Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 

Deleari GSM sau asa ceva...

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Siemens S35i - telefon nou cum parat acum 4 luni (maxim)
1. dupa 2 luni da Card Error!, asa din senin (incompatibilitate cartela Orange cu telefon)
2. a fost 9 zile in service, intre timp am primit de la ei alt telefon Philips Savy (cel putin am primit) (au zis ca au refacut contactele pt sim, deoarece eu schimb cartela des in telefon)
3. a venit din service a mers 3 zile bine si din nou Card Error!
4. din nou la service (nu a zis ce are acum) (am primit un Nokia 5110 pt noua perioada de service, cel putin mi-au dat ceva)

M-am cam saturat de bla bla, sa stiti ca noi nu avem nici o vina, telefonul nu e compatibil cu Orange, nu mai schimbati SIM-ul asa des.....

Adica eu cumpar telefon la pret mare (nejustificabil pentru ca e model de cel putin 1 an, poate 15, ani) si sa nu schimb cartela cand vreau eu. Adica sa il duc in service si sa-mi de un telefon la care tine bateria 1 zi si e greu cat toata geanta pe care o car zilnic cu mine?

Voi stiti de ceva incompatibilitate intre cartele Orange si Siemens S35i? Daca da de ce un dealer Orange vinde asa ceva? Mai mult ca sigur e o abureala zic eu acum!

Asa sunt toti dealerii sau am nimerit eu la cel mai prost (acum juma de an am zis ca e cel mare tare dealer din Oradea)?

Oricum astept sugestii/Sunt nervos/Vreau telefon cu ecran mare nu 5110/Savy/...

Merci

#2
dragos20

dragos20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 794
  • Înscris: 10.12.2002
cine ofera garantia la Siemens-ul tau!
magazinul lor sau Siemens Romania!
daca e de magazinul lor ai totate sansele ca telefonul sa fie refurbished!
in general nu e bine sa cumperi modele mai vechi de noi ca mai mult ca sigur le nimeresti folosite si vandute drept noi!

#3
DrFan

DrFan

    Active Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 1,702
  • Înscris: 28.02.2002
probleme de astea am avut si eu...eu am avut cu B-Mobile cu un tel Sony J70.

am facut mare scandal la ei, da' nmk...erau chiar nesimtziti RAU DE TOOOT....asha ca am apelat la Protectia Consumatorului, la CONNEX(!!!!!!!!!!) si astfel am reusit sa ies in castig....insa trebuie sa te ti de capul lor frate....

PS: Nush de ce....da' pe zi ce trece romania devine din ce in mai de rahat....

#4
Monitoxus

Monitoxus

    Back!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,184
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

Originally posted by zmith
Siemens S35i - telefon nou cum parat acum 4 luni (maxim)

Parerea TA ca e nou... I mean nu zic ca nu poate fi nou insa 75% NU are cum sa fie nou din pacate pt tine. S35 nu se mai fabrica de ceva timp...  fie el si varianta i :(

So.. ar fi bine sa specifici DE UNDE l-ai luat si in ce conditii si nu in ultimul rand CAT ai dat pe el.

Spre exemplu de curand am vandut un S35i (avea 2 ani) si baietii care l-au luat l-au pus peste cateva zile.. IN VITRINA :D:D Si e un magazin din centrul Bucurestiului...

E drept ca NU stiu daca ei pretind acum ca e nou sau nu.

#5
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
zmith, problema cu S35 este foarte cunoscuta printre oamenii de la service Siemens din Bucuresti, si este una banala.
Efectiv este una de contacte (problema).

In decursul timpului, uneori si datorita schimbarilor de temperatura mari prin care trece telefonul sau mediului bogat in substante corozive sau izolatoare, chiar si bucataria (vaporii de ulei), piciorusele care apasa pe cartela slabesc si atunci la socuri ale telefonului (coroborat si cu rezistenta electrica marita de la factori de mediu) se intrerupe legatura dintre ele si SIM pentru foarte scurt timp astfel incat tu ai eroarea aceea de "sim error".

Remedierea e foarte simpla, se dezdoaie piciorusele alea astfel incat sa exercite o presiune mai mare pe SIM.
Aici apare insa o alta chestiune, carcasa lui S35i este capsata si pentru scoaterea ei sunt necesare niste scule speciale (asa se si vand > kit surubelnite Siemens), daca nu se folosesc acestea, pe marginea imbinarilor pot apare tesituri si zgarieri ale plasticului sau chiar mai rau se pot strica unele "agatatoare".
E... si unii baieti de la service n-au sculele astea si incearca sa indrepte piciorutele alea cu o pensa introdusa prin locasul SIM-ului care stii si tu ce mic este, lucru foarte enervant pentru ei si obositor.
Altfel spus, cauta service bun!

Ca o solutie alternativa, baga o bucata fina de hartie sub SIM, pentru a creste in grosime si a exercita o presiune mai mare asupra contactelor.

Nu este sub nici o forma incompatibilitate intre S35i si Orange, SUB NICI O FORMA!

Greets,
Speedo

#6
Blade

Blade

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 01.01.2002
Problema asta cu Card Error am avut-o si eu. E din cauza suportului ala rosu care tine cartela. Cu timpul devine instabil. Eu i-am pus o bucata de hartie sub el ca sa intre mai fortat si n-am mai avut nici o problema de atunci. Tu cum schimbi cartela destul de des, e mai complicat.

#7
zmith

zmith

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,122
  • Înscris: 10.07.2002
Spedoo: Da mi-au zis de asa ceva, ca schimb prea des cartela, si ca ar fi bine sa nu o mai schimb. Asta a fost a doua lor varianta. Prima a fost cu incompatibilitatea Siemens - cartele orange.
Monitox: sunt sigur ca S35i-ul meu este vechi si schimbata doar carcasa. Sincer nu dipuneam de buget prea mare pentu tel. la momentul achitzionarii. Avand inca un M35i si impresionandu-ma am zis ca S35i-ul ma va satisface pe moment. Dar sa pare ca m-am inselat.
Merci baieti.

#8
Speedo

Speedo

    Super Moderator

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 9,062
  • Înscris: 26.11.2001
Exista in Bucuresti dual-sim adapter pentru 290.000Lei, poti sa-ti iei si tu unul si te-ai rezolvat cu problema ta.

Greets,
Speedo

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate