Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cum este posibil?

- - - - -
  • Please log in to reply
68 replies to this topic

#55
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Exista multe alternative la marile corporatii, de ex la cpu e si via, samsung, motorola, toshiba, nu doar intel si amd. La video e si s3, via, motorola, goldstar, samsung vortex, la samsung exista sony, gygabite, xiaomi, alwiev, lg, nochia, benq siemens fujitsu dell asus chaintech

Doar ca lumea cumpara doar samsung si iphone ca sa fie mai ciumega. Ciumega.

Nu pot edita sa scriu nokia. Chiar, mai are cineva nokia vechi? sa mergi si sa scoti ala cand toata lumea chiar si boschetarii se sparg in ultimele smartfonuri

#56
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

View Postprogrammer08, on 04 noiembrie 2018 - 16:09, said:

Imi vine sa zic expresia aia care incepe cu litera "m" cand iti vad  avatarul ala cu caine si vad ca ma bagi in aceeasi oala cu comunistii  , dar ma abtin.
Asa, mai bine te trec pe ignore ca esti prea ignorant si ciufut ca sa discuti cu mine.


Mai nou, daca nu suntem multumiti de produse si vedem ca nu mai exista alternative de produse mai bune asa cum ar trebui sa existe pe  o piata libera a cererii si ofertei , gata, suntem considerati comunisti.
Asta-i buna!
Pai normal ca nu mai exista alternative mai bune ca au avut grija gigantii IT ca Apple, Microsoft, AMD, Intel, Sony, Samsung  sa ingroape sau sa cumpere  concurenta , precum si micii competitori care mai scoteau ceva produse de calitate....
Mie practica asta imi suna a COMUNISM, nu crezi?

Parerea mea e ca si suporterii acestui sistem corporatist lacom care fabrica produse de proasta calitate in graba si mai ales in China   sunt la fel de invinuti pentru bisnita ca si producatorii.
Arata-mi tu mie un laptop Apple (si ce ai mai enumerat tu acolo) la 800 de lei.
Vorbesc retoric, nu te sinchisi.
Concluzia: esti dus cu pluta iremediabil.

#57
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postcipri2bau, on 04 noiembrie 2018 - 19:07, said:

Exista multe alternative la marile corporatii, de ex la cpu e si via, samsung, motorola, toshiba, nu doar intel si amd. La video e si s3, via, motorola, goldstar, samsung vortex, la samsung exista sony, gygabite, xiaomi, alwiev, lg, nochia, benq siemens fujitsu dell asus chaintech

Doar ca lumea cumpara doar samsung si iphone ca sa fie mai ciumega. Ciumega.

Nu pot edita sa scriu nokia. Chiar, mai are cineva nokia vechi? sa mergi si sa scoti ala cand toata lumea chiar si boschetarii se sparg in ultimele smartfonuri
Toate,inafara de Allview,care dunt cei mai slabi si telefoanele si tabletele lor sunt niste petarde.

#58
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Hai sa fim mai realisti si sa vedem obiectiv: cred ca sunt suficient de bune, moda e sa schimbi telefonul la 6 luni, deci 6 luni hai 7 sa fie functional apoi poate sa se defecteze. Nu degeaba am intrebat cine mai are nokia dinala vechi si-l foloseste? chiar daca merge e inutil. Si-l ti in sertar ca-i functional in loc sa-l arunci daca ar fi defect. Lafel si cu calculatoarele, laptopurile, automobilele, se arunca functionale.

Cum tin si eu laptul ala de 12 ani inutil, greu si slab "ca-i functional". Nu pot nici sa-l vand nici sa-l donez ca s-ar chinui utilizatorul nepriceput cu el. Mai am si alte prostii, tot asa tin acolo ca "e functionala" ca "trebuie vreodata".

Eu as cere producatorilor durata de functionare mai mica, exact pe perioada garantiei daca vor consumerism cumulat cu protejarea mediului.

Edited by cipri2bau, 04 November 2018 - 20:36.


#59
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Iar despre ce reclama utilizatorul initiator, ca laptopuri la 10 ani distanta ca varsta merg cam lafel, pai spre asta tindem. Mergi lafel cu masina din 2007 si 2017, stai lafel in bloc din 77 sau din 2005.
In materie de utilizare IT ul nu mai are ce oferi decat marketing fite si inutilitati. Gen blockchain sau sa ai in loc de vizor camera video, sau sa conectezi ceainicul la internet sa zica de acolo cat ceai sa bei.

Transpuneti-va in 2007 si imaginati-va ce difereta imensa era de folisinta intre un pentium cu mmx si un pentium d sau core2. Nici macar SO-urile nu erau aceleasi. Dar azi intre core2 quad/i7 920/930 si core i7 7xxx/9xxx sau i9 sau care e ultimul? Sunt mare parte diferente de performanta in aplicatii gurmande. Ultimele au zeci de threaduri si ceva busuri marite asa incat datele curg mai repede si se proceseaza mai rapid.

Edited by cipri2bau, 04 November 2018 - 21:22.


#60
PaulFCB

PaulFCB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 22.04.2009

View Postprogrammer08, on 04 noiembrie 2018 - 16:07, said:

Exact despre asta vorbeam....Tomb Raider e bine optimizat pe AMD, dar ruleaza prost pe Geforce.

Pe ce GeForce ruleaza prost? Posted Image

[ https://static.techspot.com/articles-info/1128/bench/1440p.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.overclock3d.net/gfx/articles/2018/09/20083820201l.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


Quote

La Ubisoft, ultimele jocuri Assassin's Creed nu suporta procesoarele Intel, avand performanta slaba.

Iarasi, pe ce merge prost? Pe Core 2 Duo???

[ https://static.techspot.com/articles-info/1525/bench/UH.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

E doar un  exemplu de meltenism din industria asta manifestat in ultimii ani.

Nu stiu cine da exemplu de meltenisme aici, 'industria' sau cineva care umple un topic de shitposturi complet rupte de realitate.

Edited by PaulFCB, 04 November 2018 - 22:15.


#61
strongsss

strongsss

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,272
  • Înscris: 27.10.2007

View Postprogrammer08, on 04 noiembrie 2018 - 18:47, said:

La fictional/imaginar  vorbind, sa zicem ca chinezii implanteaza in secret  "ceva "  pe componente, electrocasnice si telefoane  fabricate de ei.  
.....
Nu stiu ce ar putea fi acel 'ceva", dar stiu ca va pricinui mult  RAU!
nu e deloc fictiune. americanii se tem de asta de mai multa vreme, motiv pentru care au pus ZTE si Huawei pe o lista neagra.
ma rog, pentru o amenda de peste 1 miliard de dolari, americanii si-au temperat opozitia in privinta ZTE, dar, problema e cat se poate de reala.

#62
programmer08

programmer08

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 30.10.2018

View PostPaulFCB, on 04 noiembrie 2018 - 22:15, said:

Pe ce GeForce ruleaza prost? Posted Image


Iarasi, pe ce merge prost? Pe Core 2 Duo???


Se vede clar ca jocul ruleaza mai bine pe o placa AMD decat pe GF.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/02-EvWJiaBQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/dJcr73nXS4A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Intelul chiar daca ofera mai multe fps-uri, este mult mai utilizat decat AMD.  

Cu placere!

Edited by programmer08, 04 November 2018 - 23:27.


#63
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, alt topic deschis de niste "inteligenti" care compara cartofi noi cu ananasul de pe vremuri. Compara laptopuri de acum 12 ani care au costat cel putin 3-4000 de lei cu niste gioarse noi de 800 de lei.
Mercedesuri S Class de acum 40 de ani cu niste tigai low cost de acum, trotinete cu avioane supersonice sau fiabilitatea unui Mercedes S class nou vs fiabilitatea unui Logan nou. Loganul e mult mai fiabil deci de ce sunt tampiti care pun botul la capitalistii ticalosi si isi iau S Class de 10 ori mai scump? Pentru ei nu conteaza ca in Logan stai ca pe banca de lemn din parc, mori si daca te loveste un copil cu bicicleta, sau ca Loganul are 3 butoane si alea cat se poate de clasice iar Mercedesul are 18 senzori si doua computere doar in centura de siguranta a soferului.
Astia nu pot sa gandeasca mai departe de gramada de fan ce au au in fata.

Parca ati fi batranul ala din reclama care umbla prin casa si spune ca televizoarele cu lampi erau de 1000 de ori mai bune ca astea de acum.

Edited by Friskey, 05 November 2018 - 14:08.


#64
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostFriskey, on 05 noiembrie 2018 - 13:44, said:

Da, alt topic deschis de niste "inteligenti" care compara cartofi noi cu ananasul de pe vremuri. Compara laptopuri de acum 12 ani care au costat cel putin 3-4000 de lei cu niste gioarse noi de 800 de lei.
Mercedesuri S Class de acum 40 de ani cu niste tigai low cost de acum, trotinete cu avioane supersonice sau fiabilitatea unui Mercedes S class nou vs fiabilitatea unui Logan nou. Loganul e mult mai fiabil deci de ce sunt tampiti care pun botul la capitalistii ticalosi si isi iau S Class de 10 ori mai scump? Pentru ei nu conteaza ca in Logan stai ca pe banca de lemn din parc, mori si daca te loveste un copil cu bicicleta, sau ca Loganul are 3 butoane si alea cat se poate de clasice iar Mercedesul are 18 senzori si doua computere doar in centura de siguranta a soferului.
Astia nu pot sa gandeasca mai departe de gramada de fan ce au au in fata.

Parca ati fi batranul ala din reclama care umbla prin casa si spune ca televizoarele cu lampi erau de 1000 de ori mai bune ca astea de acum.
Tu ai o fixatie.

View PostFriskey, on 04 noiembrie 2018 - 15:44, said:

capitalisti pusi pe profit. Mortii mami lor!
capitalistii astia nenorociti pusi pe profit

View PostFriskey, on 04 noiembrie 2018 - 16:04, said:

va plangeti ca capitalistii astia nenorociti


#65
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Eu nu, ei au.

#66
cipri2bau

cipri2bau

    Violonist sarac care nici nu mai canta de disperat ce e

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,053
  • Înscris: 30.11.2017
Normal ca-s mai bune tv-urile cu lampi ptr ca are resou inclus si se pot si repara si modifica de catre cine le cunoaste bine.

Bai eu as monta tv cu lampi in zidul dintre 2 camere, in cea din fata privitorii privesc programul si emissions tv, iar in cea din spate ai soba cu filamente rosii portocalii sau semineu.

Un laptopu actuala de 800 roni e o binecuvantare, adica laptopurile au devenit accesibile. Daca umblii frumos cu el te tine suficient de mult. In 2008 erau la 1400 laptopuri simple miria sau alte nonamuri cu celeron merom single core cu fsb 800, ddr2 533, hdd 80gb dvd retea, audio, adica ceva de baza si suficient ptr un user inteligent.

Iti era f bun ptr prezentari, office, muzica, filme, joculete mici, fisiere, programare.

#67
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,665
  • Înscris: 15.12.2009

View Postprogrammer08, on 04 noiembrie 2018 - 23:25, said:

Intelul chiar daca ofera mai multe fps-uri, este mult mai utilizat decat AMD.  
WTF? .. noaptea mintii. FPS-ul e cel care conteaza la sfarsit. Ca nu stau sa ma uit in utilizarea procesorului cand joc, ideea e sa fie fluid, daca se poate cu 144FPS (sau mai mult).
Vai de capul nostru ca natie cu logica ce babe care discuta pe marginea santului stirile din Stiinta si Tehnica.

#68
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,128
  • Înscris: 04.02.2011

View PostSpeedDemon, on 04 noiembrie 2018 - 15:59, said:


Daca vreti sa judecati dupa youtube, clipul asta e 8k, cand aveam gtx 960 imi sacada la 8k, cu gtx 1080 nu mai sacadeaza, tine placa video la 82% utilizare. Posted Image

Mie cu GTX 1080 îmi merge doar în 4K. Sistem Ubuntu 16.04, este accelerație HW pe browser.

ON: Nu recomand hardware ieftin, eu unul și telefoanele le iau flagship, apoi le dau în familie, sunt mult mai ok electronice flagship de 2-3 ani decât ieftinituri pentru că orice producător normal la cap optimizează doar flagshipurile, restul sunt de umplutură.

#69
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postgiovani_x7, on 04 noiembrie 2018 - 14:48, said:

Bun, eu inteleg ca este diferenta de pret intre 800 si 1500, dar au trecut 10 ani. Ma astept ca sa gasesc procesoare la fel de performante la preturi mai mici. Nu pot sa cred ca este mai scump pentru Intel sa produca un procesor vechi de 10 ani si mai performant decat unul nou si mai slab. Ceva nu e in regula aici. Am impresia ca astia se joaca cu noi si fac intentionat asa ca sa arunci banii.
stii vorba aia cat dai atata face? ei bine, daca ai fi dat tot 1500 lei ti-ai fi luat un laptop care s-ar fi miscat bine.

nu totul depinde de procesor... daca te uiti cat procesor e utilzat in general o sa te minunezi..

stocare: daca inca folosesti HDD (laptop, desktop, whateva) se va misca greu. ssd is the next tech...

memorie: de la ddr3 incoace, daca e suficienta ca si cantitate, restul nu mai conteaza. 4 e minim, 8 e recomandat. ai fi uimit cat ocupa chrome. daca nu e suficienta si e combinata cu HDD, atunci o sa ajunga rasnita.

procesor - pana la urma si asta conteaza. nu poti avea pretentii de la un procesor de tableta. dar daca ai combina procesoru ala handicapat cu un ssd, se va mica mult mai bine.

PS: DA, e mai scump sa fabrice un procesor de acum 10 ani pentru ca nu mai au fabricile setup-ul pt a fabrica acel procesor.

ce ai facut tu acum a fost sa-ti iei cel mai handicapat logan ca si motorizare si restu, si sa-l compari cu un logan cu motorizare medie de acu 10 ani si sa te plangi ca ti-ai luat tzeapa. nu ti-ai luat ci ti-ai dat singur tzeapa. laptopurile alea sunt facute pentru oameni fara pretentii care au rabdare. daca ai pretentii, scoti banu.

PS: ma dispera cand aud ca "compania X vrea sa-ti ia banii":
1. la compania X lucreaza oameni. oameni ca restu (da si ca tine) care au si ei nevoie de bani.
2. compania X nu da bani doar pe materiale si mana de lucru la constructie si ansamblare. mai da bani si pe cercetare si dezvoltare - unde lucreaza alti oameni care au si ei nevoie de bani, ca altfel ai fi ramas cu procesoru ala de acu 10 ani
3. compania X mai da bani si la marketing ca sa iasa in evidenta si sa auzi si tu de ei. e un lucru normal si poti gandi cu neuronii tai cat din marketingu ala crezi. dar fara el e cert ca acea companie nu ar fi existat pentru tine
4. compania X plateste taxe.

tu nu platesti performanta, ci platesti un produs ca o suma de componente si servicii. cu cat dai mai mult, cu atat primesti mai mult. asta e valabil in ORICE in viata, nu doar produse IT.

Edited by shmu, 06 November 2018 - 16:25.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate