninta sefu ca te da afara ca nu-i faci vanzari ?  
Hai, nu plange  ,  vezi ca angajeaza si la Mc. Posted Image

Quote


Curentul electric si apa calda exista tot din cauza unor naivi care pun botu' la capitalisti pusi pe profit. Mortii mami lor!

In ce priveste distributia curentului electric si a apei ma declar multumit, serviciile sunt tot mai de calitate de la o perioada la alta.
Ca creste factura la curent electric, asta e, invinovatesc partidul de la guvernare si votantii lui.
Dar in ce priveste electronicele care devin tot mai scumpe si de proasta calitate , raspunderea cade doar pe producatori privati.  

Mutarea productiei in China nu-i deloc un mit, altfel americanii nu mai ajungeau sa-l voteze pe Trump din cauza somajului.  
Faptul ca producatorii se axeaza acum mai mult pe productie grabita si ieftina si pe cantitate si deloc pe calitate nu-i un mit.
Am ajuns sa fiu declarat comunist doar pentru ca pe banii mei cer produse de CALITATE!


Legat de capitalisti, exista doua categorii:
  • aia lacomi si bisnitari carora nu le pasa de nemultumirile clientilor si continua sa pacaleasca clientii cu minciuni si produse proaste la suprapret
  • aia cinstiti  si de treaba care scot produse de calitate si ia in seama feedback-urile clientilor
In ce priveste comunistii, exista doua categorii:
  • aia nasoli care mint populimea in campania electorala si dupa ajung fie mari falimentatori si hoti, fie dictatori
  • aia buni, adica morti
Dintr-o data, plm, pestera aia suna mai bine decat optiunile jalnice de acum: capitalismul tepar si lacom sau comunismul tepar si putred?

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 16:00.


#16
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,061
  • Înscris: 30.11.2017
E mai performant doar că softurile sunt mai slab optimizate.
Să inteleg că Core 2 duo si athlon 64 x2 refuză să moară?
Cam cele mai fiabile si badarane laptopuri au fost cam prin 2005 2008.

In loc să facă produse mai putine mai longevive si mai fiabile si mai performante cum făceau IBM de exemplu, ei fac ca Ceausescu mult ieftin si rău. De fapt ieftin in productie ca la raft nu prea.

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Acum 5 ani am dat 400€ pe un core2 duo.

#18
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Daca vreti sa vi se miste harburile de acum 10 ani mai bine cel mai ieftin e sa bagati un SSD, de mult nu mai e de vina procesorul de cum se misca pc-ul ci HDD-ul. SSD-ul face minuni si ca timpi de deschidere si ca timpi de raspuns. Daca nu sunteti cu jocurile, 8 GB RAM e cam necesarul in Windows 10 in prezent. Daca vrei sa te joci cam trebuie 16 GB de prin 2015 incoace.
Daca vreti sa judecati dupa youtube, clipul asta e 8k, cand aveam gtx 960 imi sacada la 8k, cu gtx 1080 nu mai sacadeaza, tine placa video la 82% utilizare. Posted Image
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1La4QzGeaaQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Crysis-ul original e destul de prost optimizat.  Vrei jocuri bine optimizate si grafica faina, incearca cele de la Square Enix, seria Just Cause, Tomb Raider. Eu m-am suparat acum cativa ani pe Crysis cand mergea mai prost decat Just Cause 3 la maxim si grafica mult inferioara.
Nush cum ai dat 400 de euro acum 5 ani pe un core 2 duo ca in 2009 primul i7 920 era vreo 900 de ron, 200 de euro.
Acum 5 ani era deja a doua sau a treia generatiew de i5 si i7. Core2duo a murit prin 2008-2009 cu E8400-E8600, procesoare excelente dar depasite rapid cum s-au adaptat jocurile la quad-uri. E8400 era parca vreo 500 de lei prin 2009 adica vreo 120 de euro maxim.

Edited by SpeedDemon, 04 November 2018 - 16:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate