Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 

Pareri Masina de spalat vase (2018+)

- - - - -
  • Please log in to reply
1890 replies to this topic

#1459
MarkBrad

MarkBrad

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 167
  • Înscris: 02.10.2020

View Postcuculea, on 13 decembrie 2021 - 16:55, said:


Ete na…asta e o fabulatie si un nonsens…toate msv urile functioneaza pe acelasi principiu.

Mai am un beko, la care folosesc aceleasi tipuri de chimicale (sare, detergent vase, lichid clarire) si cam acelasi grad de murdarie al baselor, nu am sesizat nico diferenta la calitatea spalarii ,
am un bun prieten care are candy (cu el mai fac schimb de detergenti) ala e mai maniac ca mine <spala mai mult si mirdarie mai mare…nu am vazut vase murdare scoase din masina lui.

Pe mine personal…sa ma scutiti de fazele astea, ca cutare ,arca spala mai bine ca alta cutare marca…pe naiba, odata ce e acelasi principiu de functionare. Diferenta o face fiabilitatea pieselor .

In fine, asta e parerea mea. Oricine poate sa creada orice, restul e marketing.

Nu o sa intru in polemici cu tine, că nu-și are rostul dacă ți-ai format o părere anume. Chiar dacă principiul de funcționare la msv e același, unii au peste 50 ani experiență în domeniu și patente la activ pe care alte branduri gen Miele le plătesc pentru utilizare. Când vine vorba de Beko și Candy ele sunt in alt buget, am văzut la Altex calitatea materialelor pe care o folosesc la msv: metal si izolație subțire, plastice casante, ușa flexibila la îndoire...Acum nu am avut așa ceva că să mă pronunt, dar doar sesizând aspectele anterioare, nu îmi oferă încredere că sa le achiziționez personal in viitor.

#1460
OanaDorobat

OanaDorobat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2021
Sotul s-a enervat de tot si a zis ca vrea sa o dea retur ,si asa am facut!
Acum asteptam sa ne dea banii inapoi si intre timp ne gandim ce alta alegere sa facem.
Variante :  

https://altex.ro/mas...SVHSFO3T235WCX/

https://altex.ro/mas...d/MSVDFS28131X/

https://altex.ro/mas.../MSVESM63300SX/

https://www.flanco.r...re-clasa-e.html


Pareri? Multumesc frumos.

#1461
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostMarkBrad, on 13 decembrie 2021 - 18:58, said:

materialelor pe care o folosesc la msv: metal si izolație subțire, plastice casante, ușa flexibila la îndoire
Ca sa inteleg si eu mai bine, ca de mult ori chiar nu ma pricep...sincer vorbnesc, fara ironie.Nic eu nu vreau polemici deoarece nu ma pricep asa de bine , sunt chiar neavizat in acest domeniu.

1. De ce la un MSV trebuie ca tabla sa fie groasa? Asta in ideea in care e un electrocasnic unde vibratiile sunt aproape inexistente , nu o transporti zilnic dintr un colt in altul al casei, nu are o centrifugare la o turatie mare ca la o msr...deci, ca sa fiu lamurit, de ce trebuie tabla mai groassa la o msv?

Asta este exact ca ideea aia...domneee...Dacia pe vreamea lu 1300...avea tabla sanatoasa nene, nu foita de tabla cum o are acum...dar, tabla goasa= greutate mare, si tabla goasa nu neaparat rezistenta mai mare. Tabla trebuie sa fie intr un fel ambutisata ca sa fie rezistenta, oricat de subtire ar fi.

2. Presupun ca vorbesti de ...izloatie terminca ? sau fonica? Daca vorbesti de terminca...la ce ii trebuie unei msv izolatie termica, chiar nu prea inteleg, dar te rog sa ma faci tu sa inteleg. Hai sa zic ca poate i ar trebui o izolatie termica, ca si o msr, msv tine o temperatura constanta a apei pe parcursul ciclului de spalare iar o pierdere de temperatura ar duce la un consum mai mare , intrand rezistenta mai des....hai sa fim seriosi , cat se poate pierde ca si temperatura intr un cilcu de splare  ...sa zicem 2 ore ? si chiar si un Candy sau Beko au clasa energetica A+

3. Plastice casante....cat plastic are o msv pe ea? pe la sertare sunt manerele alea, poate manerul de pe use....nu am auzit niciodata si nici nu am vazut un plastic rupt pe un msv, nic pe o msr sau frigider, oricat de vechi ar fi. Tu? ai vazut asa ceva?

4. Use flexibila la indoire??? poti sa dezvolti un pic? Sari cu picioarele pe usa de la msv si se rupe . sau cum?

Edited by cuculea, 14 December 2021 - 10:13.


#1462
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postcuculea, on 14 decembrie 2021 - 10:12, said:

Ca sa inteleg si eu mai bine, ca de mult ori chiar nu ma pricep...sincer vorbnesc, fara ironie.Nic eu nu vreau polemici deoarece nu ma pricep asa de bine , sunt chiar neavizat in acest domeniu.
...

4. Use flexibila la indoire??? poti sa dezvolti un pic? Sari cu picioarele pe usa de la msv si se rupe . sau cum?
Din cele 2 afirmatii cam rezulta altceva.

View Postcuculea, on 14 decembrie 2021 - 10:12, said:

Ca sa inteleg si eu mai bine, ca de mult ori chiar nu ma pricep...sincer vorbnesc, fara ironie.Nic eu nu vreau polemici deoarece nu ma pricep asa de bine , sunt chiar neavizat in acest domeniu.
....
Pai "asculta" ce zic cei avizati.

View Postcuculea, on 14 decembrie 2021 - 10:12, said:

...

3. Plastice casante....cat plastic are o msv pe ea? pe la sertare sunt manerele alea, poate manerul de pe use....nu am auzit niciodata si nici nu am vazut un plastic rupt pe un msv, nic pe o msr sau frigider, oricat de vechi ar fi. Tu? ai vazut asa ceva?
...

A mea (Whi... ) e desfacuta. Are o gramada de plastice .

Plus ca la congelator, tre'sa ai mare grija cu sertarele.

#1463
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 05.11.2009

View PostOanaDorobat, on 13 decembrie 2021 - 20:15, said:

Sotul s-a enervat de tot si a zis ca vrea sa o dea retur ,si asa am facut!
Acum asteptam sa ne dea banii inapoi si intre timp ne gandim ce alta alegere sa facem.
Variante :  

https://altex.ro/mas...SVHSFO3T235WCX/

https://altex.ro/mas...d/MSVDFS28131X/

https://altex.ro/mas.../MSVESM63300SX/

https://www.flanco.r...re-clasa-e.html


Pareri? Multumesc frumos.

Eu am electrolux și sunt foarte mulțumită de ea. A mea este incorporabilă și am garanție 5 ani. Trebuie să vezi aici ce mașini intră în promoție. Sau mai bine poți suna la ei. Cea de la atex pentru care ai postat link-ul nu mai este pe stoc, dar am văzut ceva pe la emag. Electroluxul e asamblat în Polonia. Eu am și mașina de spălat rufe de la ei și sunt multumită de amândouă. Mașina de spălat o am din octombrie. Am avut înainte un whirpool. M-a ținut 15 ani, dar era de la mama lui din SUA. Diferența între 10 și 9 seturi nu este mare, cred că diferența o face sertarul pentru tacâmuri. Coșurile pentru tacânuri la electrolux sunt cam masive. Eu l-am păstrat pe cel de la mașina veche pentru că se așază mai bine.

Edited by iogamac, 14 December 2021 - 14:18.


#1464
unknown_35

unknown_35

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,851
  • Înscris: 20.05.2013

View PostOanaDorobat, on 13 decembrie 2021 - 20:15, said:

Sotul s-a enervat de tot si a zis ca vrea sa o dea retur ,si asa am facut!
Acum asteptam sa ne dea banii inapoi si intre timp ne gandim ce alta alegere sa facem.
Variante :  

https://altex.ro/mas...SVHSFO3T235WCX/

https://altex.ro/mas...d/MSVDFS28131X/

https://altex.ro/mas.../MSVESM63300SX/

https://www.flanco.r...re-clasa-e.html


Pareri? Multumesc frumos.

Incearca si un Indesit: https://altex.ro/mas...itional  Mama foloseste unul de 12 seturi intens, din 2017 pana acum merge perfect.

Si Electroluxul e bun, am unul care spala bin daca il incarci corect. NU am vazut urme de pastile nici la programul scurt.

In general daca nu spal vasele imediat, prefer sa dau o clatire inainte de programul de spalare, pt a le inmuia.

#1465
OanaDorobat

OanaDorobat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2021
Am avut 2 variante finale :Electrolux care mie una mi-a placut f mult (mai ales ca avea 2 brate superioare ptr pulverizare),iar sotul a spus ca vrea Bosch si a ramas bosch .Asteptam sa ne vina noua masina si sper sa fie totul ok de data aceasta .

Sunt nerabdatoare ptr ca deja ma obisnuisem sa bag vasele direct in MSV si bucataria nu mai arata dezastru:))

#1466
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 05.11.2009
Să o stăpâniți sănătoși și voioși! Așteptăm feedbackPosted Image.

#1467
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Felicitari! Daca e incorporabila ai 5 ani garantie daca o inscrii. Atentie că trebuie sa treci data de fabr si seria de pe masina pt a iti genera confirmare.

#1468
OanaDorobat

OanaDorobat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2021
Multumesc !!!


Nu este incorporabila .Ca si o prima impresie cand am vazut-o si atins-o a fost faptul ca materialele sunt mai calitative atat la exterior cat si la interior si asta se simte si la greuTtea masinii(mai grea decat whirlpool).Se inchide bine si aspect per total frumos.

Deja i-am dat o folosire.
Program eco 50 grade ,3 ore si vase normale ca si murdarie .
Folosit pastila finishquantum ultimate(ultimul model de pastile si cele recomandate de bosch si pe care le-am primit impreuna cu masina ),fara agent de clatire si cu sarea setata pe 0 din cauza duritatii apei(cazul nostru 0-6 grade germane).In sfarsti nu am spuma la final de prograaam yaaay,vase curate ,nu extra iscate deoarece pe sertarul de sus am avut ceva plastice si apa nu s a uscat in totalitae pe ele (aspect mentionat in cartea de utilizare cu privire la plastice)si altfel a picat apa pe cele de jos.2 tacamuri  cu resturi pe ele in sertarul dedicat .

Ca si spatiu ,whirlpool parea ca ar avea mai mult spatiu desi are acelasi nr de seturi ca si aceasta .
Manualul de la bosch mai explicit si mai bine facut ca la whirlpool.
Abia astept sa vad ce mai poate sa faca .
Un alt aspect care imi place la aceasta este ca are un program intensiv la 70 grade si cu singuranta ma ca ajuta cu vasele extra murdare.
Singura parere de rau este ca nu am spatiu ptr una de 60 cm.

Chiar aveam mare nevoie de ea astazi intrucat ni s-a stricat centrala si nu aveam apa calda ,deja ma gandeam cum voi spala toate vasele cu apa sloi si tocmai cand m-am apucat sa le spal cei de la curierat au sunat sa ne anunte ca va fi livrata astazi.Dubla fericire!!!!


Si bosch aceasta e asamblata in Polonia si am uitat sa zic ca si aceasta are 2 brate de pulverizare sub cosul superior .Nu stiu cata relevanta are ,dar din ce am inteles are putere mai mare de curatare.��‍♀️ Important e sa isi faca treaba cu 2 sau cu un singur brat .

Edited by Dany_Darke, 15 December 2021 - 22:26.


#1469
Marius-DMS

Marius-DMS

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 12.04.2016
Bună seara, pentru București nu știu ce duritate la apă să folosesc la o mașină Electrolux KESC9200L, am căutat în mașină un test dar nu am găsit, din câte vad are de la 1-10 nivel de duritate, voi pe ce nivel folosiți la apa de rețea din București? Ms

#1470
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 05.11.2009

View PostMarius-DMS, on 16 decembrie 2021 - 20:41, said:

Bună seara, pentru București nu știu ce duritate la apă să folosesc la o mașină Electrolux KESC9200L, am căutat în mașină un test dar nu am găsit, din câte vad are de la 1-10 nivel de duritate, voi pe ce nivel folosiți la apa de rețea din București? Ms

Intră pe site-ul Apanova și vezi acolo buletinele de analize. În general în București duritatea este în jur de 6. Este afișată pe sectoare și pe zone în sector. Dai și tu o căutare pe google. Hai că mi-am învins lenea Posted Image Posted Image și uite aici. Și eu tot Electrolux am și am văzut în manual și mi-au spus și la telefon cei de la reprezentanță să setez sarea pentru duritatea pe care o am și să o las așa chiar dacă folosesc pastile all in one. Folosesc sare și pastile all in one W5, de la Lidl și lichid de clătire setat pe 2 de la DM.

Edited by iogamac, 16 December 2021 - 21:51.


#1471
OanaDorobat

OanaDorobat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2021

View PostMarius-DMS, on 16 decembrie 2021 - 20:41, said:

Bună seara, pentru București nu știu ce duritate la apă să folosesc la o mașină Electrolux KESC9200L, am căutat în mașină un test dar nu am găsit, din câte vad are de la 1-10 nivel de duritate, voi pe ce nivel folosiți la apa de rețea din București? Ms


Buna seara!Noi stam in sectorul 6,am cautat pe net buletin de analiza iar in zona noastra era 6,05 grade germane ,asa ca am setat duritatea apeo conform manualului,in cazul nostru la 0 .




Revin cu un alt review legat de masina noastra bosch .
Astazi am spalat pe program scurt (1h,care nu include prespalare,la 65 grade),de data asta cu detergent lichid finish si solutile de clatire setat pe 3(maxima fiind 6)Impecabile vasele ,nu mi-a venit a crede.Am folosit si extra dry ca optiune..super tare.
Aveam teama ca voi avea spuma la final dar nu s-a intamplat .

Totusi nu sunt multumumita de raftul de tacamuri unde cateva din ele raman mereu necuratate (dar am inteles ca asta se intampla cam la orice masina care are raftul special ptr tacamuri).Ma intreb oare ,pot cumpara vreun cosulet special pt tacamuri pe care sa il pun in sertarul de jos al masinii,exista vreun site/magazin unde pot gasi unul?

Edited by Dany_Darke, 17 December 2021 - 19:49.


#1472
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
Teoretic, da. Din descriere, acest cos se potrivește la orice model/marca de msv.
https://www.emag.ro/...DhoC_h4QAvD_BwE


#1473
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 05.11.2009
Deci să nu-mi pară rău că nu am luat mașină cu sertar pentru tacâmuri. Oricum, acum la Electrolux folosesc coșul de la vechiul Whirpool care este mai slim și mai stabil. Tacâmuri tot atâtea îmi încap, dar e mai bine organizat.

#1474
plimbaretul

plimbaretul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,854
  • Înscris: 12.05.2006
Pt sertar sugerez sa te "joci" cu pozitionarea tacamurilor. In general lingurile si furculitele fosrte murdare le pun cu cupa pe mijloc. De asemena orientarea cupei astfel incat sa vina spre duza din mijloc: de ex. Tacamurile pozitionate in dreapta (spatele sertar) stau cu cupele spre fata masinii, in timp ce tacamurile din fata stau cu cupele spre partea sin spate a sertarului. Ca punct de reper iau mijlocul sertarului. Astfel doar f rar mai pot avea surprize. Motiv: duza din plafon bate mai bine pe tacamuri.
Personal am ales special model cu sertar pt ca cosul imi ocupa prea mult. Dar in acelasi timp am o prietena care nu a vrut de la inceput sertar si a luat o varianta cu cos tacamuri... Ea le arunca direct acolo si e f.multumita...deci fiecare cu "piticii" lui...

#1475
iogamac

iogamac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,328
  • Înscris: 05.11.2009
Eu peste coșul cu tacâmuri deseori mai pun o oală, un capac...ceva, deci spațiul nu se pierde, în schimb calitatea spălării este extraordinară. Electroluxul spală mult mai bine decât whirpoolul pe care l-am avut. Bine, trebuie să țin cont și de evoluția tehnologică din ultimii 15 ani. Satellit Clean-ul face foarte mult.

#1476
OanaDorobat

OanaDorobat

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 10.12.2021

View Postplimbaretul, on 17 decembrie 2021 - 23:23, said:

Pt sertar sugerez sa te "joci" cu pozitionarea tacamurilor. In general lingurile si furculitele fosrte murdare le pun cu cupa pe mijloc. De asemena orientarea cupei astfel incat sa vina spre duza din mijloc: de ex. Tacamurile pozitionate in dreapta (spatele sertar) stau cu cupele spre fata masinii, in timp ce tacamurile din fata stau cu cupele spre partea sin spate a sertarului. Ca punct de reper iau mijlocul sertarului. Astfel doar f rar mai pot avea surprize. Motiv: duza din plafon bate mai bine pe tacamuri.
Personal am ales special model cu sertar pt ca cosul imi ocupa prea mult. Dar in acelasi timp am o prietena care nu a vrut de la inceput sertar si a luat o varianta cu cos tacamuri... Ea le arunca direct acolo si e f.multumita...deci fiecare cu "piticii" lui...

Ooooo multumesc de ideee ,chiar ma chinuiam sa le asez una cate una ca sa fiu sigura ca nu sunt eu de vina,am sa incerc si asa si sa vad ce iese ☺️.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate